loop

Master of Disaster

Zainteresovan član
Poruka
112
Da meni treba neki program da umrezim dva racunara :!:
Oni su hardverski umrezenih preko onog sto ide u telefon samo sire, i jedan i drugi imaju mrezne kartice.
U Network Conections ima ikonica i za tu LAN mrezu kliknem i poveze me ali ne mogu nikako da pristupim onom donjem racunaru.

Tj. ne znam sta sad treba da uradim da bih prebacivao datoteke sa jednog na drugi :?
Jel treba neki prog za to?
 
Nisi napisao koji OS je u pitanju, ali ti sigurno ne treba nikakav poseban softver. A tema je više za Internet ili Operativni sistemi forum.

Ako su umreženi UTP kablom, onda pomenuti kabl mora da bude tzv. ukršteni da bi to radilo. Takvu temu imaš ovde, pa pogledaj.
 
Sve sam uradio sto pise u onom tutorijala, ali sta sad dalje.
Kad kliknem na

Vievv workgroup computers

na gornjem kompijuteru mi se prikazuje samo taj gonji komp a na donjem mi se pojavljuje ikonica ali za donji komp, a nikako ne mogu da pristupim ovo drugom :?

Isao sam na share this folder i sl. ali opet ne mogu da im pristupim sa drugog kompa, jer kao sto rekoh u

Microsoft Windows Network stoji Network pod imenom Mshome, ali ako tom networku pristupim sa gornjeg kompa, imam ikonicu samo za taj gornji a nemam ikonicu za donji. :(
Isto tako dak pristupim sa donjeg imam ikonicu samo za donji, a nemam ikonicu za gonji :?
 
Master of Disaster:
Sve sam uradio sto pise u onom tutorijala, ali sta sad dalje.

Dakle ukoliko si sve uradio kako je bilo napisano u onom tutorijalu, onda cu dodati sledece: Workgroup iliti radna grupa jeste grupa od nekoliko rachunara koja sachinjava jednu LAN mrezu. Microsoft savetuje da se u jednoj grupi nalazi maksimum 10 rachunara, preko toga potrebno je napraviti dodatnu radnu grupu za ostale rachunare, naravno ovo nemorash da postujesh jer mozesh i preko 10 da ubacish u istu radnu grupu, samo sto ce usporiti mrezu.

Dobro.

Kada odesh na control panel, system - computer name, mozesh pogledati kako se zove tvoja radna grupa, po default-u kompjuter daje naziv work group, s'tim sto ti mozesh da promenish naziv u bilo koji drugi naziv, koji ti zelish. Ukoliko na tom rachunaru promenish naziv radne grupe, onda cesh morati i na drugom rachunaru da promenish. U protivnom mocicesh na drugom rachunaru da pristupish samo preko start, run ip adresa naziv share foldera.

Dakle, uradi sledece. Promeni naziv radne grupe ukoliko zelish u naziv koji ti odgovara.
Primer: loop network.
Podesi statiche adrese, mada mozesh da stiklirash da sam rachunar dodeli adresu preko APIPE servisa, ali meni vishe odgovara da odkucam statichku da nebi non stop kucao ipconfig i gledao koja mi je IP adresa. Znachi kuckaj sledece adrese bez default gateway.
Primer: 192.168.0.50 i na drugom mozesh 192.168.0.51

Kada si promenio naziv radne grupe i dodelio na oba rachunara IP adresu, sada napravi share-folder. Zatim pinguj oba rachunara, kako bi saznao da li su vidljivi, run, cmd, ping [ip adresa]. Ukoliko komanda izadje u redu, imash vidljivost izmedju ta dva rachunara. Restartuj oba rachunara, kada se podignu, idi na my network places, entire network, Microsoft Windows Network, [tvoje ime radne grupe] i posle toga radi sta hocesh.
 
Ej... Legolase... dovoljno je da racunari imaju apipnu adresu, kao sto si vec spomenuo, ali bilo koju adrese iz istog opsega (ako mislimo na jednu grupu racunara povezanu preko swicha). Razlog zbog kog on ne moze da pristupi racunaru jeste cinjenica da nije na svom nalogu stavio nikakav password.

@Master

Mastere, jesi stavio password na nalog koji ti koristis kada radis na jednom od tih compova?

Mogu da se kladim da nije... zato ih i vidi ali kada pokusa da se "natakari" na neki, kaze mu da nema pravo pristupa.

