Delphi

Imas dosta knjiga u knjizarama koje drze takvu vrstu literature. Ako ne poznajes Pascal, nije lose da uzmes i neku knjigu za njega, jer je Delphi upravo to, vizuelno okruzenje za Object Pascal.
 
Reci da ti se neki jezik "ne svidja" je besmisleno. nema sta da ti se svidja ili ne. Jezik biras prema onome sta zelis uglavnom da radis, Ako pises programe za sistemsko programiranje, jedna od varijanti C-a recimo, za neke druge potrebe neki drugi jezik. Stvar odluke i potrebe.
To nema nikakve veze sa svidjanjem.
Moze se reci da neki programski jezik ne odgovara za neke poslove, ili ih je drugim lakse uraditi.
Primera radi ANSI C moram koristiti kad programiram neke uredjaje koji samo tim jezikom komuniciraju, C++ za druge stvari itd... i to nema veza sa time sta ja volim ili mi se svidja.

Mozda si se pogresno "odrazio" ali cisto da razjasnimo.

Sto se tice delfija, nisam siguran da je najsrecnije resenje. Kad momak vec pocinje, po meni bi bilo bolje (mozda se i varam) da krene sa ANSII C kojine podrzava klase, pa zatim predje na C++ koji naravno podrzava. Mislim da C generalno ima mnogo vecu podrsku i nekako se njegova logika programiranja "inkorporirala" u mnoge druge segmente. Uzmite JavaScript, maltene C sintaksa pisanja koda.

Sta god da decko odluci, pozdravljam i zelim mu uspeha u ucenju pa da nam se pridruzi i bude dobar programer. A najvaznije uspesan programer, da ima neke vajde od ucenja :)
 
codemaker:
Reci da ti se neki jezik "ne svidja" je besmisleno. nema sta da ti se svidja ili ne. Jezik biras prema onome sta zelis uglavnom da radis, Ako pises programe za sistemsko programiranje, jedna od varijanti C-a recimo, za neke druge potrebe neki drugi jezik. Stvar odluke i potrebe.
To nema nikakve veze sa svidjanjem.
Moze se reci da neki programski jezik ne odgovara za neke poslove, ili ih je drugim lakse uraditi.
Primera radi ANSI C moram koristiti kad programiram neke uredjaje koji samo tim jezikom komuniciraju, C++ za druge stvari itd... i to nema veza sa time sta ja volim ili mi se svidja.

Mozda si se pogresno "odrazio" ali cisto da razjasnimo.

Sto se tice delfija, nisam siguran da je najsrecnije resenje. Kad momak vec pocinje, po meni bi bilo bolje (mozda se i varam) da krene sa ANSII C kojine podrzava klase, pa zatim predje na C++ koji naravno podrzava. Mislim da C generalno ima mnogo vecu podrsku i nekako se njegova logika programiranja "inkorporirala" u mnoge druge segmente. Uzmite JavaScript, maltene C sintaksa pisanja koda.

Sta god da decko odluci, pozdravljam i zelim mu uspeha u ucenju pa da nam se pridruzi i bude dobar programer. A najvaznije uspesan programer, da ima neke vajde od ucenja :)


Vide se da nisi nikad koristio Delphi, zato se nemjesaj oko necega sto neznas.

Delphi je sasvim dobar za pocetak, ali i sve vrste kojje se mogu zahtjevati. Izgradjena je na Object pascal-u. Potpuno je objekno orijentisana. Super IDE-a za razvijanje RAD aplikacija. Dostupni su mnogi tutorijali i mnoge komonente. Ako se budes htjeo baviti razvojem 3D-igra, a zasto mnogi tvrde da je c++ neophodan, nije problem pogotova sa izvanredno uradjenim komponentama kao sto su GLScene i OXNewton. Sa njom ces moci da radis aplikacije za baze podataka za veoma malo vremena ucenja.
 
Nemanja666:
Vide se da nisi nikad koristio Delphi, zato se nemjesaj oko necega sto neznas.

Delphi je sasvim dobar za pocetak, ali i sve vrste kojje se mogu zahtjevati. Izgradjena je na Object pascal-u. Potpuno je objekno orijentisana. Super IDE-a za razvijanje RAD aplikacija. Dostupni su mnogi tutorijali i mnoge komonente. Ako se budes htjeo baviti razvojem 3D-igra, a zasto mnogi tvrde da je c++ neophodan, nije problem pogotova sa izvanredno uradjenim komponentama kao sto su GLScene i OXNewton. Sa njom ces moci da radis aplikacije za baze podataka za veoma malo vremena ucenja.

