Konji

Nemam puno slika posto sam nosila kameru, mada sam i sa njom malo slikala. Cim uspem da sredim diskice saljem slike :D
Pareli je osmislio sedam igara koje izgradjuju poverenje izmedju konja i jahaca i pokrenuo potpuno drugaciji pristup sa konjima. Ja sam gledala uzivo sta ljudi rade. Jedna zena je rekla da je poenta da se postavis prema konju kao kobila prema zdrebetu i onda te konj slusa i zeli da ti udovolji. (Covek se mnogo oslanja na psihologiju konja) Tada je rad za oboje zabavan. U prevodu imas konja koji zeli da radi sa tobom, a ne da moras da ga prisiljavas. Konji bukvalno pocinju da kada ih pozoves dodju, prate te u stopu, vidis da zele da budu sa tobom :D
 
Na zalost na nasem faksu ne mogu da organizuju ni raspored casova kako treba. Sama sam se organizovala sa sestrama i drugaricom. I bila sam jako blizu da se ne vratim.
Inace cula sam pricu da je negde u novembru slican sajam u Veroni, pa bi za to mogli da organizujemo vecu grupu da ide. Ali videcemo jos.
U svakom slucaju svako ko se bavi konjima mora da ode i u inostranstvo da vidi kako to oni rade, puno toga zanimljivog mozes da naucis i vidis.
 
JOJ!!! Stvarno si srecna sto si mogla da sve to vidis!!!
A bas bi bilo super to za Veronu...ali ima vremena do tad...
Bas me zanima ta psihologija sa konjima...Ako imas nesto na faksu ili u biblioteci...ili da znas za neku knjigu...javi pisca i ime knjige pa da malo procitamo kako to sve funkcionise...A sta jos kaze taj Parelli? Jel imas neki predmet ne faksu sa konjskom psihologijom?
 
Za knjige ne znam. Mislim da na srpskom i nema (posebno ne na fasku), ali ako saznam nesto ili ako nadjem negde na engleskom javicu ti. Ceo taj nacin odnosa sa konjima se zove Natural Horse-man Ship, pa pogledaj na netu imas svasta da nadjes o otome (i na pegasusu imas temu). Na fasku nemamo tako nesto.
Inace kupila sam demo disk sa ljudima koji vezbaju parelijeve igre sa svojim konjima. To treba videti. Mogla bi da ti narezem pa da se nadjemo negde da ti prosledim.
Inace u Nemackoj sam gledala jednu devojku koja je drzala prezentaciu o pareliju koja je jahala kobilu bez bilo kakve pratece opreme (tipa sedlo, dizgine, cak ni ular) vec je imala samo dva tanka stapa koja su bila prislonjena na plecke kobile i tako je upravljala. Isle su u kas, galop, skakale, isle unazad... Imam i to negde snimljeno :D . Divno za videti u svakom slucaju.
Postala sam toliko opcinjena parelijem. Kupila sam komplet za ucenje (6 diskova i neki prirucnici). On pocinje pricu tako sto se igra sa psom i objasnjava kako su se ljudi i psi uvek razumeli i zato tako lako mozemo da ih pripitomimo, i mi i oni su lovci, a konj je uvek bio plen i zato postoji taj jaz. Inace prva vezba koju moras da uradis je da pola sata sedis sa konjem u njegovom boksu ili jos bolje na ispustu (bez prisustva drugih konja) i da ne radis nista. Pravilo je da ne smes da ga dodirnes, ali ako on dodirne tebe mozes da mu uzvratis dodir. Objasnjenje je da ceo zivot svi posezu za konjem, hvataju ga, izvode, osedlavaju, rade sa njim, a on nikada nije imao vremena da ispita tebe. Tako da pola sata treba samo da sedis i uzivas sa svojim konjem i das njemu priliku da te upozna. ;)
 
Ćao,

vidim da ste se bacili na Natural Horsmanship. Probao sam i to, bio sam na kursu ovde u češkoj kod Honze Blahe, koji je učenik direktno od Pata Parellija, i bio je na Equitani. I meni se to svidjalo, vrlo zanimiljive igre sa konjima. Nisam to dalje nastavljao, ali neke stvari koje sam tako pohvatao koristim u svom jahanju.
Inače video sam ovde devojku koja je to predstavljala direktno ispred velike tribine na ovdašnjem hipodromu, na konju koji je bivši trkač, znači kad vidi tribinu i ljude - ura! E na njemu je sa te dve carrot sticks, bez sedla skakala prepone 140 cm. Nikada ništa slično nisam video. Potpuna nirvana i poverenje izmedju konja i čoveka.
Evo vam link, ima slika i videa, na Honzu Blahu http://www.honzablaha.cz/EN.htm
 
Bas je super sajt!
Slike su extra! A sad sam videla nesto na tom sajtu sto me od ranije zanima ali nikako da se setim da pitam...zasto neki oglavi nemaju nosni kais? Kao npr. sa ovih slika na Floridi... Jedan konj ima oglav,ali nema tog nosnog kaisa...Sto?
A koliko je potrebno vremena da bi uspeo takav nacin rada?I da li je to moguce sa konjima koji su stariji i naucili na jedan nacin rada ili je potrebno da to budu mladi konji...
 
