Gde da pametno ulozim........?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
@jerotije
Ne znam kako stoje stvari sa stambenim kreditima, jesu li uslovi i dalje nepovoljni (visoke kamate...)
Mozda bi mogao da platis ucesce za garsonjeru sa gotovinom koju imas i da je izdajes. Ja verujem da bi od kirije pokrivao mesecnu ratu stambenog kredita u banci. Garsonjera bi samu sebe isplatila.
Pozdrav :D
 
Zemlja oko Valjeva 100 evra po aru-to je 10 000 evra po hektaru..
To je dosta skupo..
Sada je cena 1 kg kukuruza oko 11 dinara.
Kupiti zemlju i sejati kukuruz i prodavati..
Kod stanova i poslovnih prostora je veliki rizik jer Srbija ima losu demografsku sliku i tesko je naci dobru lokaciju.
Ocekuje se u naredih 10-15 godina da ce potraznja za hranom porasti 50% u svetu-a ponuda ce ostati ista-sto ce podici cenu hrane.
Jerotije treba da kupujemo zemlju..
Ako pronadjes dobro imanje-mozemo kupiti zjednicki..
Clanak iz politike..

Oni koji su uspeli da uštede ili naslede novac pitaju se kako da ga ulože za budućnost. S početnim kapitalom imaju mogućnost da kupe nekretnine - stan ili lokal koji će izdavati, a šta je od toga isplativije savetuje Petar Grujić, direktor Odeljenja za upravljanje proizvodima Folksbanke

Najpre, prilikom podnošenja zahteva za bilo koji kredit, vaša banka će uvek procenjivati dva najbitnija kriterijuma: vašu mogućnost vraćanja kredita, odnosno kreditnu sposobnost, koja znači koliku ste ratu po proceni banke i po propisanim parametrima u stanju da vraćate, kao i obezbeđenje koje možete ponuditi (obično hipoteka ili jemstvo)

U zavisnosti od namene kredita (stambeni, kupovina lokala i drugi), od vaše kreditne istorije (da li ste redovno izmirivali svoje obaveze po drugim kreditima), trenutne zaduženosti (da li već imate kreditne obaveze ili ste, pak, možda jemac ili žirant po nekom kreditu), kao i od vašeg odnosa sa bankom (koliko dugo ste klijent, koje poslove obavljate preko nje, kakva su iskustva banke u radu sa vama), banka će procenjivati navedene kriterijume i donositi odluku o tome da li će stupiti u kreditni aranžman sa vama.

Na primer, da imate 10.000 evra i želite da kupite neku nepokretnost.

Prvo što morate da odlučite jeste - da li želite da kupite stan ili nekakav lokal koji planirate da rentirate. Osnovni razlog leži u tome što banka (a ni naš zakon koji reguliše poslovanje banaka) ne tretira isto ove dve vrste nekretnina.

Kod stambenog prostora u mogućnosti ste da više opteretite primanja i da u vašu kreditnu sposobnost uključite još neku osobu s kojom imate zajednički finansijski interes za kupovinu stana (suprugu, verenicu... pa čak i roditelje), dok se kod kupovine poslovnog prostora procenjuje isključivo vaša kreditna sposobnost.

Prihod od ove dve nekretnine je različit, a usled toga i cena, tako da treba dobro otvoriti oči i izračunati za koliko godina će vam se vratiti vaša investicija.

Dajemo primer stambenog kredita sa učešćem, koji je najdostupniji, s obzirom na to da za mogućnost bez učešća i depozita morate imati kao zalog drugu (minimum 30 odsto vredniju) nepokretnost. Neka stan, to jest lokal, vredi 50.000 evra. Vaše minimalno učešće po kreditu bi bilo 5.000 evra (10 odsto) i tada bi vas banka kreditirala sa 45.000 evra (u slučaju kupovine stana mesečna rata bi, recimo, u Folksbanci bila, na 30 godina, 226 evra, indeksirano u francima i vi i vaš sadužnik biste morali da imate neto prihode od 450 evra). Ostalih 5.000 evra (od pretpostavljenih 10.000 koje imate) možete iskoristiti za podmirenje agencijskih troškova, kao i troškova poreza na promet nekretnine. Takođe, u kalkulaciji treba obratiti pažnju i na ostale troškove banke i osiguranja kredita, koji mogu ići i do dodatnih 2.000 evra, ali se obično mogu uključiti u kredit.

Ukoliko pretpostavimo da se jedan takav stan može izdati za nekih 250 evra mesečno, vaša investicija bi samu sebe otplaćivala i posle tridesetak godina vi biste deci ostavili u nasleđe stan, ali ne i dug po njemu.

Kupujete li lokal iste vrednosti, situacija je malo drugačija. Ako je taj isti lokal obezbeđenje (u oba slučaja je pretpostavka da je nekretnina uknjižena), učešće ili depozit morao bi da bude svih 10.000 evra, tako da biste se za prateće troškove praktično morali snalaziti. Vaša rata bi bila 278 evra, a ono što dodatno ograničava ovu kupovinu je činjenica da bi isključivo vaša neto primanja morala da budu minimum 835 evra (ovde nema mogućnosti sadužništva). Imajući u vidu da se, ipak, za lokal vrednosti 50.000 evra može postići mnogo bolja cena prilikom izdavanja (čak i preko 350 evra) i da su prateći troškovi banke dosta niži (oko 1.000 evra), ova investicija dobija na isplativosti.

