Opet Temperatura

rasa77

Primećen član
Poruka
923
Ako vam se nekad dogodilo da zaboravite na mleko dok ga kuvate, sigurno ste primetili (kad podignete serpu) da na sredini ringle "igra" kap mleka koja nikao da ispari, bez obzira sto je ringla usijana. Ako probate da prospete mleko po tek zagrejanoj ringli - ono ce odmah ispariti. Zasto? Zasto kap mleka (ili kafe, ili vode) na niskim temperaturama ringle odmah ispari, a na visokim, gotovo da i ne isparava?
 
Raso, nemoj za svako pitanje da otvaraš novu temu. Ovo si mirno mogao da pitaš na temi Temperatura. Ako bi svako otvarao temu za svako pitanje koje mu padne na pamet imali bismo za čas pretrpan Forum. Niko se ni u čemu ne bi snalazio. Ovaj Podforum Prirodne nauke je baš dobro uredjen. Probaj da ispoštuješ ta nepisana (a i pisana) pravila.
Nemoj da shvatiš ovu primedbu nikako drugačije nago samo kao savet. :wink:
 
aj da ja probam....
mozda delimicno ispari, i oko sebe stvori izolator, koji drzi ostatak na okupu...
nesto slicno kao meteor koji juri kroz atmosferu, on je u stvari hladan, a ono sto sija je najvecim delom usijan vazduh...
ajd, kad dobijemo tacan odgovor, imam ja jedno pitanjce, koje me zanima i moje tumacenje, pa da vidim dal sam u pravu....
 
v.v.ilic:
Raso, nemoj za svako pitanje da otvaraš novu temu. Ovo si mirno mogao da pitaš na temi Temperatura. Ako bi svako otvarao temu za svako pitanje koje mu padne na pamet imali bismo za čas pretrpan Forum. Niko se ni u čemu ne bi snalazio. Ovaj Podforum Prirodne nauke je baš dobro uredjen. Probaj da ispoštuješ ta nepisana (a i pisana) pravila.
Nemoj da shvatiš ovu primedbu nikako drugačije nago samo kao savet. :wink:

Ok. primio k znanju :-) ...pa eto....ako moze da se prebaci tamo....ok...samo kako?
 
eto mozemo da kujemo zavere a da niko to ne remeti :D, to nesto podseca k'o na naucnike u staroj grckoj...nisu ih spaljivali na lomaci k'o sto su posle radili samo su ih smatrali ludim i ignorisali...dok oni menjaju sve. hah...

a kad se prospe lepo sve, samo napravi kursum na sporetu...i na visokim i relativno niskim temperaturama(...iz iskustva na sporetu...:lol: )
ali ne moze mleko i ne moze kafa sa kapljicama...jer se zalepi odmah...bar je meni tako bilo...
samo kod vode?

proximo:
Povrsinksi napon?
Njutnov zakon hladjenja i zagrevanja?
Pritisak?

a kako glase?
ja sam jos uvek u fazi sa fizikom ''tecno govorim rukama i perfektno se sluzim smeskom'' :D
 
Ako je ploča jako zagrejana , dolazi do BRZOG isparavanja tečnosti i između ringle i tečnosti se stvara gasoviti fluid koji silom potiska primorava tečnost da ide gore , a sila teže ga vraća na dole . Tečnost ima oblik mehura zbog delovanja sile površinskog napona koja uspeva da formira sferu u trenucima kada se formira gasoviti sloj .
 
jeele:
radimo inercijalne sile (tek poceli zapravo), uredno persiram ali se i lepo sporazumevamo :)
Drago mi je da ovo vidim. Imaj u vidu da su inercijalne sile vrlo jednostavne samo na prvi pogled mogu da budu nerazumljive. Uci ove sile kada si u autobusu a on krene, stane udje u krivinu, cega u Beogradu imas previse. Poz.
 

Back
Top