2 interesantna pitanja

Ljudi razmislite koja je jedna od karakteristika ugljen monoksida(CO)?
posto je tezi od vazduha on ide na nize, stoga se dimnjaci grade nesto vise da bi ugljen monoksid koji izlazi iz njih imao odredjen pad pre nego dodje do crepova ispod kojih bi mogao da se zavuce! A i u slucaju vetra da ga vetar ne bi uterivao pod crepove i samim tim u kucu gde bi pogusio ljude!!!!

Eto vam odgovora na drugo pitanje!
 
Hmmm, nisam siguran da je to u pitanju. Meni nekad rekose moji sa sela da je to zato da bi dimnjak mogao da vuce vazduh odnosno dim iz sporeta. Mada sam video i dimnjake koji su nizi od vrha krova. Moguce da ima neke veze sa kako kod da se to zove, ono kada vaduh prolazi preko nekog otvora i vrsi isisavanje vazduha unutar onoga na cemu je otvor. Kada u filmovima neko napravi rupu u avionu koji leti. Pretpostavljam da je sto je visi dimnjak to jace vuce jer je veca brzina vetra na vrhu.

Za zvezde mislim da je u pitanju difrakcija svetlosti kroz atmosferu. Pitam se kako zvezde izgledaju iz svemira gde nema atmosfere? Mada moze da bude u pitanju i sama struktura nasih ociju posto znate da vam sve izgleda muljavo kada se ujutro probudite i kada vam oci nisu dovoljno vlazne ili sta god vec. Mozda je u pitanju cak i medjuzvezdana prasina koja pravi distorziju slike? Opticari?!!? :)
 
Ljudi razmislite koja je jedna od karakteristika ugljen monoksida(CO)?
posto je tezi od vazduha on ide na nize, stoga se dimnjaci grade nesto vise da bi ugljen monoksid koji izlazi iz njih imao odredjen pad pre nego dodje do crepova ispod kojih bi mogao da se zavuce! A i u slucaju vetra da ga vetar ne bi uterivao pod crepove i samim tim u kucu gde bi pogusio ljude!!!!
Nesto tu meni nije bas logicno.. :) Mislim, zasto bi se dimnjak gradio visociji ako je vazduh gusci pri zemlji nego gore na nekoj visini.. Ako je ugljen dioksid (ili monoksid) tezi, on ce se sam spustiti dole, a ako je laksi sam ce otici gore.... :)) Nema smisla dizati ga gore jer ce se on svejedno spustiti ako je tezi.. A pitanje se nije toliko odnosilo na kuce, vise na dimnjake na fabrikama..

Shto se Zvezda tice, i ja sam mislio da je to zbog prelamanja svetlosti pri ulasku u atmosferu.. Kao sto i sunce cesto vidimo takvim..
Mada kad pogledamo i u obican reflektor vidimo ga ,maltene, kao "zvezdu", sto znaci da nam je mozda i gradja oka takva da jaku svetlost razaze na manje jake snopove svetlosti.. Ipak, verovatno je ovo prvo, jer je pitanje iz oblasti fizike a ne biologije.. A i vidi se zvezda i kad se snimi fotoaparatom...:mrgreen:
 
Insect:
Moguce da ima neke veze sa kako kod da se to zove, ono kada vaduh prolazi preko nekog otvora i vrsi isisavanje vazduha unutar onoga na cemu je otvor. Kada u filmovima neko napravi rupu u avionu koji leti.

Kada u filmovima neko napravi rupu, vazduh se "isisava" napolje jer je na visini na kojoj avion leti pritisak vazduha u atmosferi znatno manji nego na zemlji. Pritisak u avionu jednak je onom na zemlji, tako da je znatno veci od pritiska van aviona. Dakle, vazduh se isisava zbog razlike u pritisku.
 
