Crna Gora bez "krila"

Alekasandar2

Iskusan
Poruka
5.546
CRNA Gora više neće imati avijaciju, saznaju "Novosti".

Takvu odluku vojne vlasti i Vlada još nisu formalno doneli, ali se zna da će desetak aviona G4 ("supergaleb"), koliko ih sada ima na vojnom aerodromu "Golubovci", biti iznajmljeno ili rashodovano.

- Namera je da se formira jača helikopterska jedinica - kaže izvor "Novosti" iz vojnog vrha. - Pored postojećih helikoptera, koji su ostali od bivše zajedničke vojske, i onih koji su u sastavu MUP, uskoro će stići i još jedan moderan helikopter. Flota je namenjena, pre svega, humanitarnim akcijama i intervencijama u slučajevima elementarnih nepogoda, ali će biti i na raspolaganju turistima.

Pripreme za "prestrojavanje" su počele pre nekoliko meseci. Zbog toga je većina aviomehaničara završila obuku na posebnom kursu za helikoptere, a planira se i preuređenje hangara.
U međuvremenu, "galebovi" su održavani, neki i delimično popravljeni, ali letova nije bilo, zbog nedostatka goriva.

Dva aviona, međutim, ustupljena su aero-klubu "Naša krila", i to besplatno, što je izazvalo pažnju javnosti - između ostalog i zbog činjenice da se ne zna ko su vlasnici tog novoformiranog kluba.

Prema saznanjima "Novosti", jedan od osnivača "Naših krila" je policajac iz obezbeđenja doskorašnjeg premijera Mila Đukanovića, dok je formalni predsednik kluba poznati podgorički biznismen. Za početak rada aero-klub je, navodno, sakupio 80.000 evra, iz donacija. Podaci o ovom klubu, međutim, nisu dostupni javnosti.


Дакле Мило прави сопствену авијацију. Изгледа да расформира РВ јер је ту превише Срба за које сумња у лојалност.
 
Ko da smo mi pa bolji....posle "pobede"nad NATO-om od kolko-tolko modernih ostala su nam dva Mig-a 29 i od toga je jedan bio neispravan,nije mogao da uzleti...a to je bilo pre nekoliko godina tako da do danas sigurno ni taj preostali vishe nije u voznom stanju.
 
Razmatrajuci proporciju drzavne teritorije... ostalo im je mnogo vise nego sto zasluzuju... narocito vazduhoplova... Dole je bio centar za obuku pilota... jedini u SCG... samim tim, tamo je koncentrisano sve dobro sto smo imali... akro grupa, najbolji vazduhoplovi, najbolji piloti G4 i helikoptera... ili bar najveci deo njih... Ustavna povelja je izricito precizirala uslove pod kojima se moze raspasti drzavna zajednica... Za nas bitno... sva vojna tehnika zatecena u trenutku potpisivanja povelje na teritoriji clanice, tu i ostaje u slucaju razlaza... Sto znaci da je dole ostalo sve gore navedeno, ne racunajuci deo pilota koji je dosao u Srbiju...

Konkretno... oko 20 G4... i nesto vise gazela (gama)... nekoliko Utvi 75... i nekoliko Mi8... sve sa pratecom opremom...

Sto se tice pilota... Jos pre raspada na aerodromu je zavladao CG klan... isplivala je na povrsinu sva sljaka koja se godinama skupljala na dnu i na raznim drugim stranama... docekala svojih pet minuta i dosla na vlast... Promenila zvanicno pismo i jezik... i mnogo pre referenduma pocela da uziva u predstojecem trijumfu... Posteni ljudi sa obe strane koje politicke gluposti nisu zanimale samo su gledali i cudili se ljudskoj bednosti...

Na aerodromu je okacena crvena zastava jutro po referendumu kao znak lojalnosti... i veliki broj Srba je shvatio da za njih dole nema mesta... mada je bilo i Crnogoraca... Spakovali su kofere i dosli kuci... Samo sto je Srbija prihvatila samo Srbe srbijance, a Srbe crnogorce vratila u Crnu goru... upravo tamo gde su bili najnepozeljniji...

General Lakcevic je tada izjavio cuvenu mudrost "da Crna Gora nikome nece biti alternativa" i podelio otkaze svim povratnicima... ili ih stavio na raspolaganje do otkaza...

Dole je ipak ostao dobar deo Srba, koje je zanimalo samo letenje i koji su bili spremni da precute i kad se ponekad pljune po Otadzbini, kako sto je i do tada radjeno, samo sada javnije! To su ljudi kojima su deca rodjena i odrasla dole, koji imaju stanove dole i koji su najveci deo zivota proveli dole... i na kraju, koji nisu imali gde da se vrate ovde...

Crna Gora je istakla potrebu za 45 pilota i to helikoptera... tako da su malo posle razlaza svi piloti sa aerodroma krenuli na obuku za helikopter... koja jos uvek traje... G4 su leteli samo kad je bilo potrebno u politicke svrhe... a i Utve vrlo retko...

