malo dete i pas

tijana2b

Početnik
Poruka
13
Imam dete od 13 meseci i zelela bih da nabavim psa, pa me interesuje sta vi mislite da li je uopste dobro zbog malog deteta drzati psa u stanu. Inace zivim u malom stanu pa bi u ozir dosla neka manja rasa, razmisljala sam cak i o civavi.
 
Mislim da civava nije dobar izbor prvenstveno zato sto je premala, a mali psi cesto ne vole decu. Lakse bi vam bilo sa nekim makar malo jacim i cvrscim psom jer je dete jako malo, a civave ne vole da ih neko gnjavi. Oni su bolji izbor za starije ljude nego za ljude sa decom. Da li ste mozda razmisljali o nekom od terijera, tipa: vesti (zapadno skotski terijer), kern terijer... Oni su mali, a lepo se slazu sa decom. I cupavi su i slatki a ne linjaju se, al ih zato treba redovno cetkati i sisati ili trimovati. A dobar izbor bi bio i patuljasti snaucer ili patuljasti spic ili mozda bishon, koton, mops, a moze i irski mekodlaki psenicni terijer, njih sada ima i kod nas i postaju jako popularni, a prvenstveno su porodicni psi i srednje su velicine (jedino ne znam kolika im je sada cena). Doduse vecini ovih pasa koje sam nabrojala je potrebno posvetiti paznju za negu dlake, osim mopsa. A ako vam se bas dopada civava dopao bi vam se i patljasti pinc, vrlo su slicni izgledom (meni je pinc i lepsi) ali po meni ipak imaju mnogo bolje osobine nego civava. Ali u svakom slucaju najbitnije sto se tice dece i pasa je da dete mora da nauci da pas nije igracka i da se lepo ophodi prema njemu, a i pored toga ne bi trebalo nikada ostavljati malo dete i psa zajedno bez nadzora. A sto se tice velicine stana, to ne igra preteranu ulogu u izboru velicine psa. Veliki psi ce cak biti mnogo mirniji i manje primetni u stanu nego mali psi, a i mnogo se bolje slazu sa decom bas zbog te velicine jer su onda u stanju vise gnjavljenja da istrpe (naravno ne treba preterivati niucemu). Od vecih pasa za najbolje sa decom vaze labrador, zlatni retriver, staford...Vise zavisi od toga koliko vremena ste vi voljni i u mogucstvu da posvetite psu. Sto vise vremena provede napolju bice mirniji u kuci. A mozda bi i dobar izbor za vas bio neki manji mesanac. Oglasi su prepuni raznih, a ima ih bas minijaturnih i kratkodlakih. A mozda ne bi bilo lose ni da uzmete neko malo starije stene ili mladjeg a odraslog psa, po mogucstvu vec naviknutog na zivot u stanu posto ce vas to postedeti teskoca vaspitavanja na sobnu cistocu. U svakom slucaju dobro razmislite i preispitajte sebe dal ste sigurni da biste bili u mogucstvu dovoljno da se posvetite nezi. Dosta je onih koji zele zbog deteta da nabave psa pa kad ga dete izgustira i zasiti se onda pas zavrsi ko zna gde. Evo npr. vidjala sam jedan oglas gde je zena prvo htela da pokloni stene pekinezera od 3 meseca al se posle predomislila i resila da ga proda da bi mogla detetu da kupi neko drugo :? :evil: . Naravno ne mislim da bi vi ikada ovo uradili nego samo koristim kao primer sta sve ljudi smisle. Ako se ipak predomislite u vezi uzimanja psa uvek mozete da svratite kod nekoga ko ima psa pa da se i dete i kuca lepo izigraju. Pozdrav i srecno u potrazi! I naravno javite sta ste resili! :)
 
Детету неће шкодити да има куцу поред себе. А за расу предлажем пудлу, пошто је лака за одржавање а има сјајне карактеристике. Можете да бирате између патуљасте и средње пудле.
Не бих узела теријера, јер имају помало незгодну нарав (не у смислу да ће уједа вас или дете).
 
Slazem se sa Mili, a predlazem da, ako niste zacrtali bas rasnog psa, potrazite nekog manjeg mesanca, oni se obicno dosta lepo slazu sa decom i nisu tako preke naravi kao sto recimo mogu da budu pinchevi ili razni terijeri.
 
