NVIDIA geForce FX 5900 ventilator

codemaker

Iskusan
Banovan
Poruka
6.514
U zadnje vreme mi je graficka izbacivala poruku da nema dovoljno napona da radi normalno i zaustavi se ventilator. Kupio sam napajanje koje moze da upali tenk u zimsko jutri, ali se ponavlja ista stvar.
Ono sto sam primetio je da je ventilator postao dosta bucan (dok radi), mozda je ventilator otisao, kad se zagreje "zabrekne" i ne moze vise da vrti? Svasta mi pada na pamet...

Nakon te poruke, nivo rada kartice se smanji (nema sanse da se neka igra potera na primer) ali mogu satima da radim normalno sto se tice programiranja, kompajliranja i jednostavnija upotreba grafike, koju moze i obicna VGA da isporuci. Doduse, jasno mi je da cu tako verovatno spaliti karticu.

Pitanje glasi, da li se isplati petljati sa servisiranjem te kartice ili uzeti novu? Baska sto nemam vremena a i ne znam ni gde da je nosim.

Ajde saveti, da se resim bede.
 
bila je lepa i dugacka rasprava o tome vec ovde.Ja sam pristalica wd40,neko drugi ulja za shivace masine,pa izaberi.Skini ventilator,odlepi zadnju nalepnicu sa njega,ali samo toliko koliko je dovoljno (nikako skroz),stavi kap-dve tog ulja,prstima zavrti malo ventishu,pa josh kap-dve i zalepi nalepnicu nazad i namontiraj sve nazad u komp.
Nemoj slucajno koristiti neko jestivo ulje ili slicne varijante...
 
codemaker:
Secam se te diskusije, ali mi je to vec radjeno jednom, kad smo prvi puta posumnjali na ventilator. Nikakvo poboljsanje nije nastalo, nakon dan dva, opet isti problem.
Nadam se da neko zna gde bih mogao da odnesem na dijagnozu i/ili opravku (drago41 ?)

U Zemunu, od poste sledeca gsp stanica gledajuci iz beograda ide se jos 30 metara pa desno pa polulevo jedno 50 metara u suterenu, pita se tamo!!
 
Ipak je bolje biti softveras no hardveras (to naravno kaze hardveras).
Molexi su ti oni cetvoropinski kablovi koji idu sa napajanja i daju napon od valjda 12V (crvena i zuta zica na krajevima (+5V i +7V) i dve crne (uzemljenje) u sredini). Sluze za kacenje vecine cuda po kucistu (opticki uredjaji, hardovi, ventilatori itd.).
Drugim recima, pogledaj karticu i vidi da li kojim slucajem na njoj imaju 4 rupe i mogucnost ukljucivanja dodatnog strujnog konektora.
Jer koliko me secanje sluzi kartice te serije su trazile dodatni konektor zato sto agp slot ne moze da isporuci dovoljno snage (struje) grafickoj.
 
Hvala na informaciji. Da sam juce otisao u "vecna lovista" ne bih eto saznao sta su to "molexi" :) Covek bukvalno svakog dana nauci nesto novo...
Danas sam saznao za "molexe", juce ko krese komsinicu Janu a prekjuce ko je predsednik kucnog saveta.... Gde cu samo sve te informacije smestiti :)

Inace, najbolja je saradnja softverasa i hardverasa - to uvek daje najbolje rezultate :)
Mi vas ubedjujemo da pojma nemate a onda nam vi vratite volej sa "molexom" i opet nereseno, i tako u nedogled.. :)

Danas cu se zavuci u kuciste i pogledati da li ta kartica ima neko mesto za dodatni "molex". Reci mi samo, ako ima, da li mogu da joj dam infuziju i sa te dodatne strane bez straha od "fireworks"? Kod mene na klimi na primer u stanu ima dva otvora za montazu onih kablova i creva, da se moze montirati sa vise strana, zavisi od konfiguracije stana i prozora, pa da nije taj eventualni drugi prikljucak takve vrste (ne mogu dva, samo jedan dovod struje, kako je zgodnije) ?
 
Crni code sta uradi?
Nisi valjda vezao graficku na trofaznu, pa sa 360V pokusao da poteras kuler?
Ja sam jednom tako nesto pokusao i ostao mi je samo deo rotora i statora, ostatak se istopio, a jos nije bila trofazna (i nije bila graficka vec propao pokusaj da od obicnog ventilatora za kuciste napravim klima uredjaj).
 
Jock.. :)
Bacio sam pogled unutra, video da nema dodatni kontakt za struju, zalupio kuciste i pravim se da ne vidim problem... I dalje me nakon paljenja racunara, posle izvesnog vremena uredno obavestava da nema dovoljno napajanja i tada i stane ventilator, ja jos urednije ignorisem slucaj.

