Koliko porodjaj boli?

To je sve individualno,meni je vodenjak pukao ranije nego sto je trebalo,nikakve bolove pri tom nisam imala,a to se sve desavolo u ranim jutarnjim satima,otisla sam u Betaniju i taj dan ostala na nekom drugom odeljenju,sledec dana su mi dali nesto da se pokrenu kontrakcije,nekakav gel,posle toga su krenule kontrakcije,nije dugo trajalo,gel su mi stavili oko 9h,a ja sam se porodila u 14.15h,kad su me prebacili u predporodjajnu salu,trebalo je da mi daju nesto za bolove,i indukciju cini mi se,ali sestrica koja je bila zaduzena za to nije mogla da mi pogodi venu,na kraju su mi dali samo invuziju,a pre toga sam povracala,iako je sestrica rekla da se to nece desiti,kao sto je rekla ni da mi se ne pisa,a ja i pisala i povratila.Kad sam dosla u porodjajnu salu,samo sam jedva cekala da se porodim,imam osecaj da je moj vrisak cula cela sala,posle toga doktor koji me je usivao rekao je da nisam bila mnogo bucna,cak smo se i salili.
Jedno pitanje,da li se svima desilo da su dete u narucje dobili tek posle dva sata,mislim na dva sata posle porodjaja?
Posto je meni porodjaj bio lak i ne preterano bolan,po mom misljenju najgori bol koji sam ikad dozivela je bol uva,ko sto su vec neki komentarisali,kad dobijes u narucje to malecno bice sve prodje i zaboravis na sav bol i samo osetis olaksanje i radost da je maleno bice koje je bilo u tebi 9meseci konacno ugledalo svetlost dana.:D
 
Meni je najgori bol ipak bio bol na porodjaju kad je krenula indukcija :rida:. Prosla sam dosta toga, ali ovo je bilo najstrasnije sto sam dozivela u zivotu. Iako nisam ni glasa pustila, saradjivala sam sa njima i slusala ih, i na kraju je sve super proslo, nema dana da se ne setim tih nekoliko sati muka i bolova. Medjutim, sve sto je doslo posle, istog sekunda posle porodjaja su najlepsi trenuci u mom zivotu i sada zaplacem od srece kad se setim kada sam prvi put videla svoju bebu i drzala je u narucju.To nisu samo prazne price, iako sam pre porodjaja i ja mislila da jesu :)
 
Skoro sam se porodila sa blizancima. Na moje insistiranje porodjaj je isao prirodno, mada su me ubedjivali da bude CR.
Od pucanja vodenjaka pa do kraja sve ukupno je trajalo 3 sata. Intenzivni napadi oko sat vremena. Taman kad sam pomislila -jaooo, pocelo je, a ono
se sve zavrsilo. Znas, i nije lose kad se zena plasi, kao ko zna sta ce se desiti, a onda vidis da su ocekivanja prevelika bila.
Mislim da mnoge zene panice i prave dramu od svega, kao prosle su kroz pakao i to. Porodjaj boli naravno, ali ne treba plasiti i prepricavati iskustva (bar ne ona ruzna) nekome ko tek treba da se porodi. Svako je prica za sebe. I na kraju da, nema lepseg osecaja kad je sve gotovo, vi ste jos na boksu ali
olaksanje je veliko. Beba je tu i sve je OK :-)

Debeljuco, samo kazem da nije svaki slucaj isti. I sama kazes da si imala dva totalno razlicita iskustva.
Ne treba prepricavati lose stvari nekome ko tek treba da prodje kroz sve to. Ja sam mnogo bila uplasena,
naslusala sam se svakakvih prica, babica mj je onda rekla - Dete, pa ja ne bih sada imala troje dece da je
porodjaj toliko strasan.

ne, ti nisi rekla da nije svaki slucaj isti, rekla si da (citiram boldovano):"mnoge zene panice i prave dramu od svega, kao prosle su kroz pakao i to "
to je ruzno, nipodastavajuce i bezobrazno
ja sma jedna od tih zena i tvrdim da sam prosla pakao, a tvrdim bas zato sto sam takodje iskusila kako to moze drugacije da izgleda
slazem se da ne treba mnogo prepricavati iskustva (narocito ne u svrhu plasenja trudnice, sto mnoge zene iz meni nepoznatog razloga vole da rade), ali ne treba ni lagati, niti osporavati tudja strasna iskustva
treba biti realan (koliko ce boleti je individualna stvar) i forsirati ono posle (bolece te, ali ono nakon toga je nemreljivo u odnosu na taj bol)
 
..mnoge zene imaju nizak prag bola..
..mnoge zene misle da su manje vredne ako se nisu napatile, neshto kao ciganke ili zdravo-seljachki tipovi, pa ce prichati horor priche koje su chule u prvom licu..
..mnoge zene misle da su se napatile na prvom porodjaju pa na drugom skontaju koliko im je prvi bio lak..

