Koliko porodjaj boli?

gudajoka:
Slazem se da materinstvo nosi mnoge brige ali i predivne stvari, samo sto ja te dve stvari ne bih nikada poredila. Porodjaj je tezak rad i nenormalan fizicki bol, dok je majcinstvo u nekim momentima tezak psihicki bol (sva sreca jako retko). To je kao da poredis jabuke i kruske. A da se zaboravlja, pa i ne u mom slucaju..
kao prvo, bol pri porodjaju jeste veliki, ali nije nenormalan i sasvim je prirodan, a kao takav i poželjan ;) i naravno da se sa time ne može ništa porediti. nisam ni ja rekla bolece te kao na porodjaju samo jos vise kasnije.
a posto si majka znas dobro na sta sam mislila.

gudajoka:
Mene je najvise dotukla moderna medicina i njihove teorije. Previse sam citala o tome kako beba strasno pati tokom porodjaja, cak vise od majke. Stalno sam je zamisljala onako malu i neznu kako pokusava da izgura glavicu a ne moze, i kakav je to ogroman sok za to malo telo. I onda na sve to mi babica kaze da guram jace jer patim bebu. Tako da je moj bol bio jos pojacan tom brigom za bebu. Jos sam mesecima imala grizu savesti prema njoj. Kad god sam joj pogledala taj hematom na glavici rasplakala sam se jer sam bila ubedjena da sam joj to ja napravila jer nisam dobro gurala. Sad kad pomislim u nazad, mislim da je ipak bila lekarska greska. Kad su videli da ne ide trebali su me na carski, a to mi je rekla i jedna babica koja je prisustvovala.
ne znam gde si se to informisala, ali nisi dobila prave informacije. trebala si se malo okrenuti "alternativi", čitnaju o pirodnom porodjaju... porodjaj ma koliki sok bio i za tvoje telo i za bebu, prirodan je i jedini najbolji nacin da se dete rodi. a problema ima dosta u nasim porodilistima... na zalost

no to nije tema, žao mi je što si tako prošla :sad: i za taj hematom, nemoj sebe kriviti, rekla ti je vec hellen ;)
 
To sto se ljudi dvoume izmedju carskog i prirodnog je normalno, svako ima svoje misljenje, dakako je bolje prirodnim putem, ali ako ne ide... znam nekoliko slucajeva gde su zene izricito odbijale carski i onda se u datom trenutku predomislile i molile za carski...ipak taj carski i nije bas tako carski kad samo pomislim sta sve moze da se desi...poznavala sam zenu koja je bila lekar i njen muz isto, otisli kod prijatelja da je porodi...carski rez, naravno, da bi bas kod njega se poradjala jer je pouzdan i vrhunski strucnjak, ali je anestezilog dva puta napravila istu gresku, jednom su zenu povratili, a drugi put ... dzaba ti i veze i prijatelji i pouzdanost...totalna je totalna i nosi rizik uvek...nego u americi rade sad carksi rez i pod lokalnom, ne znam kao to izgleda, samo sam cula za to
 
To je carski pod epiduralnom. Koliko sam cula poceli su i kod nas da ga rade. Nema rizika kao kod totalne anestezije, a opet nista ne osetis i budna si kad izvuku bebca pa ispadne kao polu-prirodni porodjaj. Ipak, ne znam da li bih mogla da mirno lezim a znam da su mi raseckali stomak i zavukli ruke do laktova... fuuuuj
 
I kod nas u bolnici su skoro uveli carski samo u epiduralu,mislim da je tako bolje,jer su verovatno znatno ublazene(ako ne i izostavljene) one tegobe koje osoba ima kad se budi iz opste(glavobolja,mucnina,povracanje...).
 
7sins:
I jos nesto, bolovi posle carskog i ono mrcvarenje po sok sobi i postoperativni oporavak... rado bih menjala za prirodan porodjaj. U carskom po mom iskustvu nema niceg carskog.

