Sta je filozofija???

kada sam shvatila razliku između filozofije i mudrosti (na časovima filozofije pre jedno dva meseca), postala mi je nekako odbojna. za razliku od mudrosti koja je samo praktično znanje, filozofija se bavi i teorijom (npr. logika kao filozofska disciplina). ona ne podrazumeva samo ljubav prema mudrosti, iako na to ukazuje njena etimologija.
moje mišljenje o filozofiji najlepše opisuje jedan deo Aristotelove definicije koji glasi filozofija je beskorisno znanje :razz:
 
Pa ne bih rekla da je beskorisno. Jeste da je tesko tj. gotovo nemoguce naci posao u struci, ali... Sve sadasnje naucne discipline su ranije bile deo filozofije da bi se kasnije osamostalile. Logika i analiticko misljenje koriste se u drugim naukama. I uopste granice izmedju raznih nauka nisu cvrste (to je mozda greska naseg skolskog sistema sto razgranicava predmete kao da ne postoje veze izmedju njih).
Drugo, osnova filozofije je sam zivot. Filozofija postavlja pitanja koja se ticu coveka i njegovog bitisanja i daje odgovore koji su naravno relativni, ali nam mogu pomoci da vidimo svoje mesto na svetu i damo tome neki smisao. Naravno ne daje definitivne odgovore, ali mnogo puta je upravo pitanje bitnije od odgovora... :D
 
Ono što nas razlikuje od naše pojave, a povezuje sa svima ostalima, filozofija je svako pitanje koje postavite sebi kada niste pritisnuti svakodnevnim obavezama. Svi smo pomalo filozofi, žao mi je što smo zajedno tako daleko od nje.

Studiranje ne mora za svrhu da ima pare. Ne bi ni trebalo da ima. Meni je žao što je ovo što studiram toliko profitabilno u zadnje vreme, volela bih da je više okrenuto nauci.
Čoveka hrane različite stvari, hleb je samo nužno gorivo.
 
La Flaca:
Pa ne bih rekla da je beskorisno. Jeste da je tesko tj. gotovo nemoguce naci posao u struci, ali... Sve sadasnje naucne discipline su ranije bile deo filozofije da bi se kasnije osamostalile. Logika i analiticko misljenje koriste se u drugim naukama. I uopste granice izmedju raznih nauka nisu cvrste (to je mozda greska naseg skolskog sistema sto razgranicava predmete kao da ne postoje veze izmedju njih).
Drugo, osnova filozofije je sam zivot. Filozofija postavlja pitanja koja se ticu coveka i njegovog bitisanja i daje odgovore koji su naravno relativni, ali nam mogu pomoci da vidimo svoje mesto na svetu i damo tome neki smisao. Naravno ne daje definitivne odgovore, ali mnogo puta je upravo pitanje bitnije od odgovora... :D
Filozofija je definitivno majka svih nauka, ali sada kada se svaka nauka osamostalila, šta je preostalo filozofiji?
A... Mrzi me sada da pišem... :-?
 
Kada sam ja pre izvesnog vremena postavljao takva i slicna pitanja na nekim forumima proglasise me za trolera i snerta. Filozofija definitivno nije nauka. Ostajem pri tome stavu pa makar sta rekli. Koje zakona mozete navesti u filozofiji a da nisu zakoni drugih "naucnih" disciplina npr? Koji su to temelji - postulti - kategorije kojima se bavi filozifija. Pozzzz
 
Ne, nije knjizevna forma, mada u nekim svojim pravcima granici sa knjizevnoscu (npr. Sartre, Camus,...). I nije tacno da nema nikakva pravila, vidi napr. logika, analiticka filozofija... Filozofija obuhvata mnogo poddisciplina, od kojih mnoge nemaju pravila kao prirodne nauke, sto ali ne znaci da nisu od koristi i da nemaju racionalnu osnovu. Etika naprimer... pozzz ;)
 
Sa filozofijom sam se susreo, kao uostalom i ogromna većina drugih, tek u gimnaziji. Udžbenik koji smo koristili bio je "Povijest filozofije" od Borisa Kalina. Na samom početku te svoje knjige Kalin je stavio jednu Vindelbandovu misao. Ja na žalost nemam više to izdanje ovog udžbenika, a u novom, koje sada imam, te misli više nema, tako da ću biti prisiljen da je parafraziram.

Ona otprilike glasi ovako:" U svakom ozbiljnom životu nastupi trenutak, kada se uzdrma sve što je do tada čvrsto stajalo, e baš iz takve uzdrmanosti rađa se filozofija."
 
Filozofija je način razmišljanja u kome početna i sve naredne pretpostavke služe kao osnov daljeg zključivanja strogo u okviru datosti i uvedenih elemenata u proces filozofske analize, gde je svaki korišćeni pojam jasno definisan. Filozofija je jedini razuman način razmišljanja u svim sferama života, a u nauci je izvor novih teorija i pravaca koji usmeravaju dalja naučna istraživanja. Često i slučaj doprinosi naučnom razvoju, ali on nije proizvod ljudskog intelekta.
 
krauterbox:

U svakom ozbiljnom životu nastupi trenutak, kada se uzdrma sve što je do tada čvrsto stajalo, e baš iz takve uzdrmanosti rađa se filozofija[/b]."


Neki egzistencijalisticki filozofi nazivaju takve situacije "granicnim". U knjigama koje se bave nastankom filozofije, govori se da filozofija radja iz zacudjenosti, tj. postavljanjem pitanja "zasto".
 

Back
Top