Rat u Bosni

Sale81

Zainteresovan član
Poruka
119
Posto se mnogo pisao o tome da se otvori tema,evo da otovrim odmah ja jednime pitanjem

radi se o borbama za Gradacac!Znam da nasi nisu uspeli da ga zauzmu mada je bio jako vazan-Koridor,i znam za onaj famozni voz cime su nasi uleteli ali nije sve bilo kako su planirali,tako da on i dan danas tamo stoji.onako razvaljen,a time sta im je on pao u ruke su se muslimani dobro naoruzali,e pa me zanima,kako nasi borci iz Bosne mile o celoj toj akciji i borbi za Gradacac

Pozdrav svima
 
Da uhvatili su razgovor,i sve saznalo o akciji,ali na srecu nasi nisu imali nekih gubitaka ali je ostao voz pun oruzja i municje sta je naravno balijama dobro doslo.A cuo sam da je cak nasa slavna 63 padobranska dolazila ali ni da nasi padosi nisu uspeli da probiju linju odbrane muslimana?Dali neko znade sta vise o tome?
 
To je jedino mesto u posavini gde nisam neposredno ucestvovao... ali nije se na Gradacac tako silovito islo kao na predgradja brckog i njegovu blizu okolinu , a gde su muslimani mnogo vise ugrozavali koridor...konacnim zauzimanjem bosanskog broda , sto je bilo kako hrvati kazu 6 listopada:-) odma se silovito krenulo na dalji proboj u reonu brckog , ali bez veceg uspeha , pa je uspostavljena linija odbrane koja ce na sto bolji nacin nulirati njihovu ogromnu nadmocnost u ljudstvu a iskoristiti sto vise nasu nadmocnost u artiljeriji velikog kalibra... na gradacac se kretalo ali nikada nije tako silovito kao gore pomenute reone , pa svi su bili svesni da je to preko moci vrs, a koridor je bio koliko toliko osiguran , pokazalo se kasnije dovoljno dobro... tek jednom prilikom su hrvati presli savu i presekli ga ali to je trajalo svega nekoliko sati...
 
Odavno da smo mi bili najveci neprijatelji sami sebi - i nemamo pravo da se ljutimo na nase tadasnje protivnike, dok duboko ne preispitamo vlastitu ulogu koja je dobrim delom dovela do poraza u Krajini i do pat-pozicije u Bosni. Mi smo Muslimanima (5. korpusu) prodavali oruzje kojim su ratovali protiv nas. Trgovina i ostalim potrebstinama je cvetala a lokalni tajkuni su zadovoljno trljali ruke, moleci Boga da rat potraje jos dugo vremena. Nedisciplina i manjak ljudstva bili su konstantan problem - narocito prisutan kod nas u ist. Bosni. Tu se pocetkom rata stvorila atmosfera totalne inertnosti i opustenosti, koju prakticno niko nije mogao kontrolisati. Nasa situacija je bila specificna, jer smo iza ledja imali Srbiju u koju se moglo bezati bez frke kad zagusti. Vise od polovine vojnih obveznika je pokupilo stvari i pobeglo kod rodbine u Srbiju gde su se ceo rat skrivali, ostavljajuci druge da im brane kuce. Oruzja je bilo gotovo u ogromnim kolicinama, tako da se niko nije ni brinuo za zalihe, logistiku, snadbevanje, itd. Ali, zato je neselektivnog dejstva i prangijanja bilo preko svake mere. Ono preostalog stanovnistva koje je obuklo uniformu jako se tesko dalo kontrolisati - u pocetku, tokom '92. desavalo se da napustaju liniju svojevoljno, zbog privatnih obaveza, poljprivrednih radova itd. S druge strane je bio protivnik koji nije imao kuda da bezi, bio je mnogo vise motivisan i prakticno nije imao izbora. Kod njih je svako ko je mogao da nosi pusku to i radio - kod nas je bilo vise pusaka nego ljudi koji su bili spremni da ih nose i brane svoje vlastite kuce. Pocetkom '93. situacija je kulminirala i bukvalno su nas Oricevi vojnici pregazili kao zuti mravi, i sve nas bacili u Drinu. Mnogo stradalih, sprzena zemlja koja je ostala nakon svega i mnogo nepotrebnih zratava - 80% medju civilnim stanovnistvom koje je totalno nespremno docekalo pad teritorije. Medju vojskom jako malo zrtava - izvukli se preko Drine u Srbiju, nakon sto su bili opkoljeni. Tek onda dolazi Mladic i uzima stvari u svoje ruke. Totalna transformacija u svega nekoliko meseci, totalna protivofanziva u toku proleca i leta '93. sa mnogo zestokih brobi u koje su uvedene jedinice iz drugih krajeva, mnogo vise motivisane. Sve je to dovelo do sloma neprijatelja, koga je samo demilitarizacija enklave spasila od poraza u leto '93. Ali, demilitarizacija nikada nije sprovedena i sve je bio samo uvod u strahote koje ce se desiti 2 godine kasnije.
 