Slazem se,ali ipak se preskoce bolovi za vrijeme poroda, iako,i mene su sa starijim sinom poradjali prvo prirodnim putem,ali nije islo,a bolova je bilo,ali njemu se vrpca zapetljala oko vrata i rukice,jedva su ga spasili,ko zna sta bi bilo da nije postojao carski rez.
Drugi porod je automatski bio carski,to mi je doktorica koja mi je pratila trudnocu rekla unaprijed,jer imam usku karlicu i nece da rizikuju.
Ne znam da li je od toga svega,ali sad imam miome i dosta bolnije i obilnije menstruacije.
I,receno mi je da vise nikad ne smijem zatrudniti. Da bi bilo rizicno,iako znam zene koje su po 3 carska imale.
 
gagula:
Strah je nesto sto coveka moze da blokira ili da mu pomogne. Meni je moj nevidjeni strah od porodjaja pomogao toliko da mogu da kazem da mi je porodjaj bio lak. Toliko sam se plasila tih bolova da mi je ceo porodjaj prosao u iscekivanju jos vecih. Moze se reci da su naponi sto se javljaju na 5 min.i manje trajali oko sat-dva. Svaki napon je trajao oko tridesetak sekundi, od toga je
2-3 sek. bas bolelo, ali to je ipak samo par sekundi. Sve u svemu, mislim da je to sve u glavi i kako se ko sa tim strahom izbori.

E osecam se ko' da sam ja ovo napisala. Potpisujem svaku rec. :-D
 
Venturia:
Eeeee,
....pa necu! ;-)

Ovako, razmisljala sam i o tome, i o carskom. O carskom vise ne razmisljam (daj Boze da ne mora), od epidurala se plasim, mada jos nisam pricala ni sa jednim strucnjakom o tome, a imam poznanice koje su se tako porodile.
Za sad mi prirodni deluje NAJPRIRODNIJE ma koliko god da boli dok traje. Nije da nije podnosljiv bol, ali... Kad bih znala, makar malo... Please



Ludo jedna ne budi luda ko ja. "Hocu da osetim sta znaci doneti coveka na svet. Prirodno! Necu anesteziju!" Pre sam govorila kako to bre zene vriste. Sramota. Pa ne mora se bas tako poradati. Nisam vristala ali sad razumem zasto neke vriste.
Imala sam i upalu slepog creva- ali to uopste ne boli! Ni malkice.
Porodaj? E to bome boli. U stvari boli samo dok se ne otvoris. Kod mene je trajalo 6 sati. Istiskivanje deteta uopste ne boli! Stvarno! Malkice to pogresno prikazuju na filmovima. Ili je to bilo barem kod mene tako.
Ako mislis da porodaj ne boli tako previse, varas se! Ja sam isto tako mislila pa kad sam pocela da se "otvaram" uhvatila me panika.
A carski rez? Joj nemoj. Pored mene lezala jedna zena koja se porodila na carski rez. Kad se setim samo koliko tableta protiv bolova je popila... bolje je prirodno.
I nisam odmah zaboravila na bolove. Mislim znam jos uvek kako je bolelo, ali i pored toga zelim jos dece.
Eto to je moje iskustvo. Ali ne mora da znaci da ce i kod tebe isto tako biti.
 
goodfairy:
Ludo jedna ne budi luda ko ja. "Hocu da osetim sta znaci doneti coveka na svet. Prirodno! Necu anesteziju!" Pre sam govorila kako to bre zene vriste. Sramota. Pa ne mora se bas tako poradati. Nisam vristala ali sad razumem zasto neke vriste.
Imala sam i upalu slepog creva- ali to uopste ne boli! Ni malkice.
Porodaj? E to bome boli. U stvari boli samo dok se ne otvoris. Kod mene je trajalo 6 sati. Istiskivanje deteta uopste ne boli! Stvarno! Malkice to pogresno prikazuju na filmovima. Ili je to bilo barem kod mene tako.
Ako mislis da porodaj ne boli tako previse, varas se! Ja sam isto tako mislila pa kad sam pocela da se "otvaram" uhvatila me panika.
A carski rez? Joj nemoj. Pored mene lezala jedna zena koja se porodila na carski rez. Kad se setim samo koliko tableta protiv bolova je popila... bolje je prirodno.
I nisam odmah zaboravila na bolove. Mislim znam jos uvek kako je bolelo, ali i pored toga zelim jos dece.
Eto to je moje iskustvo. Ali ne mora da znaci da ce i kod tebe isto tako biti.

Carski rez je indiciran uvijek necim,ljekari to ne rade zato sto je to nekome ceif,bas se carski rez izbjegava koliko god se moze,ali ima slucajeva kad to mora....
 
