Konji

Jolly84:
Koliko vremena provodis uz svoje konje?
Neću nikoga da plašim, ali u principu svo slobodno vreme.
(i opet mi nije dosta)
Konje držim u jahačkom klubu, tako da se ja brinem samo o trening. Ishrana i čišćenje je u ceni.
Radnim danom obično dodjem u klub oko 6 poslepodne, dok se presvučem, pripremim 1. konja to je oko 6:30, jašem recimo do 7:30, pa skinem opremu sa 1, ostavim ga u boxu, idem po drugog koga jašem od 8-9. Posle toga se bacam na čišćenje oba konja, spremim vitamine, itd i to traje do 10. Kući sam oko 10:20, 10:30 uveče.
3. konj, kobila je još mlada i još uvek se ne jaše, počećemo negde u martu sledeće godine.
To će već biti malo teže, tako da će neko morati da mi pomaže, neko od klupskih jahača.
To bi bila nateža varijanta, 4-5x nedeljno. Malo lakše je kada sa nekim od konja radim na lonži, onda uštedim par minuta.
Preko vikenda je ili neko takmičenje, a to je obično jedan ceo dan.
Ili se ide u šetnju, po okolnim šumskim stazama.
Obično sam oko konja preko vikenda celi dan, uvek se nadje nešto što me sludi i zaboravim na vreme.
Možda je to nekome mnogo, možda malo, ali konj nije običan hobi. To je više životni stil.
Ovde su ljudi koji tog konja imaju više kao statusni simbol, dodju jednom dva puta nedeljno, sednu na konja pola sata, a svo ostalo vreme se neko drugi o njima brine.
 
Jolly84:
Mirko, jel saljes slike na forum ili samo nekima na mail?
Znam da su konji malo teski za izdrzavanje, ali mene, koja sam uzasna lenjivica za sve drugo, nikada nista ne mrzi da radim oko konja. Svi mi se smeju kada me vide kako ih sredjujem.
I bas to sto si rekao, nigde nisam srecnija nego sa njima! :D
Slike ću malo da sredim pa ću negde da ih okačim, poslaću adresu.
Evo je jedna od mojih omiljenih slika sa jednog takmičenja u češkoj, to smo Goram i ja, na oxeru 110. Malo sam ispred pokreta, ali Goram dobro izgleda.
Inače i ja sam u životu lenj, i uspeo sam da sredim život tako da što manje radim, ali kada je o konjima reč, ništa mi nije teško.
I sve mi se svidja, recimo dodje vreme da im se menjaju potkovice, ja mojim konjima najradje sam držim noge dok kovač radi. Ko to nije doživeo nezna kolika je to muka kad nisi navikao. A ja - mrtav srećan.
A to sam "u civilu" programer. Pa kad dodjem na sastanak u firmu, a ruke kao drvoseča...
 

Prilozi

  • Mirko_Goram_StBoleslav2006.jpg
    Mirko_Goram_StBoleslav2006.jpg
    89,1 KB · Pregleda: 22
Nikola BG:
Mirko kolike su kod vas najvise prepone u parkuru?
Zdravo Nikola,
pa u teoriji je sve podeljeno ovako, na kategorije takmičenja

ZM - 90cm
Z - 100cm
ZL - 110cm
L - 120cm
S - 130cm
ST - 140cm
T - 150cm
TT - 160cm

tolerancija je +10cm, što znači da kada ideš na recimo ZL, može tamo biti i prepona 120cm. U praksi je ovde veoma velik broj takmičenja, od aprila do spetmbra, imaš svakog vikenda i po pet šest istovremeno. Obično traju dva dana - subota i nedelja, i obično se skače od Z-ST.
Pa na popularnim takmičenjima nije neobično da se za niže prepone prijavi i 120-130 konja.
Što se mene tiče, ja najviše skačem L(120), za veće visine nemam konja, a verovatno ni dovoljno iskustva. Na treningu mogu i više, ali to su idealni uslovi, sve kombinacije su izmerene na tačan broj koraka, itd.
Inače bio sam (u publici) na CSIO takmičenju u "puissance" što je takmičenje u preskakanju velikih prepona (zida), i video češkog rekordera kako obara njihov rekord 207cm. Posle takmičenja sam išao na plac da vidim zid, kad sam stao pored smrznuo sam se, uopšte ne kapiram kako to konj skoči.
E ja se opet raspisah, kad dodje tema konji, ne mogu da stanem.
 
Nikola,
slike su super. Uvek me je zanimala jedna stvar, pošto o trkačkim i kasačkim konjima neznam ništa, kako se neki konj odredjuje do kasačkog sporta? Mislim kakve su predispozicije, jesu li to konji specijalno za to trenirani, ili su to konji koji nisu uspeli kao klasični trkači?
Kakav im je trening, da li ih neko nekad jaše, ili su uvek zapregnuti.
(izvinjavam se, povremeno neznam prave izraze, o konjima sam se učio na češkom)
 
Imam samo 16 godina,pa necu mnogo da pametujem.Od rodjenja idem na hipodrom ali kasace vozim od leta i to samo u treningu.
U kasackim trkama ucestvuju samo konji koji su predvidjeni za to.Moraju kasati u trci jer galop i necist kas povlace diskvalifikaciju.
Treniraju svakodnevno 8-10km u laganom tempu (kasom naravno).Pored trka u kojima su upregnuti u sulke (ljudi to zovu kolica) postoje i monte trke u kojima jahac jase na konju a konj mora kasati.
Sto se tice mladih konja,oni se prvi put prezu sa 18 meseci a u trkama ucestvuju od druge godine.
Mladi konji pocinju sa treningom tako sto svaki dan u laganom tempu prelaze 3-4 km,nakon mesec dana rade prvi brzi rad,ako 1km pretrci za maksimum 2min,onda krecu ozbiljni treninzi i balansiranje za kas.A ako ne uspeju onda nisu sposobni za trke.
 
