90-95

HS1911

Zainteresovan član
Poruka
387
Na Iskanderov nagovor otvaram novu temu koja bi obuhvaćala vojne operacije u vremenu 90-95.
Nastojat ću koliko budem mogao sa svoje strane odgovoriti na svako pitanje.
 
postovani komsija, zasto na nagovor nekog drugog otvarate temu,siguran sam da ste i vi sami mogli da preuzmete inicijativu za tako nesto

pod uslovom da se javljaju oni koji stvarno znaju nesto vezano za taj period bice jedna od naj interesantnijih tema
 
U Austriji priznali kršenje embarga slanjem oružja Hrvatskoj

Blic - Pre 3 sata i 47 minuta


Austrijski nedeljnik Njuz objavio je u novom broju članak pod naslovom "Austrijsko oružje za rat" u kojem razotkriva kako je Austrija uprkos neutralnosti i embargu Ujedinjenih nacija isporučivala oružje Hrvatskoj početkom prošle decenije.

Autor teksta Kurt Koh objavljuje, a prenosi Hina, dokumente kojima dokazuje isporuke oružja pod kodnim imenima "Hans 6", "Hans 8", "Hans 9" i "Hans 10" iz Austrije u Hrvatsku tokom 1992. godine. Prema njegovim tvrdnjama, vozači hrvatskog ministarstva odbrane su iz Austrije preko prelaza Ljubelj i Slovenije u Hrvatsku isporučili ukupno 830 snajpera, više od 68.000 komada municije i laserske uređaje. Takođe objavljuje račune, fakture i druge dokumente prividnih preduzeća u Austriji preko kojih se, kako navodi, odvijala međunarodna trgovina helikopterima i raketama za Hrvatsku.

Oružje je plaćeno gotovinom, viza čekovima i preko banaka, piše Njuz. Plaćanje se i kod drugih velikih poslova s naoružanjem s drugim državama odvijalo preko austrijskih banaka, kao nabavka ruskih helikoptera tipa "MI-8" i "MTV-1" u vrednosti od 3,2 miliona američkih dolara.
Nedeljniku Njuz priložen je i predračun koji je potpisao tadašnji hrvatski ministar odbrane Gojko Šušak, zahtev kojim je on tražio potrebna finansijska sredstva od Ministarstva finansija i pisma kojima je i njegova saradnica Biljana Sučić (danas Terezija Barbarić) naložila trima hrvatskim bankama da prebace sredstva u Austriju na račun jedne firme iz Graca, za koju autor članka tvrdi da je bila samo izmišljeni naziv za preduzeće.
Još postoje potvrde o uplatama i serijskim brojevima helikoptera, i račun od 23. jula 1993. godine prema kojem je iznos od 3.240.000 američkih dolara prebačen na račun filijale u Gracu jedne od najvećih austrijskih banaka. Iako se radilo o ruskim helikopterima, kod plaćanja je kao razlog navedeno "Delovi konstrukcija za razrušene kuće u Republici Hrvatskoj". Plaćanje je išlo preko tri banke.
Prema autoru članka, uočljivo je da su sva plaćanja usledila posle isporuke, što je uobičajeno u poslovima s naoružanjem samo ako se radi o poslovima između pojedinih vlada. Iz toga autor članka zaključuje da su vlade zemalja iz kojih je isporučivano oružje bile upoznate s poslovima i da su davale svoju saglasnost.
Autor se pita ko je sve u Austriji bio upoznat s ilegalnim poslovima i nastavlja da "u svakom slučaju jasno kako niko ne mora da se brine jer 'ugrožavanje neutralnosti'" zastareva prema austrijskim zakonima posle pet godina. "Problematično je međutim kršenje embarga Ujedinjenih nacija, jer bi teoretski svaka članica mogla da tuži Austriju Međunarodnom sudu za kršenje embarga", piše Njuz.

Blic online
 
Vojska je produzena ruka politike a rat vrhunac politickog djelovanja. Htjeli to ili ne ali politika je nezaobilazna. Svi oni koji pokusavaju da razdvoje politiku od vojske i rata ili neznaju sta je vojska ili sta je politka.