Sve se znalo jos pre 4 godine... svi smo to znali... Eskadrila helikoptera ce postati firma Vlade CG koja ce dobro zaradjivati i imati dugacku listu delatnosti... Naravno, pretpostavka je da ce se ujediniti sa eskadrilom MUP-a i da ce piloti imati status Bogova kao i MUPovci... Plate preko 1000 evra i slicno...

Jedino su nagadjanja bila oko G4... Sta ce biti sa njima... Prica je bila da ce ih (pro)dati Srbiji jer im ne trebaju... ili da ce ih pre iseci u staro gvozdje (znajuci kako razmisljaju ne bi me cudilo)... ili ce ih, uvidevsi interes, podeliti ili prodati (smuljati je adekvatna rec) nekim aeroklubovima na papiru... koje opet drzi porodica Djukanovic ili neko od blize familije...

Sve u svemu... nista nije nikada bilo tajna... i dole se sve znalo i moglo predvideti do najsitnijih detalja... Tako da je sa te strane posmatrano, cela prica jako postena... Kao i uvek... Srbi su ispali glupi i naivni...jer su do zadnjeg dana govorili kako se nista ne desava i kako je sve u redu... Tako nam i treba...

Za svo dobro koje su nam ucinili... mi im i dalje skolujemo studente na Vojnoj akademiji... naravno za dzabe... kao i na celom Beogradskom Univerzitetu... Ne bi me cudilo da se na centru studenjaka otvori istureno odeljenje Crnogorske pravoslavne crkve, jer su i tamo glavni...

A za sve to ih na kraju ne krivim... Jer smo za sve upravo krivi mi...

I sto rece jedan narodni filozof... ZNAM JA NAS... J**O NAS!!!


Valjda cemo se i mi jednom dozvati u pamet!!!


pozz:)
 
tamo je i ostala , ali najvise zbog toga sto se sticajem sumnjivih okolnosti tamo nasao sav moguci otpad... hocu reci , retko koji komad uopste moze da se stavi u operativnu upotrebu,tj pokrene. Sto se toga tice , vojska je to vrlo dobro odradila , i davno jos pocela da vadi sve moguce vrednosti... Nije bio redak slucaj da se potpuno nova(u odlicnom stanju) stanica za vezu odnese satro u remonti zavod na opravku i nikad vise nevrati.
 
Vojska je sigurno zelela da izvuce sto vise... ali ne zaboravi da je crnogorski lobi u nasoj Vojsci bio i jos uvek je mnogo jak... I ja se secam zeleznicke kompozicije koju sam sreo negde kod Kolasina, na kojoj je bilo mnogo ratne tehnike koja je isla za Srbiju... To je bilo 2003/04... Posle sam saznao da je to neka PVO jedinica iz Danilovgrada... Kako, zasto... Ko zna... Ali isto tako se secam da jedan avion G4 nije mogao da ide u Momu Stanojlovic na remon jer Crnogorci nisu dali... plaseci se da se remont ne oduzi... do referenduma... tako da nije ni otisao nikada... Tako da, sve je relativno...

Raspitao sam se za ona dva aviona... oba su iznajmljena tom novom aeroklubu na neodredjeno... Interesantno je sto je taj klub polu-fiktivan... Jos se ne zna ni ciji je, ni ko tamo leti... A najviseme zanima koje su, i da li su, pare u pitanju... Ne bi mi zacudilo ni da je rec o placanju u "naturi" :)

pozdrav:)
 
ZORANNS83:
tamo je i ostala , ali najvise zbog toga sto se sticajem sumnjivih okolnosti tamo nasao sav moguci otpad... hocu reci , retko koji komad uopste moze da se stavi u operativnu upotrebu,tj pokrene. Sto se toga tice , vojska je to vrlo dobro odradila , i davno jos pocela da vadi sve moguce vrednosti... .

I ja sam pretpostavljao da je tako.
Ocigledno je vojska SCG odradila deobu opreme znatno pre referenduma tako da je posle ostalo samo formalno razdruzivanje bez natezanja sta je cije.
Crnoj Gori je ostala relativno skupa mornarica pa je verovatno i dogovoreno da se upotrebljiva kopnena tehnika uglavnom prebaci u Srbiju.
(sitnijih trikova kao npr. remont i sl. sigurno da je bilo)
 
Vojska je koliko toliko ozbiljna institucija , i ne moze se tek tako urusiti ceo sistem , jer izuzetno veliki je broj oficira koji traze manevarski prostor unutar novih propisa, nameta i sveobuhvatne akcije za unistenje iste , kako bi sacuvali resurse , vojni potencijal i slicno . Tako da su i sto se ovog pitanja tice , najveci posao odradile neformale grupe visih oficira, koje su davno videle na sta ce ovo da izadje .
 

Back
Top