Odakle ti ideja da mi se obracas tim "tonom"? Ti si neki bezobrazan momcic po prirodi?

Veliki strucnjak ce sad da objasni kako je Delphi epohalni jezik, rame uz rame sa na primer C++ i da ne nabrajam?
Po cemu se to strucnjace moj vidi da nisam koristio Delphi? Vidovnjak si ti neki?
Mozda i imam razloga sto preporucujem neki jaci jezik, ne pricam na pamet.
Samo ti nastavi da pises 3D igre u Delphi, nemam nista protiv, samo ne znam kome to pises. Stvarno veliki razlog za zapocinjanje sa Delphi.

Decko zeli da pocne da uci programiranje. Mislis da mu je prva misao kako da napise 3D igru i rasturi svetsko trziste igara svojim delom? Baze podataka se mogu pisati na bilo kom programskom jeziku, Delphi nije "must use". Ne tvrdim da je Delphi nesto sto treba zaobici, ali je svakako mnogo bolje da (kad vec krece od pocetka) krene od neke varijante C a ne od Delphi.
I ako pominjes "veoma malo vremena za ucenje" onda si ocigledno veliki i iskusan programer. Ja sam programer vise godina nego sto ti imas, pa svakim danom maltene naucim nesto novo. A ti si posisao sve znanje programiranja ovog sveta i sad razbijas pisuci softver u Delphiju, najboljem jeziku svih vremena? Za tebe je i VB vrh programskih jezika? Decko, jos imas da ucis, veruj mi.
Kad sam ja na WAX-u pisao Pascal programe ti najverovatnije nisi znao ni tacno da kazes jesi li bata ili seka.

Lepo je to sto pokusavas preneti neko znanje drugima, za svaku pohvalu, ali si izgleda izgubio kompas pa gledas ostale sa neke visine? Ne valja ti to decko, nikako ne valja.

Uostalom svaki ima pravo na svoje misljenje, ali nema prava na namerno lupetanje i obracanje clanovima foruma na nacin na koji si ti pokusao. Budi ljubazan pa razmisli pre nego sto otkucas nesto. Nista neces postici takvim stavom.

I na kraju, odmah da ti kazem da nemam nameru sa tobom ( a i sa nekim drugim) da se raspravljam koji je jezik bolji. Molim te samo za kulturnije ponasanje i onda kada nemamo istovetne stavove.
 
Dobro, hvala za komentare, a sto se tice toga koji je jezik bolji, ima vremena, probacu ih vise.
Mislio sam ja probati i c++, kazu da je jedan od najboljih.
Glavno je shvatiti taj fazon, ostalo je valjda lako.
 
Slozio bih se sa codemakerom. Takodje bih se slozio i sa pobornicima paskala da je bolji za pocetak-mozda ne bolji-malo laksi, vise engleskih reci, manje zagrada..

Mada opet, ako se vec zapocinje,posto je sad stanje takvo kakvo jeste, da se uzme c...posle se na njega prirodno nastavljaju jezici koji su najpopularniji danas:c++,java,c#, php,javascript...sintaksa je vrlo slicna, gotovo ista...
 
Pa ovako, na pitanja poput ovih, cesto se setim one narodne - "u Mandusica Vuka, svaka puska ubojita..." Dakle, vazno je uci u svet logike programiranja, posle je sve samo stvar potrebe (sta ce se programirati), izbora a cesto i licnog afiniteta.
 
Uci ono gde su najvece pare. Sto ce reci .net ili java a najbolje SAP. A ako zelis bas puno para, uci MSProject, Office (narocito Excel), engleski i poltronisanje i postaces sef programerima. ;)
 
kada je 3D u pitanju mogu da kazem sledece...
ranije sam se dosta bavio 3d programiranjem, i to u C++ (OpenGL i Direct3D), a probao sam i VB i odmah ga bacio u djubre....gledao sam i neke primere sa delfijem, a verujem da sam probao da bih i njega takodje bacio....jednostavno, nije on dovoljno brz za te stvari....Sada isto pokusavam da uradim i sa C#, koji mi se "svidja" za gomilu stvari, ali mislim da njemu sledi kanta....nije da je spor, ali je mnogo sporiji od C++....
 
Asembler je bas super, slazes sve od malog broja delica. Samo jos odavno sam cuo da C++ kompajleri optimizuju kod tako da je brzi nego da pises u asembleru, tako da je izgubio svrhu.
 
Uff, nemojte pominjati assembler... Mislim da smo sa drugarima danima slavili u jednoj kafani kad smo nasli nacina da brze i dobre stvari ipak radimo u necem "humanijem" od Assemblera.. :)
Nakon sto smo se otreznili, raspalili smo po drugim kompajlerima (Turbo C na orimer u ono doba)..
I sad se najezim kad pomislim da bih nesto trebao napisati u Assembleru.
A radili smo manje programe i koristeci slavni "debug.exe", kakva je to tek nocnamora bila....
 