Logičan zaključak izvucite sami.
 
Zena mi neradi a ja sam taksista. Nazalost, imam toliko mali prosek da nijedna banka nece da pregovara sa nama a realno svaki dan zaradjujem bruto 50-60 eura i ostaje mi neto 25-30 a mozda i vise. Obisao sam sve banke i upoznat sam sa svim ovim sto si mi napisao ali niko nece da prihvati nepokretnost kao garanciju jer, kako oni kazu, po sadasnjem zakonu niko nemoze da ti oduzme kucu ili stan u vlasnistvu zbog kredita. Imam kucu na Vozdovcu koja mislim da realno vredi blizu 500-000 eura ali ni to nepomaze kao garancija. Kazu mi da ukoliko se promeni nesto u zakonu a kazu da uskoro hoce da im se javim i da cemo lako da se dogovorimo :cry:
 
Svaka banaka koja daje hipotekarni kredit a ima ih, prihvata nekretninu kao garanciju. Problem je što se za kredite gde je visina kredita mala u poređenju sa vrednošću nekretnine takva kombinacija ne isplati, jer ne može da se da samo hipoteka na deo nekretnine već na celu. To je potpuno ne isplativo založiti nekretninu vrednosti 500000 za kredit od 50000, na primer.
 
jerotije:
Zena mi neradi a ja sam taksista. Nazalost, imam toliko mali prosek da nijedna banka nece da pregovara sa nama a realno svaki dan zaradjujem bruto 50-60 eura i ostaje mi neto 25-30 a mozda i vise. Obisao sam sve banke i upoznat sam sa svim ovim sto si mi napisao ali niko nece da prihvati nepokretnost kao garanciju jer, kako oni kazu, po sadasnjem zakonu niko nemoze da ti oduzme kucu ili stan u vlasnistvu zbog kredita. Imam kucu na Vozdovcu koja mislim da realno vredi blizu 500-000 eura ali ni to nepomaze kao garancija. Kazu mi da ukoliko se promeni nesto u zakonu a kazu da uskoro hoce da im se javim i da cemo lako da se dogovorimo :cry:


Jerotije, druze moj, iz najbolje namere ti ovo govorim, ako ti kuca vredi priblizno pola miliona evra, ti je prodaj i kupi 3-4 (ili vise) stanova, u jednom zivi, a ostale rentaj, i zavrsio si posao....
 
I o tome razmisljam mada je tesko odluciti se za takvo nesto. Mnogo znoja sam ulozio u ovu kucu i na odlicnoj je lokaciji da bih je prodao. Znam da je to dobra investicija i razmisljam o njoj ali.......videcemo. U svakom slucaju hvala na dobrom savetu !
 
Ja na tvom mestu neb i nikad prodavala kucu. Ako je prodas neces je vise moci kupiti jer ce vrednost kuce vremenom premasiti vrednost tih stanova (cene skacu zbog vrednosti zemlje na atraktivnim mestima tako da ce kuca imati vremenom vecu vrednosti nego stan).
Mozda da kupis neko poslovni prostor pa izdajes?

Kupiti nekretninu je najsigurnije stvar u ovom momentu a posto ljudi ima sve vise i vise , ne moze pasti cena :). Samo treba pametno kupiti tako da se sama delom isplacuje, znaci nesto sto mozes iznajmljivati.
 
the shezika:
Za to mu bas treba 8.000 evra, da pametno ulozi,ha,ha.
Де си бре Шизика, а што мислиш да је мој предлог смешан. Сигурно му не треба толико, али ако је пеметан (мислим да јесте) ОД ОВОГ ПОСЛА (а он је схватио суштину) може ставити своју цифру пута... и добија за одређено време пуно_ али ако паметно и ПОШТЕНО ради, а не као ТИ.
Ма Јеротије ако ти успеш ту кућу да продаш за 500.000 јевреја шта нас питаш како ћеш. Ма лако ћеш бре ти. Поздрав а ова ШИЗИКА нек и даље ШИЗИ и Бог јој био у помоћи. Поздрав.
 
Ako već imaš kuću od 500 000 Eu sigurno imaš dobru kvadraturu a kažeš na dobrom je mestu.Ne verujem da baš sve koristiš maksimalno.Možda možeš deo da pretvoriš u poslovni prostor koji izdaješ.Možda možeš i da otvoriš tu Slatku kuću(koja i u NS odlično radi i uvek je puna)a ne plaćaš za lokal.(pre toga saznaj koliki je porez na poslovni prostor ćini mi se da je dosta veliki)
Ali imam još bolji predlog kako da uložiš ušteđevinu.Sigurno si se naradio i ti i žena dok ste stekli tu kućerinu i ušteđevinu.Zašto ne uzmeš svoju ženu za ruku i ne odvedeš je recimo na Zlatibor nedelju dana da se odmorite i malo uživate? Valjda ste zaslužili posle toliko godina rada i odricanja.Čemu samo zgrtati,zgrtati,kada ćete živeti?
 
