1844 god. Srba je bilo osam puta vise od Hrvata..

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Istocni Vetar

Domaćin
Poruka
4.571
Prema Pavlu Šafariku («Slovenski narodopi»s), 1844.tadašnjih „Jugoslovena” bilo je ukupno 7,248.000, od toga Srba 5,294.000, Hrvata 801.000, Slovenaca (Vinda) 1,530.000. Svi Hrvati i Slovenci su katolici, a Srbi su podeljeni: pravoslavnih je 2,880.000, muslimana 550.000, katolika 1,640.000.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pre 160 godina na Balkanu je bilo 8 puta vise Srba od Hrvata.
Danas Srbi Katolici ne postaje i oni su se pretopili u Hrvate.
Srbi Katolici su u proteklih 160 godina imali veci rast nataliteta od Hrvata i jedan dio Hrvata je ostao da zivi u Madjarskoj.
Kada bi se izvrsila detaljna analiza doslo bi se do zakljucka da je danas preko 70% stanovnistva Hrvatske -Srbi Katolici..
Ko je najveci krivac za tragediju Srba i gubitak velikog dijela populacije stvaranjem novih nacija i prelaskom Srba u druge nacije?
 
savin:
Prema Pavlu Šafariku («Slovenski narodopi»s), 1844.tadašnjih „Jugoslovena” bilo je ukupno 7,248.000, od toga Srba 5,294.000, Hrvata 801.000, Slovenaca (Vinda) 1,530.000. Svi Hrvati i Slovenci su katolici, a Srbi su podeljeni: pravoslavnih je 2,880.000, muslimana 550.000, katolika 1,640.000.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pre 160 godina na Balkanu je bilo 8 puta vise Srba od Hrvata.
Danas Srbi Katolici ne postaje i oni su se pretopili u Hrvate.
Srbi Katolici su u proteklih 160 godina imali veci rast nataliteta od Hrvata i jedan dio Hrvata je ostao da zivi u Madjarskoj.
Kada bi se izvrsila detaljna analiza doslo bi se do zakljucka da je danas preko 70% stanovnistva Hrvatske -Srbi Katolici..
Ko je najveci krivac za tragediju Srba i gubitak velikog dijela populacije stvaranjem novih nacija i prelaskom Srba u druge nacije?
Ја сам на ову тему већ писала, али поновићу. Криваца има више. Као и за све.
Прво, опште историјске прилике. Затим, РКЦ. Али, и највећи део српске елите, (а и народа) који је резоновао у стилу: "само православац је Србин".
Нација је изнад вере и такав резон изједначавања тих ствари је у ствари штетан. Да не кажем погубан.

Зар није оно Вук Караџић, између осталих, рецимо, говорио о "Србима у три закона"?
Али шта вреди кад ни њега ни многе друге нису слушали?
 
Ne treba zaboraviti ni to koliko je "novih nacija" nastalo na ovim prostorima u poslednjih 150 godina (pogotovo u poslednjih 15). I apsolutno bas sve su stvorene na racun Srba, nijedna na racun Hrvata.

Naravno, ne mislim da je to pre svega nasa krivica. U slucaju odvajanja katolickih Srba od matice, najvecu ulogu je odigrao Vatikan. Oni tu politiku sprovode vec vekovima: prvo unija, pa potpuno odvajanje od vere i na kraju, kidanje svake veze sa nacijom.
Plus, najtuznije od svega je sto su upravo katolicki Srbi, postali najgore ustase.
 
Salvantis:
Ne treba zaboraviti ni to koliko je "novih nacija" nastalo na ovim prostorima u poslednjih 150 godina (pogotovo u poslednjih 15). I apsolutno bas sve su stvorene na racun Srba, nijedna na racun Hrvata.

Naravno, ne mislim da je to pre svega nasa krivica. U slucaju odvajanja katolickih Srba od matice, najvecu ulogu je odigrao Vatikan. Oni tu politiku sprovode vec vekovima: prvo unija, pa potpuno odvajanje od vere i na kraju, kidanje svake veze sa nacijom.
Plus, najtuznije od svega je sto su upravo katolicki Srbi, postali najgore ustase.

Апсолутно тачно. Да иронија судбине буде већа, Павелић је такође био србског порекла.
Тако је то, нажалост... по рођењу Срби а по опредељењу Македонци, Хрвати, Бошњаци, Црногорци, Власи, Војвођани, Шумадинци...Марсовци...
 
