U POMOĆ!!!

Guru 42

Veoma poznat
Poruka
13.324
Zamolio bih poznavaoce da mi daju svoj sud o aparatu- EOS XT REBEL DS 6041!!
Interesuje me, najviše, kada je proizveden i da li se isplati dati za isti 350 ojra?!!
Zahvaljujem.. :roll:
 
To treba da je Canon 350D, o kome je ovde već bilo dosta reči. Zavisi koliko je očuvan, ali ako je u pristojnom stanju i ako ti iz nekog razloga ne treba veća rezolucija o 6MP vredi.
 
Koliko znam Rebel XT je u S. Americi ono sto je u Evropi 350D , samo me zbunjuje ona oznaka posle, ako je to 350D pa jos sa objektivom i ispravan, odmah uzmi!
 
Hvala!!
Aparat je , potpuno, nov sa objektivom 18- 55 mm..
Ne mogu ni na guglu da nađem nikakve podatke o njemu, pa sam zaključio da je stariji model od 350 D.. Koji objektiv bi mogao da dokupim, za njega, a da nije ppreviše skup( za makro i tele)..
EOSDS6041A.jpg
 
EOS Digtal Rebel je 300D, a ESO Digital Rebel XT je 350D. Pomenuti broj je samo interna oznaka.

Što se tiče objektiva, bilo bi zgodno da kažeš gde kupuješ kako ne bi bilo predloga za neke objektive koji ne mogu da se nađu lako.
 
Ovaj tvoj aparat je 300D i svojevremeno su ga zvali "osakaceni 10D ".
Ako pogledas ovaj link i cenu aparata na njemu, videces da ces baciti pare, iz prostog razloga sto ces vremenom shvatiti da ti je 6.3MP, malo(malo crop, malo artefakti kada fotku gledas na 100% zoom itd . . .).
Medjutim novac, verovatno, igra presudnu ulogu (nazalost).
Evo ti jedan link sa detaljnim preview-ima. . .

http://www.steves-digicams.com/2003_reviews/300d.html

Sad . . . izvini ako sam te malo poremetio, ali imao sam najbolju nameru.
 
Ne vidim zasto je 6 MP malo...........i Nikon D50/70 ima 6 MP kao i Pentax K100D pa nemaju nista losiji kvalitet slika od recimo 350D sa 8 MP. Ova 2 MP viska nista znacajno ne donose, nisam siguran ali mislim da je cip kod oba Canonova modela isti.
Ko jos gleda sliku 100% na monitoru, prosecan 17/19 incni monitor ne moze da prikaze ni 50% od maximalnih 3000x2000 px ili koliko ih je vec na 6MP kameri.

Razlika izmedju 350 (300D) i 590 (350D) eura je poprilicno visoka da bi se rekalo da je ovo bacanje para. Ok, 350 je sigurno bolji od 300 ali za ovu razliku u ceni moze da se kupi odlican objektiv! Sve zavisi koliko covek ima para i planira da ulozi kasnije u objektive, ali cini mi se da nema mnogo cim trazi jeftine macro i zoom stakla.

Kao sto sam ranije spomenuo onoj gospodjici, bolje losije telo plus dobar objektiv nego obrnuto!
 
miamia:
Ovaj tvoj aparat je 300D i svojevremeno su ga zvali "osakaceni 10D ".
Ako pogledas ovaj link i cenu aparata na njemu, videces da ces baciti pare, iz prostog razloga sto ces vremenom shvatiti da ti je 6.3MP, malo(malo crop, malo artefakti kada fotku gledas na 100% zoom itd . . .).
Medjutim novac, verovatno, igra presudnu ulogu (nazalost).
Evo ti jedan link sa detaljnim preview-ima. . .

http://www.steves-digicams.com/2003_reviews/300d.html

Sad . . . izvini ako sam te malo poremetio, ali imao sam najbolju nameru.
Bacanje para?! Zavisi za šta treba da se koriste fotografije. Sa 6.3MP može da se odštampa korektna fotografija na A4. Ako je potreban neki veći format, a da nije bilboard, onda možda i treba nešto više.
 
Ne znam tacno cene, ali mozda bi za razliku od 250 eura mogao da uzmes Sigmu 18-125 i da pucas bolje slike u ovoj kombinaciji nego sa 350D i kit objektivom.........
 
