Filozofija "malih" reči

Midium

Zainteresovan član
Poruka
119
Takozvane "male" reči su u svim jezicima najvažnije i malte'ne uvek njih prvo naučimo.

Da , Ljubav , Bog...
su "male" reči koje izgovaramo sa lakoćom i one ispunjavaju ogromna prazna prostranstva.
Medjutim postoji jedna reč - takodje veoma mala - koju ljudi mnogo teško izgovaraju: Ne

Kažu onaj ko nikad ne govori ne smatra se velikodušnim,uvidjavnim,ugladjenim: jer reč ne bije glas da je prokleta,sebična,sirova...

Koliko često nekome kažete ne i izgovarate li teže nego da ?

podpitanje:
Dal' podjednako lako odbijate nekome uslugu kao što je prihvatate ( jeste li ponekad nekome učinili uslugu samo zato što vam je teško bilo reći ne) ???
 
hm, zanimljiv aspekt sagledavanja tog "ne". "Ne" bi se trebalo izgovarati samo onda kada ponuda ili shta vec nije na mestu,i ako ugrozava nashe lichne stavove..a oni ljudi koji ne mogu da kazu ne,onda kada bi trebalo..nisu karakter ama bash nikakav!!!!
 
Tuzni_patak:
Da li biste hteli da mi pomognete/uradite sledeće .......?
I čućeš NE.....vrlo često.....
Od onih koji imaju isljučivo lične, egoističke interese. Reći će i oni DA ako, slucajno, zakljuce da bi mogli nesto ušićariti. Inače, ima (prilično) i onih koji ce bez ikakvog ličnog interesa reći DA. (Licemerno bi sada bilo tvrditi da se nista ne radi bez nekog licnog interesa).
 
Ljudi , evo probajte da krenete normalno sa nekom molbom....
Zatim probajte da krenete nonšalantno , maherski sa istom molbom....
A probajte da krenete i sa izgledom da vam puno znači i da ste "mali" i to što je sitnica za vaš svet je ipak mnogo značajno....

Ako počinjete rečenicu sa molim vas da li bi ste hteli da mi pomognete , a okruženje je puno ljudi koji očekuju pomoć , dobićete (razumljivo i logično i bez razmišljanja već refleksno) odgovor ne, čak iako je lako i bez dodatnog truda dobiti odgovor da ili samo informaciju koja je tražena.Žene su , valjda iz ugradjenog straha , nemoći i pomodnosti , ogromni lideri ovog ne refleksionizma....
A slično se ogledava i kad je neodmerenost u društvu prisutna i vladajuća kao danas u Srbiji.
Čak i one devojke koje nisu u osnovi ljubitelji šablona i IN pristupa primenjuju takvu selekciju eto valjda iz istih razloga slabosti, straha i praćenja trendova ili već gotovih iskustava.

O tome kad vide da ste "sića" , da ćete biti odbijeni , da i ne govorimo. Jer ne da neće dobiti nikakvu korist od vas (što možda stoji u svesti ili podsvesti kao očekivanje zahvalnosti) već će očekivati ono srpsko "daj prsti i uskoro će ti tražiti ruku, a kad odbiješ bićeš omražen više nego da nisi dao ni prst".

Tako preostaje ono što zovemo ugradjena gordost Srpskog naroda , koja je u nekim vremenima prelazila u ponos , a ipak uvek zadržavala većinu u gordosti i nemilosrdnosti.Ali animalno prirodnoj. Tu odajem poštovanje iskrenoj posvećenosti Srba animalnom instinktu preživljavanja i suštinskog.
Znači , ako ste faca, em što je veća šansa da se revanširate, em što je verovatnoća da će vam ponovo zatrebati usluga manja , pa će sa jednim cugom ostati večito dobar utisak, em ostaje snaga i na nekim drugim poljima, em ste i šarmer....

Ovo je samo jedan od primera gde psihologika ustvari otkriva suštinu psiho-logical termina....
I samo je sporedno dejstvo koje po meni treba psihologija da proučava , a ne psihologika....
 
Midium:
nikad se nikome nisi uvlačio u bulju ???

Ne izgleda.
Kao mali sam se pitao , zašto nisu prema svima jednako fini , ljubazni. Zašto ja mogu preko reda, zašto meni nešto može , zašto kad ja zamolim nešto što očigledno nije zlonamerno , ali je striktno zabranjeno , bude mi dozvoljeno....

Odgovor ti je u prethodnom postu. Verovatno ljudi nekako prepoznaju da ću imati meru , da ću lako prihvatiti i ne, i da ću poštovati ono što bude učinjeno....

Poslednji slučaj. Vadio sam ličnu kartu jer sam svoju izgubio. Proces je trajao 45min. Krenulo je sa zahtevom da dovedem roditelje (nikog drugog) da potvrde da sam ja stvarno ja. Na šta sam ja iskreno upitao , da li stvarno moram da dovodim dvoje starijih ljudi 200km da bi se videlo ko sam. Samo zato što nemam plavi pasoš. Sve je zatim krenulo i sa crvenim (koji je i bilo teže dobijati, naročito sa neodsluženom vojskom) i umesto nedelju dana sve završeno za 30min.
Tek naknadno sam pitao kad se završilo sve i dobio LK u ruke, šefa policije da li se znamo i ispalo je da smo igrali košarku zajedno, na šta je čovek rekao da je očekivao da ću tražiti uslugu , kao i da njegove službenice očigledno umeju da prepoznaju prave ljude i da ih ne maltretiraju bez potrebe.
 
Tuzni_patak:
Žene su , valjda iz ugradjenog straha , nemoći i pomodnosti , ogromni lideri ovog ne refleksionizma....
Hm, Patak, žene i NE. Da nisi malo subjektivan na temi? :P

Ostalo kapiram. Da, prilaz ljudima, osobito na poslu, u kontaktu sa ljudima (strankama, kupcima, bolesnicima, blah...), uvek je isplativiji u nekom polunadrkanom raspoloženju. Izgledam kao dete, pa mogu knjigu da napišem o tome. Ako ne iskezim zube, svi pomisle da mogu da čekam u redu do besvesti, hehe, ili da idem na sažaljenje :lol:

Ali to NE, možda da se shvati na mnogo više načina. Danas gledam koleginicu na fakultetu, ne poznajem je, ali poznajem situaciju.
Vežbu, koju niko nije odradio, ona jeste, ali zašto koji moj na njenom stolu stoje dva crteža? :?
Koleginica je punija, i prilično pogođena time (jakna oko struka, diskretna odeća, ćuti i gleda svoja posla), ali je takvu najlakše iskoristiti. Koliko bi pametnije bilo da ona ume da kaže NE, ali njen jedini način da pokaže svoju ličnost, da je dovede u prvi plan, jeste da očekuje zahvalnost, koju neće dobiti. Opet, bila, videla, hehehe...
I postoji to treće NE, ne koje si ti, Patak, pomenuo, radi samozaštite, radi mira, radi ne znam ni ja čega, kažemo ne jer "nećemo da se zamaramo time", ali ne radi se o usluzi nekome drugom, već nama samima, NE ima veoma široku primenu.
 

Back
Top