Imam samo da dodam , da netreba pricati o srebrenici onaj ko tamo nije gledao sta je Naser i njegove jedinice radile tamo , a njima nek je za nauk , i svim bosnjacima , da se neke svetinje ne diraju , da se deca ne zakucavaju za ulazna vrata , da se zarobljeni vojnici nepale brenerom i zivi ne spaljuju , jer Srbin nikom duzan ostati nece, i neka se svi zapitaju zasto u gorazdu nije streljan ni jedan vojnik bih , zasto nije nijedan u foci... ? Sto je puno puno je , a oni su tamo stvarno preterali , ja razumem da je rat , da se ubija , ali ono sto su tamo oni radili , to samo bolesnik moze da uradi , u konjicama su i pse srpske klali a kamoli ostalo... ono je samo bila osveta koju i biblija poznaje , oko za oko zub za zub...Mada ni tamo srbin nije ubijao zene , starce i decu!!! Oni jesu!!!
 
drugi veći uspjeh hrvatskih snaga.
jna je krenula u napad 16.9. 91. oklopne kolone iz pravca knina su došle do samog mosta na ulazu u grad, brodovi, avioni i teško topnišvo je gađalo grad, prilaze gradu i luku. preokret je nastao kad je žirje prešlo u hrvatske ruke, obalne topničke bitnice(90mm) su počele djelovati po oklopu i po brodovima. tu dolazi do raspada sistema i povlačenja jna na početne pozicije.
još 96 se nalazilo nekoliko olupina tenkova tada uništenih na samim prilazima gradu.
neki hr izvori kažu da je tada jna izgubila ili je bilo oštećeno ili zarobljeno u tom trenutku: 25 tenkova, 34 broda, 22aviona i helikoptera
za vrijeme te bitke je snimljena i legendarna scena "obadva su pala" koja je u biti i značila svojevrsnu prekretnicu u domovinskom ratu
 
Posto je proslo vise od 15 godina, vreme je da probamo da stvar posmatramo sa istorijske distance, tj. da se izvucemo iz propangandnih verzija dogadjaja (bilo ih je sa obe strane) i da izdvojimo realnu situaciju.
Ali o tome drugi put
 
Kada god citam hrvatske podatke o nasim i njihovim gubicima meni se place od smeha... Pa bio sam tamo , znam . Znam otprilike koliko je branitelja u vukovaru ginula na svakog poginulog iz jna. One price o 1300 branitelja, i srpskih 1000 tenkova. To stvarno treba biti talenat pa reci... Ovi nasi su lagali brate na rts-u kao ludi , ali za poginule nikad. Pa i cela vrs se povukla pred olujom jer generali nisu dali da ginu ljudi , a odbrana je bila nemoguca jer su bili visetruko nadjacani , a kada mi udjemo u sotin u sklopu akcija oko vukovara , pa onda cujes preko motorole one price i lupetanje , kako njihovi oficiri mamu im seru preko motorole ,a u bunkerima sa pancirima 5 km u dubini,a naredjuju da nam se pruzi otpor,pa dodji ti da ga pruzis a ne momak od 18 godina koji je tri metka u zivotu ispalio,i niko nesme da se preda , nalagali ih da mi koljemo ,ja molio , kumio , obecavao da cu licno da ih vodim da ih upisu u registar a onda im nemoze niko nista jer su upisani i ako im se nesto desi odma ides na preki vojni sud,ma jok, tuga bozja , postave ga kao na krov da tuce snajperom kroz rupu u krovu , probiju crep i odatle tuku, i sta , ili promasi , ili nekog rani , a cesto i ubije vojnika , i odma poleti granata ode i krov i kuca i on...I onda jos na kraju oni kreteni pobiju momke na ovcari,a sve se radilo ofrlje ,dodje lik iz vukovara, koji ima jos od pre rata neke neplacene racune sa komsijom , a onda pokaze na njega i kaze da je taj poklao ljude u atomskom sklonist (stvarno smo nalazili svasta tamo,kada im pogine neki drug , rod , brat, oni se svete na babama dedama i srbima koji su ostali tamo) e onda ga one bradonje i ostale paravojne jedinice odvedu i ubiju , kasnije se ispostavi da covek ni pusku nije u ruci drzao , a i da jeste , klao nije sigurno! Ma u ratu se pokaze ono najgore u coveku...
 
