Težina čoveka

a sta mislite, da li se brze okrecemo oko Sunca nocu ili danju?

resenje je analogno pitanju da li se okrece brze kornji deo tocka od donjeg.

U pitanju je sabiranje brzina rotacionog kretanja i translatornog. Zemlja sa centrom u svojoj osi ima brzinu A a njena svaka periferna tacka ima brzinu u odnosu na osu B.
Bilo koja periferna tacka na zemlji, u odnosu na sunce ima brzinu a+b ;-)
 
v.v.ilic:
Ja mislim da da. Uvek sam težak "k'o tuč". :lol: :lol: :lol:
Ja nisam "tezak k'o tuc" , ali se ispostavilo da sam tezak covek, no ipak je odgovor NE.
Tezina coveka je zbir tri sile: gravitacione, sile potiska i centrifugalne sile jer se nalazimo u neinercijalnom sistemu. Sila potiska ne zavisi od kretanja a u vazduhu je zanemarljivo mala. No, nasurot sili gravitacije deluje jedna komponenta centrifugalne sile a ona zavisi od brzine. Naravno da necemo da izracunavamo kolika je razlika u tezini ako se ide na zapad ili na istok, jer je i ona zanemarljiva. Ali je odgovor na pitanje NE.
 
proximo:
resenje je analogno pitanju da li se okrece brze kornji deo tocka od donjeg.

U pitanju je sabiranje brzina rotacionog kretanja i translatornog. Zemlja sa centrom u svojoj osi ima brzinu A a njena svaka periferna tacka ima brzinu u odnosu na osu B.
Bilo koja periferna tacka na zemlji, u odnosu na sunce ima brzinu a+b ;-)
Ovo a+b mora da bude zbir vektora a i vektora b a samo u podne i u ponoc je a+b ili a-b u zavisnosti da li su vektor a i vektor b istog ili suprotnog smera.
 
Da! ja se potpuno slazem.
Nego mene zanima da li ste culi za jedinjenje dihidrogenmonoksid, u Americi su organizovali peticiju da se zabrani. Koriste ga Al Kaida, KKK, Hitler ga je koristio u mnoge svrhe, Sajentoloska sekta, pronadjeno je u svim vrstama kancera, koristi se za pravljenje bioloskog i hemijskog oruzja, koristi se u nuklearnim centralama, vrhunski sportisti ga koriste da poboljsaju rezultate...
Sta vi mislite o tome?
 
Hmmm, zar ne bi trebalo da bude da ako je veca rotaciona brzina bude i veca centrifugalna sila? Ako je to tacno onda covek koji se krece u smeru rotacije zemlje ima v+v1 brzinu rotacije te je i sila veca za to v1 a ako se krece suprotno onda je brzina v-v1 pa je i sila manja. Naravno imajuci u vidu mogucu brzinu kretanja coveka razlika u brzini mislim da nije cak ni merljiva a tek posebno nije znacajna.

Naravno sve ovo ako nisam propustio nesto bitno fizicki, posto je ovo bilo sam logicko razmisljanje.

A za brzinu kretanja oko sunca ja bih rekao da je brza nocu jer moramo da predjemo duzi put posto je precnik kretanja veci za precnik zemlje nego u recimo podne. Medjutim posto se okrecemo oko zemljine ose nasa ukupna srednja brzina je jednaka zemljinoj tako da ni to nije vazno.

ALI?! Sta je na planetama koje imaju stalno okrenutu jednu stranu suncu (Merkur bese?). Da li bi ljudi ziveli duze na tamnoj strani posto bi ona trebala da ima vecu brzinu? Misim naravno na ralativnu brzinu protoka vremena u zavisnosti od brzine kretanja.
 
Insect:
Hmmm, zar ne bi trebalo da bude da ako je veca rotaciona brzina bude i veca centrifugalna sila? Ako je to tacno onda covek koji se krece u smeru rotacije zemlje ima v+v1 brzinu rotacije te je i sila veca za to v1 a ako se krece suprotno onda je brzina v-v1 pa je i sila manja. Naravno imajuci u vidu mogucu brzinu kretanja coveka razlika u brzini mislim da nije cak ni merljiva a tek posebno nije znacajna.

Naravno sve ovo ako nisam propustio nesto bitno fizicki, posto je ovo bilo sam logicko razmisljanje.

A za brzinu kretanja oko sunca ja bih rekao da je brza nocu jer moramo da predjemo duzi put posto je precnik kretanja veci za precnik zemlje nego u recimo podne. Medjutim posto se okrecemo oko zemljine ose nasa ukupna srednja brzina je jednaka zemljinoj tako da ni to nije vazno.