Mili:
Детету неће шкодити да има куцу поред себе. А за расу предлажем пудлу, пошто је лака за одржавање а има сјајне карактеристике. Можете да бирате између патуљасте и средње пудле.
Не бих узела теријера, јер имају помало незгодну нарав (не у смислу да ће уједа вас или дете).


Znam da su pudle skroz O.K. za stan i da vole decu posto sam 15 godina imala pudlu dok sam naravno zivela kod roditelja. I odgovorila bih Danici da nema razloga za brigu, jer nismo svi isti, i ja nisam od onih budala koja ce kupiti psa detetu i onda ga izbaciti na ulicu. A inace i ne kupujem psa za svoje dete, jer smatram da pas nije igracka za decu. Psa bih kupila jer sam od malena imala psa i mislim da je dobro da dete odrasta uz nekog kucnog ljubimca (normalno, treba da brine o njemu a ne da ga maltretira), tako da draga Danice nemoj da brines!
 
E pa drago mi je sto to cujem. :D Morala sam samo da napomenem za svaki slucaj mada sam i pretpostavila da niste od "tih" posto se oni uglavnom ni ne raspituju nego samo nabave pa posle... U tom slucaju ja navijam za nekog malog mesanca. Njemu ce znaciti da bude usvojen i garant ce uzvratiti velikom ljubavlju. Mada podrzavam i ako se resite za rasnog, svima treba pruziti jednako. Pozdrav za vas i javite kad se odlucite! :)
 

Naravno da je izbor psa posledica licnih ukusa, zelja, afiniteta, tako da cete sami najbolje znati da odlucite.
Ne znam da li ste razmisljali o jazavicaru - kad je u pitanju pas za stan, verujem da bi to bio pravi izbor.
Pozdrav!
 
Ako se odlučite za mopsa vaše dete će imati drugara za igru stalno. :)

jGwslsI2vlc1bTEf.jpg


Kad Alex nije kod kuće Marko stalno pita za njega. Marko je naučio da ne maltretira kucu, a Alex se prema Marku ophodi mnogo nežnije nego prema nama. Njega nikad nije ni ogrebao, a nas u igri često ogrebe (slučajno naravno).
 
Danica83:
Mislim da civava nije dobar izbor prvenstveno zato sto je premala, a mali psi cesto ne vole decu. Lakse bi vam bilo sa nekim makar malo jacim i cvrscim psom jer je dete jako malo, a civave ne vole da ih neko gnjavi. Oni su bolji izbor za starije ljude nego za ljude sa decom. Da li ste mozda razmisljali o nekom od terijera, tipa: vesti (zapadno skotski terijer), kern terijer... Oni su mali, a lepo se slazu sa decom. I cupavi su i slatki a ne linjaju se, al ih zato treba redovno cetkati i sisati ili trimovati. A dobar izbor bi bio i patuljasti snaucer ili patuljasti spic ili mozda bishon, koton, mops, a moze i irski mekodlaki psenicni terijer, njih sada ima i kod nas i postaju jako popularni, a prvenstveno su porodicni psi i srednje su velicine (jedino ne znam kolika im je sada cena). Doduse vecini ovih pasa koje sam nabrojala je potrebno posvetiti paznju za negu dlake, osim mopsa. A ako vam se bas dopada civava dopao bi vam se i patljasti pinc, vrlo su slicni izgledom (meni je pinc i lepsi) ali po meni ipak imaju mnogo bolje osobine nego civava. Ali u svakom slucaju najbitnije sto se tice dece i pasa je da dete mora da nauci da pas nije igracka i da se lepo ophodi prema njemu, a i pored toga ne bi trebalo nikada ostavljati malo dete i psa zajedno bez nadzora. A sto se tice velicine stana, to ne igra preteranu ulogu u izboru velicine psa. Veliki psi ce cak biti mnogo mirniji i manje primetni u stanu nego mali psi, a i mnogo se bolje slazu sa decom bas zbog te velicine jer su onda u stanju vise gnjavljenja da istrpe (naravno ne treba preterivati niucemu). Od vecih pasa za najbolje sa decom vaze labrador, zlatni retriver, staford...Vise zavisi od toga koliko vremena ste vi voljni i u mogucstvu da posvetite psu. Sto vise vremena provede napolju bice mirniji u kuci. A mozda bi i dobar izbor za vas bio neki manji mesanac. Oglasi su prepuni raznih, a ima ih bas minijaturnih i kratkodlakih. A mozda ne bi bilo lose ni da uzmete neko malo starije stene ili mladjeg a odraslog psa, po mogucstvu vec naviknutog na zivot u stanu posto ce vas to postedeti teskoca vaspitavanja na sobnu cistocu. U svakom slucaju dobro razmislite i preispitajte sebe dal ste sigurni da biste bili u mogucstvu dovoljno da se posvetite nezi. Dosta je onih koji zele zbog deteta da nabave psa pa kad ga dete izgustira i zasiti se onda pas zavrsi ko zna gde. Evo npr. vidjala sam jedan oglas gde je zena prvo htela da pokloni stene pekinezera od 3 meseca al se posle predomislila i resila da ga proda da bi mogla detetu da kupi neko drugo :? :evil: . Naravno ne mislim da bi vi ikada ovo uradili nego samo koristim kao primer sta sve ljudi smisle. Ako se ipak predomislite u vezi uzimanja psa uvek mozete da svratite kod nekoga ko ima psa pa da se i dete i kuca lepo izigraju. Pozdrav i srecno u potrazi! I naravno javite sta ste resili! :)

