Razmislite

rasa77

Primećen član
Poruka
923
Evo, da malo osvezim forum novom temom, da vidim kako se snalazite. Dakle, nije mnogo tesko, i vezano je za svakodnevno iskustvo. Sta ce se, po vasem misljenju, dogoditi sa temperaturom vazduha u toplotno izolovanoj prostoriji (kuhinji) ako zaboravite da zatvorite vrata od frizidera, posle uzimanja Fante? Obrazlozite odgovor....
 
dobro je dok je on jos u cvrstom.....nadam se :-) inace, nije bas da se nista nece dogoditi.....dakle sta se desava sa temperaturom vazduha u toplotno izolovanoj kuhinji, ili podrumu?.....kako god zelis.
 
intra:
Ništa - radi se o zatvorenom - izolovanom sistemu.

interesantna logika, cekaj da sumiram ovo, da vidim jesam sve razumela:
Uzmem ja komad stakla, napunim ga inertnim gasom, turim "nake" 'emikalije u nj', zatopim staklo, stavim takav izolovan sistem u pec, dobijem sta god da dobijem u tom istom zatvorenom sistemu, i to je sve isto sto je bilo i ranije.
Dakle mogu da uzmem VREO sistem u ruku jer on nije vreo, i nista mu se nije desilo, takodje mogu da razbijem staklo jer posto je sve unutrI bilo izolovano, nemam ni razliku pritisaka, niti cega das' bojim, a takodje ako je je moj izolovani sistem u medjuvremenu promenio boju,...ja verovatno treba da odem do doktora i pozalim se na razvijeni i neurodjeni daltonizam.
Sve sam razumela!!! Sedi 1! :-)
 
rasa77:
Evo, da malo osvezim forum novom temom, da vidim kako se snalazite. Dakle, nije mnogo tesko, i vezano je za svakodnevno iskustvo. Sta ce se, po vasem misljenju, dogoditi sa temperaturom vazduha u toplotno izolovanoj prostoriji (kuhinji) ako zaboravite da zatvorite vrata od frizidera, posle uzimanja Fante? Obrazlozite odgovor....
Hajde malo da se umešam u pitanje. Vidim da se diskusija usmerila u pogrešnom pravcu.
Pitanja za tebe:
1. Koliko je velika "kuhinja"? Mislim na zapreminu. :wink:
2. Koliko dugo ćemo držati zatvorenu kuhinju?
3. Koliko dugo će biti otvoren frižider? :lol:
 
webhanuma:
interesantna logika, cekaj da sumiram ovo, da vidim jesam sve razumela:
Uzmem ja komad stakla, napunim ga inertnim gasom, turim "nake" 'emikalije u nj', zatopim staklo, stavim takav izolovan sistem u pec, dobijem sta god da dobijem u tom istom zatvorenom sistemu, i to je sve isto sto je bilo i ranije.
Dakle mogu da uzmem VREO sistem u ruku jer on nije vreo, i nista mu se nije desilo, takodje mogu da razbijem staklo jer posto je sve unutrI bilo izolovano, nemam ni razliku pritisaka, niti cega das' bojim, a takodje ako je je moj izolovani sistem u medjuvremenu promenio boju,...ja verovatno treba da odem do doktora i pozalim se na razvijeni i neurodjeni daltonizam.
Sve sam razumela!!! Sedi 1! :-)
Ti si stasala za ladju. Dodji malo kod nas. Ima za tebe mesta. :wink:
 
v.v.ilic:
Hajde malo da se umešam u pitanje. Vidim da se diskusija usmerila u pogrešnom pravcu.
Pitanja za tebe:
1. Koliko je velika "kuhinja"? Mislim na zapreminu. :wink:
2. Koliko dugo ćemo držati zatvorenu kuhinju?
3. Koliko dugo će biti otvoren frižider? :lol:

Na prvo pitanje......nek bude po tvom izboru, (samo da moze da stane frizider, sa otvorenim vratima)
Drugo.......kuhinja je toplotno izolovana dokle god zelimo da gledamo sta ce se desiti sa temperaturom vazduha u njoj.
A trece......isto kao i drugo, samo pod uslovom, da frizider "ne crkne" :-)
 
rasa77:
Na prvo pitanje......nek bude po tvom izboru, (samo da moze da stane frizider, sa otvorenim vratima)
Drugo.......kuhinja je toplotno izolovana dokle god zelimo da gledamo sta ce se desiti sa temperaturom vazduha u njoj.
A trece......isto kao i drugo, samo pod uslovom, da frizider "ne crkne" :-)
Hajde, po mom izboru.
1. Kuhinja je velika kao ona vojnička, 1000 kubnih merata.
2. Gledamo 10 sec.
3. Zatvorimo vrata odmah pošto se setimo da smo to zaboravili da uradimo. cca 5 sec.