Momci!! hvala na savetima!!
Ja slikam iz čiste zabave, znači, lično zadovoljstvo je u pitanju i nemam nameru da štampam bilborde.. ali, razmisliću još malo.. Aparat, definitivno, nije neka klasa, ali što se mene kao amatera tiče..... i nije tako loš.. Trenutno posedujem FinePix 5600, a od njega je svakako bolji.. da ne kažem: meni je kao amateru previše, da dam, soma ojra za neki solidan profesionalni aparat..
U svakom slučaju, hvala vam na savetima!!
 
bojan p:
Bacanje para?! Zavisi za šta treba da se koriste fotografije. Sa 6.3MP može da se odštampa korektna fotografija na A4. Ako je potreban neki veći format, a da nije bilboard, onda možda i treba nešto više.


Imao D50, kupio pre par dana D80 . . .6MP-10MP . . .
Znam sta pricam . ..
Nece covek moci da odoli a da se ne proba u stock-u, npr.I tu ce poceti da bedaci i da se pita . . .To po pitanju stampe fotke i nije presudno, jer, i sa 3,2 MP, mozes da uz pomoc PShopa stampas na cemu god zelis.Videces i sam kad jednom uradis 100% crop i zapitas se na sta si pukao novac, a neces moci da ga se otarasis tako lako(aparata).
Izvinite zbog s'brda-s' dola pisanja, oci mi se sklapaju, a hteo sam da dam bar deo odgovora.
p.s.
Mozda ja nisam u pravu-(ne tvrdim ja nista), a i na kraju krajeva, amater sam da ne moze biti gori.Samo probam da vezem i ekonomski i zadovoljstveni i kvalitativni deo price . .. :)
 
miamia:
Imao D50, kupio pre par dana D80 . . .6MP-10MP . . .
Znam sta pricam . ..
Nece covek moci da odoli a da se ne proba u stock-u, npr.I tu ce poceti da bedaci i da se pita . . .To po pitanju stampe fotke i nije presudno, jer, i sa 3,2 MP, mozes da uz pomoc PShopa stampas na cemu god zelis.Videces i sam kad jednom uradis 100% crop i zapitas se na sta si pukao novac, a neces moci da ga se otarasis tako lako(aparata).
Izvinite zbog s'brda-s' dola pisanja, oci mi se sklapaju, a hteo sam da dam bar deo odgovora.
p.s.
Mozda ja nisam u pravu-(ne tvrdim ja nista), a i na kraju krajeva, amater sam da ne moze biti gori.Samo probam da vezem i ekonomski i zadovoljstveni i kvalitativni deo price . .. :)

Sve je to ok, znamo da je 10MP bolje od 6..........ali ti poredis dve klase aparata, D80 je duplo skuplji od D50.
Ne znam u cemu je poenta crop 100%, koja je svrha toga? Da mozda iz punog formata izvuces jedan deo slike? Ok, ali koliko to cesto koristis? Tj. koliko cesto to treba prosecanom korisniku?

Sa druge strane ako idemo tom logikom, gde cemo povuci crtu, ja bih onda mogao da kazem, a sto nisi uzeo D2 od 12 MP, ali kosta 4K eura........
 
@miamia
Naravno da ima razlike između 6MP i 10MP, ne bi bilo dobro da je nema. Međutim, tu razliku se više isplati dati za bolji objektiv, nego za dodatnih 4MP. Zašto stalno isecaš kadrova, ako je to ono što podrazumevaš pod 100% crop? Zar nije bolje da uradiš kadriranje pre nego što pritisneš okidač?

Nadam se da je ovih par predloga pomoglo i da ćemo uskoro videti @gurua ovde sa fotografijama napravljenim novim fotoapratom.
 
bojan p:
@miamia
1. Zašto stalno isecaš kadrova, ako je to ono što podrazumevaš pod 100% crop? Zar nije bolje da uradiš kadriranje pre nego što pritisneš okidač?

2.Nadam se da je ovih par predloga pomoglo i da ćemo uskoro videti @gurua ovde sa fotografijama napravljenim novim fotoapratom.

