antigonaaa

Nije sastav ali se nadam da tje ti barem malo pomotji. Na hrvatskom je jer je preuzeto sa sajta.. ;D

ANTIGONA : Samostalna je i bezkompromisna.Hrabra je i ustrajna
kod svojih odluka.Osjeća sestrinsku ljubav i zato ne
sluša tuđe naredbe,već slijedi svoje srce.Svesna
posljedica srlja u propast.Ona je pozitivan lik u
svakom smislu vođen ljubavlju:"A ja samo za ljubav
na ovaj dođoh svijet."
Antigona se našla u neizbježnoj situaciji,tj.na nju je
svaljena tkz.tragična krivnja koja je specifična za sve
tragedije.Ona je imala na izbor slušati naredbu
vladara i ponjet se bezosjećajno prema mrtvom bratu
ili brata sahraniti,kako joj je govorilo srce.Ona je
svoje srce i poslušala znajući što je čeka ako je netko
otkrije.Toga se nije uopće bojala,jer je imala samo
jedan cilj koji je i ostvarila.Antigona je još jedan lik
kojim nam pisac pokušava objasniti i dokazati da je
ljubav uvijek ispravna odluka i da je vrijedna čak i
žrtvovanja.Upravo to je Antigona znala i slijedila.

I MALO FABULE: Radnja ovog djela je usko vezena sa dramom "Kralj Edip".U njemu se(između ostalog)opisuje sukob Edipovih sinova.Naime,jedan od njih,zvan Polnik,odlazi iz Tebe jer mu njegov brat Eteoklo nakon
godinu dana vladavine ne prepušta vlast po dogovoru.Ovaj se vraća nakon nekog vremena sa namjerom da pokori Tebu.Uskoro dolazi do sukoba same braće koji u isti trenutak ,jedan drugome,
probadaju mač u tijelo,te oboje umiru.Vlast dobiva brat Edipove
žene Kreont,koji naređuje da se Eteoklovo tijelo dostojno pokopa,
a Polnikovo tijelo zbog njegove izdaje ostavi bez obrednog pokopa.
Tada počinje radnja same"Antigone" u kojoj istoimena djevojka,
Edipova kćer,govori svojoj sestri Izmeni da namjerava tajno
pokopati svog voljenog brata Polnika.Izmena odbija sudjelovati u
tom činu i pokušava odgovoriti Antigonu od svog nauma.Antigona,
unatoč sestrinoj zabrinutosti,svjesna posljedica,odlazi do mjesta
gdje joj leži mrtvi brat,te neprimjetno posipa nešto praha po bratovu tijelu i izvršava uobičajeni obred.Kad stražari uvide što je učinjeno protiv kraljeve naradbe,jedan od njih odlazi reći kralju.
Kreont,uznemiren i zaprepašten naređuje da se nađe krivac ili će
se okriviti stražari.U međuvremenu stražari maknu prah sa mrtvog tijela,te ubrzo nekon toga nalaze uplakanu Antigonu kraj mrtvog
brata.Tada ju odvode Kreontu koji ju osuđuje na smrt.Antigona svjesno stoji iza svog djela i objašnjava Kreontu da ona voli svoju
mrtvu braću jednako,te da se moraju ,prije svega,poštivati
Božji zakoni o pokapanju mrtvog čovjeka.Unatoč njenom objašnjenju,Kreont Antigoni ne oprašta.Nakon toga njegov sin
Hemon,koji je ujedno i zaručnik Antigone,dolazi Kreontu moleći
ga da oprosti Antigoni.Kreont mu se protivi,te naređuje da se
Antigona pokopa u kraljevsku grobnicu,te da joj se da piti i jesti tek toliko da ne umre.Dok ju odvode u grobnicu u stijeni,Antigona se jada obraćajući se Tebancima i svemoćnim bogovima.U Tebu nakon toga dolazi Tiresija,tj.slijepi prorok sa dječakom u pratnji.
On razgovara sa Kreontom,te mu govori da će ga snaći gorka sudbina ako ne oslobodi Antigonu i smjesta ne pokopa mrtvo Polnikovo tijelo.Nakon što Tiresija odlazi,Kreont se uplaši onoga što mu je ovaj rekao i naređuje da se smjesta krene i tajno pokopa Polnikovo tijelo, te da se oslobodi Antigona.Tada glasnik izvjesti
Tebance i Kreontovu ženu o sudbini koja je snašla Kreonta.Glasnik opisuje kako je Kreont otišao sa slugama osloboditi Antigonu,te tamo zatekao svog sina kraj obješene djevojke.Sin je ogorčen krenuo ubiti mačem oca,ali mu je ovaj pobjegao,te si je sin od bijesa zabio mač u tijelo.Nakon što je glasnik to rekao u Tebu ulazi ogorčen Kreont i čuje vijest da mu se i žena Euridika maloprije ubila.Kreont se tada pokaje,ali kasno:oskvrnuće božanskog načela strmoglavilo je u propast i dinastiju i grad.

-kroz cijelo djelo se u činovima javlja lik zborovođa koji nas upoznaje sa događanjima u djelu iskazujući stanje radnje mudrim rečenicama poput ove:"Prvi uvjet sreće:razborit je um
i bogove poštivat valja dušom svom
a oholog stvora preuzetnu riječ
sudbina će oborit snagom velikom
pa kad pretrpi zlo,
osvjestit će se tad,bio već i star".
-osim zborovođe,u djelu se javlja i sami zbor u tkz.stajaćim pjesmama.On ima ulogu komentatora djela,a nekad putem zborovođe i izravno sudjeluje u djelu.


Izvinjavam se zbog duzhine texta...

P.S. Sledetji put upotrebi temu namenjenu za ovo...
Pozdrav
 
peleplay:
Rani jadi su bash super... nisu tako teski za shvatanje.... Ilijadu ko uspe da shvati shvatio je sve ostalo...
ja sam ilijadu shvatila..i ilijada mi se bas svidja...:D
antigona isto nije teska za shvatiti...rani jadi su mi malo nebulozni..koliko se secam...secam se samo da se on valjao sa onom drugaricom po senu....i da su se oboje plasili :lol:
i btw prirodnjak sam...i imam dvojku iz srpskog..:roll:
i u prvoj godini sam je imala....
kod nas petica nema...mozda koja cetvorka....ima i koja trojka....:roll:
 

Back
Top