Ih draga, kod nas je uglavnom indiciran kovertom. Ne bi verovala koliko ih ima koje ne zele da se pate prirodnim porodjajem, pa cak dogovore i u koliko sati zele da im dete rodjeno. U NS medju mladim mamicama kruzi pitanje " jesi se porodila prirodno ili seljacki?" (pri cemu je seljacki = prirodan porodjaj)
Ni jedan normalan lekar ti nece preporuciti carski, ali ako platis mozes sta hoces. Izvadice ti bebu i na usi ako trazis.
 
samomama:
Slazem se,ali ipak se preskoce bolovi za vrijeme poroda, iako,i mene su sa starijim sinom poradjali prvo prirodnim putem,ali nije islo,a bolova je bilo,ali njemu se vrpca zapetljala oko vrata i rukice,jedva su ga spasili,ko zna sta bi bilo da nije postojao carski rez.
Drugi porod je automatski bio carski,to mi je doktorica koja mi je pratila trudnocu rekla unaprijed,jer imam usku karlicu i nece da rizikuju.
Ne znam da li je od toga svega,ali sad imam miome i dosta bolnije i obilnije menstruacije.
I,receno mi je da vise nikad ne smijem zatrudniti. Da bi bilo rizicno,iako znam zene koje su po 3 carska imale.

Ja sam imala dva carska i nemam nikakve posledice, i ciklusi su mi kao i pre. Jesam naravno za to da ako se mora na carski mora se, ali sam htela da kazem da kad bih mogla da biram uvek bih prvo izabrala prirodni porodjaj. Oba carska su mi bila nocna mora, oba puta sam umalo izgubila zivot. A i ti si se namucila vidim, bas si se izmrcvarila. Samnom je sada sa drugim lezala zena u sobi, rodila je blizance, prvo devojcicu prirodno, a drugo decaka morala je na carski, poprecio se mali gospodin. Jadna ona, dve rane, dvoje dece, nije mogla ni da sedne kao covek.
 
Ja jedva cekam da se porodim,tako sam uzbudjena kad pomislim da mi se to blizi,i akusersko odeljenje u nasoj bolnici je stvarno lepo,nekako "toplo",valjda zato sto sam tamo bas puno vremena provela na praksi,pa se sad osecam ko da treba da idem drugoj kuci,a ne u bolnicu.Vise se ni malo ne plasim,ni bola,ni epiziotomije,samo jedva cekam da uzmem moje cedo u ruke.Sobica ce biti zavrsena u nedelju,tako da vec od nedelje idem da kupujem stvari za bebu i da sve lepo sredim :).
 
Happy-ce pa ti si stvarno happy. Kako je to divno kad iscekujes bebicu i spremas sobicu. Pomalo ti zavidim.
Malo me zbunilo ono "lepo akusersko odeljenje", gde ti zivis? Rekla bih da nisi u Srbiji. Kod nas nema takvih.
 
gudajoka:
Happy-ce pa ti si stvarno happy. Kako je to divno kad iscekujes bebicu i spremas sobicu. Pomalo ti zavidim.
Malo me zbunilo ono "lepo akusersko odeljenje", gde ti zivis? Rekla bih da nisi u Srbiji. Kod nas nema takvih.

Ma jesam u Srbiji,iz Sremske Mitrovice,lepo je odeljenje,lepo su ga uredili,na sve strane cvece i slike bebica i na pultu neke lepe slicice i mede,nekako topla atmosfera,a u boksu za bebe pustaju laganu muzikicu.Jednostavno kad sam tamo ne osecam se ko da sam u bolnici.
 
ja sam imala srece sa otvaranjem, kad sam dosla u bolnicu bila sam vec 5cm otvorena a nista nisam osjetila, bas nikakve bolove. tek su mi sutradan ukljucili taj drip (infuziju za bolove) posto sam bila otvorena al nisam imala napone. nakon 2 statsam se porodila. i mogu reci da mi je bilo kao sto je vec neka napisala, da sam se toliko plasila da je borod protekao u iscekivanju jos gorih bolova. najvise me je bolila kad je glavica krenula napolje, tad su me i rasjekli i tad sam jednom vrisnula a inace tri puta sam se napela i dijete je bilo rodeno.
 

Back
Top