Konji

sanja v:
A ipak i tim profesionalnim kasacima moze da se desi da iz kasa predju u galop?Kako to?Zato sto ga vozac tera prejako ili..?
Konjima je prirodan hod galop.Pa se kasaci balansiraju da bi trcali kasom.Ukoliko je tempo prebrz za konja,on skace u galop i biva diskvalifikovan posle drugog galopa ili posle galopa duzeg od 60m.Takodje moze da zagalopira ukoliko ga nesto uplasi ili ga neko isece.
 
Jolly84:
Nisam gledala. Jel su ovo konji iz tvog kluba?
Ljudi, jel zna neko gde imaju organizovane ekskurzije na konjima?
Nisu to konji iz mog kluba...napisala sam da su iz Engleske...
A sto se tice ekskurzije-nisam cula za to kod nas...A na kakve to ekskurzije mislis?
 
Da razbijemo monotoniju:
Konji u divljini provode i do 16 sati dnevno pasući.

Ždrebe sisa majčino mleko 9 do 12 meseci.

Konji spavaju manje od 3 sata dnevno.

Equus caballus (azijski
divlji konj) najbliži je živi srodnik domaćeg konja i poslednja preostala divlja vrsta konja.

Položaj ušiju pokazuje i raspoloženje konja.Najbolje ga prepoznaje pripadnici njegove vrste,ali i čovjek.

Stav životinje govori nam mnogo o njenom raspoloženju.što je konj uspravniji to je uzbuđeniji.Pritom njegovo telo izgleda veće i impresivnije.

Eto ako neko nije znao....
 
Da zaboravila sam to da napisem,ali zato ste vi tu! ;-)

Starost čoveka - starost konja :

20 - 5
40 - 10
50 - 15
60 - 20
70 - 25
80 - 30
90 - 35
 
Evo nesto o culima konja...Veceras:
SLUH
Konji imaju mnogo razvijenije i osetljivije čulo sluha od ljudi. Upravo zbog toga konji strahuju od vike i glasnog govora, pa vole da im se obraćamo umerenim tonom. Konji imaju velike, visoko smeštene uši koje su veoma pokretljive [njihovu okretljivost potpomaže čak 16 mišića!]. Čak postoji i razlika među rasama, toplokrvne, lakše rase imaju bolji sluh od krupnijih "hladnokrvnjaka". Zahvaljujući položaju uha konji izuzetno dobro čuju iz svih pravaca, a imaju i sposobnost da pokreću uši nezavisno jedno od drugog - ako zvuk dopire sa zadnje strane, konj može da okrene oba uha u pravcu zvuka i da tako registruje događanja, ili pak da jednim prisluškuje nazad, a drugim napred - time držeći pod kontrolom celu situaciju oko sebe. Pored sluha, uši kod konja služe i za iskazivanje raspoloženja.
 
Evo i ja da nešto dodam:

Slično ušima tako funkcionišu i konjske oči. Mogu da posmatraju monokularno i bikularno. To znači da je konj sposoban i jednim okom da recimo posmatra travu koju pase a u isto vreme drugm okom da kontroliše da mu nećete slučajno skočiti na ledja. Takodje konji imaju "slepe" zone, iza zadnjice, i direkto ispred sebe do dubine oko 1,5m gde vide vrlo slabo i nisu sposobni da izoštre pogled.
To je zbog položaja očiju na glavi.
Ova prednja zona je zanimljiva za nas koji se bavimo skakanjem preko prepona, jer konju, u finalnoj fazi približavanja ka preponi, ustvari ista "nestane" ispred očiju. Zato je vrlo bitno da je konj dobro natreniran, i da ima poverenja u svog skakača.
 
Pozdrav svima,

Interesuje me koliko kosta skola jahanja, u Beogradu ili okolini (npr na Hipodromu, ili ...)

Znam da ovisi i od kolicine casova, pa vas molim za info


Unapred zahvalan,
Dok Holidej ;)
 
Mirko J:
Evo i ja da nešto dodam:

Slično ušima tako funkcionišu i konjske oči. Mogu da posmatraju monokularno i bikularno. To znači da je konj sposoban i jednim okom da recimo posmatra travu koju pase a u isto vreme drugm okom da kontroliše da mu nećete slučajno skočiti na ledja. Takodje konji imaju "slepe" zone, iza zadnjice, i direkto ispred sebe do dubine oko 1,5m gde vide vrlo slabo i nisu sposobni da izoštre pogled.
To je zbog položaja očiju na glavi.
Ova prednja zona je zanimljiva za nas koji se bavimo skakanjem preko prepona, jer konju, u finalnoj fazi približavanja ka preponi, ustvari ista "nestane" ispred očiju. Zato je vrlo bitno da je konj dobro natreniran, i da ima poverenja u svog skakača.
I jos nesto zanimljivo o vidu:"Često se prave velike greške od strane jahača, vozača, kada konju koji manjim okretima glave pokušava da dobije jasniju sliku nepoznatog, uskrate mogućnost istog.To često dovodi do izbacivanja konja u stranu i straha, još ako zbog toga dobije i kaznu, lako će naučiti da od nepoznatih stvari treba da se plaši."
 
NJUH
Razvijeno čulo mirisa igra možda i najveću ulogu u životu konja. Sposoban je da iz daleka oseti vodu, a ima veliki značaj i u ishrani, u biranju hrane. Konji se raspoznaju na osnovu mirisa - ždrebe prepoznaje majku, pastuv nalazi raspasanu kobilu, a mirisom prepoznaju i ograničene teritorije. Kada se dva konja sretnu, prva stvar im je da sa raširenim nozdrvama mirišu jedni druge i time upoznaju. Čulo mirisa kod konja je toliko razvijeno, da su u stanju da kod drugih konja, a i kod ljudi, prepoznaju emotivno stanje, volju. Mnogi konjari mogu da potvrde kako konji lako prepoznaju ljude koji ih se plaše [pošto nam organizam izdvaja feromone koji se luče u vazduh]. Tada konji [pretežno skloni tome] često odgovaraju agresivnošću, nevericom.
 
Od 10 do 18. marta bice veliki medjunarodni sajam konjarstva u Esenu. Ako neko nadje jos neku informaciju ili neku agenciju koja organizuje odlazak tamo neka javi. :D
 
Da, u Nemackoj je. Ja cu najverovatnije ici (tetka mi zivi u gradu blizu esena :D ) ali naravno da je lakse dobiti vizu preko neke agencije. Videcemo jos!
 
Jolly84:
Da, u Nemackoj je. Ja cu najverovatnije ici (tetka mi zivi u gradu blizu esena :D ) ali naravno da je lakse dobiti vizu preko neke agencije. Videcemo jos!
Blago tebi!!!!!!! :D
moraces da nam podneses "izvestaj" kad se vratis!!! I da slikas puno,puno!!!!
 

Back
Top