1.Mislim da je totalno bezvezno pitanje,iz razloga sto veoma retko radim 100%crop . . .
Ne zbog toga sto sam dobar ili los sa aparatom, vec zato sto je mali broj situacija koje iziskuju tu potrebu.
2.Apsolutno se slazem.
 
klika:
1.Sve je to ok, znamo da je 10MP bolje od 6..........ali ti poredis dve klase aparata, D80 je duplo skuplji od D50.


2.Sa druge strane ako idemo tom logikom, gde cemo povuci crtu, ja bih onda mogao da kazem, a sto nisi uzeo D2 od 12 MP, ali kosta 4K eura........


1.Ni jednog momenta nisam napravio poredjenje, niti povukao paralelu izmedju ta dva aparata ili bilo kojih drugih, vec sam samo zeleo da argumentujem to o cemu pricam.
2.Zato sto nisam imao para . . . :) Tu si 100% crop, ovaj ne, u pravu :)

E, sad . . .
Imam micro nikkor 105/2.8(na taj objektiv sam se napalio i kupio ga bez razmisljanja) koji vazi za vrhunsko staklo(s' razlogom), primena mu je u macro, portretnoj itd fotografiji.Toliko para sam tada imao - da sebi priustim jedan deo palete vrhunskih nikon objektiva.
Pored njega imam i 18-55(kit objektiv).
Verovatno znas i sam da ako odlicno staklo prati "losiji" aparat dzaba ti sve (imao-video). . .
Tek od kad imam D80 mi je jasnije zasto 105 cene kao vrh objektiv.A, isto tako cu videti(daj Boze) taj objektiv na telu mnogo boljem od D80.Toliko o teoriji"losije telo-bolji objektiv" u klasi low-end aparata.To pravilo je moglo da vazi u vreme analogne fotografije.
Hocu da kazem da : ako si ogranicen (materijalno) i ne mozes sebi da priustis da imas odlicno staklo koje ce pratiti iole sofisticiran aparat-bolje da se ne upustas u svu tu pricu dok ne doje vreme za prave stvari.
Ne zovu se za dzabe "entry-level" aparati : D50, 300D, 350D itd.

Sad . . .
Sve ovo je moje licno vidjenje stvari i zao mi je sto smo krenuli offtopic, @guru-sorry.
Pozdravljam Vas :)
 
miamia:
1.Mislim da je totalno bezvezno pitanje,iz razloga sto veoma retko radim 100%crop . . .
Ne zbog toga sto sam dobar ili los sa aparatom, vec zato sto je mali broj situacija koje iziskuju tu potrebu.
...
Onda mi zaista nije jasna poenta tvog prvog komentara u kome kažeš da je kupovina 350D bacanje para, jer kada kreneš da radiš 100% crop i tako dalje.... Ako tako gledaš onda je svaka kupovina aprata bez 10000-15000 evra, bacanje para.

@guru je lepo pita da li se isplati dati određenu količinu novca (350 evra) za taj aparat. Odgovar na ovo pitanje je DA, kao što sam ranije već napisao.
 
sorry @guru 42
sorry @jomini i svi ostali za offtopic . . .

bojan p:
Onda mi zaista nije jasna poenta tvog prvog komentara u kome kažeš da je kupovina 350D bacanje para, jer kada kreneš da radiš 100% crop i tako dalje.... Ako tako gledaš onda je svaka kupovina aprata bez 10000-15000 evra, bacanje para.

@guru je lepo pita da li se isplati dati određenu količinu novca (350 evra) za taj aparat. Odgovar na ovo pitanje je DA, kao što sam ranije već napisao.

Nisam rekao 350D, vec 300D i o njemu je bilo reci, a ne o 350D . . .
10-15000 . . . karikiras i bez potrebe flame-ujes jer si ti taj koji je mene citirao i krenuo u razjasnjavanje.Ja nisam sudio ni o cijem misljenju ili vidjenju, vec samo izneo svoj stav.

