Aleli

DkJm

Primećen član
Poruka
885
Hoce li mi iko objasniti definiciju alela!?
"To su dva razlicita oblika jednog istog gena", ali kako razliciti, ako je gen jedan i ako mu se pomesaju nukleotide, on vise niji ISTI!??
Zasto je jedan od alela recesivan, a drugi dominantan?
Hvala unapred
 
nije uvek jedan dominantan a jedan recesivan npr kod intermedijarnog nasledjivanja nijedan roditelj nije u potpunosti dominantan(tako se nasledjuje kovrdzavost kose) a kod krvnih grupa je kodominantno nasledjivanje to znaci da su oba roditelja podjednako dominantna.a sto se tice tvog prvog pitanja to ne mogu da ti objasnim jednostavno prihvati to tako kako jeste.
 
DkJm:
Ma sigurno postoji objasnjenje...
Kovrdjava kosa je inace posledica dominantnog alela!
ja sam to i rekla nijedan roditelj nije U POTPUNOSTI dominantan znaci nema recesivnih.hoces da ti potrazim objasnjenje zasto je to tako? ovo sto sam ti pricala bilo je iz glave ali mogu da pogledam u neku knjigu o genetici.
 
DkJm:
Hoce li mi iko objasniti definiciju alela!?
"To su dva razlicita oblika jednog istog gena", ali kako razliciti, ako je gen jedan i ako mu se pomesaju nukleotide, on vise niji ISTI!??
Zasto je jedan od alela recesivan, a drugi dominantan?
Hvala unapred

Prvo-alela moze imati i vise, a 2 su prisutna jer jedan se nasledjuje od oca a drugi od majke.
Postoji npr. gen za boju ociju i nalazi se na odredjenom mestu u odredjenom hromozomu. On ima odredjene sekvence nukleotida koje su uvek iste i karakteristicne za njega.
Na tom genu postoje sekvence nukleotida koje su varijabilne i od njih zavisi koju boju ociju odredjuje taj gen.
Gen za boju ociju ima vise alela (smedja, crna,plava,zelena) i koja ce se boja ispoljiti ( zavisi od nacina nasledivanja).
Nadam se da sam uspela da ti objasnim ovako uprosceno.
A za odgovor na drugo pitanje mi treba malo vise vremena, nadam se da ce ti vec neko odgovoriti.
 

Back
Top