RASIZAM...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Marge

Domaćin
Poruka
4.255
Posto nigde ne postoji ovakva tema, resih da ovde otvorim temu o tome kako vi vidite rasizam i sta mislite-zasto dolazi do njega..................................
 
Betty:
kakve to veze ima sa nacijama? :shock:


Nikad to nisam tako kapirala! :)
E, pa nisam ni ja.
Nego imam jednu poznanicu koja kada god se potegne ta tema kaze da svaka ptica svome jatu leti. Sto bi u slacuja rasprave sa njom znacio kraj rasprave.
Dakle, kad sam procitala rasizam, to mi je bila prva asocijacija.
 
Rasizam, nazalost , ima svoju potporu zaista u nauci!
Naprimer, dokazano je da Belci imaju prilicno veci IQ od Crnaca ( i ja imam nekog iskustva sa poznanicima crncima, ali je ono malo da bi bilo naucno reprezentativno)!
Ovo lako moze da posluzi nekima koji vole vise svoju rasu, da misle da je ona i bolja, a onda je mali korak do toga da i zamrzi drugu rasu, i tako na vrlo lak nacin se dolazi do rasizma!
Zbog ovoga izmedju ostalog se i raspravlja da li bi trebalo uvesti i naucnu cenzuru, jer priroda ne mari za covekove mane i ogranicenosti!
 
A sta sa tim da je nauka dokazala da smo svi u stvari jedno, samo su nas prirodna stanista malko preuredila kako bismo opstali na nekoj teritoriji?!?
 
Ja sam uverena da je SVAKO od nas, bez razilike, kadar da postigne izuzetne stvari :) Naravno, ako se pravilno usmeri, ako je podstaknut i fokusiran na prave stvari.
 
Betty:
Ja sam uverena da je SVAKO od nas, bez razilike, kadar da postigne izuzetne stvari :) Naravno, ako se pravilno usmeri, ako je podstaknut i fokusiran na prave stvari.
To je totalno relativno, ako su ljudi kao sto jesu , skloni dokolici, dosadnoj svakodnevnici i totalnoj inertnosti i ako je prepustio da ga drugi vode, onda ovo vazi sto ti kazes!
Ali ako bi tebe sada svi poslusali, najednom bi postalo to jako tesko!

Najbolji dokaz za ovo je kada pogledas dinamiku razvoja nauke u vreme Stare Grcke gde je trebalo da prodje bar 300 godina da bi se otkrio Arhimedov zakon, i onda jos tol;iko da bi pitagora dokazao svoju teoremu! A danas bi ovakvo otkrice bilo potpuno normalno, pre svega zato sto su intelektualno ova dva otkrica potpuno nezahtevni, samo je potrebno da se neko potrudi!!
 
Kedi:
A sta sa tim da je nauka dokazala da smo svi u stvari jedno, samo su nas prirodna stanista malko preuredila kako bismo opstali na nekoj teritoriji?!?
Rase su i osnov za stvaranje novih vrsta, ali to je nebitno, ja govorim o razlikama koje nauka otkriva, to je ono sto je bitno za nju , a moze biti opasno za coveka!
Najzad, ni Hitler nije govorio da crnci nisu ljudi, vec da su druge rase!
 
sevilja:
Ko je ovo dokazao i kako??? :shock:
:shock:
:shock:
:shock:
Zapravo ovo jesu pokazala empirijska istrazivanja, e sad , zasto je to tako, to nisu objasnili! Mislim da su to istrazivanja u SAD pokazala, mislim da je tako pisalo!
Rekao sam da je dokazano, jer su ta istrazivanja koristila veliku bazu podataka, uzetu od organizacija kao sto je Mensa i slicne, tako da je vrlo verovatno ovo!
I ljudi, ja ne govorim da oni kazu da su svi belci pametniji od crnaca, vec da je prosecna ( ocekivana ) vrednost IQ-a za belce veca! Zasto izvodite pogresne zakljucke!
I zasto ne bi postojala razlika u IQ, ako postoji razlika u boji koze, fizickoj gradji ....ajde malo razmislite pre nego sto pocnete da se cudite!
A ovo sto vi radite je podsvesna reakcija na rasizam, a kako se ovde vidi, i na nauku!
Pravite se da razlika nema, tamo gde ih ima, samo zato sto vam to odgovara!
Uostalom, i kod rasa pasa se zna da su neke rase izdrzljivije, neke pametnije! Tako je u principu kod svih zivotinja!
Dakle, opet vam kazem da ovo ne znaci da ce svaki crnac biti gluplji od vas, vec da je samo veca verovatnoca da ste vi pametniji, isto kao sto je veca verovatnoca da ste losije gradjeni od tog crnca, slabiji...! Uostalom, sto se ja pravdam vama, ja imam i dva prijatelja koji su crnci, i to u Beogradu!!
I opet se vracamo na slaboumnost coveka, koja se ispoljila i na ovom forumu , slaboumnost da prihvati razlike tamo gde postoje, a ne da ih negira kada su one ocigledne!!
 