U klubu gde sam počinjao sa jahanjem je bio jedan "penzionisani" kasač.
Zanimljivo je bilo da u početku kada su ga dovezli pod sedlom uopšte nije reagovao na naredbu do galopa, morali su sve da ga uče, ispočetka.
 
Dobila sam slike i super su!!!A narocito ova sa plaze!!! Oduvek sam zelela da jasem na nekoj dugoj pescanoj plazi!!!! A sada(ako naucim i kad naucim da jesem) nadam se da cu moci ...mozda ovog leta... :)
A skriptu hocu da odstampam pa na miru da procitam pa cu javiti utiske... ;-)
 
Jolly84:
Joj, ja sam letos bila sa fakultetom na hipodromu i "smrzla sam se" koliko je u raspadu. Meni je tuzno da idem tamo. :(
Da,i ja mislim da je Beogradski hipodrom u uzasnom stanju!!!Ne svidja mi se ni kako je on sredjen,niti klubovi koji se nalaze uz tu usku ulicu...Bez normanog prilaza i mogucnosti da te zainteresuju malo vise..Da te bude sramota da nekom pokazes.. Zao mi je ali sam i mnogo ljuta... :mad: Sreca da postoje neka druga lepa mesta na kojuima mozemo da se druzima sa konjima... :)
 
Hipodrom je bankrotirao i u ocajnom je stanju.Ali bi trebao da se privatizuje u martu,pa ce valjda biti bolje.
Na hipodromu nema vode i struje,djubre se ne odnosi,tako da se u stalskom krugu ne vide od djubreta.Konji zive u losim uslovima.Galopska staza je preduboka i drljaju je jednom u nedelju dana tako da konjima tetive brzo stradaju,kasacka je jos gora,nju nikad ne drljaju pa je tvrda kao kamen i tu im stradaju zglobovi i kolena.Sve gore od goreg.
Posetioca nema,kao ni kladionice.Nagrade se ne isplacuju,doping kontrole u velikim trkama nema...
Jedino je ulaz besplatan pa se moze "uzivati" u konjskim "trkama"!
 
Evo slike trenutno najboljeg kasaca sveta Jag de bellouet-a!Koji je u dosadasnjoj karijeri zaradio oko 4,5 miliona evra!Prva slika je iz trke u sulkama,a druga pod sedlom.
 

Prilozi

  • Jag%20de%20Bellouet_060701.jpg
    Jag%20de%20Bellouet_060701.jpg
    28,9 KB · Pregleda: 10
  • jag-cornulier06b.jpg
    jag-cornulier06b.jpg
    70,1 KB · Pregleda: 12
Ok. Znaci svi se slazemo da nam je hipodrom uzas zivi.
Ajde sada da predjemo na lepse stvari: Koji vam je najupecatljiviji dogadjaj koji ste proziveli sa konjima?
:D
 
U nedelju na hipodromu Vincennes u Parizu odrzava se jedna od najvecih kasackih trka trka na svetu.Snimak ove trke ce biti emitovan na RTS2 u 17:00.
Evo i glavnih favorita ove trke.
Jag de Bellouet-Kesaco Phedo-Jardy
 

Prilozi

  • 012_kesaco_phedo.jpg
    012_kesaco_phedo.jpg
    68 KB · Pregleda: 7
  • 20060225-jardy.gif
    20060225-jardy.gif
    38,8 KB · Pregleda: 5
Jolly84:
Ok. Znaci svi se slazemo da nam je hipodrom uzas zivi.
Ajde sada da predjemo na lepse stvari: Koji vam je najupecatljiviji dogadjaj koji ste proziveli sa konjima?
:D
A na sta mislis pod tim najupecatljiviji?
Najlepsi?Nezaboravan?
Pa ja ne mogu da izdvojim neki ...svaki kontakt sa njima mi je jedinstven i poseban... :) Ali sigorno cu pamtiti voznje fijakerom...To mi je bas lep osecaj...I naravno da bih jednog dana volela da naucim da ja vozim fijaker... ;-)
 
sanja v:
A na sta mislis pod tim najupecatljiviji?
Najlepsi?Nezaboravan?
Pa ja ne mogu da izdvojim neki ...svaki kontakt sa njima mi je jedinstven i poseban... :) Ali sigorno cu pamtiti voznje fijakerom...To mi je bas lep osecaj...I naravno da bih jednog dana volela da naucim da ja vozim fijaker... ;-)
Mnogo je lepse voziti trkackog konja. ;)
 
A sta treba da znas da bi vozio trkackog konja?Jesi li ti,Nikola,prvo isao u sk.jahanja...Mislim,kako si otkrio da si ti bas za to...A ne za preskakanje prepona ili galopske trke...
 
Jeste li gledali kasacku trku Velika nagrada Amerike?Danas na 2.prog.RTS kao sto nas je posavetovao Nikola? Ja sam stigla da odgledam samo kraj tj.trku...I "autsajder" kako je rekao voditelj -pobedio!!! Bas mi je bilo drago! A ipak i tim profesionalnim kasacima moze da se desi da iz kasa predju u galop?Kako to?Zato sto ga vozac tera prejako ili..?
 

Back
Top