NTFS ili FAT32

  • Začetnik teme pochetnik
  • Datum pokretanja
P

pochetnik

Gost
Imam pitanje imam FAT 32 i W2000,da li postoji moguchnost da ochuvam podatke a da se prebacim na NTFS, i uopste kakva je razlika, prednosti NTFS i da li to uopste da radim ,hvala za odgovore!
 
Osnovne prednosti sistama Ntfs nad FAT I FAT32 ukratko su:poboljsane mogucnosti zastite i sifrovanja,komprimovanje foldera i belezenje u dnevnik desavanja.
Ne moras da formatiras disk, jer Win2k ima mogucnost prevodjenja u sistem datoteka Ntfs.Radom iz komandne linije dosta brzo se dobijaju rezultati.
Command Prompt
convert c: /fs:ntfs ili zameni c sa oznakom svoje particije
Na ekranu ce ti se pojaviti koji ti je postojeci sistem datoteka i za koju particiju.Pisace i da ne postoje ekskluzivna prava pristupa disku, bez obzira sto ne radi ni jedna aplikacija pokrenuta od strane tebe( a problem je verovatno datoteka za stranicenje-paging file).Mozes zakazati postupak za sledeci put kada se sistem startuje. Medjutim Win ne daje mogucnost povratka na staro,kada si vec jednom izabrao NTFS,ali to moze biti uradjeno nekim drugim softverom npr.Partition Magic( to je vlasnicki sofwer kompanije PowerQuest).
NTFS je skracenica od New Technology File System i to je napredan sistem datoteka.Preporucujem Ti prevodjenje u taj sistem, jer daje brzinu,zastitu,podrsku za velike diskove.Win 2000 bolje radi sa NTFS datotekama.Neces izgubiti podatke,ako sve pravolno uradis.Nijedan.Ne formatiraj disk nikako.Uradi kako je napisano i bice Ok.
 
imam partition 8.0 , znaci mogu prevesti pomocu njega sve bez ikakvpg gubitka i bez reinstalacije OS, samo jos nesto da li NTFS podrzava(vidi) fat32,tj.da li ce programi raditi pod novim NTFS, hvala VALIAS unapred !!
 
Preporucio sam Ti da iskoristis uslugu dostupnu u Win 2000 i da izvrsis konverziju sistema datoteka iz komandne linije( i naveo sam sintaksu).Sto znaci:bez koriscenja dodatnih resursa kao sto je Part.Magic.Ako ga vec ranije nisi koristio, nemoj sada da eksperimentises.
Sve sto Ti treba je Win 2000,a to imas i znas kako pravilno da koristis.
Prilikom konverzije sitema datoteka(file system),sve se prebacuje na novi sistem,tako da ce sve sto je ranije bilo FAT32,sada biti NTFS.
 
jos jednom se zAhvaljujem VALIAS u na konkretnim odgovorima i moram jos ovo da dodam jer pratim forum krstarice dugo,mozda se neko uvredi ali uz svo postovanje INCOGNITO ,AXEZ..... i sl. ne razumem ljudi zasto takvi vasi odgovori, znam da ste tu neki administratori ili kako se to vec zove ,ali se ponasate malo cudno u smislu da ste ipak uobrazeni ,znate vi dosta vidi se iz tekstova,ali ne treba tako da odgovarate ISKLJUCIVO na necija pitanja koji zaista traze pomoc ili savet,kao ako dosad nisi cuo pa ne moras ni sada itd... pozdrav ne zamerite,dobronamerna kritika !!!!!
 
pochetnik:
Imam pitanje imam FAT 32 i W2000,da li postoji moguchnost da ochuvam podatke a da se prebacim na NTFS, i uopste kakva je razlika, prednosti NTFS i da li to uopste da radim ,hvala za odgovore!

Sve mozes da uradis sa odgovarajucim alatima, ali moras da znas kako i da budes veoma oprezan. Ako i ubijes particiju podaci se mogu vratiti, ali ce da Te kosta.

NTFS fajl sistem se koristi u mrezno orijentisanim sistemima, jer omogucuje brzi rad racunara, sifrovanje i kompresije podataka i daje vecu bezbednost mreze. NTFS vidi FAT i FAT32 particije dok obratno nije moguce bez dodatnih programa.

Sama razlika FAT i NT sistema je vise nego sustinska! :wink:
 
pa KVAZIMODO, malo si cinichan jer bas se na tvom odgovoru vidi da nemas pametnija posla,vec eto dajes sarkasticne odgovore,niko te ne tera da odgovaras ako ti ne odgovara tema. SUPER, TI SI NAS IDOL,AJDE SAD IDI,MORAMO DA RADIMO , pozdrav
 

Back
Top