ALI?! Sta je na planetama koje imaju stalno okrenutu jednu stranu suncu (Merkur bese?). Da li bi ljudi ziveli duze na tamnoj strani posto bi ona trebala da ima vecu brzinu? Misim naravno na ralativnu brzinu protoka vremena u zavisnosti od brzine kretanja.
Ono prvo razmisljanje je ispravno, osim da razlika brzina nije merljiva. Covek bez problema moze da se krece brzinom 5km/h. Druga stvar je sto je ta brzina zanemarljiva u odnosu na perifernu brzinu zbog rotacije koja na ekvatoru iznosi nesto ispod 2000km/h (gruba procena).
Sto se tice centrifugalne sile je u redu. Treba samo imati u vidu da na 45 stepeni severne geografske sirine centrifugalna sila ne deluje nasuprot sili gravitacije vec je pod uglom od 45 stepeni, jer deluje u pravcu poluprecnika kruznice po kojoj se krecemo zbog Zemljine rotacije. Zato tu centrifugalnu silu treba razloziti na komponente od kojih je jedna u pravcu Fg a druga normalna na Fg. Na tezinu tela utice ona komponenta koja je u pravcu Fg a deluje suprotno Fg.
 
Insect:
E jeste, zaboravih na geografsku sirinu. :)

Ali me vise zanima sta je sa ostatkom mojih razmisljanja?
Sto se tice brzine kretanja oko Sunca to je proximo objasnio. Nasa brzina u odnosu na Sunce je uvek vektorski zbir brzine Zemljog centra oko Sunca i nase periferne brzine u odnosu na osu Zemlje. Te dve brzine se skalarno sabiraju kada su istog smera a oduzimaju kada su suprotnog smera i sada pozivam nekog astronoma da kaze sta je u podne a sta u ponoc.
Nije mi poznato da je uvek jedna strana Merkura okrenuta prema suncu, kao sto je to sa Mesecom i Zemljom, ali mi je poznato da je dilatacija vremena zanemarljiva pri klasicnim brzinama dakle brzinama mnogo manjim od brzine svetlosti.
 
stnco:
Sto se tice brzine kretanja oko Sunca to je proximo objasnio. Nasa brzina u odnosu na Sunce je uvek vektorski zbir brzine Zemljog centra oko Sunca i nase periferne brzine u odnosu na osu Zemlje. Te dve brzine se skalarno sabiraju kada su istog smera a oduzimaju kada su suprotnog smera i sada pozivam nekog astronoma da kaze sta je u podne a sta u ponoc.
Nije mi poznato da je uvek jedna strana Merkura okrenuta prema suncu, kao sto je to sa Mesecom i Zemljom, ali mi je poznato da je dilatacija vremena zanemarljiva pri klasicnim brzinama dakle brzinama mnogo manjim od brzine svetlosti.


Jel ovo ok?
seasonswc1tw0.jpg
[/URL][/IMG]
 
Mozda sam i nesto pomesao sa Merkurom ali uzmimo za primer neku planetu koja ima jednu stranu uvek okrenutu suncu. Da li ce osobi kojoj je uvek ponoc sporije proticati vreme od one kojoj je uvek podne? I naravno ta razlika i ako postoji bice zanemarljiva ali cisto onako teorijski me zanima. :)
 
Bravo proximo! Nedostaju jos samo vektori brzine Zemlje oko Sunca i vektori brzina tacaka na periferiji Zemlje, pa da bude svima jasno kada se jacine tih brzina sabiraju a kada se oduzimaju. Da sam ekspert za kompjutere kao ti, ja bih na ovoj tvojoj slici dodao te vektore ali, istinu govorim, ja sam priuceni "kompjuterista" iako, verovao ili ne, imam 4 (cetiri) kompjutera: cuveni Spektrum (jos radi); 286 (ne radi); 486 (jos radi) i ovaj na kome ja radim.:D
 
@proximo Sada mi pade na pamet pitanje gde nalazis sve ove slike i kako ti i @Ober uvek imate "pri ruci" sajt koji potvrdjuje neke vase navode? Kako dolazite do tih sajtova? Da li "sarate" po Internetu i slucajno ih nalazite, ili ubacite kljucne reci pa cekate da neki pretrazivac radi za vas?
 
@proximo Sada mi pade na pamet pitanje gde nalazis sve ove slike i kako ti i @Ober uvek imate "pri ruci" sajt koji potvrdjuje neke vase navode? Kako dolazite do tih sajtova? Da li "sarate" po Internetu i slucajno ih nalazite, ili ubacite kljucne reci pa cekate da neki pretrazivac radi za vas?

Ja sam dosta toga iz astronomije ucio na faxu. ( sto je i logicno ako sam studirao astrnomiju zar ne?;-)) Dosta stvari smo morali da ucimo sa Nase ili Esa-e i dosta ovih stvari imam na kompijuteru. A sto se tice ostalog sto nije vezano za astronomiju, volim sve prirodne nauke pa dosta citam u vezi toga i znam od prilike gde se sta nalazi. A ono sto zaista je tesko naci imas na internetu. Odes na google i pretrazis po kljucnim recima. ;-)
 

Back
Top