Ako je tvoj komentar slucajnu bio upucen meni povodom gornjeg posta u svoju odbranu tvrdima daje opisani "slucaj" vjerovatno jedna od najvaznija operacija hrvatske vojske iz tog perioda.
 
Ako je tvoj komentar slucajnu bio upucen meni povodom gornjeg posta u svoju odbranu tvrdima daje opisani "slucaj" vjerovatno jedna od najvaznija operacija hrvatske vojske iz tog perioda.

Nije upuceno tebi, čak je interesantno jer pobija hrvatske tvrdnje da su se "karabinima" borili protiv tenkova , što je smešno jer su ti tenkovi uništeni ambrustima

I oni su se spremali za rat i pre 1990 godine
 
Jeste, eno u vojnom muzeju na Kalemegdanu stoji jedan.

Dosao do zakljucka da smo ispali ..izde u tom sukobu, stvarno mi je zao, ali jesmo. Cast pojedinim vodjama i junacima, ali glavna pomoc koja je trebala da stigne iz Srbije nikad nije stigla kako treba. Trebali smo da razbucamo bandu dok je bilo vreme, uz veliku podrsku avijacije i jednu smelu ofanzivu. A ovako pola generalstaba ustase i balije, politicki vrh ocajan, kao deca, ne znaju sta ce, vecina oficira otupeli, tri blage nisu imali i jos onda, slag na tortu, medijska propaganda nikakva.
 
Samo su se koplja lomila preko onih 2000 bojovnika ili jadnika u vukovaru i onih isto sigurno ne manje hrabrih sto su izginuli u onim tenkovima ili u vukovarskom blatu.
A da je oružja bilo više nego sto se davalo ..i to se saznalo kasnije, samo kamion zolja i osa puno toga može napraviti.
A što kažete na ovo...
liči na famas ali ima drugi sistem rada.
 
Samo su se koplja lomila preko onih 2000 bojovnika ili jadnika u vukovaru i onih isto sigurno ne manje hrabrih sto su izginuli u onim tenkovima ili u vukovarskom blatu.
A da je oružja bilo više nego sto se davalo ..i to se saznalo kasnije, samo kamion zolja i osa puno toga može napraviti.
A što kažete na ovo...
liči na famas ali ima drugi sistem rada.

sta je sa onim sto je bio kopija ili licio na tavor?
 
Trebali smo lepo da ih udarimo dok smo mogli, svom zestinom i da ih oteramo sve do Beca, pa tamo da budu konjusari kao sto su uvek bili.
Ajde objasni tvoj pogled, i što bi bilo kad bi bilo?

Orange... ista je , samo je plastika redizajnirana. Koliko sam ja načuo. iako podsjeća na famas, ima drugačiji sistem rada, nikakvi valjci i usporeno trzanje već ima obrtni zatvarač. E sad, kažu da dio plinova ulazi u nekakvu komoru koja ima za cilj smanjene brzine zatvarača pri kretanju unazad. Trzaj je druga derivacija brzine i vjerojatno to usporenje ima jednoliki značaj., valjda su proračunali kako treba. Spominju nekakvi samočistač...što god to značilo. ali očigledno je da je potreba za tim jer ti plinovi ulaze i u tu komoru.
Navodno su uveli i nekakvu novu generaciju zaštite, a znam da je par ljudi doktoriralo na mom faksu na toj novo površinskoj obradi... ali ne znam detalje... vjerojatno usvršena neka vrst nitriranja i/ili kombinacija.
Da dodam, ovo što vidim, rafalno puca s takvom kontrolom da je to nevjerojatno...bar za 7,62
 
Vecina ljudi na rukovedecim polozajima (ne samo u vojsci) nisu imali petlje ni za sta, bojali su se svega i svacega. Oficiri bez motivacije, vestine, ali i kao sto sam rekao bez hrabrosti. Pa zar je moguce da obicna banda pocne da krade iz vojske, salje kvazi ministre u Madjarsku da kupuju naoruzanje i da nam jednom recju pisaju u mozak. Tako nam i treba, kad nam je nacionalna svest nikakva. Imam osecaj da kad bi nas sad neko napao narod bi jednostavno sedeo i gledao, a neki bi cak i napravili gozbu za agresore.
 
