Auto ozvucenje

JonyQuest

Zainteresovan član
Poruka
210
Posto je tesko zamisliti dobar auto bez dobre muzike (mada postoje i oni kojima je bitnija muzika od automobila), zanima me kako vi vidite ovu stranu automobila i na koji nacin postizete vama prijatan zvuk u kolima. Da li su u pitanju visoka ulaganja ili znate kako to da postignete i sa manje novca a vise znanja ;-) ???
 
@ gt500

Koliko sam ja shvatio, radi se o nekim ljudima koji su pravili zvucnu kutiju za 12'' wofer, ali nisam nasao kako su dolazili do dimenzija za zvucnu kutiju. Ja sam nasao neki programcic koji daje mogucnost izrade tri vrste bas kutija: band pas (zatvorena sa refleksom), kompresiona (bez refleksa) i bas reflex kutija. Nije los, cak sam ga i isprobao za neki kucni zvucnik i zadovoljan sam. Program koji sam pomenuo je kako mu ime kaze profesionalani program koji koriste neki od nasih proizvodjaca kutija i nacuo sam da nije ni malo jeftin, ali isto tako ima i velike mogucnosti. Kao sto je odabir vrste automobila za koji se pravi kutija, debljina drveta od kojeg se pravi, takodje poseduje i bazu podataka karakteristika za veliki broj zvucnika (citaj: ne moras se muciti i traziti po netu), i td. Sve u svemu jako dobra stvar za one koji znaju da ga koriste.
 
Ma spominje se dosta na drugim forumima, probao sam i ja malo da se poigram, nisam nista prakticno pravio, ali trebace ti TS parametri drajvera koji ces koristiti. A i to se moze nacackati.
 
Ovi programi sluze za projektovanje zvucnih kutija koje koristimo u kuci ili napolju, tj. kad je zapremina prostora u kome se zvucna kutija nalazi mnogo veci od njene zapremine.

Kod kutija za automobil je druga situacija. Kakav god subwoofer napravite (kompresiona ili basrefleks kutija), kada je stavite u auto (najcesce u prtljaznik) dobicete efekat bandpass kutije.

Da bi odredili zapreminu kutije u koju smestate zvucnik morate znati i zapreminu prtljaznika u koji je stavljate ili zapreminu unutrasnjosti auta ukoliko planirate da prtljaznik bude otvoren.
 
@intra
Pravio sam neke zvucne kutije za zvucnike koji se uglavnom vec odavno ne proizvode, a i ko zna da li je bio izmisljen net kad su pravnljeni pa sam se dovijao sto se tice ts parametara, mada ne mogu da se pozalim da je ispalo lose. Postoji i jedna caka kod trazenja ts, na razlicitim mestima za iste zvucnike zna se desiti da se ovi parametri razlikuju, kazu da proizvodjaci budze ove podatke zbog prodaje i onda ne znas sa kojim podacima da udjes u program. Ovaj program koji sam ja skinuo (Speaker Workshop , bez JBL) izgleda sluzi upravo za odredjivanje ts parametara, mada ga jos nisam u potpunosti pregledao. Potrazicu opet taj JBL SW, ako imas tacnu adresu to bi mi puno olaksalo.
 
@CyberPatuljak
U ProBox2000-u koji sam ranije spominjao medju podesavanjima pre racunanja se mora odabrati i tip automobila u koji se stavlja kutija, tipa: hecbek, limuzina, kombi, karavan,... tako da se time i ta zapremina (priblizno) zadaje. U svim ostalim programima koje sam nasao na netu taj podatak se nigde ne spominje. Mada imao sam priliku da slusam Beast zvucnik 12" sa ~ 1200w u piku u lose projektovanoj kutiji (po preporuci SAL-a) imao je ocajan nejasan zvuk u bilo kom automobilu i napolju. Da bi proverio u jednom od ovih programa i ispostavilo se da ta kutija nije ni blizu tom zvucniku, vlasnik zvucnika je naravno razocaran zvukom, zvucnik prodao jednom poznaniku i sad je u planu izrada nove kutije, pa cemo videti jel se moze od njega sta napraviti.
 
