''Dan posle sutra''

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Gledali smo svi ovaj film... Danas dobih poruku od prijatelja

we got snow a few weeks ago... melbourne australia... it hasnt snowed in my area for so many
years... and its now summer... its the craziest weather... 4 degrees C in the morning and 32C+
in the afternoon with rain and hail somewhere inbetween...


Šta mislite o ovome?
 
haha :)
ma to mora da rade amerikanci sa ovim njihovim bombama...
salu na stranu, to moze da bude posledica globalnog zagrevanja....ali pitanje je da li je to zagrevanje prirodan proces ili ljudski rod doprinosi tome....u prvom slucaju ne mozemo da reagujemo....u drugom slucaju...
pa jeb ga, potrebno je mnogo vise svesti o planeti i o tome da ona predstavlja dragulj u krugu od *** svetlosnih godina da bi stali sa unistavanjem.....
 
Gledali smo svi ovaj film... Danas dobih poruku od prijatelja

we got snow a few weeks ago... melbourne australia... it hasnt snowed in my area for so many
years... and its now summer... its the craziest weather... 4 degrees C in the morning and 32C+
in the afternoon with rain and hail somewhere inbetween...

Šta mislite o ovome?

Moje misljenje je da je film dao dobru naucnu predikciju o ovom fenomenu. Ice age. Zemlja tokom svoje istorije je prolazila kroz taj period. Ne seceam se da li je na filmu to prikazano, ali smo ucili na faxu o tome da su pronalazili zivotinje, krupne zivotinje u ledu na aljasci negde sa smrznutom hranom u ustima. Sta to znaci? Pa znaci da su se zaledili u jednom momentu. Kako je to moguce? Sa danasnjom klimom kakva je tesko da se tako nesto ne moze ni desiti. Ali, ako se setite scene iz filma kada vojnici lete helikopterom pa kada se zaledi prvo gorivo pa stane motor, pa oni jos padnu a helikopter ne eksplodira i kad lik izadje napolje za tri sekunde ostane ukocen bez daha, to daje dobru sliku o kakvoj situaciji je reci. Temperatura 150 ispod nule. Brrrr.;-)
Cinjenica jeste da smo u takvom vremenskom dobu kada se globalna klima menja. Ljudski faktor u nekim slucajevima utice vise ili manje ali u svakom slucaju dobrim delom je to i prirodni proces.
Postoje slobodni naucnici koji tvrde da zagadjenje iz fabrickih dimljaka i automobila je toliko malo da se ne mora ni uzimati u obzir vec da je tu na snazi pitanje politickih i ekonomskih interesa pa se pokrece naucno pitanje o ocuvanju sredine cime bi se ukinulo nekome nesto... ili umanjilo nekome nesto... No to u to ne bi trebalo polagati mnogo poverenja. Bitno je da se nesto uradit povodom svakog vida zagadjivanja , pa cak i ako je rec o obicno desodoransu.
Dalje, jedna cinjenica koja je proverena i apsolutno tacna, posledica cunamija u indiji su bile globalne. I ako za nas je to neprimento bilo tada, moze vrlo lako da postane jako primetno za dalje. Male promene u sadasnjosti uvek rezultuju neke promene i u buducnosti. Kakve promene u buducnosti ce se desiti zavisi od velicine promene u proslosti zar ne? Prirodno logicno.
Posledice su sledece: Duzina dana se smanjila za 2,68 mikro sekundi, za nas neprimetno, dalje, spljnostenost zemlje se smanjila ( ne mogu tacno da se setim za koji procenat ali cu pokusati da nadjem ), dalje, severni pol je poce da se pomera ka Americi, tada je imao pomak 2,5 cm u tom momentu. Trenutno nemam podatak da li je to napredovalo. Lednik ( tada je objavljeno d javnosti da je velicine 100 milja ) je bio velicine Italije, koji se otkinuo od ostale celine i poceo naglo da topi. Dalje, globalna temperatura je porasla za 4 stepena sto u opste nije malo. U poslednjih 6 godina imali smo porast temperature za 6 stepeni ( globalni porast temperature) do 2010-te se ocekuje porast za jos 8 stepeni sto moze zaista biti katastrofalno. Tada moze da krene scenario kao u filmu, desolanizacija severno atlanske golfske struje, kojoj dugujemo nasu klimu, klima se menja, otopljavanje leda, formiranje 3 giga ciklona iznad aljaske, skotske i sibira koji za sedam dana se spajaju u jedan i obilaze planetu.... Kao sto rekoh, film je izuzetno dobra naucna predikcija. Ima li nade? Ima!!! Ocigledan primer smo mi sami. Zivot je i do sada uvek nalazio nacin da prezivi to nije pravilo i nije zakon, ali nadajmo se da ce biti tako.;-)

