POCEO BIH NEKI POSAO U SRBIJI

mobilni

Aktivan član
Poruka
1.295
Zivim vani ali bih hteo poceti neki poslic u Srbiji.Ne bih ulagao za pocetak vise od 10-15000 evra,pa ako nije dosadno za temu bio bih zahvalan za komentare ili savete.Najvise me interesuje oblast interneta i mob. telefona.Samo mi nije jasno kako nabavljaju telefone u Srbiji kada nemaju pin,deklaraciju,garancije.Kupovao sam licno i proveravao kod mene u ovlascenim servisinma i nisu hteli da ih pipnu jer ih u tom stanju ne priznaju kao svoje aparate a novi su.Nisam mali i znam kako dolaze ali sta kaze drzava na to.?Za pocetak me zanima samo Beograd i Nis,takodje i neki oblik saradnje dolazi u obzir ali ne i ortakluk.Unapred zahvalan.
 
Ako ih ima i dolaze u tolikom broju, nisi mali pa možeš i sam da zaključiš šta država kaže. Ne znam da li ti je to prava oblast za investiciju, ali može možeš za neke od proizvoda koje pominješ da ostvariš povoljniju cenu i onda na taj način da otpočneš prodaju. Ili neka usluga koja većini treba i spreman je da za nju plati, ali nema puno onih koji je nude.
 
Hvala Bojane za komentar.Vidim po broju poruka i stazu na forumu da si vrlo aktivan,pa ako ti nije tesko reci mo obzirom da zivis u Srbiji sta bi ti krenuo?Koju oblast?Neki me ovde savetuju (navodno evr.zajednica vec izradjuje studije)da je posao buducnosti rad sa trecom generacijom,tj.briga o starim osobama.
 
Ne znam puno o brizi o osobama u trećem dobu kao poslovnoj oblasti, te ne znam ni kakve studije EU pravi, niti šta će se i kako finansirati. Sigurno je da nema dovoljno mesta u domovima, da nema dovoljno ljudi za dnevnu pomoć, te sigurno da neko ko počne takav posao bi imao šta da radi. Ostaje pitanje finansiranja tj. da li tu uopšte ima neke zarade. Ukoliko država bude na neki način pomagala ove aktivnosti onda možda od toga i nešto bude. Ako ne ostaju samo one osobe koje imaju to da plate, a takvih nema puno, na žalost. Verovatno da ima nekoga ko zna više o ovoj oblasti pa će sigurno moći bolje da ti objasni. Dnevna nega kao i rad, animacija i kursevi za stara osobe bi verovatno mogla da se počne sa novcem koji si planirao, ali za dom je potrebno znatno više para.
 
Sto se tice prodaje mobilnih telefona tacno da je to profitabilna delatnost.Posto ne znam gde zivis,mozda bi postojala mogucnost da izvozis moblne telefone u Srbiju i da otvoris jedan maloprodajni objekat u Nisu ili Bgdu.Morao bi da proveris cene u maticnoj zemlji pa da napravimo komparaciju.Inace, u Nisu npr. vecinu telefona svercuju iz Bugarske i okolnih zemalja i tacno je da nemaju pin kod, ne izdaju fiskalne racune,dakle rade na crno.
 
Bojane za nekog ko tvrdi da zna malo o brizi za osobe trećeg doba znaš iznenađujuće mnogo.To za Evropsku studiju je tačno.Pošto stanovništvo Evrope(a i kod nas) stari sve više ljudi ostaje bez pomoći mlađih.Dok su se tamo već organizovali kod nas nisu.Zato je to posao budućnosti,ali ja mislim ne tako bliske budućnosti.Mobilni tebi treba nešto sada.Ja mislim da je ulaganje u hranu najbolje ali i najrizičnije(zbog klimatskih promena)
 
Mogu da napišem još dosta o brzi za osobe trećeg doba, ali je to i dalje jako malo da bi se na osnovu toga odlučilo da li ući u taj posao ili ne. Eto ne znam ni da li će i kako EU finansirati tu studuju kod nas i da li će možda davati neki podsticaj za takve poslove.

