Koliko porodjaj boli?

gle, stanje u zdravstvu u Srbiji je generalno jako lose. ali da medicinsko osoblje nosi toalet papir kuci, to te je neko pogresno informisao. glupost, kao da je to jedini i najvazniji problem. :roll: da, i gace se kradu, i jos svasta nesto, ali nije tema.
oba puta sam se porodila u epiduralu, i nemam bas nikakvu zamerku ni na lekare ni na babice.
lekovi protiv straha-misli na bensedin ili neko slicno sredstvo za smirenje, u malim dozama se ovi lekovi i daju porodiljama...sta ti je tu cudno... pretpostavljam da je covek tako rekao da bi ga siroke narodne mase razumele. anestetik se ne daje sat-dva, priprema traje malo duze...
 
sorry, ali malo me nervira ovo konstantno pljuvanje po lekarima...narocito od onih koji nisu TU...

Ovdje se skoro desilo da je zena na porodjaju greskom lekara pala u komu,i on je priveden.Navodno se vodi kao strucnjak,bio i nacelnik.Nije mu prva greska.Ako nije sposoban neka ga stave da pise kartone,a dovedu mladje sposobne lekare.Mi svoj i detetov zivot stavljamo u njihove ruke.Kao privatnik placam dosta socijalno i penziono,a opet sam morala kupiti sve spric,igle,konac itd,itd,itd.Isto tako i kad nigdje nisam radila.Ne trazi niko da im se tamo tepa,vec da rade humano i odgovorno svoj posao,pa ida nemaju dinar platu,obavezuje ih zakletva.
Ne volim da generalizujem,ali zasto se oni losi ne smenjuju,narod je s pravom ogorcen.
Ajde molim te taj isti u bolnici se ponasa kao da smo ko zna sta,a kad odem privatno kod toga,ono crven tepih...:roll:
 
Ja nisam iz Bg-a poput vecine. A nisam jos ni trudna. Ili? :)
U svakom slucaju, u mo gradu je do rodjenja moje majke postojalo porodiliste. Onda je zatvoreno jer nije imalo dovoljno beba da se tu radja.
Nedavno je otvoreno novo, ne na mejstu starog, vec odmah ispod naseg najveceg manastira i to je jako lijepo. Z amjesto gdje se nalazi vazi legenda da je Sveti Sava u zelji da pomogne narodu koji nije imao vode - udario stapom o tlo i tu je potekla voda. I danas postoji taj izvor - tik pod prozorima soba gdje leze zene i bebice.

Blnica je full nova, opremljena, kazu i da su zaposleni fini, da te tjese, ohrabruju, smiruju, drze za ruku. Dopusteno je i da tajo prisustvuje, ali ce nas tajo tada da ode iz drzave i sakrije se u neki zbun dok sve ne prodje, pa ne vjerujem da bi rado prisustvovao. Mada je dopusteno, dr nije odusevljena tom idejom. Jer, pobogu - to je jedna osoba vise koja ne radi nista! Niti radja, nit' poradja, stvara se guzva.

Cula sam i ruzne stvari o podmicivanju. Nemam pojma, ok mi je odnijeti kekse i kafu, eventualno da tatko casti nesto, ali po meni je svaka novcana nadoknada bzvz. No, kako bude i kako se vec moze.

Ne znam zasto, ali nikada nisam bila pod traumama od strasnih prica sa porodjaja. Imam jako visok prag boli u svakom smislu (bavim se karateom dugo) i prosto me nije strah nicega sto se tice moje boli. jedino sto me malo plasi je zdravlje bebe. Neka boli koliko hoce, samo da bibironcic bude dobro. Kazu da tu ne bi smejlo biti problema, jer sam vrlo mlada. Jel' se takosmanjuje rizik u odnosu na porodjaj u tridesetim?
Dalje, dr. mi kaze da ce mi porodjaj, ako bude prirodni, biti mnogo laksi jer sam razgibana (spaga od 180 stepeni u svako doba dana-noci, mogu nogu sebi za vrat da okacim i prislonim je na zid iznad glave stojeci itd...).

Ne strahujem od porodjaja koliko me unaprijed smaraju sve te promjene u trudnoci, ali vrijedi, vrijedi! :)
Joj, sorry sto smaram ovoliko, ali moram da se ispricam negdje.
 
Ja nisam iz Bg-a poput vecine. A nisam jos ni trudna. Ili? :)
U svakom slucaju, u mo gradu je do rodjenja moje majke postojalo porodiliste. Onda je zatvoreno jer nije imalo dovoljno beba da se tu radja.
Nedavno je otvoreno novo, ne na mejstu starog, vec odmah ispod naseg najveceg manastira i to je jako lijepo. Z amjesto gdje se nalazi vazi legenda da je Sveti Sava u zelji da pomogne narodu koji nije imao vode - udario stapom o tlo i tu je potekla voda. I danas postoji taj izvor - tik pod prozorima soba gdje leze zene i bebice.