Ako nekoga zanima ova oblast za studiranje, ka odskocnu dasku bih preporucio studije geografije u NS. Imaju fin program i velike mogucnosti da vas posalju izvan zemlje na usavrsavanje.
Sto se tice fenomena snezne grudve ili ledenog doba mozete pogledati na internetu ili u nkeoj proavnici knjiga ali trazite da to bude od Milutina Milankovica ( nas covek ).;-)
On se smatra u celom svetu za najveceg naucnika ledenog doba. Verovatno ste culi za pojam " Milankovicevi Ciklusi"! Potrazite to.
Jos nesto zanimljivo, Milutin Milankovic, njegovo ime je dato jednom moru na mesecu. Pored njega, njega i Tesla ima svoje mesto takodje na Mesecu. A ja, ja sam se udaljio do teme zar ne?;-)
 
Pazi kad si me skenjao maksimalno sa ovim... Ebe mi se što će se ponovo stvoriti nekakva ljudska vrsta, šta ću ja da radim? Moje dete??? Može li to ikako da pričeka koju stotinu godina???


2010.??????
 
da se nadovezem na razne klimatske promene (ali mrzi me da kucam k'o Proximo, napio sam se piva) :)

danas je bila emisija na National Geographics koja se bavila upravo tim stvarima, dakle nestankom raznih civilizacija, ali usled naglih klimatskih promena.
Bilo je neko pleme na podrucju danasnjeg Grand Kanjona :), koje se bavilo poljoprivredom gajilo kukuruz, pravilo visespratne gradjevine, itd....u svakom slucaju vrlo napredni za to doba. E sad, neko ce reci, kako to, kad je tamo pustara....pre 3000 godina, tamo nije bila pustara vec plodna ravnica. Iznenada su se desile takve promene (suse) koje su jednostavno naterale te likove da popale odatle i odu u plodnije krajeve.
Bilo je price i o jednom od plemena iz centralne ili juzne amerike na koje je ogroman uticaj izvrsio El Ninjo....
Bilo je i "iznenadnih" ledenih doba, bilo je svacega...
 
Pazi kad si me skenjao maksimalno sa ovim... Ebe mi se što će se ponovo stvoriti nekakva ljudska vrsta, šta ću ja da radim? Moje dete??? Može li to ikako da pričeka koju stotinu godina???


2010.??????

Panika je najveci neprijatelj kod naseg naroda, pored promaje.( crni gruja );-)

Napisacu ti opet veceras kad jedan post ako budem znao za sebe. Sad sam na pauzi pa moram da idem. ;-)
 
samo jedno pitanjce...
da li govorimo o sprecavanju tih pojava ili o delovanju nakon katastrofa....
namerno kazem katastrofa, posto dok se ne desi nesto veliko, niko nece da prdne po tom pitanju....
 
samo jedno pitanjce...
da li govorimo o sprecavanju tih pojava ili o delovanju nakon katastrofa....
namerno kazem katastrofa, posto dok se ne desi nesto veliko, niko nece da prdne po tom pitanju....
Ljudi, pisem vam sa 1% snage jer sam slomljen. Ali obecao sam jos juce da cu napisati nesto.

Jomini, netreba da se nervozas zbog toga jer to nije proces koji ce se desiti tek tako. Potrebno je vremena malo za to. Ako i pocne ICE AGE, verovatno ga ni unuci tvoji nece doziveti. No, kakve su sanse da se to spreci? Jednake sansama da odemo svi na drugu planetu do tada?;-)
Pre oko godinu dana sam nasao jedan datum. Taj datum sam pratio i pokusavao da vidim gde se sve pojavljuje. Rec je o 22. decembru 2012. godine. Ovo moze biti malo misticno i unapred kazem da ne sudite o tome samo zato sto sam ja nasao slicnosti.
Culi ste svi za Maje, misteriozno nestalu civilizaciju. Njihov kalendar se zavrsavao bas tog datuma. Oni su merili vreme u nazad i svoj kalendar su zavrsili bas tog datuma. Niko ne zna zasto. U Bibilij se na jednom mestu " Bog" izjasnjava kako ce svet prestati da postoji 2000 i ( dve hiljade i neke godine ).
Dalje, dosta skeptika za taj datum najavljuju prvi kontakt sa trecom vrstom. ;-)
Jesam te jos uplasio sad?;-)
 