ZORANNS83:
Kada god citam hrvatske podatke o nasim i njihovim gubicima meni se place od smeha... Pa bio sam tamo , znam . Znam otprilike koliko je branitelja u vukovaru ginula na svakog poginulog iz jna. One price o 1300 branitelja, i srpskih 1000 tenkova. To stvarno treba biti talenat pa reci...
S hr strane je danas sve praktički jasno ali nije jasno, bar meni, kolike su snage bile sa srpske strane?
Neki (obavještajac Cvrtila, general Špegelj, inače koje ja smatram neinteligentnim glupanima) su tvrdili da je oko vukovara bilo raspoređeno 11 brigada(2oklopne, 7motoriziranih). Po tvom mišljenju, kolike su ukupne snage tamo bile gledajući srpsku stranu?
 
Sale81:
Da uhvatili su razgovor,i sve saznalo o akciji,ali na srecu nasi nisu imali nekih gubitaka ali je ostao voz pun oruzja i municje sta je naravno balijama dobro doslo.A cuo sam da je cak nasa slavna 63 padobranska dolazila ali ni da nasi padosi nisu uspeli da probiju linju odbrane muslimana?Dali neko znade sta vise o tome?

ZORANNS83:
a koliko ja znam taj voz nije imao nikakve znacajnije kolicine municije i oruzja... mada ponavljam nisam tamo neposredno bio tako da...

Nadam se da će vam biti od koristi!

http://stef124.tripod.com/krajina_ekspres.htm
 
HS1911:
S hr strane je danas sve praktički jasno ali nije jasno, bar meni, kolike su snage bile sa srpske strane?
Neki (obavještajac Cvrtila, general Špegelj, inače koje ja smatram neinteligentnim glupanima) su tvrdili da je oko vukovara bilo raspoređeno 11 brigada(2oklopne, 7motoriziranih). Po tvom mišljenju, kolike su ukupne snage tamo bile gledajući srpsku stranu?
Sa hrvatske strane nista nije jasno , i nece biti jos dugo... veruj mi na reci , Jer zvanicna verzija je da je bilo 1300 branilaca, a onda isti taj izvor govori o 1100 poginulih , 2000 ranjenih i 800 zarobljenih, sto je takodje lazna slika, ali kao sto i sam vidis brojke se neslazu. Moje je misljenje je da je tamo ucestvovalo daleko daleko veci broj branioca. Samo na groblju pored bolnice , tj mestu gde su se ukopavali mrtvi , kada je zauzet vukovar ,a o tome imas milion slika uputicu te i gde ako nisi imao prilike da vidis, bilo je oko 400 leseva koji nisu stigli da se pohrane (govorim o ljudima u vojnim uniformama) a pretpostavka je da su to stradali iz zavrsnih operacija koje su trajale 3 dana... Moras da znas da vukovar nikada nije bio opkoljen , takozvani kukuruzni put je i do zadnjeg dana koristen za dopremanje municije , hrane , lekova , i novih dobrovoljaca. Nikada niko nije po tome vodio evidenciju, ,tako da se nikada nece saznati ,koliko je ljudi ucestvovalo u odbrani u opste, kao sto se nezna ni broj raznih neformalnih i paravojnih jedinica koje su se prebacivale na celom toku dunava i vrsili razne operacije, mi smo ih zvali vikend ratnici , jer oni se stvarno okupe jedan dan u nedelji , oruzja su imali koliko su hteli , prebace se , i negde naprave sranje, pa onda aj nazad kuci...
 
