Matusrki rad! HELP

DeXa

Zainteresovan član
Poruka
287
Izabrao sam da radim mautsrki iz informatike i dobio uporedni test grafickih kartica.Kako mi je podrucje poznato nije nikakav problem da se odradi ali bih molio svakoga ko moze i hoce na neki nacin da mi pomogne.Unapred hvala!!!
 
Imam ja veliku kolekciju Sveta Kopjutera pa cu da potrazim u njima,znam da ima.A treba da radim uporedni test nekoliko model.Mislio sam ako neko moze da mi pomogne oko istorijata grafickoh procesora jer je to malo teze da se nadje.
 
Pa nema tu bog zna sta. Potreba za kvalitetnim grafickim karticama se pojavila onog trenutka kada se preslo na graficka okruzenje. Naravno postojale su i pre toga, HERKULES, CGA, EGA, VGA SVGA, XCGA i jos neki, to su sve standardi kroz koje je prolazio razvoj grafickih akceleratora, sto je ujedno i skracenica koja se krosti u skoro svim stadardima. Neki su bili sa monohromatskim prikazom sa paletom od bele do crne, neki sa paletom od zelene do crne ali u zadnje vreme su u koloru, 32-bitne sa 16 miliona boja. Pocele su kao integrisane, preko standardnih ISA, VLB i PCI magistrala, da bi se kasnije odvojile na posebnu magistralu AGP i PCI-E, zbog sve veceg protoka podataka, cak dvosmernog od i ka grafickoj kartici. Zbog prelaska na PCI-E, polako memorija na grafickoj kartici gubi na neophodnosti, tako da se i obustavila nadgradnja-ostale su na 256Mb, cisto iz psiholoskog efekta, mada ni toliko nije potrebno.Inace portoci su PCI-233Mb/s, AGP-2Gb/s a PCI-E - 4Mb/s.
 
==Nemesis==:
Dosta je bajat forum...A i dosta tekstova je samo kopirano tamo. Ali zato DOSTA dobrih informacija prikupljeno na jedno mesto!

Poz
Interesantni tekstovi ali mislim da su uglavnim promašene teme. Kod grafičkih karti imamo istoriju a vrlo malo o tome kako rade , očekivao sam da čujem šta su to vertexi i pipeline i kako to funkcioniše i koju ulogu imaju u grafičkim kartama.
Takođe kod teksta o procesorima samo na početku se pominje AMD i naziva sranjem a u daljem tekstu se to ne vidi zbog čega je to tako , nema uporedbi, samo reklama za Intel.
 
robocap:
Interesantni tekstovi ali mislim da su uglavnim promašene teme. Kod grafičkih karti imamo istoriju a vrlo malo o tome kako rade , očekivao sam da čujem šta su to vertexi i pipeline i kako to funkcioniše i koju ulogu imaju u grafičkim kartama.
Takođe kod teksta o procesorima samo na početku se pominje AMD i naziva sranjem a u daljem tekstu se to ne vidi zbog čega je to tako , nema uporedbi, samo reklama za Intel.
Pa AMD je nastao kao podrska Intelu, posto ovaj nije mogao da napravi dovoljan broj procesora. Tako je i dobio prvu licencu na 10 godina, dok je druga licenca, plod razmene-ja tebi 32-bitnu, ti meni 64-bitnu.
 
zlajat:
Pa AMD je nastao kao podrska Intelu, posto ovaj nije mogao da napravi dovoljan broj procesora. Tako je i dobio prvu licencu na 10 godina, dok je druga licenca, plod razmene-ja tebi 32-bitnu, ti meni 64-bitnu.
Jel bi ovo trebalo da bude neki odgovor? Ili šta je pisac hteo da kaže ( ne zna ni on)
 
robocap:
Jel bi ovo trebalo da bude neki odgovor? Ili šta je pisac hteo da kaže ( ne zna ni on)
Ma samo komentar na ono "Sranje". Povod je verovatno zato sto su poceli kao x86 klonovi. Nisu postojali oduvek samo ove dve firme, bio je tu, koliko se secam, neki Sirius, da ne pominjem nas TIM 011, koji je u vreme pojavljivanja bio, mozda, nabolji PC. Ali drzava je odlucila da u to ne treba ulagati, posto je kukuruz ipak nas brend. *******, ja sad ne gajim kukuruz kuci, ali zato imam dva PC-ja. Treci sklapam.
 

Back
Top