Samo da dodam. Dlaka mopsa ne zahteva bog-zna-kakvav tretman, ali se mops LINJA 24h dnevno, 365 dana u godini. Eto da znate...
 
A ja se opet vracam na civavu... Volela bih da mi neko odgovori ako zna da li je civava odgovarajuci pas za malo dete, posto mi se cini da su civave malo prgave, i ako neko zna koja li im je od-prilike cena?
I da, ljudi ne morate da mi persirate! Mislim,to sto imam dete ne znaci da sam 20godina starija od vas, tu smo istih godina.
 
tijana2b:
A ja se opet vracam na civavu... Volela bih da mi neko odgovori ako zna da li je civava odgovarajuci pas za malo dete, posto mi se cini da su civave malo prgave, i ako neko zna koja li im je od-prilike cena?
I da, ljudi ne morate da mi persirate! Mislim,to sto imam dete ne znaci da sam 20godina starija od vas, tu smo istih godina.

JA TI nisam persirala, više sam mislila na množinu, na sve vas... :)
 
Ja mislim da civava nikako nije za malo dete, vec sam napisala u prvom postu. Jesi pogledala mozda za patuljastog pinca? Stvarno su izgledom vrlo slicni civavi, a mnogo boljeg karaktera sto se dece tice (bar po meni). Malopre sam pregledala na nekoliko sajtova temperament i na svakom pise da nisu podobni za decu. Pise ovako: "ova rasa moze doci u situaciju da zaskljoca i proba da ujede dete ako ne zeli paznju, jer je previse mala da bi pobegla ili se odbranila na neki drugi nacin. Civave cesto pribegavaju svojim ostrim zubima u samoodbrani, te stoga nisu preporucljivi za decu. A takodje mogu biti i nepoverljivi i agresivni prema strancima i drugim vecim psima". Dok za patuljastog pinca kaze: "neki mogu biti agresivniji sa drugim psima, ali generalno gledano slazu se sa drugim ljubimcima i sa decom, koja znaju da ne gnjave psa. Sumnjicavi su prema strancima, ali njihovo ponasanje u celosti zavisi od toga kako su vaspitavani kao stene". A sto se cene tice mislim da nije neka preterana razlika izmedju civave i pinca, mada su civave ipak malo redje pa pretpostavljam i skuplje. A pinc moze da se nadje i za 200-300 evra, a naravno i skuplje. Sto je manji pas, to je i skuplji, tako sam ja zakljucila kad sam se raspitivala na izlozbi. :p
 
Cao,

Imam jednu malu sekicu od pet godina, i zbog nje sam se odlucio da kupim mini snaucera, ili boxera, a ona bi zlatnog. Pas bi bio u kuci, a imao bi i dvoriste. Da li moze neko da mi da savet, posto su svi ovi ok sa decom, koji od njih je najmanje zahtevan. Znam da se zlatni retriver linja prilicno i da trazi non stop da bude uz porodicu, ukljucen u desavanja, a meni treba pas koji moze ostati sam kod kuce sam 4sata dnevno max. Takodje, da li moze pas da izdrzi vikend u dvoristu ako nismo tu jer kod nas nema hotela za pse?

