Teroristicki dokumentarac (Irak), obavezno skinite

Walsh

Početnik
Poruka
29
Sam rat su izgubili jer ovakav rat NE MOZE da se dobije. Nije to iskrcavanje u Normandiju - krnesh vojnike da jure i pobijes sve. Sto Ameri vise ubijaju terorista, to vise civila usput gine, onda se civili nadrkaju i najnapaljeniji odu u militantne grupe kojih je sve vise. I tako u krug. Problem je sto se taj krug siri. S obzirom na situaciju sada, ja cenim da je Irak vec sada debelo u gradjanskom ratu samo se o tome ne prica...Upravo sam gledao dokumentarac Al Rashedeen Armije (militantna grupa) po imenu The Code of Silence. Danas militanti imaju obavestajnu sluzbu, koriste sve naprednije oruzje i imaju potpuno detaljno isplanirane akcije.

Sto ih Ameri brze ubijaju, to ih je vise i veci je bes, jer ne ginu samo vojnici.

Pogledajte ovaj dokumentarac. Na engleskom je sa arapskim titlom. Inace, nista o ovom dokumentacu ne mozete naci na sajtu nijedne velike televizije pa vi vidite u sta mi i ostatak sveta buljimo na tv-u.

Upozorenje - Dokumentarac sadrzi scene koje ne prijaju bas svima.

Visok kvalitet (preporucujem) 540 MB
http://ia311525.us.archive.org/0/items/bingo/AR.MPG

Jako slab kvalitet 70MB
http://www.hanein.org/images/iraq/vdo/ra3.wmv
 
Walsh:
Nazalost, nisu ni pogresno usmerene. Zapamti, tamo ima vishe militantnih grupe koje se bas ne vole a predstavljaju razlicite frakcije.

ma to je ok...
ono sto je strasno je postavljanje bombe na pijacu gde gine obican narod....
akcije protiv regruta za njihovu policiju ili protiv americke vojske su ok...mislim nisu ok u nekom moralnom pogledu, ali kao takve, gerilske, akcije, jesu...
 
teroristi su samo reakcija. treba znati ko je kriv za njih. ne mogu se posmatrati oni kao neka ludacka ekipa niotkuda koja zagorcava zivot celom vrlom svetu. ne kazem da je to sto rade dobro, ali moram da opravdam to razumom. amerika je podelila irak na ovoliko ogorcene frakcije. uostalom, amerika im je davala godinama oruzje, propagandu i metke sa kojima se ubijaju.
 
Obersturmfuehrer:
nema tu ko je kriv a ko nije....SVI su krivi...
slazem se sa onim sto si rekao, ali nikad necu priznati takve akcije uperene protiv stanovnistva...
Pa ne vide oni te civile kao stanovnistvo, vec kao neprijatelje ili kao metu za odmazdu. Kao sto su u ratu u bivsoj SFRJ sve strane ubijale civilno stanovnistvo drugih nacija tako je i ovo rezultat necega, bilo mrznje ili planirane akcije da se pokrene mrznja i zelja za osvetom kod druge strane.
Samo nemoj pogresno da me razumes, ne kazem da takvi zlocini imaju smisao u sustini to i jesu zlocini iz najnizih pobuda ali mislim da nisu slucajni ili bez efekta.
 
to kazem, to je glupost....
mada, u ratu u koji zelis da dobijes, napadanje civila nije beznacajno, eto, pogledajmo drugi sv. rat u kom su se prosipalo bombe po gradovima samo tako....
pogledajmo ruski i americki plan za opsti rat - prvi na metu su veliki gradovi....efekti takvog rata ce sigurno dalje i jace da se cuju nego da je unisteno 10 kasarni...

mislim, sve je to ok u smislu ostvarivanja nekog cilja, kao ono cilj opravdava sredstvo...

ali, kada na to gledam kao covek, ciji se prijatelj, baba, mama ili sestra mogla naci na toj pijaci, e onda, je to sasvim druga prica...
 
Obersturmfuehrer:
ne znam dal pod dobro isplaniram akcijama te grupe odlicno organizovanje napade na pijace?
idi ti i nauci ih sta da rade... ti si stvarno veliki pogub , veze nemas sa nicim a u sve se petljas , sad ces jos i da ucis al kaidu sta je dobro a sta lose usmeren cilj... kako oni svoje ciljeve usmeravaju to najbolje vidis po tome sto je u americi zbog njihovih "lose usmerenih akcija" pala vlada busa i on je izgubio izbore , a ti posto ama bas nista neznas uzmi malo procitaj koju knjigu o iraku pa ces da vidis da tamo zive tri etnicke grupe koje ratuju vec vise od 2000 godina.... Samo ih je samo ih je Sadam uspeo smiriti ...
 