Svake godine idem na zimovanje a neznam da skijam i svake godine na letovanje a neznam da plivam-iskreno. Lako je trositi i razbacivati se a tesko i sve teze skuciti. U zivotu treba biti skroman. To je hriscanska vrlina. Takodje nikako netreba biti alav !
 
jerotije:
Svake godine idem na zimovanje a neznam da skijam i svake godine na letovanje a neznam da plivam-iskreno. Lako je trositi i razbacivati se a tesko i sve teze skuciti. U zivotu treba biti skroman. To je hriscanska vrlina. Takodje nikako netreba biti alav !
Svaka ti čest .I nipošto nisam mislila da treba da se razbacuješ.Jedino sam pogrešno razumela tvoj izraz " teško stečeno." Za mene to znači stečeno uz mnoga odricanja i lišavanja pa mi se odricanje od odmora činilo logičnim.Skromnost je svakako ljudska vrlina, srećom ne samo hrišćanska , i pohvalno je što je se pridržavaš.Isto važi za alavost.
 
Marko93:
Samo bih hteo jedno da kazhem.Sta vishe pricate siguran biznis.Pa ja sam 14 godina znam da siguran biznis NE POSTOJI.

Bez rizika nema zarade.

Ovo sto je boldovano Nisam dobio nasledstvo da bih rizikovao ako tako razmisljash tako cesh i proci.Svaki posao je rizican.

Ulaganje u banke je nesto najgore!Daju ti kao neku kamatu ali to je cist S H I T!Mislim ko hoce da zivi na kamatama nemam nista protiv ali ipak mislim da je to glupo.

Bez rizika nema zarade.


Totalno si u pravu, bez rizika nema dobitka !!! a ako hoces bas toliko sigurnu zaradu , kupi na veliko prodaj na malo, tu nikad pare nemozes da izgubis, prodaj kuci , kupi jedan skromniji stan od 100 000 eura i onda sa ostalim parama mozes da udjes u razne vode i razvijes jake i cvrste biznise. A 8000 eura i nije neka para da bi mogao da ulozis u nesto 100% sigurno, kreni sa sportskom kladionicom i sa planskom igrom , ja sam na primer sa 200 eura dogurao do 1000 eura :), stavi 2000 eura na kvotu 1.15 i dobijes 2300 eura :D, veoma siguran biznis ;)
 
okosokolovo:
Де си бре Шизика, а што мислиш да је мој предлог смешан. Сигурно му не треба толико, али ако је пеметан (мислим да јесте) ОД ОВОГ ПОСЛА (а он је схватио суштину) може ставити своју цифру пута... и добија за одређено време пуно_ али ако паметно и ПОШТЕНО ради, а не као ТИ.
Ма Јеротије ако ти успеш ту кућу да продаш за 500.000 јевреја шта нас питаш како ћеш. Ма лако ћеш бре ти. Поздрав а ова ШИЗИКА нек и даље ШИЗИ и Бог јој био у помоћи. Поздрав.
Objasni :confused:

A u tvom postu je smesno sledece :arrow:

tema:
Imam sakupljeno par hiljada eura i miruju mi kuci. Hteo bih da to ulozim u nesto pametno i isplativo. Nezanima me velika zarada ali hteo bih da sve bude legalno i sigurno-da nepuknem. Ako neko ima dobru ideju nek predlozi. Ja sam iz Beograda. Unapred hvala !
Dakle, covek ima neke pare koje drzi u kuci i koje na taj nacin samo gube vrednost. Dakle trazi savet da ih ulozi koliko da i dalje imaju svoju realnu vrednost kao kad ih je sticao.
Smesno je to sto si tvojim odgovorom totalno omasio

Поздрав Јеротије
Мој ти је предлог да имаш свој сајт па доведеш разне фирме да се рекламирају на твом сајту. Нађеш фирму која ради квалитетне сајтове, добру тему и СИГУРИЦА. Поготово посао којим се бавиш могао би на свом сајту да све фирме објединиш итд.. итд...Укратко али мислим да си ме разумео и мислим да би ти успело. Размисли. То је мој предлог.
Поздрав.

Dakle, ha,ha, nije upuceno predlogu vec savetu koji btw nije trazen i sve ovako lepo upakovano mi je zalicilo na fino uvlacenje.

I pre bilo kakvog iznosenja konstatacija o meni, lepo te molim (po drugi put) nemoj povrsno da citas moje postove, uzimas ih zdravo za gotovo i iznosis totalno pogrsene zakljucke.
Za tvoju informaciju ja ne shizim niti sam ista ali bukvalno ista u zivotu stekla neposteno, vec teskim radom i odricanjem i utoliko mi je sve to slatko te ne dozvoljavam nikome da blati pa ni tebi. Jasno?

Izvinjenje Jerotiju sto mu smaram temu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top