ДВА ПИСМА - ПРЕДНОСТ СРПСКОГ ЈЕЗИКА??!!

ГЕНЕРАЛ НЕДИЋ

Zainteresovan član
Poruka
307
Dva pisma - prednost srpskog jezika
Cetvrtak, 21. decembar 2006. 23:26

Ćirilično i latinično pismo na našem jezičkom prostoru su prednost i treba ih posmatrati kao pozitivnu činjenicu, a ne kao razlog za konfrontacije, ocenili su učesnici Tanjugove tribine "Četvrtkom u šest", čija je tema bila Ustav Srbije i rešenje da je ćirilica zvanično pismo.
Profesor Filološkog fakulteta, lingvista Ranko Bugarski upozorio je da se poslednjih godina upotrebi ćirilice i latinice ne prilazi kao "kulturno-civilizacijsko-naučnom pitanju već kao političkom, politikantskom i ideologiziranom".

"Upotrebu ćiriličkog i latiničkog pisma treba iskoristiti kao prednost i doživljavati je kao pozitivnu činjenicu", rekao je Bugarski.

On je podsetio da mnogi ćirilicu doživljavaju kao deo nacionalnog identiteta, što je opravdano, ali je opasno kada se ta emotivna veza zloupotrebljava pa se latinica napada kao "nametnuto pismo".

Bugarski je podsetio da su u Ustavu SFRJ ćirilica i latinica bila dva ravnopravna pisma u službenoj upotrebi, da kasnije srpski ustav iz 1990. godine i Ustav SRJ iz 1992. godine daju prednost ćirilici, a latinica ostaje sekundarno pismo, dok u novom Ustavu Srbije latinica sasvim "iščezava i ne pminje se".

"Ćirilica se ne može štititi ustavnim proterivanjem latinice", ocenio je Bugarski, dodavši da je "nedopustivo u Ustavu ne pomenuti latinicu kao sekundarno pismo" jer se jednim potezom ne može precrtati realnost, a ona pokazuje "raskorak izmedju jezičke politike i jezičke prakse" pošto je upotreba latinice sve veća.

Novinar nedeljnika "Vreme" Teofil Pančić ocenio da je zakonsko nametanje ćirilice "nasilje nad identitetom pojedinca" jer će ljudi pisati i latinicom i ćirilicom.

"Ne verujem da će ćirilica nestati, ona će biti samo u defanzivi", rekao je Pančić
.


Docent na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju Ana Trbović, jedna od 18 potpisnika peticije za zaštitu ćirilice, iznela je stav da "Srbi doživljavaju ćirilicu kao deo identiteta", ali da inicijativa nije imala za nameru "osporavanje latinice".

Ona je istakla da peticija ne sprečava nikog da upotrebljava latinicu, ali da njeni potpisnici ne prihvataju etikete da su zbog zalaganja za zaštitu ćirilice "nazadni i politički nekorektni".

"Nemamo radikalan stav, neka svi pišu kako hoće, ali se borimo za zaštitu ćirilice kao dela našeg kulturnog nasledja", rekla je Ana Trbović.

(Tanjug)
 
ДОБРОДОШЛИ

DOBRODOŠLI

WELCOME

Од ове три речи, која ће странцу(нпр Енглезу) бити разумљива?

Питам, зато што се неретко дешава да на некој табли пише ,,Добродошли" и ,,Dobrodošli". Не знам шта ће странцу бити разумљиво?

Пишу ли Хрвати, Словенци ћирилицу?
 
Korner zastavica:
To sto Hrvati i Slovneci ne koriste cirilicu,to je njihov problem. Valjda u zivotu gledas da sto vise znas,a ne da budes glup.
Jel bolje znati jedan jezik ili dva jezika?

У питању су писма!
Наш је проблем зато што се ћирилица потискује туђим писмима!
Латиница, напросто, није наше писмо. Уведено је кроз српско-хрватски језик, те је сасвим логично, да са нестанком истог, преостане само ћирилица.
 
ГЕНЕРАЛ НЕДИЋ:
У питању су писма!
Наш је проблем зато што се ћирилица потискује туђим писмима!
Латиница, напросто, није наше писмо. Уведено је кроз српско-хрватски језик, те је сасвим логично, да са нестанком истог, преостане само ћирилица.

Nece cirilica da nestane ne boj se. Dok se u skolama uci cirilica kao OSNOVNO pismo,nece da nestane.
Ne drvite **** vise sa tim sranjima oko nestajanja cirilice.
 