Trebali smo lepo da ih udarimo dok smo mogli, svom zestinom i da ih oteramo sve do Beca, pa tamo da budu konjusari kao sto su uvek bili.

slzem se u potpunosti sa ovim komentarom! kako su to kinezi resili na Tian anmen-u za cas posla ,svet se bunio tri dana i naravno svi ucutase posle ta tri dana da ne govorim gde je danas kina, tako smo slicno i mi mogli da resimo situaciju na prostoru jugoslavije udariti svom zestinom pa da vidis kako ce da se smire separatisticke strasti
 
е па да баба има муда била би деда исто тако да смо , а нисмо то урадили ко зна како би свет изгледао данас. пошто нисмо треба да схватимо једну велику истину а то је да смо им остали дужни за то што су нас протеривали и убијали, а ми нисмо веровали да се то догађа и данас се у хагу највише суди Србима. исто тако дужни смо и шиптарима за Косово, и још сад нам пљују у лице и у историју, бирају терорситу за председника хоће независност и њима морамо да вратимо. да не заборавим она говна са запада што нас на правди Бога бомбардоваше, што кад год су могли покушали су да нас згазе, али су га издували и у првом и у дргом светском рату, зато Срби, браћо, сви ви они који се поностите што сте Срби, што се са три прста крстите, што крсну славу славите, што знате ко нам је чинио зло устните, не дајте да нам каљају образ највећи изроди овога света, који помињу невине хрватске жртве у јасеновцу, они којима је највеће губитак 200 појединаца, не дајте да нама причају о страдању кад је 500 000 хиљада Срба протерано, кад је њихов јунак изјавио наш циљ је да трећину срба побијеммо , трећину протерамо, а трећину покатоличимо, не дајте новим сјлозијима степинцима, новим антима, и фрањима да каљају својим коментарима свету српску историју да газе по имену Лазара и Душана, Милоша и Карађорђа, Саве и Живојина, Радомира и Степе!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Vecina ljudi na rukovedecim polozajima (ne samo u vojsci) nisu imali petlje ni za sta, bojali su se svega i svacega. Oficiri bez motivacije, vestine, ali i kao sto sam rekao bez hrabrosti. Pa zar je moguce da obicna banda pocne da krade iz vojske, salje kvazi ministre u Madjarsku da kupuju naoruzanje i da nam jednom recju pisaju u mozak. Tako nam i treba, kad nam je nacionalna svest nikakva. Imam osecaj da kad bi nas sad neko napao narod bi jednostavno sedeo i gledao, a neki bi cak i napravili gozbu za agresore.

daj malo pojasni vremenski?
danas je puno toga jasno, vjerojatno bi svima bolje da su u vrhu jna imali hrabrosti. prvo su trebali 88. godine spriječiti jogurt revoluciju, pa onda nisu smijeli braniti pobunu kninskih policajaca, pa su onda mogli reagirati u 3.mjesecu 91. i rušit i tuđmana i miloševića ali nisu imali hrabrosti(to sami danas izjavljuju). samo mi je žao što tuđman nije imao hrabrosti udariti kad je trebalo. iako se po planu stranih zemalja to i trebalo dogoditi(na to ukazuju, svi događaji , izjave evropejaca, promatrača, raznih izaslanika.itd) ali trebalo je po tom planu završiti porazom hrvatske. A danas je jasno da je samo malo čvršća ruka mogla dovesti do razrješenja situacije.
 
Jedno viđenje događaja pre borbe oko Vukovara

http://feniks.bloger.hr/

"Vukovar je pao onog dana ...

... kad su sukobi u i oko njega počeli" izjavio je danas u Stankovićevoj emisiji "Nedjeljom u 2", povodom Dana Vukovara, vukovarski branitelj, brigadir HV, Predrag Matić Fred.