Jeste li gledali veceras Konji ponovo jure?Bas je bila dobra epizoda... :D
Jel neko video na pocetku koji je ono klub i devojka Ivana,Ivona ili tako nesto sto skace prepone?
A onaj dzokej?Sto se trkao sa metkom u stomaku,u Americi? :shock: :shock: Kako se bese zove?Ne pamtim imena :roll:
Jel neko zna da li postoji sajt o toj emisiji?Ili da li Rade Popovic ima sajt? :?:
 
Mirko J:
Ćao,

vidim da ste se bacili na Natural Horsmanship. Probao sam i to, bio sam na kursu ovde u češkoj kod Honze Blahe, koji je učenik direktno od Pata Parellija, i bio je na Equitani. I meni se to svidjalo, vrlo zanimiljive igre sa konjima. Nisam to dalje nastavljao, ali neke stvari koje sam tako pohvatao koristim u svom jahanju.
Inače video sam ovde devojku koja je to predstavljala direktno ispred velike tribine na ovdašnjem hipodromu, na konju koji je bivši trkač, znači kad vidi tribinu i ljude - ura! E na njemu je sa te dve carrot sticks, bez sedla skakala prepone 140 cm. Nikada ništa slično nisam video. Potpuna nirvana i poverenje izmedju konja i čoveka.
Evo vam link, ima slika i videa, na Honzu Blahu http://www.honzablaha.cz/EN.htm
Tri pitanja: Zasto nisi nastavio? Koliko je kostao taj kurs? Jesi li i ti bio na equitani? :D
 
Jolly84:
Tri pitanja: Zasto nisi nastavio? Koliko je kostao taj kurs? Jesi li i ti bio na equitani? :D

Ćao,

1. ti kursevi nisu zamišljeni kao dnevni trening, to su takozvane "klinike". Dodješ sa konjem, i provedeš par dana gde ti instruktor u toku celog dana predaje znanja i iskustva, i prolazi sa tobom i konjem igre. Ideja je da ti to nastaviš dalje sam.
A mene ipak više privlači klasičan pristup jahanju, nemačka škola, rad, rad, disciplina.
Ali mislim da bi svako ko hoće da pronikne dublje u tajne jahanja, a nije odrastao pored konja, trebao da prodje takav kurs, da bi bolje razumeo način na koji konji komuniciraju.
2. što se tiče cene, cena NIJE bila prava sitnica, u to vreme je dnevni kurs bio oko 80€, kod pomenutog Honze Blahe, sad je mislim 125€
Inače svi ti ljudi koji se bave po Evropi prirodnim pristupom jahanju od Parellija ili Monty Robertsa, itekako dobro umeju da naplate svoje znanje, na to čovek mora biti spreman.
3. na equitani nažalost nisam bio, oba vikenda sam imao takmičenja.
 
sanja v:
:shock: 125 eura dnevnoooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:
Pa sta ti oni to prikazuju!!! Ne razumem...

Pa jeste skupo, s tim se slažem. Honza Blaha je u natural horsemanship već veliko ime, pa je cena u skladu sa tim. I kursevi mu traju 2-5 dana i vrlo često su mesecima unapred popunjeni.

To je na zapadu tako, oko konja se vrte velike pare. Recimo ovde takve "klinike" (kurseve) dolaze i drže recimo bivši olimpijski pobednici u dresuri ili sklakanju. I nije neobično da takav kurs košta i po 500 eura dnevno.

Mislim da je to malo pitanje mode, ja neverujem u čuda, i ne čini mi se da takav kurs može da zameni dugotrajan rad sa trenerom. Ali ima ljudi koji to mogu i hoće da plate....
 
Mirko J:
Pa jeste skupo, s tim se slažem. Honza Blaha je u natural horsemanship već veliko ime, pa je cena u skladu sa tim. I kursevi mu traju 2-5 dana i vrlo često su mesecima unapred popunjeni.

To je na zapadu tako, oko konja se vrte velike pare. Recimo ovde takve "klinike" (kurseve) dolaze i drže recimo bivši olimpijski pobednici u dresuri ili sklakanju. I nije neobično da takav kurs košta i po 500 eura dnevno.

Mislim da je to malo pitanje mode, ja neverujem u čuda, i ne čini mi se da takav kurs može da zameni dugotrajan rad sa trenerom. Ali ima ljudi koji to mogu i hoće da plate....
Pa to sam i ja mislila...sta li oni rade tim konjima kad je tako skupo...ali izgleda da je to moda...A opet ti treba da nastavis da radis jer ne verujem da bilo sta moze da se uradi za par dana...
Uzmes knjigu procitas... ;-) A kad vec znas oko konja ili dugo godina treniras...Mada moram da priznam da je to super-i za mene nazamislivo- da jasem bez oglava,zvale...sedla.. :sad:
 

Back
Top