Konji

Evo jos jednog cula...
DODIR
Čulo dodira je kod konja raspodeljeno na raznim delovima tela i to po intenzitetu osećaja. Vrat, ramena, greben su osetljiviji predeli kao i njuška koja je pokrivena specijalnim – takilnim dlačicama koje su nervima povezane sa mozgom i šalju mu impulse nakod primljenih nadražaja. Neki vlasnici, naročito izložbenih konja, imaju običaj da zbog “lepše slike” te dlake odseku, što je velika greška.
Dodir igra veliku ulogu i u komunikaciji konja, tako često možemo videti kako konji jedni druge grickaju, masiraju oko vratnog dela i grebena što pojačava međusobne veze i pozitivno deluje na njihov odnos. Konjima je veoma važan i dodir ljudi - mnogo im govori način na kojima postupamo sa njima, kada su nervozni ili uplašeni, jedan dodir, jedna smirena reč im mnogo znači! Receptori dodira se mogu naći i u ekstremitetima - nogama. Tu sposobnost koriste da bi dobili informacije o tlu i njegovom svojstvu, kao i da bi ispitali stvari koje im se nađu na putu.
(ovo sam skinula sa nekog sajta...mislim da je zivotinjsko carstvo.com ili tako nesto...

 
Nikola BG:
Sta god te zanima pitaj,ja cu odgovoriti ako znam!
ja zivim u bg i treniram u klubu Aleksa Dundic.Jel si cuo za klub??
nemam jos uvek svog konja,ali planiram uskoro da ga kupim.reci mi ukratko o svojo jahackoj karijeri itd... pozz
ps.jel znas sta se polaze za veterinu?
znam dosta o konjima jer dnevno provodim 2 sata s njima,i po kisi i po snegu sam jahala... :D
 
Jel ti to razmisljas da upises veterinu? Mislim da se polazu biologija i hemija. Mogu da ti se raspitam.
Ja sam cula za klub. Dosta se pominju u dresurnom jahanju.
Na zalost, ja nikako da odem na jahanje, nikako da skupim vreme. Poludecu.
 
Znaci, dobicemo jos jednog veterinara!!!!! JES!!! :D Blago nama,onda cemo kad kupimo konje imati koga da zovemo da ih pogleda... ;-)
I ja sam cula za Aleksu Dundica...A cak sam ih i videla na delu kad sam isla na hipodrom...kako treniraju...mada mi sa prostor nije svideo...ali dobro vazno je sta se nauci...
A kako ti NENSI ides na teren?I gde? Na Kosutnjak?
 
Jolly84:
Jel ti to razmisljas da upises veterinu? Mislim da se polazu biologija i hemija. Mogu da ti se raspitam.
Ja sam cula za klub. Dosta se pominju u dresurnom jahanju.
Na zalost, ja nikako da odem na jahanje, nikako da skupim vreme. Poludecu.
Pronadji vremena jer je ovih dana lepo vreme.Da, planiram da upisem veterinu,samo se raspitaj za osnovne informacije,molim te...i ako ti nije problem da mi posaljes one skripte o konjima sto si poslala sanji.poslacu ti e mail kao privatnu poruku.
ne uzimaj lose vreme kao izgovor,vec kao izazov da jos bolje jases..... :D
POOZZZZZZZZZZZZ
ps.posalji mi sto pre!!!!!!!!!
 
sanja v:
Znaci, dobicemo jos jednog veterinara!!!!! JES!!! :D Blago nama,onda cemo kad kupimo konje imati koga da zovemo da ih pogleda... ;-)
I ja sam cula za Aleksu Dundica...A cak sam ih i videla na delu kad sam isla na hipodrom...kako treniraju...mada mi sa prostor nije svideo...ali dobro vazno je sta se nauci...
A kako ti NENSI ides na teren?I gde? Na Kosutnjak?
da,na Kosutnjak. i klub je odlican,ozbiljno se radi i brzo se napreduje...svakom bi preporucila...........Najvise mi se svidja sto je odvojen od hipodroma,jer je tamo uzas.jadni oni konji...U mom klubu je sve savrseno i ne bih ga nikad menjala.... :D
dokle si ti stigla u jahanju?
 
N*A*N*C*Y:
ja zivim u bg i treniram u klubu Aleksa Dundic.Jel si cuo za klub??
nemam jos uvek svog konja,ali planiram uskoro da ga kupim.reci mi ukratko o svojo jahackoj karijeri itd... pozz
ps.jel znas sta se polaze za veterinu?
znam dosta o konjima jer dnevno provodim 2 sata s njima,i po kisi i po snegu sam jahala... :D
Cuo sam za taj klub naravno,ali ja ne jasem vec ponekad vozim konje koji su upregnuti u sulke!
 
N*A*N*C*Y:
da,na Kosutnjak. i klub je odlican,ozbiljno se radi i brzo se napreduje...svakom bi preporucila...........Najvise mi se svidja sto je odvojen od hipodroma,jer je tamo uzas.jadni oni konji...U mom klubu je sve savrseno i ne bih ga nikad menjala.... :D
dokle si ti stigla u jahanju?
Ja sam nesto usporila sa jahanjem...Nisam odavno bila...juce sam gledala "Konji ponovo jure"
i tako sam se uzelela konja!!!!!!!!!!!!joj jedva cekam da idem u klub!!!!!!!!!
 