Obersturmfuehrer:
haha :)
ma to mora da rade amerikanci sa ovim njihovim bombama...
salu na stranu, to moze da bude posledica globalnog zagrevanja....ali pitanje je da li je to zagrevanje prirodan proces ili ljudski rod doprinosi tome....u prvom slucaju ne mozemo da reagujemo....u drugom slucaju...
pa jeb ga, potrebno je mnogo vise svesti o planeti i o tome da ona predstavlja dragulj u krugu od *** svetlosnih godina da bi stali sa unistavanjem.....
Bez šale na stranu. Ja ću samo da iznesem podatak bez komentara.
Do 1990 g. u mojim krajevima je rađalo izuzetno dobro svako voće i povrće. Sama 1990 g. je bila tako rodna da je to bilo prosto nevjerovatno. Posije 1990 g. kao da je sve đavo spržio. Džaba i rad i đubrenje i navodnjavanje, ne može ništa da rađa, pa ne može. Šta je sve to uzrokovalo i da li su Ameri ostavili kakvog traga poslije odlaska (mada su jos prisutni) sa ovih prostora, neću da nagađam. Znam samo da na pijaci ne mogu kupiti ama ni jednu prirodnu sortu voća i povrća.
 
Bez šale na stranu. Ja ću samo da iznesem podatak bez komentara.
Do 1990 g. u mojim krajevima je rađalo izuzetno dobro svako voće i povrće. Sama 1990 g. je bila tako rodna da je to bilo prosto nevjerovatno. Posije 1990 g. kao da je sve đavo spržio. Džaba i rad i đubrenje i navodnjavanje, ne može ništa da rađa, pa ne može. Šta je sve to uzrokovalo i da li su Ameri ostavili kakvog traga poslije odlaska (mada su jos prisutni) sa ovih prostora, neću da nagađam. Znam samo da na pijaci ne mogu kupiti ama ni jednu prirodnu sortu voća i povrća.

Jel smem da pitam u gde zivis? Predpostavljam da si u RS ili ? Ja sam iz RS ali sam nedavno pobegao odatle.;-) poznato mi je to sto se tice radjanja voca i povrca, poznato mi je i njegov kvalitet na pijaci veruj mi. Ali opet, gledaj to sa vedrije strane. Kod amera kad udjes u prodavnicu i hoces da izaberes jabuke, stane ti mozak. Sto? Zato stu su sve iste, isto crvene, iste velicine, obima, ma sve karakteristike koje okom mozes da opazis sve su iste. Jel to prirodno? Mislim priroda jeste savrsena ali prirodno je da u jabuci bude recimo i crv zar ne? Prirodno je da je na nekim mestima crvenijia na nekim slabije ili zuta. A kod njih ako su jabuke zute onda su zute. Ako su crvene onda su maksimalno crvene. Nedavno sam gledao voce i rekoh taman evo kruske normalne kad prodavac kaze nisu to kruske nego jabuke. Ja mislim u sebi, sta ces ti da mi govoris odrasto sam na selu, znam kako izgleda kruska a kako jabuka. Ali vraga, oni su ukrstili i jedno i drugo i dobili izduzene jabuke. ;-) Oblik kruske ali ukus vise vuce na jabuku. Znas kad vidis da je sve izvestaceno. Ili mrkvu recimo. Mislim da je nemoguce da prirodno mrkva naraste svega 5 cm i da bude sva iste debljine iste boje bez igde da je ostecena, znaci savrsena.
A sta su nama bacali to samo oni znaju. Nedavno sam citao u vezi obolelih od raka. Ne mogu da se setim cifara ali broj je neoprostivo veliki u odnosu na pre 1992.
 
proximo:
Ljudi, pisem vam sa 1% snage jer sam slomljen. Ali obecao sam jos juce da cu napisati nesto.

Jomini, netreba da se nervozas zbog toga jer to nije proces koji ce se desiti tek tako. Potrebno je vremena malo za to. Ako i pocne ICE AGE, verovatno ga ni unuci tvoji nece doziveti. No, kakve su sanse da se to spreci? Jednake sansama da odemo svi na drugu planetu do tada?;-)
Pre oko godinu dana sam nasao jedan datum. Taj datum sam pratio i pokusavao da vidim gde se sve pojavljuje. Rec je o 22. decembru 2012. godine. Ovo moze biti malo misticno i unapred kazem da ne sudite o tome samo zato sto sam ja nasao slicnosti.
Culi ste svi za Maje, misteriozno nestalu civilizaciju. Njihov kalendar se zavrsavao bas tog datuma. Oni su merili vreme u nazad i svoj kalendar su zavrsili bas tog datuma. Niko ne zna zasto. U Bibilij se na jednom mestu " Bog" izjasnjava kako ce svet prestati da postoji 2000 i ( dve hiljade i neke godine ).
Dalje, dosta skeptika za taj datum najavljuju prvi kontakt sa trecom vrstom. ;-)
Jesam te jos uplasio sad?;-)
Haha, manje nego prošli put, ali uglavnom iz razloga jer izbegavam da se vodim nekakvom simbolikom ili da neke pojave gledam kao mistične. Datumi su ono što me plaši, a ne ono kako se došlo do njih. U svakom slučaju ne mogu ni da zamislim šta bih radio recimo sutra ako bi počelo nešto poput navedenih.... Nepogoda. :wink:
 