Blnica je full nova, opremljena, kazu i da su zaposleni fini, da te tjese, ohrabruju, smiruju, drze za ruku. Dopusteno je i da tajo prisustvuje, ali ce nas tajo tada da ode iz drzave i sakrije se u neki zbun dok sve ne prodje, pa ne vjerujem da bi rado prisustvovao. Mada je dopusteno, dr nije odusevljena tom idejom. Jer, pobogu - to je jedna osoba vise koja ne radi nista! Niti radja, nit' poradja, stvara se guzva.

Cula sam i ruzne stvari o podmicivanju. Nemam pojma, ok mi je odnijeti kekse i kafu, eventualno da tatko casti nesto, ali po meni je svaka novcana nadoknada bzvz. No, kako bude i kako se vec moze.

Ne znam zasto, ali nikada nisam bila pod traumama od strasnih prica sa porodjaja. Imam jako visok prag boli u svakom smislu (bavim se karateom dugo) i prosto me nije strah nicega sto se tice moje boli. jedino sto me malo plasi je zdravlje bebe. Neka boli koliko hoce, samo da bibironcic bude dobro. Kazu da tu ne bi smejlo biti problema, jer sam vrlo mlada. Jel' se takosmanjuje rizik u odnosu na porodjaj u tridesetim?
Dalje, dr. mi kaze da ce mi porodjaj, ako bude prirodni, biti mnogo laksi jer sam razgibana (spaga od 180 stepeni u svako doba dana-noci, mogu nogu sebi za vrat da okacim i prislonim je na zid iznad glave stojeci itd...).

Ne strahujem od porodjaja koliko me unaprijed smaraju sve te promjene u trudnoci, ali vrijedi, vrijedi! :)
Joj, sorry sto smaram ovoliko, ali moram da se ispricam negdje.

odlicno...ja ti preporucujem da ti tajo bude tamo...naravno da on nista ne radi,ali je jako bitno bilo za mene da je moj puz tu, tako da posle ti odluci...ako mu se ne bude svidelo ili tebe uvek moze da izadje i da te ostavi samu...ali nema nista lepse od osecaja kada se rodi bebac...taje se istope ahahhaa...samo tako nastavi...
 
Ovaj nas tajo je po prirodi veliki covek. A kada se bebac rodi, ima da naraste, ne znam, moracemo da obijamo stokove od vrata da bi prosao. Tus kabinu ima da busimo da bi mogao da stane. Ma koje? Najmanje 5 cm.
Ali mislim da ce ipak biti malcice dalje. Zamisli da mi padne u nesvijest tamo i u svoj sceni ja pocnem da urlamod smijeha!

Ima divan vic:

Crnogorac prisustvovao porodjaju zenice svoje. Ona anpinje, doktor, babice u frci i tako... On blijedi, preznojava se, kako je ona vrisnula, on - frk u nesvijest.
Budi se covijek malo kasnije u bolnici i dr. mu kaze:
"Sve je u redu gospodine, i vi i gospodja i beba su dobro."
On onako nikakav muca: "Jel' musko ili zensko?"
Sad, dr. ocekuje da bi ovaj htjeo nashljednika i kaze:
"Pa, vidite, djevojcica je..."
"Joj, hvala Bogu da mi se dijet ene muci!"

Toliko o prisustvu tatka na porodjaju... :):):)
 
Ja nisam iz Bg-a poput vecine. A nisam jos ni trudna. Ili? :)
U svakom slucaju, u mo gradu je do rodjenja moje majke postojalo porodiliste. Onda je zatvoreno jer nije imalo dovoljno beba da se tu radja.
Nedavno je otvoreno novo, ne na mejstu starog, vec odmah ispod naseg najveceg manastira i to je jako lijepo. Z amjesto gdje se nalazi vazi legenda da je Sveti Sava u zelji da pomogne narodu koji nije imao vode - udario stapom o tlo i tu je potekla voda. I danas postoji taj izvor - tik pod prozorima soba gdje leze zene i bebice. .

Jaooo,iz istog smo grada,samo ja sam otisla jos prije 15 god.Znaci ti treba da se porodis?
Kada je termin?
Volim ovaj naglasak,kao da te cujem.Uvati me nostalgija:(
 
Ni ja nisam iz Bgd vec iz Ns.Sto se porodjaja tice i dan danas placem kada se opecem, posecem udarim, ne podnosim bol. Na ovom svetu nema vece kukavice od mene, a porodila sam se 3 puta, sto znaci da imam troje dece. Porodjaj boli, ali ako sam ga ja prezivela i prvi i drugi i treci put sestre slatke pa to znaci da to i nije tako jako strasno. Pri tom svaki od tri porodjaja mi je bio razlicito bolan i opet sam prezivela. Nije tacno da se zaboravi ali nema sta spektakularno ni da se pamti. Pri tom porodjaj prodje a dete ostane hehe E to je zurka Srecno trudnicama ne slusajte nikog. Sve je to ok.
 
