Misli poznatih mislilaca

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Учитељ живота, аристократа, никада неће бити интелектуалац, него онај ко је енергичан и упоран, онај чији нагон за животом поседује највећу моћ. Жорж Валоа
 
A rude nature is worse than a brute nature by so much more as man is better than a beast: and those that are of civil natures and genteel dispositions are as much nearer to celestial creatures as those that are rude and cruel are to devils.
200px-Margaret_Cavendish_Portrait.jpg
 
Poetry, which is built upon Fancy, Women may claim as a worke belonging most properly to themselves: for I have observ'd, that their Braines work usually in a Fantasticall motion.
"To all Noble, and Worthy Ladies", Poems and Fancies (1653)
 
"Možda.
Najmudriji odgovor na konačna pitanja.
Reč koja ukazuje na otvorena vrata i široke horizonte...

A ja verujem da svome životu mogu dati novo značenje...

Da sam apsolutno siguran u sve, proveo bih život u patnji, bojeći se smrti...

Ali, pošto je uvek sve moguće, čuda su uvek negde u blizini i nikada neće prestati da se događaju."


Robert Fulgam
 
"Благословено било сиромаштво: оно води ка највећем богатству. Срећни су снажни људи који се роде у сиромаштву јер ће, захваљујући њему, спознати своју највећу снагу. Нека се добро чува онај ко је рођен у изобиљу: он је веома близу пропасти. Сваки златни новчић који нађе у својој колевци је за њега обележен знаком звери, а рука несреће њим звецка. Ево шта је страшно за човека који се рађа богат, он без напора може задовољити све своје потребе и увек може тражити задовољство без непосредног излагања неприлици. Тако он заборавља основне истине: да је задовољство награда за уложени напор и да је онај, ко се одриче замора и муке као што је напор, у исто време одриче и живота." Жорж Валоа
 
H.L.BORHES “SIFRA”

Šta je nesanica?

Pitanje je retoričko, odveć dobro znam odgovor.
To je strahovati i brojati u gluvo doba noći surove, neminovne otkucaje; to je pokušavati sa bezuspešnom vradžbinom, ravnomerno disanje, to je težina tela koje se naglo prevrće na drugi bok, to je stiskati očne kapke, to je stanje slično groznici i koje, svakako, nije java. To je izgovarati odlomke paragrafa pročitanih pre mnogo godina, to je znati da ste krivi što ste budni dok drugi spavaju, to je hteti uroniti u san a ne moći uroniti u san, to je užas 'biti' i nastavljati da budete, to je sumnjiva zora.


Šta je dugovečnost?

To je užas biti u ljudskom telu čije se sposobnosti smanjuju, to je nesanica koja se meri desetinama dana, a ne čeličnom kazaljkom, to je teret mora i piramida, drevnih biblioteka i dinastija; zora koju je video Adam, to je znati da sam osudjen na svoju put, svoj mrski glas, svoje ime, na naviku sećanja, španski jezik - kojim ne umem da baratam, na čežnju za latinskim - koji ne znam, to je želeti da utonem u smrt i ne moći utonuti u smrt, 'biti" i nastaviti da budem.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top