Obersturmfuehrer:
nema tu ko je kriv a ko nije....SVI su krivi...
slazem se sa onim sto si rekao, ali nikad necu priznati takve akcije uperene protiv stanovnistva...
oni vode totalan rat , ne napadaju oni stanovnistvo , vec samo one koji na bilo kakav nacin saradjuju sa amerikancima , ako si primetio oni najcesce napadaju regrutna mesta za radnu snagu koju angazuju amerikanci... a mnogo tu treba znanja da bi se shvatila situacija tamo , tamo je sada gradjanski rat uveliko poceo , istorija tog rata nije nimalo kratka , kao sto ni kod nas nije poceo 1991 vec mnogo ranije , a 91 se samo nastavio onaj iz 41 a koji je bio produzetak onog iz 14... e tako i kod njih , i nemoj da mislis da bilo sta tamo razumes, i da mozes bez tog pred znanja da shvatis uopste sta se desava
 
ja ni ne kazem da u potpunosti razumem sta se tamo desava, iz razloga koje si sam naveo (mada mislim da razmem bolje nego ti)...
medjutim, ti UOSPTE nisi razumeo sta sam ja hteo da kazem, a za to ti ne treba nikakvo predznanj,e vec je potrebno da mucnes glavom...

ps
nisam ni sumnjao da ces da spomenes 1991. godinu kod nas.
 
Irak je vestacki napravljana drzava od strane Britanaca. Tri najvece etnicke grupe Siiti, Suni i Kurdi nikada u istoriji nisu ziveli zajedno do ih Englezi nisu smestili u jedan kos. Kao takva neprirodna unija Irak i nije mogao da prezivi drugacije nego da ima izuzetno jaku centralnu vladu koja ce da celicnom pesnicom kontrolise stanovnistvo. Posto takve celicne pesnice vise nema(i nece je najverovatnije nikada vise ni biti) stabilnost u Iraku je gotovo nemoguca.
Najbolje resenje je podela Iraka na tri dela. Taj plan je preocen kao veoma realan, al iz nekog razloga nije ni najmanje "mainstream" u Americkom Kongresu.

Naime juzni deo bi pripao Siitima, Severni Kurdima i istocni Sunima.
Tada bi severni(Kurdistan) bio potpuno pro-Americki sa skoro sto postotnom podrskom, jer i sada 99 % Kurda zeli da se odvoji. Plus sever je bogat naftom, tako da bi to Amerima odgovaralo. Takodje bi to pomogo u problemu Kurda u Turskoj, jer bi tada oni imali svoju drzavu.

Suni, koji su bili na vlasti za vreme Sadama takodje zele da se odvoje, jer znaju da ako bi ostao jedinstven Irak, oni ne bi imali nikakvu vlast. Amerikanci im sada ne daju ni najmanje parce kolaca, jer su oni ti koji su terorisali ostalo stanovnistvo za vreme Sadamove vladavine. U slucaju da Irak ostane jedinstven sva vlast bi pripala Siitima. Suni nikada nisu imale neke veze sa teroristima, al-Qaidom i slicnim organizacijama tako da za Ameriku ne bi bio problem ni da se Suni odvoje.

E sad problem nastaje sa Jugom i Siitima. Iako je sada Amerika na njihovoj strani(odnosno oni su na strani Amerike), ako bi oni dobili nezavisnu drzavu to bi se promenilo. Jos i pre, a narocito za vreme Iransko-Irackog rata, Iran je uspostavio jako, jako dobre odnose sa Siitima. Plus organizacije koje su na Americkoj crnoj listi(al-Qaida itd.), dosta su saradjivali/saradjuju sa Siitima. Isporucuju im oruzje i ostalu(finansisku) pomoc u veoma velikim kolicinama
Da bi osigurali da Iran, Sirija i drugi nemaju toliko uticaja na novu Siitsku drzavu, Amerika bi morala da razoruza Siitske militante grupe, sto bi dovelo do novog konflikta i sto bi od Siita, sadasnjih Americkih prijatelja, napravilo neprijatelje.

Drugi problem je nafta. Siitska i Kurdska zemlja u jako bogate naftom, dok je teritorija na kojoj su Suni maltene bez resursa.

Komentari ?
 
Meni se cini da je to i bio jedan od ciljeva, jer lakse je baratati sa tri zvadjene strane. Jednima si prijatelj dok ti trebaju...Ja se slazem da je bilo "bolje" pod sadamom ali glavni problem je sto amerika rapidno gubi poverenje svojih saveznika jer ne moze da zaustavi lavinu koju je pokrenula. Amerika je u procepu - ako odu brzo, totalni haos je zagarantovan i konflikt moze da preraste u potpuni rat ranga treceg svetskog. U tom slucaju je paranoichni Izrael nacisto nagrabusio jer vec decenijama napada zemlje oko sebe. Iran bi naravno, predvodio islamski svet. Ako odu prekasno, do te mere ce izgubiti ugled i poverenje svojih gradjana, upropastiti svoju "na ivici" ekonomiju da ce se oporavljati dugo i bolno.

U svakom slucaju, Amerika ce dobiti manje nego sto je ocekivala ili ce potpuno izgubiti (kao u Vijetnamu). Moraju da se obrate Iranu za pomoc a zauzvrat da im dozvole nuklerani program. Ako Iran odigra svoje (cemu se nadam), ako dobije legitimni nuklearni program, postace "zvezda vodilja bliskog istoka" koja je pljunula zveri u usta i ostala citava.
 