Konacno sam uhvatio malo vremena da pogledam forum. Doista ima poznavalaca elektronike i tipologije zvucnika, ali najezim se svaki put kad slusam o "koliko para toliko i muzike".
Ne znam da li ja jedini mislim da je moguce i sa manje para uraditi nesto normalno. Cak sta vise slusao sam muziku od preko 2000 e (Alpina komplet) sa lose projektovanom Wofer kutijom koja i nije nesto impresivna (s obzirom na budzet). Svi se trude da opisu koji zvucnik da stavis a za 1/2h citanja poruka nisam ni jednom naisao da neko spominje t-s parametre a kamoli "carolije" koje se mogu dobiti pravom kutijom,...
Registrovao sam se na sajt i cekam da me administrator pusti pa da uputim po koju kritiku.
 
Evo jedne lepe kupovine:
Philips DAP 6040, 4-kanalno pojacalo, moze da radi i kao 2-kanalno, s tim da je onda ~ 2x300W, tako da cemo videti kako ce se slagati sa Beast-om. Price: 2000din, polovno naravno
Da podsetim Beast 1000din, potrebno odneti u servis da se premota ~ 800 din
Kutija, ako je sam projektujes i lepis, od medijapana sa sundjerima i konektorima ~ 1500 din,
kablovi (dovoljno "kvadrata"!) za pojacalo sa osiguracem (ovde se ne stedi !!! ) ~ 500din i tvoje je da se malo igras i provlacis kablice, ni slucajno da zamenis + i - na pojacalu i smestis negde lep tastercic (po mogucnosti svetleci) pa da cujes sta si uradio,...
Total :
2000
+1000
+ 800
+1500
+ 500
=4800din
Priznacete da i nije puno za wofer koji ce da vam ljulja auto u stilu muzike???
p.s. umesto Beast-a preporucio bi neku polovnu Alpinu, JBL, Kenwood ili sl.
 
Koliko ja znam svi pljuju po njima. Sve zavisi sta hoces od muzike, uvek bilo koliko para toliko i muzike ;) Kod mene u autu se slucajno nasao jedan kondezator od SAL-a sta znam sluzi ;)
 
Kad_LupimLupim:
Kad covek zna da ceni zvuk i ima sluha, ode cuje i pokaze prstom - to!
I ne pita koliko kosta.

To sto ti cujes na sajmu ili prodavnici kad se spakuje u tvoj auto totalno drugacije se cuje pa nekad zna i da razocara ;)
npr. ja sam iz jednog auta ozvucenje prebacivao u drugi i skroz drugacije se culo.
 
Realno, nema ni nacina da saznas kako ce da zvuci stvarno dok ga ne turish u kola.
Ali zvucnik koji na suvo i otvoreno zvuci bolje od nekog drugog, od istog tog ce bolje zvucati i u kolima.
A za korigovanje akustickih nesavrsenosti limarije, postoji ekvilajzer... i opet istancan sluh :P
 
brera:
Mozda se nesto izmenilo i popravilo u kvalitetu od kada sam se ja interesovao za ozvucenje u autu. Sta si to video i koliko to kosta ?

Nadam se ..... :D
Pazi, za 6 soma sam nasao SUB BASS kutiju koja gruva k'o looda.....
Za 2800 sam nasao par zvucnika 2x120w 4R........

E sad, znam i ja pomalo sta je zika, imam u Puntu 4 zvucnika od kojih su 2 kenwood i 2 Pioneer sa Pioneerovim CD playerom ......... eh ne znam oznaku, neki novi, znam da ima Bluetooth i druge funkcije......i ja sam sa ovim zadovoljan, ali trazim neko solidno ozvucenje za Yuga posto treba da pocnem malo da ga sredjujem .
 

Back
Top