Nevesta i Zenik

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Romansa

Aktivan član
Poruka
1.716
Znam da vec ima ovakvih tema,ne umem da nadjem.
Dakle,primetih da neki odvajaju Gospoda Hrista od Njegove Neveste,Crkve,pa kazu da veruju,ali ne u Crkvu,nego u Boga.
Volela bih da im objasnim kako je to nemoguce i kako bez zive veze sa Crkvom Bozijom nema spasenja niti obozenja.


LJUDI<KAJEM SE ZA OVU TEMU!!!!! ODSTUPITE!!!!
 
Pa ti rece da nema spasenja ako slucajno, recimo, ne prihvatam da platim krstenje svog deteta, koje bi trebalo da bude dzaba (a cenovnik postoji!). Znaci, pakao mu ne gine, a?
 
Ovako,najpre,da se razumemo.
Crkvene takse postoje samo u izvesnim Eparhijama,upravo da bi zastitile narod od pohlepe svestenika(koji su ipak samo ljudi)
Uglavnom nisu velike,naravno,zvanicne takse,a ako postoje nezvanicne,za to se uvek mozemo obratiti nadleznom episkopu,koji je uvek na strani svoga naroda.
Dakle,Sveta Tajna Krstenja Pocetni stepenik ushodjenja ka Savrsenom,pa ako zbog nekih perifernih svari lisimo dete Hrista,ono nece ispastati,jer ce jednog dana i samo pronaci put do Boga,ali pitanje je koliko smo mi ozbiljno shvatili sami cin pristupanja Svetoj Crkvi.
Ljudi grese,Bog ne.
Sa punim pravom od svestenika zahtevamo savrsenstvo,a mi sami zivimo kako hocemo u nesaglasju sa Gospodom.
Sa kojim pravom?
Naravno,ne opravdavam grehe svestenika,ali oni su ljudi,kao i mi.
' pop' nije Crkva,Sveta Liturgija jeste.
 
Pa, vidis, posto ljudi grese, a Bog ne, a Crkva nije Liturgija, nego zajednica ljudi - ne vidim zasto bi meni trebao nekakav posrednik sa Bogom, koji je bezgresan? Kao takav, znace tacno ono sto mi je u dusi, i sve moje postupke, i moze da cuje moje misli upucene njemu i dok se setam, a ne samo u Crkvi.
Nemam nista protiv da se ljudi okupljaju u Crkvi, bila sam cak i clan crkvenog hora, i posecujem Crkvu iz svojih razloga, ali reci ljudima da su izgubljeni ako ne idu u crkvu je uzasno i okrutno. Uostalom, ko garantuje da je bas Crkva kojoj pripadamo u pravu? A sta ako smo se zeznuli, pa nas na kraju zivota ipak niko ne spasi?
Zar ipak nije bitnije biti ispravan covek i nemati nikog na savesti, pa ni sebe (bas, kako kazes, u saglasju sa Gospodom), nego posecivati redovno crkvu radi forme?
 
Crkva je neizbezna zbog Svete Tajne Pricesca,u Kojoj se sjedinjujemo sa Gospodom postradalim i Vaskrslim za nas,a bez tog sjedinjenja,tajne vecnosti nema u nama.
Naravno,spasice Bog mnoge koji ne posecuju Crkvu,osudice se mnogi koji iz nje ne izlaze,kako rece
'Mnogi prvi bice poslednji i poslednji prvi"
ali ako vec imamo put do Njega,preko svestenog putira,zasto da ga odbacimo?????
 
Nisam rekla da Crkvu treba odbaciti, poenta je bila u tome da je ne treba ni po svaku cenu prigrljavati, a samo radi ispunjenja forme, da bi te videla komsinica da si bila i slicno. Ono sto si navela u postavci teme je da "nema spasenja ni obozenja" bez da ides u crkvu, sto je za mene nepojmljivo.
 