Haha, manje nego prošli put, ali uglavnom iz razloga jer izbegavam da se vodim nekakvom simbolikom ili da neke pojave gledam kao mistične. Datumi su ono što me plaši, a ne ono kako se došlo do njih. U svakom slučaju ne mogu ni da zamislim šta bih radio recimo sutra ako bi počelo nešto poput navedenih.... Nepogoda.

Nemoj druze ni da zamisljas, opusti se i uzivaj. Ja sam se opterecavao nekad sa tim, sta ako pocne ovo sta ako pocne ono. Prilicno sam posvecen nauci ( mozda i previse ;-)) i onda s vrmena na vreme uvek saznam neku novu boljku planete i pomislim da moze poceti ovako a ovao se zavrsiti.
Najbolje je druze baviti se onim stvarima koje mozes da menjas i prilagodjavas sebi. No, da ne pisem ovo kad znam da to i sam znas zar ne?;-)
 
proximo:
Jel smem da pitam u gde zivis? Predpostavljam da si u RS ili ? Ja sam iz RS ali sam nedavno pobegao odatle.;-) poznato mi je to sto se tice radjanja voca i povrca, poznato mi je i njegov kvalitet na pijaci veruj mi. Ali opet, gledaj to sa vedrije strane. Kod amera kad udjes u prodavnicu i hoces da izaberes jabuke, stane ti mozak. Sto? Zato stu su sve iste, isto crvene, iste velicine, obima, ma sve karakteristike koje okom mozes da opazis sve su iste. Jel to prirodno? Mislim priroda jeste savrsena ali prirodno je da u jabuci bude recimo i crv zar ne? Prirodno je da je na nekim mestima crvenijia na nekim slabije ili zuta. A kod njih ako su jabuke zute onda su zute. Ako su crvene onda su maksimalno crvene. Nedavno sam gledao voce i rekoh taman evo kruske normalne kad prodavac kaze nisu to kruske nego jabuke. Ja mislim u sebi, sta ces ti da mi govoris odrasto sam na selu, znam kako izgleda kruska a kako jabuka. Ali vraga, oni su ukrstili i jedno i drugo i dobili izduzene jabuke. ;-) Oblik kruske ali ukus vise vuce na jabuku. Znas kad vidis da je sve izvestaceno. Ili mrkvu recimo. Mislim da je nemoguce da prirodno mrkva naraste svega 5 cm i da bude sva iste debljine iste boje bez igde da je ostecena, znaci savrsena.
A sta su nama bacali to samo oni znaju. Nedavno sam citao u vezi obolelih od raka. Ne mogu da se setim cifara ali broj je neoprostivo veliki u odnosu na pre 1992.
Kad već mogu dobiti informaciju iz prve ruke, kakav je ukus toga voća, pošto mi je rečeno da je to voće drvenasto i prilično bezukusno? Uopšte, kakva je hrana? Da li je u Kanadi bolja situacija što se toga tiče od USA?
 
a ovo je vrhunac neinformisanosti
100_0857_1.jpg

komentar pored slike: Another jet lays out another trail into the pattern.
 
ah da...
ko se dvoumi sta je to contrail...
To je condenastion trail, a nastaje kao posledica izbacivanja vodene pare iz motora u atmosferu....tada dobijamo ove vestacki stvorene oblake, koji su cisti da cistiji ne mogu biti, posto se sastoje od vodene pare.
Oni ce na nebu da se zadrze onoliko dugo koliko to atmosferski uslovi dozvoljavaju. Uglavnom ce ispariti jako brzo, ali ako je atmosfera stabilna i mirna na nebu cemo imati gomile tragova od aviona.
Normalno, njihova gustina zavisi od gustine avio saobracaja...

dodatak:
na ovo slici
LV55.JPG

jasno vidimo avio saobracaj.
Jasno se vide koridori, kao i polozaj jedog navigacionog sredstva (mesto ukrstanja tragova), verovatno je u pitanju VOR ili ADF pokazivac. Oba se koriste u navigaciji i instrumentalnom letenju.
 

Back
Top