Knjigovodstveni program

intra

Poznat
Poruka
7.145
Problem se sastoji u sljedećem:
Imam knjigovodstveni program koji radi pod dosom i dosta je primitivan tj. star, a knjigovođa je znala raditi samo u njemu. Sada kada nađem stvari koje me interesuju on mi ponudi opciju štampanja što meni i treba. Međutim iole veći fajl neće da pokaže i kaže mi da otvorim neki program - pregled koji ja nemam instaliran ili da odaberem štampanje cijelog dokumenta kada potvrdim štampanje neće da odštampa mada u task menadžeru pokazuje da nešto radi. Ranije je knjigovođa to štampala na nekom starom matričnom štampaču, pa da li je moguće da je do drajvera i sl. (sada pokušavam odštampati na hp 656c za koji imam originalni cd sa softverom)
Program nudi neke varijante snimanja, ali neznam kako da ekportujem fajl, pa da otvorim i odštampam u drugom programu. Nadam se da je jasno, a nabaciđu i autora.
 
intra:
Problem se sastoji u sljedećem:
Imam knjigovodstveni program koji radi pod dosom i dosta je primitivan tj. star, a knjigovođa je znala raditi samo u njemu. Sada kada nađem stvari koje me interesuju on mi ponudi opciju štampanja što meni i treba. Međutim iole veći fajl neće da pokaže i kaže mi da otvorim neki program - pregled koji ja nemam instaliran ili da odaberem štampanje cijelog dokumenta kada potvrdim štampanje neće da odštampa mada u task menadžeru pokazuje da nešto radi. Ranije je knjigovođa to štampala na nekom starom matričnom štampaču, pa da li je moguće da je do drajvera i sl. (sada pokušavam odštampati na hp 656c za koji imam originalni cd sa softverom)
Program nudi neke varijante snimanja, ali neznam kako da ekportujem fajl, pa da otvorim i odštampam u drugom programu. Nadam se da je jasno, a nabaciđu i autora.

Ocigledno se zaista radi o jako starom DOS programu.
Razlog sto ne stampa je najverovatnije jer drajevri i stampac koji sada imas nemaju nikakve veze sa onim sto DOS program salje na izlaz. Stampalo se naravno na matricni stampac i tvoj danasnji stampac jednostavno ne razume sekvence koje se selju iz programa.

Radi se o tome da smo nekada, u doba DOS programa stampali na iskljucivo matricne stampace i da bi neke stvari odradili, morali smo da koristimo razne ESC sekvence koje smo slai stampacu.
Te sekvence su se koristile za kontrolu stampe generalno, zatim za iscrtavanje nekih grafickih simbola i linija, pa do setovananja pomeranja, margina, skokova na nove strane itd,itd... Citava gomila stvari.
Kad taj buljuk esc-sekvenci krene prema tvom sadasnjem racunaru, nastaje opste zbunjivanje i naravno, nista se ne odstampa.

Pomenuo si neki program za preglede. verovatno se radi o view.exe, list.exe ili slicnom, koji moze i da stampa sadrzaj koj vidis. Ti taj program nemas pa ne mozes ni da vidis sadrzaj.

Mozes li kako od tog tvog knjigovodje da pozajmis stampac i drajvere za njega pa probas?
 
Ako je u pitanju program koji šalje sekvence direktno štampaču i pisan je za konkretan štampač jedini način da od toga nešto razumljiv dobiješ je da tu štampu sačuvaš u neku datoteku i onda je interpretiraš kao štampač. Dakle, zahteva pisanje program.

Možda je rešenje da probaš da izveštaj odštampaš u datoteku, a onda da tu datoteku pogledaš u nekom Windows programu kao što je Notepad, na primer.
 
Najjednostavnije resenje bi bilo da negde nadje matricni pa da proba da li moze da stampa.
Kao sto izgleda, postoji nacin da se izvestaj stampa u datoteku, pa da se onad moze pogledati u Notepad ili sl. Problem je sto je takav izvestaj neupotrebljiv za koriscenje za sta je program i pisan.

Ako program nije eksplicitno pisan za odredjen stampac, mozda mozes da probas sa instalisanjem nekog od PDF "stampaca" i proglasis ga za "default". Nakon toga stampas pa mozda uspes da kreiras PDF (ako nije mnogo ESC sekvenci generisano) pa to koristis, djavo ce ga znati...

Najcesce su tako stari dos programi neupotrebljivi jednom kad nestane podrske od strane programera. Dok rade, rade, kad ne rade - RIP ... Valjda je red da i mi nesto zaradimo, nece se valjda dos programi vuci jos decenijama po ovim nasim OS.

Kad stigne Vista, sve ce to a i mnogo drugih programa (da o dos programima ne pricamo), otici u staro gvozdje ako se ne pripreme. Vec skoro dve godine sam zatrpan zahtevima za konverziju sa 16-bitnih na najmanje 32-bitne programe. Ne bi verovali koliko je 16-bitnih aplikacija u punom pogonu a kad ih se dokopa Vista, nema im pomoci. Stalna je to borba i neprestana.
 
Hvala svima na odgovorima. Uboli ste stvar. Nazalost knjigovodja je preminuo u tome i jeste problem, a sprema se zavrsni racun pa treba da izvucem sta je dosada uneseno. Nasao sam ko je autor programa pa cu probati njega da kontaktiram ili da probam sa matricnim stampacem.
 
intra:
Hvala svima na odgovorima. Uboli ste stvar. Nazalost knjigovodja je preminuo u tome i jeste problem, a sprema se zavrsni racun pa treba da izvucem sta je dosada uneseno. Nasao sam ko je autor programa pa cu probati njega da kontaktiram ili da probam sa matricnim stampacem.
Jedno pitanje.
Pošto je program za knjigovodstvo 95% da je rađen u COBOL-u.
Novi štampač smijem li se se kladiti da si ga spojio na USB port?
Ako jesi to ti je problem.
Ako ne javi da tražimo dalje.