..mnoge zene se porode lako i brzo..

..mnoge zene nikad ne rode drugo dete zbog prvog porodjaja..

..ne postoje dve iste zene i ne postoje dva ista porodjaja..
..a ne postoji ni jedinica za bol..

..i zbog svega toga - tema je besmislena..
 
ali je isto tako ovo tema koja bas svaku trudnicu beskrajno zanima
jer odmah nakon one najvaznije strepnje-da li ce sve biti ok, sledi ova -koliko ce i kako da boli?
mislim..ne znam nijednu zenu koja se uzdrzala da to ne pita tokom svoje trudnoce, iako je znala da je odgovor nerelevantan
 
..ja ne znam zashto su ljudi inspirisani da preprichvaju horore iz porodilishta trudnicama, chak i kad ne pita.. :roll:

..jedina korisna stvar koju sam chula je da boli otvaranje, a sam porodjaj ne boli..
..i da je refleks/instikt/poriv stezanja male karlice i trbushnjaka na bol kontrakcija kontraproduktivan u smislu smanjenja bola..
..meni bilo dosta, ebiga..
 
..ja ne znam zashto su ljudi inspirisani da preprichvaju horore iz porodilishta trudnicama, chak i kad ne pita.. :roll:

..jedina korisna stvar koju sam chula je da boli otvaranje, a sam porodjaj ne boli..
..i da je refleks/instikt/poriv stezanja male karlice i trbushnjaka na bol kontrakcija kontraproduktivan u smislu smanjenja bola..
..meni bilo dosta, ebiga..
to je neki zneski poriv slican onome d au cekanonici kod ginekologa podele svoje ginekolosko-zenske dogodovstine :bljak:
ja uvek za takva cekanja ponesem knjigu, samo da predupredim da neka ne krene da mi sapuce koliko je abortusa imala
sto s etice porodjaja, pitala sam zene u koje imam poverenja da ce mi reci realno sta me ceka i sve su bile u fazonu "bice gadno, ali mozes ti to, kao sto smo sve mogle, zaboravices sve vrlo brzo", sem te koju nisam ni pitala, al je utcala sa opisom "jaci stomacni grip"...ebao je grip :roll:
az to, ja sam zena sa uzsnim menstrualnim bolovima, tipa hitna pomoc, injekcije i sve, znam sta znaci BOL sa sve velikim slovima...znam sta znaci krv, bolnica, rane, usivanje, smrtna opasnost...sve mi je bilo neuporedivo sa porodjajem, bukvalno sam tela da umrem za stolom i opet se nisam nijednog trenutka pokajla, svih tih 15 sati nepodnosljivog bola i svih tih kasnijih dana na lekovima i u suzama..a, da mi je ostala trauma-ostala mi je...doduse, ja jesam imala zakazan carski zbog uske karlice, beba krenula pre, cekalo se 15 sati da se vidi oce li, nece, morali su da mi infuzijom daju glukozu, ne bih li dosla sebi da uspem da izguram bebu, pa dobila totalnu za usivanje, jedva se osvestih posle, pa telo ne podnosi konac neki los, pa skidanje tih konaca nakon x dana kad nisu hteli d a otpadnu, pa sva sta nesto sto se bas cesto i ne desava, ako je za utehu zenama...a, drugi porodja u dragisi misovicu ...divota...sa sve muzikom oko mene, ma da nije bilo epidurala, ustala bih odmah u sali cini mi se....
 
..ja sam pred prvi porodjaj verovala u gausa i srecu da ne zapadnem u promile..
..i stvarno mi je chudno da se najglasnije chuju obichno oni koji spadaju u manjinu..
..nije to samo sa porodjajem stvar,
ali zbog toga se stiche privid da je komplikacija pravilo, a prosek izuzetak..
 

Back
Top