Dragi Joco!
Malo si se pogubio u svojoj opseznosti!
Jasno je meni da je ta studija mislila na "prosek"! Cudjenje je bilo upuceno cinjenici da takva studija postoji!Ali ,avaj, postoje i opstaju razne gluposti!
Prvo sto mi nije jasno je zasto si se ti uopste osetio prozvanim! Kritika, kroz cudjenje nije bila upucena tebi licno na adresu!

Druga stvar! Studija se, ako sam dobro shvatila , odnosila na stepen inteligencije!Kakve veze imaju sa tim misici i gradja, zgodnoca i lepota!Jedno je forma , a drugo je sadrzaj!To su stvari koje se ne porede i koje nikako nisu uzrocno-posledicne!
Prema tome, nevidim kako tvoja prica o fomarlnim kvalitetima moze da potvrdi sustinske!

Trece!
Slaboumnost si ispoljio upravo ti, cinjenicom da poredis ono sto se ne poredi i cinjenicom da onda sve to potkrepljujes jednom recenicom ( onom poslednjom) kojom dokazujes da cak ni ne shvatas sta si s cim uporedio i gde ocekujes ocigledne razlike!
Ajde, odaj mi tajnu, kako kod ljudi provaljujes koliki im je IQ?Imas neke supervizorske sposobnosti?
Covece, inteligencija je toliko suptilan fenomen, da prosto jos uvek ne postoji ni nacin, a ni bilo koji test koji bi o njoj mogao govoriti sa velikim stepenom sigurnosti! A kamoli da bude ocigledna!

P.S I retardiran je svestan formalnih razlika!
 
I ljudi, ja ne govorim da oni kazu da su svi belci pametniji od crnaca, vec da je prosecna ( ocekivana ) vrednost IQ-a za belce veca! Zasto izvodite pogresne zakljucke!

Znam o cemu pricas. Ali poenta je u tome da to istrazivanje nije prihvaceno a jedan od razloga je sto su testove za IQ pravili belci. Testovi su organizovani na taj nacin da belci u njihovom resavanju imaju prednost. Razlika u mogucnosti ostvarenja kao i velicini IQ NIJE dokazana.
 
@Joca111

Pitanje je NA KOJIM se crncima i belcima vrsilo istrazivanje. Hocu da kazem da su 'ladno mogli da testiraju belce koji su svi clanovi Mense i crnce iz nekih zabiti koji ne znaju da pricaju, a kamoli da imaju ne znam kol'ko razvijen IQ. Pretpostavljam da su istrazivanje vrsili Amerikanci...
 
Sevilja, problem je sto ti tvojim argumentom osporavas celu psihologiju kao naucnu disciplinu koja je u medjunarodnim krugovima i od strane izuzetno umnih ljudi priznata kao nauka!
A ne samo to, vec ti osporavas onaj deo psihologije koji je zapravo najegzaktniji , prostu logicku inteligenciju!
Ako uzmemo danasnju definiciju nauke, onda nema sporenja oko toga da li je izvodljivo porediti ove stvari i svrstavati ovo istrazivanje u naucno prihvatljivu teoriju, i to ne samo zbog danasnjeg tumacenja pojma nauke vec i zbog toga sto je to istrazivanje radjeno na extremno velikom broju ljudi!
Nauka je smanjenje neodredjenosti u nasoj percepciji, i nista vise!!!
Inace, vazno je razumeti da nauka ne postoji zbog nase zelje da bolje zivimo i lakse, vec zato sto smo radoznali, to je prauzrok nauke, a nasa sposobnost da je koristimo u pronalazastvu- samo posledica toga!
Pa se neko priupitao, ako se belci i crnci razlikujemo u toliko stvari: muskulatura, boja, visina, proporcije, da li se mozda razlikujemo i u inteligenciji???
Takodje, u tom istom istrazivanju je otkriveno i da su ljudi zute rase najinteligentniji, samo je njihov uzorak bio znacajno manji!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top