JNA ih nije sprecavao da to rade ,cak ih je i naoruzavao , tako da o njihovom broju neznam. Ali regularne trupe su poznate , prvo , poluistine su najgore lazi , a to da su srbi imali 50 000 vojnika sa kojima je napadan vukovar je bas to. Kompletan novosadski korpus sa celom tehnikom je izasao na dunav , medjutim , vise od 3\4 nikada nije ucestvovalo u napadu na vukovar, prosto nije imalo smisla da toliki broj uopste bude angazovan. Vecina su bili rezervisti koji su napravili mostobrane, i organizovali odbranu na dunavu koju nikada niko i nije ugrozavao... Koliko god ta ti je to cudno , ni trecina artiljerije nije koriscena za napad na vukovar , citave baterije 155 , 152 i vebera koji su bili smesteni na poljoprivrednom dobru "3" nisu ni plotun ispalile... Duz celog toka dunava su bili ukopani bestrzajci na svakih 100 metara , tu se rostiljalo , pilo , ali ratovalo nije, to su sve rezervisti...vise od 50 tenkova nikada nije ni preslo dunav, E ono sto je tuklo vukovar , to je bilo smesteno blizu plavne , na njivama , i oni su bili ukopani totalno za zalivenim plocama (dan danas ne znam sto) samo oni su dejstvovali , jel nikada nije bilo potrebe da poklapa cela artiljerija. Ocu reci da je stvarno bila ogromna masa ljudi i tehnike , ali da oni nisu ulazili u sukob uopste , ljudi su tu bili kao na eksukrziji...zbog ogromne nadmocnosti u oklopu i artiljeriji , cak se ni pesadija nije puno koristila i angazovala , tako da je cesto manje pripadnika jna napadalo na vukovar nego branilo, Svi zahtevi i pritisak na komadante i oficire je bio da niti je bitan rok za koji ce pasti vukovar , niti su bitnio resursi , vec samo se islo na to da sto manje gubitke u ljudstvu pretrpi vojska , zato je grad toliko i unisten , jer cim bi se javila paljba odma bi poklopili ceo grad... sva sreca sto je vukovar imao puno atomskih sklonista pa nije toliko civila izginulo , ali ljudi nisu izlazili iz podruma po mesec dana.A preventivno kaa bi isla pesadija , prage bi rokale sve okolo bez da uopste imaju podatke o bilo kakvom pokretu hrvatskih snaga, i islo se jako polako i oprezno. Zato je i ona akcija na trpinskoj cesti , kada su hrvati docekali tenkovsku jedinicu i blago receno je masakrirali,osudjena sa svih strana kao ishitrena i avanturisticka , jer je ono bio obican napad ajmo napred pa sta bude... Sljivancanin to nije nikada radio, sto je i ohrabrivalo branioce ali i postedelo mnogo zivota na nasoj strani. Ja da sada govorim koliko je direktno ljudi i tehnike ucestvovalo u borbama ,to nebi znao da ti kazem , ali da je bila ogromna nadmocnost na strani srba , to je istina , ne u ljudstvu ,jer to i nije trebalo , uvek se napredovalo u malim grupama , a oslanjajuci se na oklop i tehniku , a ne na jurise pesadije. Ali se secam , da je na svaki unisten tenk, ili pragu , mnogo branioca ostalo mrtvo sa osom u ruci, jer se na to non stop nailazilo... a dosta i od preventivne vatre , a o snajperistama da i ne govorim, stvarno si trebao biti jako hrabar covek da se igras snajperom po vukovaru , ali na kraju krajeva u vukovar su i dolazili samo hrabri i odlucni branioci , medjutim retko koji se vratio kuci.
 