p.s.
Evo ti jos jedan primer 100 i vise % crop-a . . .
http://i101.photobucket.com/albums/m60/panemoj2005/DSC_0202.jpg
http://i101.photobucket.com/albums/m60/panemoj2005/DSC_00362.jpg
 
miamia:
Nisam rekao 350D, vec 300D i o njemu je bilo reci, a ne o 350D . . .
10-15000 . . . karikiras i bez potrebe flame-ujes jer si ti taj koji je mene citirao i krenuo u razjasnjavanje.Ja nisam sudio ni o cijem misljenju ili vidjenju, vec samo izneo svoj stav.

p.s.
Evo ti jos jedan primer 100 i vise % crop-a . . .
http://i101.photobucket.com/albums/m60/panemoj2005/DSC_0202.jpg
Ako pogledaš prvu poruku
Zamolio bih poznavaoce da mi daju svoj sud o aparatu- EOS XT REBEL DS 6041!!
Interesuje me, najviše, kada je proizveden i da li se isplati dati za isti 350 ojra?!!
Zahvaljujem.. :roll:
uočićeš da je pomenut EOS Rebel XT tj. 350D. Odakle tebi ideja da se uopšte diskutuje o 300D?
 
sorry @guru 42
sorry @jomini i svi ostali za offtopic . . .


bojan p:
Ako pogledaš prvu poruku
uočićeš da je pomenut EOS Rebel XT tj. 350D. Odakle tebi ideja da se uopšte diskutuje o 300D?

@bojane p, @bojane p . . .
Ako ono sto tvrdis i o cemu raspravljas potkujes znanjem ( i spoznaji da (ne)znas o cemu pricas ), shvatices da je @Guru 42 pogresio jer "rebel XT" je eos 350, a "DS 6041" je eos 300 iliti samo Canon EOS (bez XT i bez 300).
A, pritom, je EOS300 - oko 350e.
A, pritom je EOS350XT- oko 640e.

p.s.
google je tvoj najbolji drug . . .
 
miamia:
sorry @guru 42
sorry @jomini i svi ostali za offtopic . . .




@bojane p, @bojane p . . .
Ako ono sto tvrdis i o cemu raspravljas potkujes znanjem ( i spoznaji da (ne)znas o cemu pricas ), shvatices da je @Guru 42 pogresio jer "rebel XT" je eos 350, a "DS 6041" je eos 300 iliti samo Canon EOS (bez XT i bez 300).
A, pritom, je EOS300 - oko 350e.
A, pritom je EOS350XT- oko 640e.

p.s.
google je tvoj najbolji drug . . .
Znam ja dobro o čemu pričam, ali nisam obratio pažnju na fotografije, ako su to uopšte fotografije aparata koji je na prodaju. Rebel XT i DS 6041 ne mogu nikako da budu isti aprati, ali i dalje ne vidim kako si zaključio šta se od ova dva odnosi na aparat koji @guru ima priliku da kupi?
 
miamia:
E, sad . . .
Imam micro nikkor 105/2.8(na taj objektiv sam se napalio i kupio ga bez razmisljanja) koji vazi za vrhunsko staklo(s' razlogom), primena mu je u macro, portretnoj itd fotografiji.Toliko para sam tada imao - da sebi priustim jedan deo palete vrhunskih nikon objektiva.
Pored njega imam i 18-55(kit objektiv).
Verovatno znas i sam da ako odlicno staklo prati "losiji" aparat dzaba ti sve (imao-video). . .
Tek od kad imam D80 mi je jasnije zasto 105 cene kao vrh objektiv.A, isto tako cu videti(daj Boze) taj objektiv na telu mnogo boljem od D80.Toliko o teoriji"losije telo-bolji objektiv" u klasi low-end aparata.To pravilo je moglo da vazi u vreme analogne fotografije.
Hocu da kazem da : ako si ogranicen (materijalno) i ne mozes sebi da priustis da imas odlicno staklo koje ce pratiti iole sofisticiran aparat-bolje da se ne upustas u svu tu pricu dok ne doje vreme za prave stvari.
Ne zovu se za dzabe "entry-level" aparati : D50, 300D, 350D itd.

Sad . . .
Sve ovo je moje licno vidjenje stvari i zao mi je sto smo krenuli offtopic, @guru-sorry.
Pozdravljam Vas :)

Nije bitno sto smo krenuli off topic, nece skoditi........

Vidim da si usao u ozbiljnu opremu, dobro je ako te zena ne nabije na kolac :-) za poprilicno ulozena sredstva .......