Pa naravno da nisam mislila'otici u crkvu',vec ucestvovati u njoj,a to se moze samo kroz Sveto Pricesce,dakle Liturgiju kao samu sustinu crkve.
Crkva jeste 'zajednica ljudi',ali ne na Jutrenju ili Povecerju,vec iskljucivo u Svetoj Tajni Liturgije.
 
Mislim, da nismo sad malo skrenuli sa teme?
Inace, vec sam objasnila svoj stav, a on je taj da i bez Svete Tajne Liturgije ima spasenja. Da li mislis da su svi muslimani, budisti, indijanci i ostali ne-hriscani osudjeni na zaborav od Boga?? Jedan Bog nas je sve stvorio, i svi smo mu podjednako vredni, sa Liturgijom ili bez nje.
Sve dok se zovemo Ljudima.
Pozdrav
 
Hm...retko kad...skrećem sa teme...nisam ni sad...:twisted:
Nikada nisam kapirao vas Hrišćane...Bog vam zapoveda jedno...vera i religija nalaže drugo a vi radite i poštujete treće...ybg. sveto trojstvo izgleda...
 
E,da kad smo kod drugih religija .
Sve se cesce cuje misljenje da ce se pre spasiti verni (recimo)budista,nego neverni hriscanin.
Ali,tesko da mi mozemo znati ko ce se spasiti,osim ako poslusamo Hristove reci,a On nikada nije govorio dvosmisleno.
Licno mi je Blisko (gotovo jereticko)misljenje N.Berdjajeva,o opstem spasenju,ali to nije vazno.
Dakle,to veliko Lj,u reci Ljudi,upravo je pogresno.
Covek je Covek,samo sa Bogocovekom,a bez njega je samo davno posrnuli i smrtni Adam,koji,priznacete,ipak nije mogao da pobedi smrt.
 
Šakal:
Hm...retko kad...skrećem sa teme...nisam ni sad...:twisted:
Nikada nisam kapirao vas Hrišćane...Bog vam zapoveda jedno...vera i religija nalaže drugo a vi radite i poštujete treće...ybg. sveto trojstvo izgleda...
iako komentar nedostojan ove teme,ipak odgovaram.
Bog i Crkva zapovedaju samo jedno,a to je teznja ka Spasitelju.
Nista nejasno.
 
Romansa:
iako komentar nedostojan ove teme,ipak odgovaram.
Bog i Crkva zapovedaju samo jedno,a to je teznja ka Spasitelju.
Nista nejasno.

Hm...komentar je na mestu i odgovara sadržaju i suštini ove teme.Bog kaže ''ne imaj drugog Boga do mene'' pri tom nigde ne pominje sina tj. Isusa...ili bilo kog naslednika...Bog kaže...''ne gradi hramove i kipove po obličju mojem...''...ljudi izgradiše crkve u kojima se klanjaju...Bogu.
Bog kaže ne ubijaj...Crkva kroz vekove u ime Boga pobi milione...
Sve je jasno...
 
Sakal, ovo da je skrenuto sa teme nije nilo upuceno tebi.
Sto se komentara tice, ovo "nemaj drugog Boga do mene" se odnosi i na Hrista (Sveto Trojstvo kao jedinstvo), a ovo za hramove se potpuno slazem sa tobom.

Romansa, Hrist je gotovo uvek govorio dvosmisleno . Zato se toliko i raspravlja o religiji, a zato su se i Katolicka i Pravoslavna crkva rascepile (razlicita tumacenja Svetog pisma). To da su nehriscani osudjeni na zaborav od Boga je teska glupost. Covek, velikim slovom, za mene je onaj koji zasluzuje da se Covekom zove (dobar covek bez ikoga na svojoj savesti), a ne samo onaj koji se klanja Isusu, Bogu, kako god. Znaci, i Indijanac, i Turcin, i mali Mujo.
 
