Nesvakidašnji problem sa našim slovima...

Desecration Smile

Aktivan član
Poruka
1.103
Da li bi nekao mogao da mi kaže šta sam pogrešno uradila na lush.co.yu u vezi sa charset-ovima? U Firefoxu sve izgleda normalno, u IE i Operi se na spiskovima proizvoda i opisima proizvoda ne vide naša slova, već neki kvadratići. Ako iko ima rešenje za ovaj problem, bila bih mu više nego zahvalna, jer pretpostavljam da u pitanju nije ništa preterano komplikovano. :confused:
 
Tekstovi o kojima je reč su verovatno iz neke baze. Koji kodni raspored se koristi za smeštanje tekstova u bazu? Moguće da je tu neki problem koji FF ume da otkloni a IE i Opera ne?
Ono što sigruno može da ti reši problem je konvertovanje svih naših karaktera teksta koji se čita iz baze u njihovu numeričku verziju dakle &#x0000. Ovo svi browseri prikazuju kako treba.
 
Jesu iz baze, kad bekapujem tablice, nema ni reči o kodnom rasporedu.

Neko mi reče da probam ovo:
http://www.devprotalk.com/t1632-mysql-charset-problem-i-phpbb.html

međutim, mySQL na serveru nije prepoznao DEFAULT CHARSET=latin1 kao komandu, kad sam izbrisala tablicu i probala ponovo da je kreiram....što me navodi na to da je server malo praistorijske prirode. Da nije sintaksa u pitanju?

Kad izvadim jednu od tablica sa problematičnim slovima, početak izgleda ovako:

REATE TABLE `proizvodi` (
`id` int(11) NOT NULL auto_increment,
`naziv` varchar(160) binary NOT NULL default '',
`opis` blob NOT NULL,
`urlslike` varchar(50) binary NOT NULL default '',
`urltumb` varchar(50) binary NOT NULL default '',
`cena` varchar(50) binary NOT NULL default '',
`kolicina` int(11) NOT NULL default '0',
`mera` varchar(50) binary NOT NULL default '',
`kategorija` int(11) NOT NULL default '0',
PRIMARY KEY (`id`)
) TYPE=MyISAM AUTO_INCREMENT=423 ;

I gdegod lupim charset, server ne prepoznaje komandu...možda mi sintaksa nije dobra?
 
I test i produkciona baza su verzija 3.23?

Ta verzija podržava charset parametar, tako da bi trebalo da radi. Detalje oko sintakse možeš pogledati ovde. Ukoliko ništa ne uspe sa definisanjem charseta, konvertovanje svih naših karaktera u numerički oblik i potom njegovo ubacivanje u generisanu HTML stranu bi trebalo da reši problem.
 
Ne, bilo je ovako: stari Lush.co.yu, koji je dizajnirao neko drugi, radio je bez problema. Ja sam promenila dizajn na svim stranicama, uključujući i te iz baze. Sačuvala sam ih kao UTF-8 u Notepadu, sa enkodingom UTF8 u zaglavljima, i pojavio se problem. Onda sam videla da stranice generisane iz baze na administratorskom panelu imaju enkoding windows-1250, pa sam to dodala stranicama koje baza generiše u frontendu. Međutim, to je rešilo problem samo u FF, IE i Opera i dalje pokazuju kvadratiće i znakove pitanja.

Da li bi se nešto promenilo ako bih stranice iz baze sačuvala kao ANSI?
 
Obzirom da kodna strane MySQL-a ne može da se promenim, mislim da je najbolje, bar dok se ne utvrdi uzrok, na svaki tekst pročitan iz baze primeniš transformaciju koja će naše karaktere (šđč枊ĐČĆŽ) prebaciti u njihovu numeričku reprezentaciju i onda tako konvertovan tekst ubaciti u okviru HTML strane.
 
rhcp fan:
ja sam ovde nov! i neznam kako da napravim svoju stranicu? a oni koji cekaju priliku da zajebavaju , nekog zajebali su same sebe!!! ja hocu samo da kazem da su pepersi moj ponos! i ako neko hoce da razmenimo kolekciju??? Pozdrav
Nije nikakva gre'ota ne znati napraviti web stranicu.
Mene samo zanima zasto mislis da je tvojim postovima mesto bas ovde, na podforumu "Web dizajn"? Lepo je sto ti se nesto svidja ali ne mozes otici u biblioteku pa se drtai da volis kuvane kolenice ili svratiti na svadbu i reklamirati mrtvacke sanduke...
Malo si omasio gde pises...
 
rhcp fan:
ja sam ovde nov! i neznam kako da napravim svoju stranicu? a oni koji cekaju priliku da zajebavaju , nekog zajebali su same sebe!!! ja hocu samo da kazem da su pepersi moj ponos! i ako neko hoce da razmenimo kolekciju??? Pozdrav
Pre nego što bilo gde odeš prvo se raspitaš kakva pravila tamo važe, zar ne? Otvori svoju temu u okviru ovog foruma ako te zanima kako da napraviš svoju stranicu ili još bolje kupi knjigu i počni da učiš. Mislim da nikoga ovde ne interesuje šta je tvoj ponos u muzici. Za to postoji forum muzika.
 

Back
Top