A ja bih rekao da je Vukovar pao odmah nakon prvih slobodnih izbora, jer je u Općini Vukovar na izborima pobijedio SDP i formirao lokalnu vlast. Funkcije u općinskoj vlasti bile su podijeljene uglavnom između Hrvata i Srba, pa je tako predsjednik IV SO Vukovar bio S. Lovrinčević, Hrvat, a predsjednik Skupštine SO Vukovar S. Dokmanović, Srbin. I sve bi bilo u redu da tu izbornu pobjedu SDP-a Tuđman nije doživio vrlo osobno, naime on je to doživio kao da su Vukovarci njega osobno izdali. A od izdaje Tuđmana osobno većeg grijeha nije moglo biti. I sad kako bi on mogao trpiti "oporbenu situaciju" u Vukovaru u to vrijeme, kad je nije mogao trpjeti u Zagrebu koju godinu kasnije. On zato nalaže predsjedniku Vukovarskog HDZ-a, Tomislavu Merčepu, čovjeku na poslovima sekretara općinskog sekretarijata za narodnu obranu, da neovisno o službenim organima vlasti, on u ime HDZ-a organizira paralelnu vlast u Vukovaru, a ustvari da se ponaša kao da je on jedina vlast. Merčep se okružuje razno-raznim vukovarskim probisvjetima i počinje provoditi teror nad Srbima,. privodi ih u prostorije Sekretarijata, isljeđuje, premlaćuje pa i ubija. Srpske kuće i gospodarski objekti lete u zrak, a u brojnim slučajevima policija ni ne izlazi na uviđaje, a kamo li da radi nešto drugo u smislu zaštite, ne samo Srba, od Merčepovog terora. Početkom ožujka 1991. Dokmanović i Lovrinčević upućuju pismo Tuđmanu i Predsjedništvu SFRJ, tražeći da se onemogući Merčepovo divljanje i u Vukovaru uvede red i omogući legalnim vlastima normalno funkcioniranje. Odgovora nije bilo. Kasnije je isti dvojac na adresu Tuđmana, MORH-a i MUP-a poslao drugo pismo u kojem se upozorava na već bitno narušene međunacionalne odnose što prijeti izbijanjem otvorenih sukoba. Tuđmanov odgovor na ovo pismo je bio, ne onemogućavanje Merčepa, već raspuštanje legalnih organa vlasti u Općini Vukovar i imenovanje Marina Vidića Bilog kao povjerenika Vlade za Općinu Vukovar. Marin Vidić Bili ubrzo uviđa da unatoč svim silnim ovlaštenjima koje kao povjerenik Vlede ima, vlast u Vukovaru i dalje ostaje koncentrirana u rukama T. Merčepa, a Bilog kao povjerenika Vlade nitko ne sluša. Sad Marin Vidić Bili piše Tuđmanu pismo opisujući situaciju u Vukovaru kao neodrživu, a koja je takva prvenstveno radi Merčepovih nedjela. Opisuje on i druge Merčepove suradnike pa između ostalog i Blagu Zadru opisuje kao ordinarnu ništariju ... Tek tada Tuđman izdaje nalog da se Merčepa ukloni iz Vukovara. Dolazi Ferdinand Jukić i sa svojim SIS-ovcima uhićuje Merčepa i odvodi ga u Zagreb.

Za taj period Merčepove svevlasti, a ustvari bezvlašća, ne spominjući Merčepa uopće, rečeni Predrag Matić Fred, Stankoviću kaže: "Hrvatske vlasti nisu se uopće trudile da uspostave kontakt sa Srbima, nisu im ni pokušale tumačiti razloge svoje namjere otcijepljenja, kao i to da će uz Hrvate i njima u samostalnoj Hrvatskoj biti bolje".

Marin Vidić Bili smjenjuje Merčepove ljude i imenuje druge na čelna mjesta službi i instituicija, situacija se u Vukovaru počinje smirivati, teror prestaje, policija i drugi organi počinju normalno funkcionirati, ali ne zadugo, jer dolazi do tzv. "imenovanja iz Zagreba", kojima su smijenjeni oni koje je Bili imenovao i na njihova mjesta postavljeni Merčepovi ljudi. Bili protestira, naravno bez rezultata, sukobi počinju i šire se ...


