Crni Ruski Terijer (Black Russian Terrier)

DjomlaBRT

Početnik
Poruka
30
KRIS-1.jpg


Rusi su zeleli da stvore sto savrsenijeg sluzbenog psa i radove na ovom poslu su zapoceli 1950.g. u poznatoj odgajivacnici tog vremena po nazivu Krasnaja zvezda. Ova odgajivacnica se nalazila u okviru centralne skole vojne kinologije u Pomoskovlju. Svoje ucesce u stvaranju ove rase uzeli su i najbolji ruski geneticari. Cilj je bio da se stvori pas za upotrebu vojske i policije, a koji ce se lako prilagoditi svim klimatskim teskim uslovima. Jedan od uslova je bio i taj da ovaj pas ne bude preterano zahtevan kada je nega i ishrana u pitanju.

Crni terijer je stvoren ukrstanjem velikog crnog snaucera, erdel terijera i rotvajlera. Kasnije je u genetski kod ove rase uvrsten i njufaundlend i ruski gonic. Prvi podmladak ove rase nastao je 1953.g., a medju sobom su se veoma razlikovali, bilo je pasa koji su svojim izgledom vise podsecali vise na velike crne snaucere, a neki su bili u tipu rotvajlera. Usvakoj fazi parenja odraslim jedinkama su proveravane radne osobine, a potom su psi isli na dalju obuku i dresuru.


Prvi krug ukrstanja je zavrsen krajem 50-tih i pocetkom 60-tih, a ruski crni terijer je svojim izgledom vise podsecao na snaucera, bio je veoma inteligentan pa je brzo prihvatao obuku, ali i izuzetno agresivan. Kada se pristupilo drugom krugu parenja i ukrstanja, u selekciju je ukljucen njufaundlend zbog mase i bogate dlake, a i zbog uravnotezenja karaktera. Ovo poslednje ukrstanje je dalo dve linije crnog ruskog terijera. Jedna je bila slicna snauceru, sa manje dlake i nesto niza, dok je druga linija bila znatno atraktivnija a to su bili krupniji primerci sa dosta dlake i veoma snazni.Ova dva tipa ruskog terijera postoje i danas.

Crni terijeri su psi visi od srednjeg rasta, krupni, sa masivnim kostima i muskulaturom. Koza je elasticna, cvrsta, ne stvara nabore i ne opusta se. Konstitucija je vrlo snazna. Indeks formata je 100-105. Visina za muzjake je od 66-72cm, a za zenke od 64-70cm. To je tip psa sa jakim nervima, uravnotezen, sa izrazenom odbrambenom reakcijom. Potreban mu je autoritativan gospodar. Veoma je nemiran i potrebno mu je dosta kretanja. Nepoverljiv je prema strancima. Tezina je oko 40 kg.

Dlaka je kod dugodlakih pasa duga, gruba, ostra, cvrsto prileze uz telo. Dlaka je talasaste duzine od 4-10 cm, pokriva celo telo psa. Dugacka dlaka na vratu i grebenu obrazuje grivu. Prednje noge do lakata i zadnje do bedara, dobro su zasticene dugom i gustom dlakom. I kod dugodlakih i kod kratkodlakih pasa, dobro je razvijena ukrasna dlaka. Na njusci ona obrazuje na gornjem delu guste brkove, a na donjem bradu, nad ocima guste i duge obrve. Poddlaka je gusta, dobro razvijena. Kod kratkodlakih pasa, dlaka je prava, gruba i cvrsto prileze uz telo. Boja je crna i crna sa sedim.


Glava je dugacka, umereno siroka u predelu lobanje, sa okruglim jagodicama. Celo je pljosnato, stop je primetan ali nije ostar. Linija njuske je paralelna sa linijom cela, masivna je, pomalo zasiljena, po duzini nesto kraca od lobanje. Brkovi i brada daju joj kvadratni oblik. Usne debele, mesnate.

Usi su visoko usadjene, omanje, trouglastog oblika, prednjim krajevima nalezu na jagodice.
Oci su male, ovalnog oblika, ukoso postavljene, tamne.
Zubalo je makazsto.
Vrat je dugacak, masivan, suv, postavljen pod uglom od 40-45% nad linijom ledja.

Grudi su siroke, duboke, sa nekoliko ispupcenih rebara. Nizi deo grudi se nalazi na istoj liniji sa laktovima ili nesto nize. Stomak je podignut iznad linije grudi. Greben je visok, ostro izdvojen nad ledjnom linijom. Ledja su prava, siroka, misicava. Sapi su misicave, siroke, neznatno spustene ka visoko usadjenom repu, koji je debeo i kratko kupiran (na 3-4 prsljenu).