Nigde nisam našao u Bibliji...u S.Z. da se pominje Isus...nigde nisam našao da Bog pominje naslednika...a nije da nisam čitao i pročitao...više puta...
U pravu si što se tiče kontradiktornosti i dvosmislenih reči a potpuno se slažem sa poslednom rečenicom...
 
.Mi odlucujemo kakav ce nam biti zivot(ne smedoh reci 'od nas zavisi')[/QUOTE]


Mi odlučujemo? Pre bih rekla da je sve privid i iluzija...o slobodi volje...o izboru...o svemu..
Ako je Bog u svakom od nas, pitanje sabornosti, pa još ovakve, ne bi trebalo ni postavljati. Crkva ne mora biti ( a sve više verujem i da nije ) put ka Bogu. Uostalom, kome treba još jedna međa, uretivanje u tor jednoumlja i laži? A sve pod plaštom spasenja i vaskrsenja...
Jednoga dana, ( ako dočekamo ) da crkva postane ono što treba, a što nikada nije bila, rado bih zakoračila tim putićem..
 
Prvo nije Hrist nego Hristos,samo tako izgovoreno ime ima znacenje.
Drugo-vi ste ikonoborci????
Razocaracu vas,ta je jeres osudjena jos u Nikeji.
Ako u Starom Zavetu nisi pronasao da se pominje Gospod,mozda si Jevrejin????
Koliko znate o Crkvi,da bi je osudjivali????

Bez Bogocoveka,covek je samo bice smrti,a to je tako malo,zar ne?????

Nisam rekla da su osudjeni.
Na kraju,Veliki Raskol nije se desio zbog razlicitog tumacenja Svetog Pisma.
 
Romansa:
Znam da vec ima ovakvih tema,ne umem da nadjem.
Dakle,primetih da neki odvajaju Gospoda Hrista od Njegove Neveste,Crkve,pa kazu da veruju,ali ne u Crkvu,nego u Boga.
Volela bih da im objasnim kako je to nemoguce i kako bez zive veze sa Crkvom Bozijom nema spasenja niti obozenja.
Vera u Hrista ne postoji bez crkve ali mislim da je pre vera u crkvu odvajanje njeno od Hrista nego obratno jer je crkva zajednica u Hristu i u Njega verujemo krsteci se i moleci se na liturgijama u hriscanskom zajednistvu pa se verom prvo u crkvu pa onda u Hrista cini jeres. Ako nije jasno ispravicu se da ne bude greske.
Hristos je vise puta najavljen u Starom Zavetu pa cak i od starogrckih i Kineskih filozofa. Mudraci koji su dosli prvi po Njegovom rodjenju su pratili nepogresivo zvezdu vodjeni svojim saznanjem a koje potice upravo iz Starog Zaveta. Zlonamerno traganje po Svetom Pismu ne moze nikako uroditi plodom.
Sto se tice drugih religija: Samo je vera nastala Bozijom voljom potkovana istinom i Bozijim cudom prava i istinita. Krstenje je sila koju jedino Hriscanstvo poseduje i samo kroz krstenje je moguc spas pa se tako ne smemo zavaravati naukama koje imaju jedini cilj - da odalje coveka od Boga i Njegove istine koja nema alternativu. Kako svi znamo - djavo je lukavi imitator i najveci neprijatelj coveka. Naivno je stavljati u istu ravan djavolje nauke skrojene po meri covecijih slabosti i istinu koja nije po meri gresnog nego po meri Savrsenog jer Zavet ima samo jednu svrhu: Spasenje ljudskog roda koje ne moze doci ni od kuda osim od Boga jedinoga, Stvoritelja koji je zivot. On je ljudima poslao zakon starog zaveta ali ne celom svetu nego onima koji su trazili spas, ponizenim i potlacenim Jevrejima u kojem je kako rekoh, obecan Mesija, Spasioc koji je Sin Boziji ali ne na silu da mu se moli svet nego onima koji veruju donevsi najvecu zapovest: ljubav.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top