Pazi, u vezi ove teorije, losije telo-dobar objektiv, i obrnuto, video sam izvanredne slike na Pbase.com sa 350D i odlicnim objektivima, ali isto tako neces nista izvuci ni sa 400D ako imas kit objektiv. Ja sam, ako je covek ogranicen sa novcem, uvek za prvu pomenutu varijantu. Takodje, nisam mogao da veujem kako se dobre slike mogu dobiti sa D50, koji je stvarno entry level aparat, ali sa dobrim staklom cuda cini.Takodje, nema u ovom rangu o kojem pricamo losih aparata, sve je to dobro, ima losi ili dobrih fotografa, ko ne zna nece mu pomoci ni D200.

Kao sto sam vec ranije pominjao, ja sam bio u dilemi da li da uzmem novi Pentax K10D, cudo od aparata za samo US$900 za telo, ili K100D za 50% manju cenu, ali ipak idem na losije telo i u startu planiram za tu razliku da uzmem ili Sigmu 17-70 ili Pentax 16-45, tu jos nisam nacisto.

Sve zavisi sta covek zeli, ja tek kupujem prvi DSLR i ne zelim u smaom startu da dajem vise novca, znas i sam da cene telima padaju drasticno, bolje da uzmem posteno staklo.
Takodje, uvek se drzim jedne svoje teorije pri kupovini elektroneske opreme, nikada ne kupujem ono poslednje na trzistu jer je cena uvek naduvana, sve se to za kratko vreme dobije za dosta manje novca.
 
bojan p:
Znam ja dobro o čemu pričam, ali nisam obratio pažnju na fotografije, ako su to uopšte fotografije aparata koji je na prodaju. Rebel XT i DS 6041 ne mogu nikako da budu isti aprati, ali i dalje ne vidim kako si zaključio šta se od ova dva odnosi na aparat koji @guru ima priliku da kupi?


Molim te da vise ne raspravljamo, jer mi vredjas inteligenciju (to sto vredjas svoju je tvoj problem) . . .
Pogledaj boldovano i underline-ovano i bice i tebi jasno kako sam shvatio na sta, odnosno na koji aparat @Guru 42 misli i da ni on sam ne zna da je u pitanju pomenuo dva razlicita aparata.

Zamolio bih poznavaoce da mi daju svoj sud o aparatu- EOS XT REBEL DS 6041!!
Interesuje me, najviše, kada je proizveden i da li se isplati dati za isti 350 ojra?!!
Zahvaljujem..

p.s.
Evo ja sam tu da ti besplatno i bez obaveza pokazem i dokazem da ipak ne znas o cemu pricas.
I nemoj, molim te, da apliciras vise, jednostavno reci da si pogresio i da si se prvio pametan, a nisi imao potrebe.
 
@klika
Apsolutno stoji sve sto kazes, ali . . .
Po mni treba uzeti npr. situacija : ako nemas novac za, lupam, nikon D200 ili canon 30D, kupis kvalitativno aparat pribliznog cenovnog ranga (tako ja bar razmisljam), a ne aparat koji je 5 klasa ispod nekog koji se smatra odlicnim za iole prihvatlivu cenu(tu ne mislim na D2xs, 5D itd ) i onda kupujes vrh objektive.Ako imas novac za Canon 17-40L, glupo je kaciti ga na eos300, ili ekvivalent iz nikon tabora, jer ne mozes da ocekujes da ce ti to staklo pruziti maximum.
Sve (skoro sve) te fotke koje i ti i ja gledamo na Pbase i ostalim mestima nisu u full rezoluciji, osim kada ti zelis da download-ujes full fotku jer te zanima sta je i kakva je situacija, vezana za sam aparat.
Skoro sam bio u studiju i fotkao sa full svetlom (svetlomer, bowens rasveta itd), znaci svi uslovi da se pokaze prava moc aparata i dodjem kuci, pogledam neke fotke 100% i zgranem se od artefakata koje ponekad proizvodi D50 . . .
I odem i kupim D80 . . . :)

p.s.
evo ga crop i vidi artefakte ispod slova "V"
http://i74.photobucket.com/albums/i258/panemoj/Clip_3.jpg
 

Back
Top