ZORANNS83:
Sa hrvatske strane nista nije jasno , i nece biti jos dugo... veruj mi na reci , Jer zvanicna verzija je da je bilo 1300 branilaca, a onda isti taj izvor govori o 1100 poginulih , 2000 ranjenih i 800 zarobljenih, sto je takodje lazna slika, ali kao sto i sam vidis brojke se neslazu.QUOTE]
vjerojatno su te zbunili različiti podatci još iz 91/92 u to vrijeme nije vršena adekvatna evidencija, pa su onda po poginule i nestale svrstani i oni sto su završili u logorima a koji su razmjenjeni tek u ljeto 92.
sad kod sebe nemam, podatke s kojima se izišlo u javnost. ali ti mogu reći da mi zvuči malo nevjerojatno neke stvari.
1300 branitelja... ne, to nije istina. 204 br(vukovarska) u popisu imena je imala oko 1800 ljudi. unutra su još bile razne manje postrojbe, nijedna veća od bojne(bataljuna) a gotovo da sam siguran i ne veće od satnije(čete)!! tu su bili specijalci iz varaždina(100 i nešto ako se ne varam), hosovci, razne manje grupe iz raznih postrojbi. ali računa se... i ja mislim da je to jako objektivan podatak jer ga spominju oni obični ratnici da svih branitelja nije bilo više od 2200-2500. razlog toj tvrdnji nije samo iz podataka koji govore praktički o gotovo svim pojedincima u vukovaru, već o jednoj drrugoj činjenici. danas tj. nedavno prije par godina su izišli podaci kako je na popisima vukovarskih branitelja bilo oko 4500. oko toga se digla velika galama, jer su u toaj broj uvršteni svi! civilna i narodna zaštita(npr. u to su ulazili ne naoružani voditelji skloništa) čini mi se da su i vatrogasci na tom popisu, ma sve što je bilo u nekavom sustavu.
razlog je taj sto u hr svi ratni stradalnici dobro prolazili, obitelji poginulih imaju mirovine stanove(ti računaj, stančina u zagrebu, novogradnja, 2000€m2 pa na više) i ne bi dozvolili da to samo tako prođe.
Nakon ponovnog sređiv-nja popisa, došlo se opet do tih 1800+ovih nešto sastrane.
Da ih je bilo više... vjeruj mi da bi se zanlo za to i da bi svi tražili dio kolača.
Postoje i interni dopisi, zapovjedi koje su opet nedavno izišle u javnost i koje govore kako se puno toga čak i stopiralo oko vukovara.
A žrtve...velike!! branitelja do pada oko 500 poginulih, nakon pada je broj narastao na 1100, dosta ih se uspjelo izvući iz vukovara, neki su prošli i golgotu po logorima.
a ovo što je izišlo to je opet teško nastradalo na jednom drugom teškom porazu, na kupresu, od oko 160 poginulih dobar dio je bio i vukovaraca. tu je i poginuo r. zadro, sin legendarnog blage zadre. zapravo tu je zarobljen. a osobnu mu navodno našli u ladici stola milana martića u kninu.
nemam tu poveznice za sve te podatke ali iskopat ću nešto.
moja preporuka je knjiga "smrt oklopne brigade" 80% knjige su dokumenti i poveznice za neka druga izdanja i izvore.
nastavak sljedi ...
prebacimo se u temu 90-95?
 
Prosto je dolazilo do problema jer to nije nikada bio konstantan broj , kako sam gore rekao vukovar ni8kada nije bio opkoljen niti u totalnoj blokadi , tj u obrucu , a da li tu racunas i borce koji su se borili sa spoljasnje strane prstena koji su nastojali da olabave ili eventualno razbiju blokadu grada ? A zbnas sta je sve uslo u broj tih 40 000 koje navode hrvatski izvori ... cak i odeljenja koja nisu mrdnula iz novog sada... kako sam i gore naveo vise od 60% nije imalo nikakvog udela u akciji u vukovaru, sto se tice logora , svako ko je stavljen na spisak zarobljenih , nije morao da brine o sebi , niti je bio maltretiran, jel prosto to nije bila politika staresina i visih oficira koji su to vrlo odlucno kaznjavali , medjutim problem su bili svi oni koji su pali u ruke dobrovoljackim i ostalim paravojnim formacijama , slican je slucaj i sa onom sramotom na ovcari...
 

Back
Top