@Obersturmfuehrer
Tako ti brzo dosadio? ;)

Da li je asembler brži od nekog dobro optimizovanog kompajlera? Podseti me na jedno takmičenje održano između FORTRAN kompajlera i osobe koja je smatrana jako dobrim poznavaocem asemblera za VAX/VMS. Relativno jednostavan program i ono što je bilo napisano u FORTRAN-u oduvalo je program napisan u asembleru. Dakle, sve zavisi od poznavanja hardware i načina kako kompajler radi optimizaciju.
 
Garwor:
Asembler je bas super, slazes sve od malog broja delica. Samo jos odavno sam cuo da C++ kompajleri optimizuju kod tako da je brzi nego da pises u asembleru, tako da je izgubio svrhu.

nemoguce da je brze nego ako pises u assambleru naravno ako dobro poynajes assambler.
 
Nije dovoljno da samo dobro poznaješ asembler, već i brzinu izvršavanja svake instrukcije u svakom adresnom modu koji instrukcija dozvoljava, međusobni brzinski uticaj instrukcija, itd. Ima tu više od dobrog poznavanja asemblera, da bi uspeo da budeš brži od optimizacionog kompajlera, naravno ako je optimizator dobro urađen.
 
Naravno moras znati hardware, procesori danas imaju dvocifren broj nivoa pipelinea, pa ti slozi instrukcije za maksimalnu brzinu ako mozes! Nema sanse. Zato je kompajler bolji.
 
bojan p:
@Obersturmfuehrer
Tako ti brzo dosadio? ;)

Da li je asembler brži od nekog dobro optimizovanog kompajlera? Podseti me na jedno takmičenje održano između FORTRAN kompajlera i osobe koja je smatrana jako dobrim poznavaocem asemblera za VAX/VMS. Relativno jednostavan program i ono što je bilo napisano u FORTRAN-u oduvalo je program napisan u asembleru. Dakle, sve zavisi od poznavanja hardware i načina kako kompajler radi optimizaciju.
I ja sam se "trkao" na WAX/VMS protiv inzenjera koji su naravno koristii Fortran a ja sam veselo cackao po Assembleru kad su konacno uz Cobol, Pascal, Basic kupili i Assembler kompajler modul.
Ustanovili smo da je Fortran dosta brzi ako pisemo programe koji ce vrsiti kompleksna izracunavanja i uopste biti matematicki orijentisani.
Kad sam predlozio da pisemo malo manje "strucne" programe i da pisemo nesto klasicno za krajneg korisnika (nekoliko citanja iz baze, obracun i ispis na ekran itd..), Assembler je naravno "zgazio" Fortran, jer je Fortran matematicki orijentisan.
Dakle, zavisi za sta se koji jezik koristi. Kao kad bi isli ferrarijem na kvantasku pijacu po dzak krompira ili ficom do Atine... Ne ide to.. :)

I naravno, i najbrzim kompajlerom se moze napraviti najsporiji program ako se ne koristi sve sto jezik nudi i kako nudi.
 
bojan p:
Nije dovoljno da samo dobro poznaješ asembler, već i brzinu izvršavanja svake instrukcije u svakom adresnom modu koji instrukcija dozvoljava, međusobni brzinski uticaj instrukcija, itd. Ima tu više od dobrog poznavanja asemblera, da bi uspeo da budeš brži od optimizacionog kompajlera, naravno ako je optimizator dobro urađen.
Zbog toga se i danas divim momcima koji su na samom pocetku pisali zahtevne stvari u tadasnjem assembleru, direktno maltene instrukciju po instrukciju. Sa skokovima na adrese a ne na labele..
Prosto je neverovatno sta su sve mogli a bez pomoci ID cisto pisanje linije po liniju... Da o prepravkama ne govorimo...
I dan danas mi je jedna od najdrazih knjga koju imam "80386 Assembly Language", Penn and Don Brumm, od 1988. )
 
Dok se nije pojavi malo bolji asembler, to je bio jedini način da se nešto napiše. Ma da je obično bila kombinacija nekog višeg programskog jezika sa asemblerom. Lepo se sve napiše u višem i onda ono što je zaista sporo napišeš u asembleru i posle toga aplikacija prosto poleti.
Od knjiga na tu temu svašta ima u biblotieci, ali su mi i dalje najdraže VAX/VMS Macro Assembler i 8086/80186 Reference Manual.
 

Back
Top