Dakle, da bi delili resurse na mrezi, racunari ne moraju biti u istoj radnoj grupi. Sve sto je potrebno jeste enejblovati Guest nalog na racunarima kojima se zeli pristupiti, ili napraviti nalog za korisnika kome se zeli dati pristup (sto je jos bolje resenje zbog NTFS permiSHna).
Cike iz Microsofta su odlucije da kada nalog nema nikakav pass da se tom compu ne moze pristupiti, zapravo kada na compu ne postoji nalog sa passwordom. Mozda to i nije losa ideja, ali jednom ovakvom korisniku moze dodatno zakomplikovati zovot.

Ajmo... fajt... 3, 2, 1, 0... rooookaj....
n028.gif
 
Slazem se.

Ukoliko kojim sluchajem imate instaliran Service Pack 2 na vashem rachunaru, System ce automatski da disable-uje quest account, po default-u. Zasto je toliko specifichan quest account u ovom sluchaju, u tome sto, kada koristite mrezu koristite i quest account kako bi pristupili nechijem share folderu na mrezi po default-u, ali to mozete promeniti. U svakom sluchaju, ukoliko ne znate gde se nalaze account-i i njihova podesavanja, lokacija je: Control Panel, Administrative Tools, Local Users and Groups, Users, tu mozete dodavati, brisati i postavljati sifre za localne account-e na tome rachunaru, i josh dosta toga.
 
A faJt... ne zabusavaj Legolase....

Elem... to mu dodje tako... Eventalno, problem se moze javiti i kada je instaliran neki firewall... ili kada je onaj windowsov previse "zategnut".
 
Da... za takve stvari koristim desni klik na My Computer, pa manage... mnogo mi je jednostavnije, tj. manje klikova... a i preglednije mi je nekako, stvar izbora... moze i MMC konzola... ma ima vazda nacina da se dodje do lokalnih usera.
 
I jos nesto... u lokalnim polisama, kod XP-a, moze da dozvoljava pristup racunaru iz mreze... Dakle, moze dozvoliti neometan pristup svemu na compu, posto se to, pored firewalla, NTFS i sharing permisija, kontrolise i polisama. Mada mislim da mu je to malKo komplikovano...

"Ajde da se drogiramo, nek se oci sjaje..."
 
Isto tako, dobro je navesti ukoliko se koristi command prompt za ovakve stvari, komanda za enable i disable-ovanje accounta bilo da se radi o quest accountu ili nekom drugom, na lokalnom kompjuteru, mozete uraditi sledecom komandom: net user (ime accounta) /active: yes ili no.
 
Hmm šta vas dvojica ovde izigravate :( , nemoj sada da citiram text od Bundeve kojom mi je pomogao na šer fajlove samo stavi "anonimus logon" i moći ćeš da otvoriš ih sa jednog na drugom računaru :) , staviš tako na oba i nasmeješ se :)
 
Ma znam... salio sam se... nikada isam radio sa samo dva umrezena racunara, tako da uvek pribegavam navedenoj tehnici. Zapravo, jesam kod jednog prijatelja, on je imao dva racunara, ali sam kod njega pristup racunaru iskontrolisao pomocu lokalnih polisa.
 
Zbilja, kako beshe zaboravio sam kada mu stavish $dokumenti, pa iskljuchis (koju policu) da nebi mogao ni jedan skener sakrivenih share folder-a (program), da nadje sakrivene fajlove na mrezi.
 
Ne kapiram... ozbiljno...

$ je svakako administrativni sher, koji je po pordazumevanim podesavanjima ukljucen. Dakle cist administrativni pristup bez mogucnosti podesavanja pravila pristupa.
 
Ne, ne, stani, polako. Sad nesto nameshtam pa hocu da i to namestim.

Evo primer: Ti ga po default-u sakrijesh primer: $nikodim_stuff, dobro. E sada bez obzira sto se on nece videti na mrezi, i oke je to sto mu ti pristupash preko run i znash celu putanju, ali on moze da bude vidljiv ukoliko se koristi skener za skeniranje mreze a vezano za sakrivene share foldere. Dakle ima jedna opcija u police-ama, koja kada se iskljuchi (disable-uje) ta police-a, onemogucuje tim skenerima da vide taj sakriveni folder na mrezi, na to sam mislio. I sada nemogu da se setim gde se nalazi.
 

Back
Top