Salvantis:
Na primer sta konkretno? Mozda Milosevic :confused:
Мене у свему мање занима противсрпска политика комуњарског режима, јер се то доста добро зна како је ишло. (Измишљање нових нација, и многе друге ствари, све на уштрб Срба). Али конкретно, много више политика Краљевине СХС, то јест елите српске почев од самог Краља, преко политичара, и СПЦ. Они нису били заинтересобани, благо речено да тадашње Србе католике, и Србе мухамеданске вере задрже као Србе, него чак напротив. А могли су то. Тада је био кључни период, зато то толико истичем.
На страну за тренутак, и она битнија, генерална грешка, или шта је то већ било, уопште стварања некакве СХС, а не државе Србије. А и то је, како закључисмо, ипак великим делом одговорност те српске елите, зар не?).
Мање ме интересује и политика ватикана, јер се и то зна (ко жели да зна и призна) њихову улогу у свему, па и овоме. Њима је то отимање дела фактички српског корпуса "у опису службе". Злочиначко, као и много тога другог што су радили.
Али мене, на одређени начин, више боли сама српска глупост и лоша политика, јер ми је стало до сопственог народа. Ваљда сам довољно јасна, да не морам опет накнадно објашњавати шта сам желела да кажем?
 
Norma Kampl:
Мене у свему мање занима противсрпска политика комуњарског режима, јер се то доста добро зна како је ишло. (Измишљање нових нација, и многе друге ствари, све на уштрб Срба). Али конкретно, много више политика Краљевине СХС, то јест елите српске почев од самог Краља, преко политичара, и СПЦ. Они нису били заинтересобани, благо речено да тадашње Србе католике, и Србе мухамеданске вере задрже као Србе, него чак напротив. А могли су то. Тада је био кључни период, зато то толико истичем.
На страну за тренутак, и она битнија, генерална грешка, или шта је то већ било, уопште стварања некакве СХС, а не државе Србије. А и то је, како закључисмо, ипак великим делом одговорност те српске елите, зар не?).
Мање ме интересује и политика ватикана, јер се и то зна (ко жели да зна и призна) њихову улогу у свему, па и овоме. Њима је то отимање дела фактички српског корпуса "у опису службе". Злочиначко, као и много тога другог што су радили.
Али мене, на одређени начин, више боли сама српска глупост и лоша политика, јер ми је стало до сопственог народа. Ваљда сам довољно јасна, да не морам опет накнадно објашњавати шта сам желела да кажем?
Bas se i ne slazem: kralj i tadasnja vlast su cinili dosta toga da udovolje muslimanima na primer (pade mi na pamet recimo da su u kasarnama tadasnje armije imali kuhinju u skladu sa verskim opredeljenjem vojnika, sto su veoma visoki standardi i za danasnje pojmove zastite nac. manjina ).
Popustali smo im stalno u mnogo cemu, kao sto smo popustali i crnogorcima na primer. Sta sve nisu radile ove danasnje vlasti u Srbiji da pokusaju da zadrze Mila i bandu, koliko smo ponizenja pretrpeli kao narod, koliko smo ustupaka ucinili.... I opet odose (sto se mene tice hvala bogu). Pa sta smo jos trebali da uradimo?
 
Salvantis:
Bas se i ne slazem: kralj i tadasnja vlast su cinili dosta toga da udovolje muslimanima na primer (pade mi na pamet recimo da su u kasarnama tadasnje armije imali kuhinju u skladu sa verskim opredeljenjem vojnika, sto su veoma visoki standardi i za danasnje pojmove zastite nac. manjina ).
Popustali smo im stalno u mnogo cemu, kao sto smo popustali i crnogorcima na primer. Sta sve nisu radile ove danasnje vlasti u Srbiji da pokusaju da zadrze Mila i bandu, koliko smo ponizenja pretrpeli kao narod, koliko smo ustupaka ucinili.... I opet odose (sto se mene tice hvala bogu). Pa sta smo jos trebali da uradimo?