Ulaganje u neki posao s hranom je dobra ideja i mislim da klimatske promene u nekom bliskom periodu ne predstavljaju veliki rizik. Ukoliko je u pitanju proizvodnja hrana, onda je verovatno dobra ideja organizovati proizvodnju organske hrane koja se može, relativno lako izvesti i za kojom je potražanja u porastu.
 
Prošle godine su podelili 1,5 mil EU bespovratnog kredita preko našeg ministarstva za finansije.Krediti su bili od 25 000 do 150 000 EU i mogla je da konkuriše svaka firma,organizacija ili ustanova.Jedan deo su delili preko Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća.Nameravali su i ove godine da izdvoje pomoć ali zbog pol.situacije mislim da je sve je znak pitanja.
Što se tiče proizvodnje hrane upravo sam na to mislila ali mislim da za to treba dosta znanja bilo da je reč o proizvodnji bilo o trgovini (pa specijalni uslovi prevoza i skladištenja,zakonska regulativa,gomila papira,razne inspekcije)
 
Da, u pravu ste za stare osobe a tesko bi islo i sa donacijama,jer Srbiji daju samo mrvice.Primer:prosle god. je EU podelila Albancima koji su se doselili u Grcku po 1000 evra za kurs od tri meseca,da bi naucili jezik,sto je verovatno i u drugom evr. zemljama,dok se nasi penzioneri bukvalno smrzavaju.Njih boli ona stvar,a i ove nase u vlasti.Ne mozes zbog par ljudi zrtvovati ceo narod a da ovo kazem-nesto znam.Verovatno cu poceti nesto vezano za srpski porok a tu su mobilni,zene,alkohol,automobili.Nije mi cilj da se obogatim jer izuzetno dobro zaradjujem od maja do sept. od turizma,ali me ubija period izmedju dve sezone,a poslodavca nisam imao ni u srbiji da bih ovde radio,a i mrtvo je van sezone.Zna li neko da mi kaze,ako bih ubacio 4-5 vozila u taxi-sluzbu,kako ide sa dozvolama,radnicima,kako rade?Hvala na komentarima.Pozdrav za "racunovodju" u Nisu,vidimo se u aprilu.
 
Upravo sam na drugoj temi napisao nesto o biznis inkubatorima, pa bi mogao da pogledas ili da se raspitas o tome.
Inace koliko shvatam ti si u Grckoj. Znaci imas izvanredan uvid u potrebe grckog trzista. Mozes da vidis i da uporedis neke cene, pre svega prehrambene industrije. Iako ocigledno zelis neki cist biznis, ovo bi mogao i da bude neki profitabilan. Spominjem prehrambenu industriju, jer se secam da su u Grckoj cene mesa uzasavajuce za nase pojmove. Secam se da je pre par godina 6 listica sunke kostalo 1.5e sto je nenormalno, sa obzirom da je kod nas 1 Kg 4e. Osim toga vino npr. nisam mogao da nadjem normalno. Samo slatka vina. Doduse cene su slicne nasim, ali za casu obicnog crnog vina sam u jedno normalnom kaficu platio 4e. Mozda je to vino i bilo skupo, ali drugog normalnog vina nije bilo. Inace cene vina se kod nas krecu oko 1.2-2e/litar.
 
Upravu si za cene,ali trebao bi biti ovde za Bozic ili Uskrs kada se vodi pravi rat izmedju trgovaca koji prodaju grcko meso i koji uvoze iz Rumunije i Bugarske.Koja je razlika?Pa grcko jagnje kosta od 8-9 evra kg u mesari a uvozno oko 4evra i nece ga niko.Socijalni slucajevi i penzioneri kupuju sto moraju.Savetujem svima da se ne upuste u neki posao sa hranom i picem iz Srbije u Grcku,nema sanse.Podizu non-stop potrosacke kredite,ali kupuju svoje proizvode,mada ih drzava bombarduje uvozom iz zemalja" treceg sveta"potrosaci teraju po svome.Ako nije od lokalnog proizvodjaca,prolazi samo sto mora,kad nema drugo,prepotentni su u tome,i to mnogo.
 

Back
Top