Cao ja sam Vas novi uplaseni clan,

jos nisam ni trudna a vec prikupljam sve moguce informacije o porodjaju jer ga se mnogo plasim. Dosla sam do nekih saznanja da je moguce poroditi se na privatnoj klinici Pavicevic u Kragujevcu pa me interesuje da li je neka od Vas upucena u detalje ili je mozda i imala prilike da se porodi tamo?
 
Ja sam se porodila prije pet mjeseci vaginalnim putem uz epiduralnu anesteziju. Porodjaj je odlicno prosao bez ikakve boli i bilo je to zaista predivno iskustvo. S obzirom da su prosle dvije sedmice od mog termina, doktor je izazvao kontrakcije vjestackim putem i porodjaj je trajao dugo (oko 24 sata) pri cemu sam ja bila prikovana za krevet cijelo vrijeme i nisam osjecala nikakvu bol. Jedino sam na monitoru mogla da vidim svaki put kada nailazi kontrakcija, ali ja nisam nista osjecala. Epidural je sjajan, zene zaista mogu da uzivaju u porodjaju...
 
Ja sam se poradjala cetiri puta, od toga su TRI bila indukovana, ni jednom nisam koristila epidural (sto ne znaci da ne bih, nego eto, takve bile okolnosti.)

Posto sam i kao devojka (a ponekad i sad) patila od obilnih i JAKO BOLNIH menstruacija, mogu vam reci da se mi u poredjenju sa njima porodjaji bili cista pesma!
Zasto? Zato sto i kad su bolovi najcesci oni ne traju duze od minuta i uvek ima minut do dva prekida izmedju njih.
E, sad, kad se to ovako kaze, to se cini jako kratko, medjutim...
Preporucujem svakoj buducoj porodilji koja to nije iskusila da OBAVEZNO ponese sat sa sekundarom i da se koncentrise na pracenje iste.
Cim bol pocne - pogledas u sat. I videces, bol se lagano pojacava negde do 30. sekunde, a onda pocinje polako da popusta. Potom sledi pauza.
Ja sam, inace, na trecem i cetvrtom bila zaduzila muza da blene u sat i broji mi sekunde - on se osecao korisno a meni bilo lakse...
I cim bi prosla ta vrhunska, 30. sekunda ja sam pocinjala da se opustam...
Naravno, sve ovo ne vazi ako mozete da koristite epidural:D
 
Jaooo mlekce blago ti se. Nisam znala da imas 4 dece. Ja bih voljela pored sincica jos dvoje. Jao zavidim ti u pozitivnom smislu.:heart::heart:

Doci ce mila, ne brini!
Ja sam imala uzasno komplikovan prvi porodjaj i nisam ostajala trudna skoro pet godina. Kad sam posle tri pitala jednu budalu u DZ sta da radim, majmun mi bukvalno rekao - Pa imas jedno, sta oces vise? Neke zene nemaju ni toliko! Boze me prosti, ko da sam ga pitala kako da kupim jos jedna kola!:dash::dash:
I, kad sam vec bila digla ruke, posle toliko vremena, ostanem trudna sa drugim. On je pet i po godina i tri dana mladji. Posle tri godine stigla i cera, a cetiri godine potom i najmladji (dobro, on nije bio planiran, al' eto...).
Tako da sad imam raspon od osnovaca do ovog sto je, jos malo, zreo za zenidbu;)
 
Srecom,epidural je stvar izbora. Naravno, prije nego sto sam donijela odluku, ja sam razgovarala sa doktorom i citala o njegovoj upotrebi i dejstvu (plasila sam se prica da moze da osteti kicmu, te raznorazni efekti kod beba itd). Shvatila sam da nema razloga za brigu niti bilo kakvu sumnju, i da ne moze da skodi ni bebi ni meni,i odlucila sam se za epidural.Da je postojao i najmanji razlog za strah, ja bih definitivno trpjela bol iako sam velika kukavica...ali svog andjela volim najvise na svijetu i sve bih uradila za nju:heart: pa ako mora da boli, neka boli. Ali zaista nije bilo razloga...
Ne znam kako je to u Srbiji(koliko je upotreba epidurala prilikom porodjaja uopste cesta) ali ovdje u Americi je to svakodnevna praksa. Jedna od deset zena se odlucuje za potpuno prirodni porodjaj.
Kao sto rekoh, to je stvar izbora na kraju krajeva. Zena jednostavno treba da razgovara o tome sa strucnim licima i procita strucnu literaturu prije nego donese odluku. Mi mozemo da razmjenjujemo svoja iskustva ali svaki porodjaj je posebna prica. Ja sam samo za varijantu da se ne trpi bol ako to nije potrebno.
 

Back
Top