Али управо и то. Није ствар само у некаквом попуштању. Требало је све оне који су се осећали Србима, и желили то да остану, а њих није било мало, по сваку цену задржати, а не , на овај или онај начин, суштински одбацивати.
Затим, ту је и друга ствар у вези сса свим тим. Баш, радити и неку врсту, да кажем - србизације. А и за то је постојало више начина не директни, насилни, већ много перфиднији. Али, ни то нису, или умели, или нису хтели. Битно је да су - могли, имали средства на располагању, а пропустили да то учине.
Знате, мало ме иритира та прича, некад готово митска, да су нам само други криви.
А понекад баш изгледа да су, на жалост сами Срби себи највећи непријатељ, на овај или онај начин. Ја бих много волела да је другачије. Осећам најдубљу припадност овом народу, и често мислим шта бисмо ми сами могли да поправимо, код себе.
 
Norma Kampl:
Није баш тако просто, али, кад будемо образованији него што јесмо, бићемо мало паметнији, затим ћемо водити паметнију политику - на свеукупно задовољство нације.

Сам ментални склоп сваког појединца се углавном позитивно мења, како шири своје видике. Према свему. Чак и према непријатељима. Сирови инстикти више нису довољни овако малој нацији да опстане.
 
savin:
Prema Pavlu Šafariku («Slovenski narodopi»s), 1844.tadašnjih „Jugoslovena” bilo je ukupno 7,248.000, od toga Srba 5,294.000, Hrvata 801.000, Slovenaca (Vinda) 1,530.000. Svi Hrvati i Slovenci su katolici, a Srbi su podeljeni: pravoslavnih je 2,880.000, muslimana 550.000, katolika 1,640.000.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pre 160 godina na Balkanu je bilo 8 puta vise Srba od Hrvata.
Danas Srbi Katolici ne postaje i oni su se pretopili u Hrvate.
Srbi Katolici su u proteklih 160 godina imali veci rast nataliteta od Hrvata i jedan dio Hrvata je ostao da zivi u Madjarskoj.
Kada bi se izvrsila detaljna analiza doslo bi se do zakljucka da je danas preko 70% stanovnistva Hrvatske -Srbi Katolici..
Ko je najveci krivac za tragediju Srba i gubitak velikog dijela populacije stvaranjem novih nacija i prelaskom Srba u druge nacije?

SPC
krajem 19 veka je krenula sa kampanjom SAMO PRAVOSLAVNI SRBIN JE SRBIN.
to se chesto vidja i po srpskim forumima u zadnje vreme...
 
Salvantis:
Ne treba zaboraviti ni to koliko je "novih nacija" nastalo na ovim prostorima u poslednjih 150 godina (pogotovo u poslednjih 15). I apsolutno bas sve su stvorene na racun Srba, nijedna na racun Hrvata.

Naravno, ne mislim da je to pre svega nasa krivica. U slucaju odvajanja katolickih Srba od matice, najvecu ulogu je odigrao Vatikan. Oni tu politiku sprovode vec vekovima: prvo unija, pa potpuno odvajanje od vere i na kraju, kidanje svake veze sa nacijom.
Plus, najtuznije od svega je sto su upravo katolicki Srbi, postali najgore ustase.

pa niko se ne odvaja od onih koji su mu dobri...
treba da se zamislimo malo...
 
crow:
SPC
krajem 19 veka je krenula sa kampanjom SAMO PRAVOSLAVNI SRBIN JE SRBIN.
to se chesto vidja i po srpskim forumima u zadnje vreme...

Ту се слажем, и грешка је што се вера узимала као примарна детерминанта нације.
Данас можемо наћи три Србина различите вере, нпр. Славка Филиповића, Мехмеда Филиповића, Фрању Филиповића. Шта има везе које су вере ако су Срби.
 
crow:
pa niko se ne odvaja od onih koji su mu dobri...
treba da se zamislimo malo...
Ово наизглед има логоке. Али ако ствари посматраш од 1945 - шта се дешава ? УсташкаНДХ изгубила рат, а ми уместо да узмемо своје узмемо Хрвате за браћу и још им дамо републику - конститутивну са Србима. Толерантно зарад нешто веће територије. Онда нам "крене" толеранција па Б и Х слично Хрватској узмемо за браћу и муслимане и чак прогласимо нацијом ???!? Додуше ово нам је Тито урадио а Срби аминовали ?!?! Толернатни. Поред свега, једино дамо да Србија има аутономне покрајине ?!?! Толернатно. Опет Тито а Срби аминују.
Јеб*те, сад се питам, били смо "увиђавни", дали свима, да би нас данас гледали ко последње псе. Сви су се огребали.

Е, сад оно, да се замислимо, зашто нико неће са нама? Па шта 'оће пи*ка им материна, свима ? Шта то још треба да дамо ?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top