Prednje noge posmatrano spreda su prave i paralelne. Rameni ugao je 110 stepeni. Podlaktice su prave i debele. Laktovi su unazad postavljene. Dosaplja kratka i prava.


Zadnje noge su prave, paralelne, postavljene nesto sire od prednjih nogu. Bedra su misicava i dobro razvijena. Skocni zglobovi su suvi, dobro izrazeni. Dosaplja su masivna, dugacka, postavljevna skoro strmo. Sape su krupne, obrazuju oblik grudve, okrugle forme.
Ovog prelepog psa zovu i KGB terijer.

Pruzeto sa kluba ruskih rasa.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kod nas Crt-a ima malo mada ce se rasa popularizovati. Pas je zaista vrhunski bodygard.
Ne bi ga dzabe KGb korisito. Treba ga videti uzivo da bi bio pravi dozivljaj.
Kao sto sam rekao ima ih malo kod nas.Psi se uopste ne linjaju i nemaju neprijaan miris tako da su pogodni i za male stanove jer mali prostor nece biti problem.Kao sto kazu "veliki pas za mali stan". Kao zavrsnu ocenu KGB je nasao dve mane a to su :
velika privrzenost gospodaru i nega dlake.
Jedna od retkih odgajivacnica je i Slovenska dusha koja poseduje vrhunske pse uzezene iz rusije od najboljih krvnih linija i roditelja.

Njihov sajt www.slovenska-dusha.com

Ja sada planiram da kupim stene ove rase jer je za mene najbolja. :-P
Ona prva slika je slika najboljeg crnog ruskog terijera ikada zove se Kris.
Evo sada jos neke slike:


brt_web_sape2-1.jpg


Arbats-Skon-1.jpg


Zubr-1.jpg


LKjovaa-1.jpg


Vasja-1.jpg


LO7G0783-1.jpg


Vsevolod-1.jpg


4994933773917L-1.jpg


Korustnaga24-1.jpg


Thib_4brt-1.jpg


Pozdrav svima! :wink: Pitajte ako vas nesto interesuje!
 
Evo ajde ja da se ukljucim posto niko ne pise. Rasa mi se jako dopada samo imaju malo duzu dlaku nego sto bi ja volela. Nisam ih puno sretala osim na izlozbama ali ih ni tamo nema nesto puno. Znala sam jednu zenkicu ali nju sam videla mozda 2-3 puta u parku, mislim da nisu bili iz kraja. A znam i jednog mladog muzijaka i svidja mi se pas (samo gazde bas i ne umeju da izadju na kraj s njim) mada mislim da su i oni bili samo u prolazu. A kad svratim na Usce cesto vidim i jednog odraslog muzijaka koji je bas lepo vaspitan ali nisam komunicirala sa njegovim gazdom posto je samo prosao jer smo vec bili u drustvu jednog muzijaka pa da ne bi bilo guzve. Pas je bio veoma poslusan, isao je pored njega bez povodca, donosio mu drvo iz vode, a kad smo prosli samo nas je pogledao ali nije prilazio posto mu gazda nije dozvolio. Ali, na zalost, retki su takvi koji umeju da kontrolisu takvog psa (ne mislim samo na CRT vec na sve slicne, dominantnije rase), cesce vidjam ljude koji se natezu sa svojim psima na povodcu ili ih jure po parku ili ne umeju da ih razdvoje kad se pobiju itd :roll: . Ali s obzirom da si dugo istrazivao o rasama (videla sam u raznim temama na vise foruma :p ;) pretpostavljam da si spreman i da znas sta sve mozes da ocekujes. E i da te pitam, da nemas mozda neku sliku od drugog tipa ruskog terijera, tj. tog koji ima kracu dlaku i vise podseca na snaucera? Ja nisam nigde uspela da nadjem, samo ove dugodlake. I srecno sa novim psom, postavi slike steneta i napisi nesto o njemu, odakle je, ko su roditelji, koji su ti planovi sa stenetom, dal ga uzimas samo za ljubimca ili planiras i nesto da radis s njnim (ili njom). Pozdrav! :D
 
Djomla retka je rasa pa ljudi ne znaju nista o njima, inace hvala ti na tekstu, ja sam cuo za njih jos odavno od coveka koji zivi ja mislim u Podgorici, imao je odgajivacnicu tamo pre nekih 7 godina. Cak sam se i razmisljao da ga uzmem, ali je prevagnuo Boxer, nisam nikada imao psa pre toga, a nisam hteo da se ucim na tako zahtevnom psu.
Mozda nekada kod mene dodje jedan CRT.
 