Pozdrav iz prohladnog Sarajeva.
 
Ne mora znaciti da je Cobol. Mnogo veci broj tadasnjih (pre-Windows era) programa je pisan ili u Clipperu ili u Foxu, Basicu ili u nekom drugom jeziku. Mozda na prostorima gde ti zivis je bilo tako.
Vrlo retko sam nailazio na knjigovodstveni DOS program pisan u Cobolu, mozda jedan.
Cak sam imao i drugara koji je ceo knjigovodstveni softver napisao u tadasnjem assembleru (dakle nije bilo Turbo Assemblera ili "labelisanih" varijanti kompajlera) pa je radilo... Naravno, ne znam kako se snalazio sa izmenama.

Sto se tice stampaca, ako nije matricni (poneki puta je bilo vazno i KOJA marka), mogao je da ga ubode u na paralelni port, nece raditi.
 
Ajd' da se i ja ubacim pošto sam godinama kupio lovu na takvim programima. Najvjerovatnije clipper jer to je 95% takvih programa.
Većina problema sa štampanjem proizilazi iz toga što su danas štampači uglavnom na USB a clipper to ni pod razno ne prepoznaje. Postoje neki drajveri koji mogu da preusmjere štampu ali (ja sam probao 5 različitih) ni jedan ne radi kako treba niti u potpunosti. Jedno od rješenja je da se povežu dva računara u mrežu pa se USB štampač veže na onaj drugi računar a pomoću drajvera preusmjeri štampa s paralelnog izlaza na taj drugi računar tj njegov štampač. To mi je upalilo u nekoliko slučajeva.
Drugi problem (a to ste već naveli) je razlika u komandnim sekvencama. To se ne može riješiti bez intervencije autora programa (moji programi, pošto još uvijek rade na nekim sistemima, imaju ugrađene i ESC sekvence za matrične štampače ali i PCL sekvence za laserske i ink-jet štampače).
 
E zbog toga, taj isti Clipper program, rekompajliras i linkujes u xHarboru i stampace na sta god hoces (USB, LPT virtualni PDF stampac. :) Ja sam za progame koji su bili pisani u Clipperu, presao 2000. godine. A pre toga Clipper+Fivewin.
Cak xHarbour+Fivewin omogucava i simulaciju stampe pod dos-om. Ako iz programa stampas kao sto Windows radi, zapravo "crtas" sadrzaj i ide sporo. Ako treba odstampati 1000 strana, to moze trajati predugo. Zbog toga se koristi klasa dos2prn koja simulira stampu iz starih DOS programa i pise po matricnom stampacu istom brzinom kao i DOS program, samo tada nema slika, okvira, crta itd... osim onoga sto i inace matricni moze.
 
Stupio sam u vezu sa autorom programa, riješio sam problem za 50 evrića. Posao je preuzeo drugi knjigovođa. Hvala svima. Nisam siguran u čemu je program bio pisan, viđao sam neke aplikacije rađene u kliperu i koliko se sjećam imao je varijante padajućih menija, a ovaj ih nema već je kretanje isključivo uz pomoć kursora. Juče sam klincima pokušao instalirati neku igricu, koja se zakucavala (šta je MCI device?) i ponovo je prijavljivao računar da radi sa nekim datotekama kao onda kad sam pokušavao štampati te izvode?!? Najvjerovatnije da mi ti podaci više neće trebati, ali ipak ne bih odmah da obrišem program da slučajno ne zatreba još nešto (ima još neke izvode: analitika,kumulativno itd) Oba programa su u posebnim folderima, znači da li je dovoljno samo njih da snimim, a ne da koristim neku opciju za snimanje u samom programu?
 
Ukoliko program nema neku specijalnu zaštitu pri instalaciji koja onemogućava da se jednostavnim kopiranjem instalira/prebaci na drugi računar, onda je kopiranje više neko dovoljno. Ostaje jedino da proveriš da li su možda podaci u okviru progrma šifrovani te ako jesu, onda je ipak bolje iskoristiti opciju iz programa jer bi u tom slučaju podactrebali pri izvizu da budu dešifrovani. Ma da, da bi bio siguran, uradi i jedno i drugo.
 
intra:
Stupio sam u vezu sa autorom programa, riješio sam problem za 50 evrića. Posao je preuzeo drugi knjigovođa. Hvala svima. Nisam siguran u čemu je program bio pisan, viđao sam neke aplikacije rađene u kliperu i koliko se sjećam imao je varijante padajućih menija, a ovaj ih nema već je kretanje isključivo uz pomoć kursora. Juče sam klincima pokušao instalirati neku igricu, koja se zakucavala (šta je MCI device?) i ponovo je prijavljivao računar da radi sa nekim datotekama kao onda kad sam pokušavao štampati te izvode?!? Najvjerovatnije da mi ti podaci više neće trebati, ali ipak ne bih odmah da obrišem program da slučajno ne zatreba još nešto (ima još neke izvode: analitika,kumulativno itd) Oba programa su u posebnim folderima, znači da li je dovoljno samo njih da snimim, a ne da koristim neku opciju za snimanje u samom programu?
Da sam na tvom mestu, ne bih brisao nista za sta nisam siguran da ce mozda trebati programu. Pogotovo ako su nazivi poput "analitika, kumulativno" i slicno. Sam naziv ukazuje na to da se radi o finainsjiskom knjigovodstvu i verovatno jepotrebno programu. Bolje ne brisati nego posle kukati.
 

Back
Top