Najveća carstva su se rušila tada kad su smatrana da nikad prije nisu bila jača. Amerika ima nevjerojatnu moć, ali su slabi iznutra. sjetite se potresa u LA ili Katrine u N.Orleansu. Amerika je blizu ruba, w.as.p će u dogledno vrijeme biti manjina. Ni evropa nije u bitno boljem položaju, zbog svoje ovisnosti o energiji i sirovinama a prvenstveno zbog pomanjkanja duha, a i vanevropskih manjina je sve više.
Ali... što ćemo mi kad nestane amerike? Kad čitam povijesne knjige, pa se sjetim sigeta, siska, krbave, bihaća, jurišića, frankopana, derenčina... sve junak do junaka, ima ih koliko hoćeš....400 godina se ratovalo, jedva da je išta ostalo od hrvatske, izgleda kao pekarski perec. a jesu li naša djeca spremna na išta slično? ja mislim da nam budućnost nije bajna... tu općenito mislim na cijelo ovo područje. ako se ozbiljno ne počne razmišljati o budućnosti... crno nam se piše od kineza pa do arapa.
p.s možda ne za naših života ali za života djece koja se tek rađaju!
 
Amerika ne moze da opstane jer ne moze da izdrzava samu sebe. Inace, nacionalni dug Amerike je nesto preko 500 milijardi. Negde oko 10% svetske ekonomije. O tome se naravno cuti. Kada padne amerika, pojavice se neko novo carstvo, Kina ili Rusija. Kada Amerika krene da gubi zamah koji, polako ce se javljati zemlje koje ce traziti svoje pare nazad. Ne verujem u bajku o osvajanju Amerike, o bombardovanom NJujorku, jer se to nece desiti. Prosto ce se ugasiti. Malo po malo.
 
Oni imaju na najvecoj robnoj kuci u njujorku ogromne brojcanike koji pokazuju trenuto zaduzenje amerikanaca , i to se vrti brze od sekundare... strava izgleda , slikao sam se pored. A komentar za urosa , slazem se u potpunosti , samo cu da dodam da do podele iraka nikada nije doslo jer se tome protivi turska kojoj bi tako bio povredjen interes , jer oni nikako nece kurdsku drzavu niti bilo koji oblik organizovanja kurda , a sve iz opste poznatih razloga i njihovog problema sa istima... i treba dodati da u svom tom haosu , sada jos plus sveka toga je i najveca aktivnost stranih obavestajnih sluzbi , vise od 50 zemalja tamo vrsi razne odavestajno spijunske aktivnosti , i na najrazlicitije nacine vuce vodu na svoju vodenicu , rusima odgovara jedno , jevrejima drugo , izraelu trece , iranu cetvrto , tako da svaka od tih zemalja deluje tamo, od organizovanja napada , do finansiranja raznih verskih vodja... sve u svemu bukvalno je nastao opsti haos gde se stvarno nezna ko koje poteze vuce i ko je za sta stvarno odgovoran...
 
Zorane, ima tu logike sto se tice Turske i Kurda, ali ima i druga strana medalje.
Turci hoce u Evropsku Uniju, jer tako? Jedan od uslova moze da bude da se cutljivo sloze sa Kurdskom drzavom. Drugo najveci Turski(politicki) partner je upravo USA koja ima jako mnogo uticaja. Takodje ako bi se napravila, ta drzava bi bila u potpunosti pro-Americka, gde bi Amercki biznisi dominirali, nesto kao Kuvajt. Kao takva ne bi trebala da pravi nikakve probleme u regionu.

Jos jedana stvar, sadasnja vlada Amerike je vec pokazala da ce da reguje bez obzira sta misli ostatak sveta. E sad to mozda(za njih) i nije dobra stvar, ali to izmedju ostalog stoji i Oktobarskoj rezoluciji. (rezolucija doneta odmah posle 11. septembra koja kaze da ce Amerika "braniti svoje interese" i izvrsiti "pre-emptive strike" protiv neke drzave koja ima veze sa teroristima, cak i ako mora sama da reaguje.)
 
Mislim da se SAD nakon propasti SSSR-a ponasa kao bilo koja druga super sila tokom istorije ljudskog roda (Persija, Rim, Dzingis Kan... vi nastavite), tj. ako sada ne 'osvoje svet' kada ce? To da SAD ne mogu da obezbede resurse i energiju za svoje potrebe nije u potpunosti tacna, naime moratorijum na istrazivanje zaliha nafte, gase i drugih resursa na Aljasci je godinama na snazi, sto znaci imamo svoje ali sto bi sad trosili kad mozemo tudje?!
Sada, licno mislim da SAD ne smeju sebi da dozvole nijedan poraz na globalnom nivou (kao Vijetnam npr. Somalija nije taj primer), jer bi to, po mom misljenju, bio pocetak kraja politickog uticaja SAD-a. Zato mislim da mi nismo ni u kojoj varijanti mogli da dobijemo rat na Kosovu protiv njih i tako ne verujem da ce se samo tako povuci iz Iraka. Cilj jos nije ostvaren, politcki stabilno okruzenje za neometeno koriscenje naftnih izvora.
 

Back
Top