1.Treba ti 2000-3000 evra za konja.
2.Ako ga kupis van kluba,transport do kluba-50 evra
3.Ako ces sama da radis oko njega mesecno minimu 100 evra +minimum dva puta dnevno da ides da ga hranis.
4.Ako je ipak kod nekoga u pansionu ispod 200 evra mesecno ne mozes da prodjes (sve ovo ti je pod uslovom da je zdrav i da mu ne trebaju dodatne veterinarske usluge koje su skupe)
5.Ako se takmicis,prevoz-50 evra
6.Kinta za opremu koja je preskupa itd.

Saveti:
1.Ako kupujes konja van kluba,obavezno sa sobom povedi dobrog veterinara koji ce ga detaljno pregledati
2.Jos si ne iskusna-ne kupuj pastuva
3.Ne kupuj mladog konja
4.Gledaj da konja kupis od coveka koji mu je dugo bio vlasnik i koji ga poznaje!!!
Srecno!!!I dobro razmisli pre nego sto se odlucis na ovaj korak.
 
Pod ovo od Nikole mogu da se potpišem.
Još bih istakao da je trošak za kupovinu najmanji od svega, treba računati da ako je konj zdrav ostaje kod tebe godinama.
Ljudi često greše, pa hoće da "uštede" u kupovini.
Kad konj nije 100% zdrav, kasnije svaka glupost u veterinara je ubistvo.
još bih dodao 30 - 40 eura svaka dva meseca za potkove
kinta za trenera min 5-10 eura za čas, jer ako nemaš bar 5 godina iskustva sa svakodnevnim jahanjem, konja ćeš samo "kvariti"
 
N*A*N*C*Y:
pa ja mislim da jeste bolje,jer je potpuno drugaciji osecaj KAD IMAS SVOG KONJA,
mada,vise kosta....
A sto ti mislis drugacije?

Tu si svakako u pravu, nemože se porediti ništa sa sopstvenim konjem. I zbog toga što, ako nisi extra jahač, niko ti u klubu neće dati dobrog konja da jašeš.
Kad imaš svog konja, dodješ kad oćeš, odeš kad oćeš, jašeš gde i kako se tebi svidja...
Ali velika sloboda znači i mnogo više obaveza, to je već na tebi da se odlučiš...
 
Ako neko toliko voli konje,mislim da joj sve to nece toliko tesko pasti...
@ NENSY: svog konja mozes da imas i kasnije,kad budes jos iskusnija i zrelija...A do tada mozes da naucis dosta o njima i da potpuno budes spremna za sve ono sto vlasnistvo nad konjima nosi sa sobom...P.S.A gde zivis?Da li bi konja morala da drzis u pansionu? Ja zivim na selu pa stalno dolazim u susret sa ljudima koji imaju svoje konje,kamione za prevoz,manjeze...mesta za jahanje i drzanje,hranu koji sami prizvode...Tako da je njima mnogo lakse i jeftinije da drze konje,a ipak i oni kazu da je to cis luksuz i da kosta...Mogu samo da zamislim koliko bi kostalo drzati konja u BG-u... :-?
Ali ipak verujem da se sve to prevazidje samo zarad ljubavi prema konjima. :D
 
Pod 100 evra mesecno se podrazumeva,hrana i potkivanje.Pored toga trebaju ti i vitamin koji su skupi a neophodni,i povremeni pregled veterinara (ponavljam pod uslovom da je zdrav,ako se razboli ili povredi + dodatni troskovi)
 
Nikola BG:
Pod 100 evra mesecno se podrazumeva,hrana i potkivanje.Pored toga trebaju ti i vitamin koji su skupi a neophodni,i povremeni pregled veterinara (ponavljam pod uslovom da je zdrav,ako se razboli ili povredi + dodatni troskovi)
Hvala na savetima,uzecu sve u obzir...
nisam jos sigurna za taj veliki korak.ali videcemo.........
 
Mirko J:
Pod ovo od Nikole mogu da se potpišem.
Još bih istakao da je trošak za kupovinu najmanji od svega, treba računati da ako je konj zdrav ostaje kod tebe godinama.
Ljudi često greše, pa hoće da "uštede" u kupovini.
Kad konj nije 100% zdrav, kasnije svaka glupost u veterinara je ubistvo.
još bih dodao 30 - 40 eura svaka dva meseca za potkove
kinta za trenera min 5-10 eura za čas, jer ako nemaš bar 5 godina iskustva sa svakodnevnim jahanjem, konja ćeš samo "kvariti"
Jasni su meni troskovi.....Ali to mi je zelja jos od detinjstva. i kupicu ga kad-tad.Pa bar se nadam :D
hvala i tebi na savetima.
pricaj mi jos malo o tvojim konjima......tako ti zavidim.... :(
 
sanja v:
Ako neko toliko voli konje,mislim da joj sve to nece toliko tesko pasti...
@ NENSY: svog konja mozes da imas i kasnije,kad budes jos iskusnija i zrelija...A do tada mozes da naucis dosta o njima i da potpuno budes spremna za sve ono sto vlasnistvo nad konjima nosi sa sobom...P.S.A gde zivis?Da li bi konja morala da drzis u pansionu? Ja zivim na selu pa stalno dolazim u susret sa ljudima koji imaju svoje konje,kamione za prevoz,manjeze...mesta za jahanje i drzanje,hranu koji sami prizvode...Tako da je njima mnogo lakse i jeftinije da drze konje,a ipak i oni kazu da je to cis luksuz i da kosta...Mogu samo da zamislim koliko bi kostalo drzati konja u BG-u... :-?
Ali ipak verujem da se sve to prevazidje samo zarad ljubavi prema konjima. :D
Zivim na Zvezdari...a kad bi kupila konja naravno da bi ga drzala u pansionu...Kosta dosta....A gde ti zivis bese??? pozzzz :D
 

Back
Top