На сајту ,,Фонет-а" је донедавно коришћен прототип савременог српског писма, где се ,,ш" писало као ,,ss", ,,ж" као ,,zz" ...
Шта тек рећи за пројекат Гаше Кнежевића?! ,,Језик комуникација"?!
Иначе, треба напоменути, да су инфо агенције ,,Бета" и ,,Фонет" под Сорошевом управом. Независности никад доста...
 
Korner zastavica:
Sto se mene tice,ja pisem cirilicom,osim kada kucam na racunaru...cak ne koristim ni srpski latinicu...ne mogu da se zayebavam i ucim ponovo gde su sh,ch....pa tacka,?,!...zayebi...
Kad pisem rukom,pisem cirilicom...to mi je mehanicki,nekada samo latinicom,RETKOOOOO....

То писмо не постоји. Хрвати немају хрватску ћирилицу. За време НДХ, ћирилица је законски била забрањена! Ваљда то нећемо дочекати у држави-матици! Мада, као што видимо, има оних који би се томе радовали.
 
ГЕНЕРАЛ НЕДИЋ:
То писмо не постоји. Хрвати немају хрватску ћирилицу. За време НДХ, ћирилица је законски била забрањена! Ваљда то нећемо дочекати у држави-матици! Мада, као што видимо, има оних који би се томе радовали.

E,nemoj da se prvis MUTAV,znas? To idi pa reci onima iz Microsofta...kod mene ima opcija Serbian Latin...na to sam mislio.
Yebala te i cirilica i latinica.
 
a158.gif
 
Мислим да треба да будемо поносни што смо народ који уме да чита и пише на два писма. Треба посебно да негујемо ћирилицу али то не значи да треба да укинемо латиницу. Мислим да у Србији кад људи читају и не обраћају пажњу које је писмо у питању. Чак ако га питаш које је писмо било неће знати да ти каже.
 
Овде се с неким стварима не бих сасвим сложила. Пошто не постоји хрватски језик, (барем ово што они тако зову није ништа друго него једна варијанта српског) не постоји ни хрватско писмо.

Дакле, и латиница, ова којом се пише овде је српска. Само што је она настала касније и треба да остане, наравно, али као секундарно писмо. И пре свега у приватној употреби.
 
Lacibg:
Мислим да треба да будемо поносни што смо народ који уме да чита и пише на два писма. Треба посебно да негујемо ћирилицу али то не значи да треба да укинемо латиницу. Мислим да у Србији кад људи читају и не обраћају пажњу које је писмо у питању. Чак ако га питаш које је писмо било неће знати да ти каже.

Слажем се ја да је латиница, тренутно, реалност и да исту треба признати. Може се, временом, маргинализовати, али би то био веома дуг процес. Забринутост треба да постоји због све гласнијих захтева за дисквалификовање ћирилице. То је недопустиво!
 
ГЕНЕРАЛ НЕДИЋ:
Забринутост треба да постоји због све гласнијих захтева за дисквалификовање ћирилице. То је недопустиво!
Тачно. И то треба да буде први корак, да се не допусти даље потискивање. А после тога, кренути у активније враћање ћирилице као примарног писма.
 
Не знам због чега би знање које је корисно избацили или маргинализовали ? Некако ми то делује као спаљивање књига. Зашто да сакатимо сами себе ? Рекох, управо је наша предност што по аутоматизму читамо и једно и друго. А латиница је основ за много других језика. Не разумем ?
Слажем се да не постоји Хрватски језик, бар то није овај који "браћа" говоре. Латиница коју користе је такође српски тренд модификације и примене латиничног писма на нашим просторима.
 
Lacibg:
Не знам због чега би знање које је корисно избацили или маргинализовали ? Некако ми то делује као спаљивање књига. Зашто да сакатимо сами себе ? Рекох, управо је наша предност што по аутоматизму читамо и једно и друго. А латиница је основ за много других језика. Не разумем ?
Слажем се да не постоји Хрватски језик, бар то није овај који "браћа" говоре. Латиница коју користе је такође српски тренд модификације и примене латиничног писма на нашим просторима.

Нисам рекла да се ишта избацује или недајбоже забрани. Наравно да треба да учимо и латиницу. И ако неко хоће да штампа књиге, и све друго на латиници. Али, у свему томе само не треба да се потискује управо ћирилица, и запоставља. Него да она, напросто буде, како рекох - примарно писмо.
 
Изгубити или занемарити ћирилицу, овде у сред Србије, био би стварно био врхунски злочин. Моја деца у школи и даље један писмени раде ћирилицом а други латиницом. И тако наизменично. Као и ја некад давно.
 

Back
Top