Hvala
 
nemoj onda da uzimas Boxera jel ce on da propati za taj vikend, imam 3 Boxera i kad odem ujutro na posao i ako mi zena ostane kod kuce oni se osecaju kao da ih napustam, moj savet je ne moj da uzimas Boxera jel traze paznju i lako se osete zapostavljenim.
 
Imamo bebicu od 8 meseci i Nemacku Dogu od 1,5 godina. Na svim pregledima motorika i paznja bebe bila je za dva meseca naprednija od njenih vrsnjakinja.Posmatrao sam psa i primetio da kada se ja i zena ne igramo sa bebicom tu ulogu preuzima pas,kada beba zaplace on javi,nismo morali da ga dresiramo da je ne dira po licu i rukicama jednostavno je to sam zakljucio.Zahvaljujuci psu beba je propuzala sa nepunih 5 meseci a uspravila se sa 6 bez da joj pomazemo,dopuzi do stola uhvati rucicama za nogu stola i ustane...
 
Vidim da ste potegli temu patuljastog pinca posto smo ga mi uzeli pre 2 nedelje da vam samo kazem da je pas fenomenalan. Inace i mi imamo cerkicu od 5 godina koja se vrlo lepo slaze sa kucom mada kuca ponekad hoce i da se posvadja sa njom no to je sad jos uvek ta prva faza privikavanja. Inace u dvoristu imamo i rota od 1,5 god. On se takodje fantasticno slaze sa mojom klinkom a planiramo uskoro da uzmemo jo 2-3 psa. Vidim da je tu bio i nas prijatelj mali37 koji nam je takodje davao neke savete pre nego sto smo uzeli psa ovom prilikom pozdravljam i njega i sve ostale ljubitelje pasa i moj licni savet vam je PATULJASTI PINC! Necete se sigurno pokajati. Inace stene dobrog porekla vakcinisano kosta od 250-350e. Dok je civava bar 400-500. A da i ne spominjemo da je civava zbog mnogo stvari komplikovanija to sam saznao iz razgovora sa vise odgajivaca. Pozdrav i javite kad nabavite za koju ste se rasu odlucili...
 
Све је то лепо и красно...ево чујемо да и деца од непуна 4 месеца почињу да трче маратон ако имају догу поред себе....
Међутим, водите пре свега рачуна о дететовом здрављу и зрелости.
У порасту је проценат деце која болују од алергијског бронихитиса, а врло чест алерген је животињска длака.
Друго, дете са непуних годину дана не схвата да животиња није играчка, може (не кажем да мора, али може) да дође до врло незгодних ситуација....
Психолози саветују да дете има бар 4-5 година да би живело заједно са псом у стану, а да нико од њих двоје не буде изложен малтретирању и опасности.
 
Mislim da je odlicna ideja imati u isto vreme psa i malo dete, jer se dete na vreme nauci kako da se ponasa prema zivotinjama. Naravno da moze da se desi da dete bude alergicno na dlake, ali budimo realni koliki je to zaista procenat. Ja sam licno u zivotu upoznala samo tri osobe koje su bile alergicne na psecu dlaku.
Takodje mislim da je mozda bolja ideja uzeti veceg psa, jer nekako imam utisak da oni imaju mnogo vise "razumevanja" za decu, i da ce se manje incidenata desiti sa recimo labradorom nego sa patuljastim snaucerom (naravno ima izuzetaka).
 
Što se tiče alergije... Ja sam čak čula da neki doktori savetuju roditelje čija su deca alergična na prašinu da nabave psa jer je pseća dlaka (tačnije paraziti koji žive na njoj) manji alergen od prašine (tačnije grinja) i da onda to čak može da pomogne detetu da se izbori sa alergijom jer će postepeno sticati imunitet. Ne tvrdim da sam u pravu, već smao prenosim ono što sam čula... I još moram da priznam da me užasno iritira to potenciranje raznih alergija kod dece. Ko o čemu, doktori o nekim alergijama... Onda bi bilo najbolje strpati klince pod stakleno zvono jer je tamo najbezbednije, ali zato jednog dana kad priviri u stvaran svet, alergeni će biti na sve strane...