Pa yebote, pazi logike, kupio napajanje od milion vati, ima jedno vreme dovoljno struje za sve, posle kao nema dovoljno struje, pa hajde da ugasi ventilator, kao sad ce sve biti ok? Hardverska posla!
Znaci ja napravim program i u njemu bug. Kad se bug aktivira, lepo smireno izbacim message za korisnika, da ne mogu da mu obracunam neke zalihe ali da cu za svaki slucaj da mu smanjim stopu poreza i rabata do daljeg, jer napolju pada kisica....

Ne mozes se vise ni na sve one mali zicke, sitne valjcice i neke ventilatore osloniti... A bas mi se svidjalo kako izgleda, k'o da gledam Enterprajs sa visine iz svemira - kad ono, sranje zivo, malo mu struje! Pa koliko struje mu treba, strujnem mu ga tetki? Sta treba, da ukljucim Djerdap pa da bi se ona prokletinja od ventilatora zavrtela?

Sad cuti ventilator, cutim ja, pa ko duze izdrzi. jest' da graficka vodi 1:0 jer ne mogu u casovima opustanja da zalaufam neku trku pre spavanja, ali bar je 'ladno ignorisem. Nece mene jedna graficka da zeza. Kad presvisne od besa sto mi ne moze nista, kupujem drugu i zavrsena prica, do onda ce izaci i neki novi reli i eto "dve muve jednim udarcem"
Mada, kad smo vec kod udarca, imao sam zelju da je opalim volejem, ali mi posle bi zao, onako utaknuta u AGP, nema sanse da se brani, nema smisla....

Eto, za sada je to stanje, hvala drugari na brizi :)
 
Da ga ***** Milunka, ne mos' biti da nema mogucnost dodatnog konektora nikako (proverio dosta puta licno, a narocito kad sam se prvi put sreo sa tom grafickom i imao istu muku).
Dakle, pogledaj ove slicice, a ako opet ne nadjes onda dizem ruke definitivno.
XT jeste slabija verzija, ali i one imaju dodatni konektor i to sve redom bez obzira na proizvodjaca.
Dakle, pogledaj na sledecim slikama i obrati paznju na zadnji deo graficke (onaj koji ne viri napolju) i na njegovu gornju stranu. Trebao bi da vidis nesto malo belo (ili crno, ali cesce je belo) plasticno.
Drugi problem mi ne pada na pamet jer ako je kuler ociscenj, a graficka radi normalno, samo to moze biti.

http://www.geocities.jp/maple4estry/images/20040904_cube_in_5900xt.jpg
http://www.grosbill.com/grandesimagesproduits/10978.jpg
http://img.product.pchome.net/00/00/43/71/4371.jpg
http://www.ask-corp.co.jp/albatron/5900xt.gif
http://www.hwtweakers.net/immagini/articoli/0409/6800confronto.jpg
http://www.msi-korea.co.kr/images/product/vga/5900xt-vtd128_S.gif
 
Pominjes XT a moja kartica je FX ili ja citam pogresna slovca?
Pogledao sve slike pa posle 7 trka od monitora do racunara i nazad, radi suocavanja slike sa originalom, ustanovio da ne mogu da moju graficku proglasim prepoznatom. Zbog toga sam je pustio iz pritvora. Verovatno nisam dobro zagledao. A to mrcina i hoce, da joj se jos i klanjam u ove kasne sate. E nece, gospodski sam je osacovao sa visine, tako da mozda u tome i lezi greska neprepoznavanja.

Trenutno zavrsavam nesto, kartica je dosta vruca pa ne bih da se przim. Sutra cu da je iscupam iz legla i pregledam da li ima nesto sto bi moglo da se upotrebi da ubodem dodatno napajanje. Ovako odokativno gledajuci je ubodenu, nigde se ne vidi nesto sto bi licilo na mesto za ubadanje napajanja. Ako nadjem nesto sto ima barem 3 pina za kacenje struje, bodem pa makar se drala iz petnih zila...
Mozda nesto nadjem kad je izvadim.

Kakve sam kurate srece, garant sam kupio jedinu karticu iz serije koju je neki Haso tamo na Tajvanu zaboravio da opremi dodatnim napajanjem. Haso kasnije otpusten zbog greske a ondak se hiljadama kilometara dalje svi cude kakva je to mrcina od kartice kad nema dodatno napajanje a svih 1,300,000,000 kartica te serije ima. Eto meni odgvora sta je u pitanju.

Videcu sutra pa javljam, ne dizi jos ruke, ima nade :)
 

Back
Top