Images Resize

pumps

Ističe se
Banovan
Poruka
2.329
Da li postoji mogucnost da se SVIM slikama, koje se nalaze u jednom folderu, smanje dimenzije. Znaci, ne pojedinacno nego SVE od jednom? (u pitanju je "brdo" slika, tako da bi smanjivanje jedne za drugom oduzelo previse vremena)
(Npr. fotografije dimenzija 1024 x 768 dovesti na 800 x 500 ili slicno.)
Kojim programom to izvesti?
 
pumps:
huh,
Kako napraviti droplet u Photoshopu ?
Ako nije problem, please, pojasni. Hvala.

Evo ovako:
Prvo otvori u PS jednu od slika koje nameravas smanjivati, ja cu za primer koristiti ovu, koja usput da kazem nije fotomontaza nego je autenticna kako tvrdi autor.
lightlingkanequinnellaqc5.jpg


Zatim u prozoru Actions (ako nije vidljiv iz menia izaberi Window>Actions) kreiraj novu akciju (dugme Create new action drugo sa desne strane prozora). Nazovi je kako hoces a ja cu je ovde zvati th25 jer pravimo thumbinail slike 25% od velicine osnovne slike, i pritisni dugme Record. Sad je kreirana nova akcija koja upravo snima sve sto radimo sve dok je ne zaustavimo.
actiontr9.jpg


Iz menia Image izaberi opciju Image Size. U ovom slucaju u delu Pixel Dimensions, promeni sirinu slike (width) u procente (percent) i ukucaj 25. Pritisni Ok i slika je smanjena na 25 % od osnovne velicine.
action2hi3.jpg


Sad snimi sliku, optimizuj je kako ti odgovara samo pazi ovo je kritican momenat jer sve ostale slike ce biti snimljene na isti nacin. Naziv slike ne menjaj jer bi novi naziv ostao snimljen u akciji i tad nastaju problemi. Odredi folder koji si namenio za sve ostale thumbnails slike koje nameravas da napravis. Ja sam ga nazvao izlazni folder i smesten je u My documents. Zatvori sliku koju si smanjio i sad mozes zaustaviti snimanje akcije na dugme Stop Playng/Recording odnosno prvo s leva na prozoru Actions.

Sad je vreme da kreiramo drolet. Iz menia File izaberi Automate>Create Droplet. Otvorice ti se meni za kreiranje dropleta podesi ga ovako: U delu save droplet in pritisni chose i daj naziv svom dropletu ja sam ga nazvao kao i akciju dakle th25 i snimi ga na desktop. U delu Play izaberi akciju koju smo upravo kreirali Set = My Action = th25 pritisni Ok I droplet je gotov.
action3kc7.jpg


Sad je droplet na desktopu a folder u koji ce se smestati slike je u My documents/izlazni folder. Dalje je jednostavno samo uzmi ceo folder sa slikama koje hoces da smanjujes i dovuci ga preko dropleta pa pusti.
action4cc6.jpg


Ako nije aktovan PS ce se prvo podici I odraditi ceo posao a ti mozes na pivo.
A slike u izlaznom folderu sad izgledaju ovako:
lightlingkanequinnella2uq6.jpg
 
Ma ne komplikujte moze se preko ACDSee-a samo selektujes slike koje oces da odradis
I pojavice ti se opcija za to negde pise BATCH TOOLS a na starijim verzijama je drugacije oznaceno
Procunjaj malo po tom programu imas i jos opcija!
Batch resize images ili Ctrl+R
 
Niko nije rekao da ne moze preko acdsee-ja da se odradi to, ali acdsee ima jednu veliku manu prilikom batch resize-a...Ume da omasi nekoliko pixela, pa se moze desiti da umesto 800x600 dobijesh 800x550 ili 800x570 itd...
EZThumbs-definitivno najbolja stvar za batch resize slika koja se vrsi u 3 klika mishem
 

Back
Top