hemicari:
Kada u filmovima neko napravi rupu, vazduh se "isisava" napolje jer je na visini na kojoj avion leti pritisak vazduha u atmosferi znatno manji nego na zemlji. Pritisak u avionu jednak je onom na zemlji, tako da je znatno veci od pritiska van aviona. Dakle, vazduh se isisava zbog razlike u pritisku.
Ne samo to. Daleko znacajniji efekat je tzv. aerodinamicki paradoks. Prema Bernulijevoj jednacini isisavanje vazduha iz aviona je zato sto je relativna brzina vazduh izvan aviona mnogo velika a unutra miruje, a Bernulijeva jednacina dokazuje da: tamo gde je brzina fluida veca pritisak je manji. Isti princip, verovali ili ne, odrzava avione na visini, rusi krovove pri olujama i npr. skrece loptu kada je sutne Roberto Karlos (narodski receno frljoka).
 
loogyc:
Nesto tu meni nije bas logicno.. :) Mislim, zasto bi se dimnjak gradio visociji ako je vazduh gusci pri zemlji nego gore na nekoj visini.. Ako je ugljen dioksid (ili monoksid) tezi, on ce se sam spustiti dole, a ako je laksi sam ce otici gore.... :)) Nema smisla dizati ga gore jer ce se on svejedno spustiti ako je tezi.. A pitanje se nije toliko odnosilo na kuce, vise na dimnjake na fabrikama..

Shto se Zvezda tice, i ja sam mislio da je to zbog prelamanja svetlosti pri ulasku u atmosferu.. Kao sto i sunce cesto vidimo takvim..
Mada kad pogledamo i u obican reflektor vidimo ga ,maltene, kao "zvezdu", sto znaci da nam je mozda i gradja oka takva da jaku svetlost razaze na manje jake snopove svetlosti.. Ipak, verovatno je ovo prvo, jer je pitanje iz oblasti fizike a ne biologije.. A i vidi se zvezda i kad se snimi fotoaparatom...:mrgreen:
A yoj, balonce, balonce
 
alo bre....Zasto su dimljaci visociji? Pa....jel neko video negde dimljak na zemlji?! zamisli da ti je dimljak u visini dvorista? Kako bi bilo napolju? Isli bi napolje sa gas-maskama!
A sto se zvezda tice..... da to nema neke veze sa gravitacijom.. Ono velika gravitacija pa privlaci fotone? Tako nekako?!
 
Demandred_Forsaken:
alo bre....Zasto su dimljaci visociji? Pa....jel neko video negde dimljak na zemlji?! zamisli da ti je dimljak u visini dvorista? Kako bi bilo napolju? Isli bi napolje sa gas-maskama!
A sto se zvezda tice..... da to nema neke veze sa gravitacijom.. Ono velika gravitacija pa privlaci fotone? Tako nekako?!
Srecna ti prva poruka. Javi mi kada doguras do 1001. da proslavimo.
 
Dimnjaci na fabrikama su visoki da bi dim imao vremena da se ohladi.. Zamislite kad bi se iz jedne termoelektrane direktno pustao taj dim... Svaka fabrika ima dimnjak koji je dovoljno visok da dim koji izadje iz dimnjaka bude po propisanoj, jer bi u protivnom imali vulkan u malom.. :mrgreen:

Jesam li u pravu? :)
 
E hvala Stnco na taj efekat isisavanja vazduha sam mislio. :)

Nisam siguran za ove kucevne dimnjake ali su dimnjaci na fabrikama visoki zbog zagadjenja. Ako bi bili niski onda bi se svi gasovi i cesetice talozili u okolini ili na samu farbiku. Kada se podignu visoko onda ce ih zahvatiti vetar i odnece ih negde dalje. Nije samo pitanje da se odnese dim negde dalje i da zagadi nekom drugom vazduh nego da se na taj nacin i rasprsi na jedno sire podrucje koje ce onda moci bolje da ga apsorbuje i neutralise.
 
loogyc:
Dimnjaci na fabrikama su visoki da bi dim imao vremena da se ohladi.. Zamislite kad bi se iz jedne termoelektrane direktno pustao taj dim... Svaka fabrika ima dimnjak koji je dovoljno visok da dim koji izadje iz dimnjaka bude po propisanoj, jer bi u protivnom imali vulkan u malom.. :mrgreen:

Jesam li u pravu? :)


Covece Loogycu mani se vise gluposti!!!!!! Koristi net za pametnije stvari, a ne za smucanje po forumima.
 

Back
Top