Како формирати породицу

Joca_Jox

Početnik
Poruka
37
Како је настала прва породица

“Брак је тајна, у којој се при слободно израженој супружничкој верности женика и невесте, благосиља пред свештеником и црквеном општином њихова супружничка веза као савез Христа са Црквом и моли се за благодат чисте једнодушности, и за благословено рођење и хришћанско васпитање деце”. Брак је установио сам Бог у рају. И рече Господ Бог: није добро да је човјек сам; да му начиним друга према њему (Постање 2,18). И Господ Бог створи жену од ребра, које узе Адаму, и доведе је Адаму (стих 22). “Закон брака” огледа се у следећим речима: зато ће оставити човјек оца својега и матер своју, и прилјепиће се к жени својој; и биће двоје једно тијело (Постање 2,24).

“Супружничка веза има велику важност: њој је од Бога поверено продужење постојања људског рода”. Муж и жена “примају намером Творца благослов за умножење свога рода, са чистим побудама и радошћу чедољубља” (Постање 1,28). “Зачеће и рођење не врше се без Промисла Божијег; и једно и друго је Божије дело, Божији дар”. Сматра се да је за супружнике благослов и неизрецива срећа да виде своју децу”.

Дужности супружника

Супружници имају обавезу да чувају “частан и непорочан брак”, да живе целомудрено. “Девственост и брак није за свакога, али целомудреност је за свакога. Јер се показа благодат Божија која спасава све људе, учећи нас да се одречемо безбожности и жеља овога свијета , и да поштено и праведно и побожно поживимо на овоме свијету (Тит. 2, 11-12)

Шта значи целомудрено? Или у чистоти девствености, или у чистоти брака, и у једном и у другом случају с одбацивањем мирских похота и, нарочито, телесних похота, које војују на душу” (1 Пет. 2,11). Према томе, супружници су “дужни да се уклањају од телесно нечисте љубави”. “Под појмом целомудрености Спаситељ не учи само телесној чистоти: јер сваки који погледа на жену са жељом, већ је учинио прељубу у срцу својему” (Мт. 5, 28). Исто тако и речима заповести – не пожели жену ближњега свога – забрањују се сладострасне мисли и жеље или унутрашње прељубодејство”, а да не спомињемо већ ону “гадост, о којој Апостол Павле саветује Хришћанима да и не говоре (Еф. 5,3), прељубу, када се они који су у браку незаконитом супружничком љубављу обраћају другима”. ”Забрањивањем греха прељубе, прописује се супружничка љубав и верност”.

“Супружништво је веома значајно у односу на Промишљање Божије и породицу. Бог је, створивши прве људе, њима самима и њиховом потомству поверио даље појављивање људи на свету, као продужетак Свог творачког деловања. Какав огроман дар! И да ли је могуће помислити, да ће Промисао Божији оставити без пажње овај велики дар и да сваку злоупотребу неће сустићи праведни суд Божији? Деловање овога праведнога суда није увек јавно, није увек брзо, али за оне који пажљиво осматрају на путеве Божије оно је несумњиво. Давид је имао снажну веру у истинитога Бога, с ревношћу је ширио у народу; али и поред таквих, да кажемо, заслуга пред Богом, када је дозволио себи да наруши супружнички закон, чак и после покајања био је подвргнут тешким недаћама не само породичним, него и државним”.

“Свето Писмо о дужностима мужа и жене говори: Мужеви волите своје жене, као што је Христос заволео Цркву и предао себе за њу (Еф.5,25). Жене, слушајте своје мужеве, као Господа, јер је муж глава жени , као што је и Христос глава Цркви, и он је спаситељ тијела.(Еф. 5,22-23).

Идеaл хришћанске жене

На тесну и нераскидиву љубав супружника, и на покоравање жене мужу указује и начин стварања прве жене и њена улога. “Жена се ствара од ребра човековог због следећег: а) да би жена увек била блиска срцу мужевљевом, б) да би она била природно окренута послушању и покорности њему, будући да је његов део, в) ради олакшања узајамног размењивања мисли, осећања, усавршавања и стварања људског рода једним телом”, “ и да би зато људи природно били склони да воле и брину једни о другима”.
 
Не него Православац.За мене је идејалан брак једино могуће као и живот ако смо ми идеални.Хтео би да чујем и вас шта мислите.Како ви замишљате брак:Шта он за вас представља.За мене је то однос имеђу двоје који су се спојили ради заједничког усавршавања и узгајања деце.А за вас.
 
Joca_Jox:
Не него Православац.За мене је идејалан брак једино могуће као и живот ако смо ми идеални.Хтео би да чујем и вас шта мислите.Како ви замишљате брак:Шта он за вас представља.За мене је то однос имеђу двоје који су се спојили ради заједничког усавршавања и узгајања деце.А за вас.

Можда због овога неће?

НИСМО ИДЕАЛНИ, нити је брак идеалан однос....

За мене је брак пут заједничког сазревања и личног остварења сваког супружника.
 
Brak je za mene,zajednica dvoje ljudi koji su spremni da podele i dobro i lose,da dva zivota sroce u jedan.Da ucine sve da ta njihova zajednica bude stabilna,da zive lepo,da veruju jedno drugom,da se postuju i pomazu i da se pre svega vole.........i ne priznajem samo brak koji postoji na papiru,ponekad ljudi se nadju zavole,budu spremni da skoce u vatru jedno za drugo,a ne pise nista na tom papiru.......i to je brak.
 
Ne znam zasto postoje.........postoji na ovom svetu mnogo cega,sto ne znaci nista.Ne kazem ja da ne priznajem zakoniti brak-naprotiv,ja sam se venacala u opstini.Ali po meni je brak nesto mnogo,mnogo vise od potpisa na papairu........sta znace ti svedoci i predbracni ugovori supruznicima koji se biju,svadjaju i ne veruju jedno drugom........nista im to ne znaci.
 
Joco
ne razbijaj glavu idealnim brakovima, i uopste sta znaci idealno? Ono sto je tebi idealno ne znaci da je i meni, zar ne? To ti je kao i pitanje ukusa, ja volim roze ti volis zuto , i sta jel treba da se bijemo i svadjamo ybog toga? Prema tome, kad nadjes devojku, shvatite da je to to, eto ti ga brak , nema tu puno mudrosti....
 

Back
Top