Kako pronaci...

mogway

Zainteresovan član
Poruka
318
...poslovnog saradnika u inostranstvu? Mislim na ino preduzeca koja bi uvozila proizvode od nas.
Pokusavao sam sto sta na internetu, onako amaterski, ali malo sta mi polazi za rukom.
Imate li kakve sugestije, savjete, prijedloge, linkove, primjedbe...
Hvala unaprijed
 
Zavisi od oblasti. Neke imenike prema oblastiam mogu da se nađu na Yahoou, za konkretne zemlje takođe imaš poslovne imenike, ali je najbolje da pustiš da ti google pronjuška ono što te interesuje.
 
Čak i da imam neki link, pitanje koliko je on za tebe upotrebljiv. Dva osnovan elementa su vrsta proizvoda i zemlja. Sumnjam da bi ti na primer, link na imenik softverskih kompanija u, na primer Edinburgu. nešto značio ukoliko nemaš nameru da radiš neki outsource projekat i jedino ti taj grad odgovara.
 
Pa vjerovatno bilo koji ozbiljni poslovni imenik npr. Njemacke sadrzi mogucnost izbora djelatnosti kao i mogucnost izbora grada ili vec neke oblasti.
Nemora u pitanju biti samo NJemacka, vec bilo koja druga evropska zemlja.
 
A ne bi bilo lose i napravis sajt sa svojim proizvodima, na engleskom. Tako je npr. jedan moj poznanik stupio u kontakt sa izvoznicima opreme i zivotinja (ribice pre svega) sa Tajlanda. Znaci prost sajt sa predstavljanjem asortimana i cena.
 
Pa dobro, to je vec oblast marketinga. A vise ne postoji posao koji ne treba dobar marketing.
Tako da smatram da je web prezentacija od presudnog znacaja za poslovanje sa inostranstvom. A ove nase dilbere ne ubrajam tu.
 
sad ne znam sta si mislio pod tim, ali mozes da shvatis kakav bi kredibilitet ti dobio kada bi nekom potencijalnom saradniku za izvoz poslao adresu tvog sajta na kome moze da vidi sve sto je potrebno. Znaci nije glavna stvar marketing, vec prezentacija i dokaz da si ozbiljan saradnik. I kada bi napravio sajt bez obzira na ime bi bio 188888 na google pretrazi tako da i nije za marketing, ali bi ostavio utisak.
 
Pa znam ja sta trebam i sta hocu. Nije uopsteno, nego je odredjeno. Samo necu da iznosim javno. U stvari, nekoliko tema dole sam naveo o cemu je rijec, ali niko nije nista postovo.
Pozdrav
 
I ja cu ponoviti sto su ti drugi vec rekli :). Na pretrazivacu nadji prodavce proizvoda koje nameravas da izvezes i lepo kontaktiraj svakog i ponudi svoju robu. I da prezentacija je jako vazna ali ja bi rekla da je jos vazniji kvalitet tvoje robe i cena jer moras da budes konkurentan sa drugim vendorima. Ovo vazi ukoliko nemas neki jedinstven proizvod, znaci ukoliko imas konkurente.
Bitna je i polisa na koji nacin nudis robu. Postoji li period za vracanje uz refund, zamenjujes li ostecene proizvode i sl. Sve moras razraditi i napraviti plan pre nego krenes da trazis izvoznike.

Jos jedan dobar tip. Pitaj sebe, zasto bi neko kupio robu od mene, sta je to kod mene bolje nego kod drugih. Kad budes imao spreman odgovor, pola posla si vec obavio :).

Pozdrav

PS. Konsultuj advokate jer pogresan ugovor ili koji propust te posle moze skupo kostati.
 

Back
Top