Hvala narode sto ste se javili! :)

Vidim da Danica me zna jos i sa drugih foruma. :lol:
Postoje dva tipa CRT-a i to su terijer (snaucer) i molos tip!!! Imate Krisa on je terijer tip a imate i sliku Arbata Bahrai-a koji je moloss.
Ne postoje CRT-i sa kracom dlakom jer frizura je standardna za oba tipa a oni se razlikuju po drugim stvarima, gradji i temperamantu.
Tacno je da su pri pocetku stvaranja rase bila dva tipa sa kracom i sa dugom...ali to je sada stopljenjo u jedno! Neki kazu da po Rusiji mozda pri vojsci moze da se sretnu takvi primerci ali ja stvarno nemam pojma. Inace CRT je jedna ogromna tajna KGB-a! 8-)

Ljudi veceras definitivno ne mogu da spavam jer ujutru rano krecem do odgajivaca da je preuzmem! U pitanju je zenka koja se zove Alma! Otac INTCH Korus,majka Kordoba (mlada klupska pobednica...) . Korus njen otac ima IPO1 ispit polozen a i majka sada treba da zavrsi sa IPO1 pa tako da je stene iz veoma radne kombinacije!
Namera mi je prvenstveno dobar odgoj,profesinalno koliko je to god moguce ,izlozbe pa mozda i radni ispiti.Ne naravno samo za ljubimca...

mali37 , cnogorci su uvek bili posebna prica u odgoju CRT-a. :-o
Tamo mozes naci psa za 500e kojji ovde u srbiji kosta oko 100-200 ali sa papirima je neki minimum 250evra. Dobro to i nije vazno toliko ali samo si me asocirao na njihove osobine prodavanja...


Rasa je stvarno dominantna ali je samo povlascena gazdi.U ovog psa kgb je stavio od zmije do slona! :lol: Prava istina ostace velika tajna. Veoma su inteligentni i brzo uce.
Uzimam zenku jer je privrzenija dosta vlasniku i naravno laksa je za dresuru. A ja sam pocetnik u ovoj rasi tako da napravio sam pravu stvar sto sam oddabrao zenku nadam se.


Pitajte jos nesto ako vas zanima. ;-) :D
 
Evo me dosao sam tek malopre!
Umoran sam kao niko! Citav dan u kolima...

Uzeo sam Almu, xexe!

Odusevljen sam ponasanjem za sada jer mnogo je dobro podnela put do Uzica, nije povratila nijednom (mada sam je drzao u krilu citav put) , nije piskila u kolima itd...Sto se exterijera tice,hm analiziram slicice i veoma sam zadovoljan! Par grescica koje smatram da mogu korigovati ishranom i ako uspem u tome bicu prezadovoljan jer cu imati stvarno dobrog psa.Karakter je stvarno meni super!!!! Probao sam sa neko gumenom koskom koja pisti,tako sam je malo zapistao ispred glave a ona je.... koska nece jos dugo a od izuzetno je jake gume za njen uzrast....
Ovo je bilo malo subjektivno ali videcete slike.
Evo je sada jela je lepo i odmara,a mozda je i zaspala (pored moje stolice za kompijuterom ) ali cu je preneti na posebno mesto kasnije.

Video sam i bracu iz legla i Kordobu(majku) i Shakiru (polutektku ).
Odgajivaci su bili veoma ljubazni sto se tice svega . Brzo je prosao put tako da mucenje je bilo zamaskirano zanimljivostcu sa Almom.
Ne mogu vise da pisem evo slika:

Front mi je opak! 8-)
IMG_2558-1.jpg


IMG_2559-1.jpg

Uzivam 8-)
IMG_2571-1.jpg


IMG_2576-1.jpg


IMG_2557-1.jpg


IMG_2572-1.jpg


IMG_2574-1.jpg


Pozz svima........
 
Jedan velikiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii pozdrav za ljubitelje CRT... Moja porodica i ja imamo cast da u svom domu odgajamo jednog predivnog nestasnog i nemirnog CRT po imenu Tom.On ima 3m i 14d i odusevljeni smo sa njim za sad mu popustamo jer je jedna velika beba.Da sam birala boljeg ne bih izabrala , obozavam ga on je moja dusha:p kad uspijem da ga slikam sto je jako tesko jer ne miruje nikako poslacu slike!
Jos jedanom veliki pozz za sve !
 
Ja sam ti amater jos uvjek u svemu ovome :oops: ali me to ne precava da ovo moje cupavo debelo ne obozavam :p Otac je Aron-Black majka Houp kupljen je u Smederevu u odgajivacnici.A sto se tice onih titula imaju i to a ja blage vezeeee! Mada nam je nas kinoloski sudija rekao da je zadovoljan sa njim i ovim papirima.Ali meni je on prirastao srcu i bez tih papira! :p Planiramo da ga saljemo na dresuru itd.
 

Back
Top