Dete od godinu dana može da shvati da pas nije igračka, ako mu se lepo objasni... Problem je što se dete u tom uzrastu ponaša tako da ima grube pokrete tj. motorika mu nije potpuno precizna pa ume da odreaguje grubo. Marku se dešavalo da zgazi Alexa dok nije potpuno stabilno prohodao, da ga lupi kad u stvari hoće da ga pomazi, ali ništa strašnije od toga... E, sad... Mi smo se na primer ranije igrali sa Alexom tako što ga kao lupimo po guzi i on dobije napade jurcanja u krug, a pre toga on kao ukrade papuču pa izaziva... E takvu igru smo izbacili iz upotebe da Marko ne bi skontao da je ok da udara psa, jer on ipak nije mogao da shvati da li ja to radim stvarno ili ne.

Samo se treba prilagođavati situacijama i mislim da ne bi trebalo da bude većih problema.
 
Poz. svima. Skoro dve godine postavio sam istu temu na dva foruma. Kucni ljubimci i Dom i porodica. Moja klinka je imala godinu dana i mi smo razmisljali o tome da joj uzmemo psa. Culi smo svakakve savete i za i protiv i svakakve izjave tipa "vi niste nikakav roditelj kad hocete da uzmete psa a imate malo dete. Pas ce dete pojesti a pre toga ce dobiti sve moguce bolesti i td td". Konsultovali smo se sa jednom doktorkom, pedijatrom, zaista pravim strucnjakom, jedinom osobom kojoj u potpunosti verujemo po pitanju zdravlja naseg deteta.
Nakon sto nam je ona rekla da mozemo slobodno da uzmemo psa i da se ne brinemo jer to moze da joj puno znaci uz komentar da je i ona sama odrastala uz pse i macke pa sta joj fali, mi smo psa i uzeli, jedno stene ast-a staro dva meseca. godinu i po dana kasnije, dete odlicno napreduje, nikakvih problema nismo imali, ljubav cveta u svakom pogledu ali...
Pas je taj koji pati... Zbog cega? Volimo ga, dobro ga hranimo, u toplom je. Zasto? zato sto nemamo vremena da mu posvetimo nista vise od tri setnje po 15 minuta, ishrane i malo mazenja. Vrlo cesto nam je zbog raznih obaveza i ovo jako tesko. A da ne pricam o tome da ne mozemo da odemo na vikend ili na odmor, jer zaboga, pas pati kad nismo tu
. Predlog: razmisli dobro da li mozes i hoces sebi da nameces dodatne obaveze. Nije bitno da li ces uzeti malog psa ili velikog, rasnog ili ne, svima treba paznja i ljubav, pogotovo ako su u stanu. Na cemu ces zakinuti da bi tom psu to omogucila? Na detetu? poslu? Suprugu? Svom slobodnom vremenu? I sta ces raditi kad detetu dosadi igranje sa psom? Izbaciti ga na ulicu? Moj zaista dobronamerni savet je da sacekas bar jos nekoliko godina. Da dete poraste i bar malo se osamostali. Da moze samo da se obuce, jede, kaki i piski... inace ces poludeti kao ja. poIAhfug8yetoyrgfblhb065uh*&^87tg4...:D
 
Cekaj to znaci da vas dvoje imate samo jedno dete i samo jednog psa, i opet ne mozete da izadjete na kraj sa njima??? :shock: Pa sta bi se tek desilo da umesto psa imate jos jedno dete??
Zar nije logicno da kad izvodite dete u setnju da izvedete i psa, i tako pas bude duze napolju a u isto vreme ustedite na vremenu. I da kad se dete igra da se igra i pas sa njom, a ne da vas dvoje pojedinacno prvo obracate paznju na dete pa na psa.
Takodje postoje razna mesta za odmor na koja mozete povesti i psa, recimo ako na nekoj planini iznajmite neku kucicu mozete da povedete i psa.
 

Back
Top