Događa se napad na vojnike u pošti, nakon kojeg slijedi Adžićev ultimatum, kojim traži istragu u slučaju napada na vojnike, privođenje kriv(a)ca pravdi i odblokiranje vojarne JNA, koju će, u slučaju neodaziva, "JNA odblokirati svim sredstvima". Netko izgleda nije znao što to znači kad vojska kaže da će nešto učiniti svim sredstvima. Nakon isteka ultimatuma tenkovska kolona JNA, bojevo ne djelujući, pokušava ući u grad čiji početak kraja počinje onim činom kad je prvii tenk uništen.

Vukovar je od razaranja mogao biti spašen jedino ispunjavanjem zahtjeva iz ultimatuma ili na način na koji je spašen Ilok, ako je već opisanim djelovanjem doveden do toga da JNA prijeti upotrebom "svih sredstava".

Nadalje vojna znanost tvrdi da je onaj grad koji se brani iz samog grada već napola pao i da se obrana grada mora organizirati izvan grada, jer samo prisustvo vojske u gradu čini čitav grad legitimnim vojnim ciljem. A to je upravo u Vukovaru bio slučaj.

Pa i najveća opsada u povijesti ratovanja, ona kod Staljingrada, pokazuje da ni velike snage CA nisu uspjele obraniti grad, jer sam Staljingrad je faktički bio u njemačkim rukama, već su opsadu razbile svježe snage CA, opkoljavajući i probijajući njemački obruč izvana.

"Zamjeravam vojnim zapovjednicima, a prije svega Branku Borkoviću, "Mladom Jastrebu", što su ostavili suborce, a sami se probili iz Vukovara uoči pada", rekao je Predrag Matić Fred, a ja se naravno s njime slažem, jer je zapovjednik obrane grada trebao ostati u gradu i s JNA dogovoriti uvjete predaje, pa vjerojatno danas ne bismo pričali o Ovčari i drugim masakrima, koji su "u režiji" četničke paravojske počinjeni nakon pada Vukovara.

Da se opet vratim Staljingradu, tamo je Hitler ponudio von Paulusu da ga Luftwaffe izvuče iz obruča, a feldmaršal mu je odgovorio da je njegovo mjesto među njegovim vojnicima, pa i u zarobljeništvu.

Postoji vjerovanje da je sve u i oko Vukovara rađeno s namjerom kako bi se kroz njegovu žrtvu i Hrvatska prikazala kao žrtva,.što je trebalo dovesti do njenog što bržeg međunarodnog priznanja.

Na sličan način se postupalo i sa Dubrovnikom, kad su u grad, koji je morao ostati demilitariziran da bi i nadalje bio pod zaštitom UNESCO-a, dovedene hrvatske paravojne snage, pretvarajući ga na taj način u legalni vojni cilj.

No, bez obzira na sve, svake godine na ovaj dan ja sam tužan jer je potpuno bespotrebno razoren, a zbog broja stradalih, ja bih rekao i ubijen, najbogatiji hrvatski grad, koji će se od tragedije koja ga je zadesila teško oporaviti i ukroz duga desetljeća.
 
Mislim da je tema lupanje prazne slame. Nemojte se sada praviti generali poslije bitke. Naročito ti "Backfire" jer si sisao tada mamino mliko dok sam ja učesnik svih tih zbivanja. Sad potezati neke priče tipa TREBALI SMO, MOGLI SMO, ZNALI SMO je jadno brate. Imam ja jedno pitanje o najpoznatijem narodu u svetu koji slavi sve svoje izgubljene bitke. Da li Vam je poznato o kome je reč????????? Jel se tako i turke moglo pobijediti na kosovu polju?????? Backfire mi serenda o granici Karlovac Karlobag Virovitica a nezna da je zasro i da gubi Kosovo. Tamo sine lomi zube. Nedaj zemlju majčicu da ti tuđin cepa. Budi muško, vjerojatno služiš ili ćeš služiti civilni vojni rok a ložiš tu kao onaj hrvat Šešelj što sjedi u HAG-u.
 

Back
Top