Jel može ovako? :wink:
 
rasa77:
Evo, da malo osvezim forum novom temom, da vidim kako se snalazite. Dakle, nije mnogo tesko, i vezano je za svakodnevno iskustvo. Sta ce se, po vasem misljenju, dogoditi sa temperaturom vazduha u toplotno izolovanoj prostoriji (kuhinji) ako zaboravite da zatvorite vrata od frizidera, posle uzimanja Fante? Obrazlozite odgovor....
Evo ozbiljnog odgovora. Uloga frizidera je da topltnu energiju prebacuje iz unutrasnjosti u spoljasnost. Za to trosi energiju (elektromotor radi). Znaci sama funkcija frizidera nece promeniti srednju temperaturu osim lokalnu (unutrasnjost se hladi a deo iza frizidera se zagreva), ali ukupna toplotna energija vazduha kuhinje se ne menja. Medjutim, za sve vreme motor frizidera radi i deo elektricne energije se pretvara u toplotnu (motor se zagreva) tako da ce ta energija da poveca toplotnu energiju vazduha kuhinje pa ce srednja temperatura da raste. No sada ona Fanta dolazi do izrazaja!
 
v.v.ilic:
Da, kad bi tako radio frižider neograničeno dugo. :wink: Naš kapetan je dala ispravan odgovor na ovom gusarskom brodu. A šta ti tražiš ovde? :P:P:P:P:P:P:P:P
Naizmerno postovanje nasem kapetanu i tebi, naravno. Pa eto posle duze Net-havarije opet sam ovde a trazim malo pameti jer mi u poslednje vreme sve vise nedostaje.
 
jeele:
e mislim da ce frizider da crkne pre nego sto se desi ista...ozbiljno...proverila bih po primeru u svojoj kuhinji ali posle bi me se odrekli...

:-) hehehe.....onda nemoj. Zapravo, ako poznajes drugi princip termodinamike, znaces i odgovor, a eksperiment, kao dokaz, ti nece biti ni potreban :-)
 
v.v.ilic:
Hajde, po mom izboru.
1. Kuhinja je velika kao ona vojnička, 1000 kubnih merata.
2. Gledamo 10 sec.
3. Zatvorimo vrata odmah pošto se setimo da smo to zaboravili da uradimo. cca 5 sec.

Jel može ovako? :wink:

:-) pa u principu moze, ne gubi na znacaju, samo.....bilo bi jako tesko izvesti precizno merenje u cilju dobijanja rezultata..................ali, kao sto rekoh, moze tako.
 
stnco:
Evo ozbiljnog odgovora. Uloga frizidera je da topltnu energiju prebacuje iz unutrasnjosti u spoljasnost. Za to trosi energiju (elektromotor radi). Znaci sama funkcija frizidera nece promeniti srednju temperaturu osim lokalnu (unutrasnjost se hladi a deo iza frizidera se zagreva), ali ukupna toplotna energija vazduha kuhinje se ne menja. Medjutim, za sve vreme motor frizidera radi i deo elektricne energije se pretvara u toplotnu (motor se zagreva) tako da ce ta energija da poveca toplotnu energiju vazduha kuhinje pa ce srednja temperatura da raste. No sada ona Fanta dolazi do izrazaja!

Bravo......;) to zapravo sledi iz drugog principa termodinamike. Zato ne vredi da koristimo frizider kao klima uredjaj............ali moram malo da preciziram.....naravno da ce biti toplije iza frizidera, nego u njemu samom. Ali, kad bi sacekali toplotnu ravnotezu, temperatura vazduha bi bila veca. jer se unutrasnja energija vazduha povecava na racun elektricne. Jasno je da kondezator taj koji povecava temperaturu (crna cevasta zmija iza frizidera)
 
Jedan mali eksperiment koji svi mozete izvesti. Necu reci sta ce se desiti prvo probajte.

Limenka od koka kole ili fante, nebitno. Uzmite je i naspite vode u nju, ne punu vec samo 2 cm recimo da ima. Stavite je na ringlu. Cekajte da pocne da kljuca, da pocne da izlazi para. Kad pocne da kljuca ostavite je jos 5minuta na ringli. Za to vreme dok se voda greje vi uzmite drugu posudu malo vecu, ( serpu, lavor ili nesto tako sa velikim otvorom) i naspite hladnu vodu u to. Zatim, kada voda u limenci prokljuca i prodje onih 5 minuta uzmite onu konzervu ( naravno ne golim rukama, :-)) i stavite je u lavor ili serpu sa tom hladnom vodom. Stavite je na taj nacin sto ce gornji deo (tamo odakle pijemo iz konzerve) biti okrenut na dole prema vecoj dubini vode u lavoru.

Ne brinite, ne pokusavam da vas nagovorim da napravite neku glupost. Necete biti ni povredjeni ni uplaseni.
Hajde probajte, posle sledi objasnjnje ok?;-)
 
proximo:
Jedan mali eksperiment koji svi mozete izvesti. Necu reci sta ce se desiti prvo probajte.

Limenka od koka kole ili fante, nebitno. Uzmite je i naspite vode u nju, ne punu vec samo 2 cm recimo da ima. Stavite je na ringlu. Cekajte da pocne da kljuca, da pocne da izlazi para. Kad pocne da kljuca ostavite je jos 5minuta na ringli. Za to vreme dok se voda greje vi uzmite drugu posudu malo vecu, ( serpu, lavor ili nesto tako sa velikim otvorom) i naspite hladnu vodu u to. Zatim, kada voda u limenci prokljuca i prodje onih 5 minuta uzmite onu konzervu ( naravno ne golim rukama, :-)) i stavite je u lavor ili serpu sa tom hladnom vodom. Stavite je na taj nacin sto ce gornji deo (tamo odakle pijemo iz konzerve) biti okrenut na dole prema vecoj dubini vode u lavoru.

Ne brinite, ne pokusavam da vas nagovorim da napravite neku glupost. Necete biti ni povredjeni ni uplaseni.
Hajde probajte, posle sledi objasnjnje ok?;-)


pa.....iscurice mi vrela voda iz konzerve u lavor......Sta zelis........da mi se knzerva "zguzva"
 
stnco:
Evo ozbiljnog odgovora. Uloga frizidera je da topltnu energiju prebacuje iz unutrasnjosti u spoljasnost. Za to trosi energiju (elektromotor radi). Znaci sama funkcija frizidera nece promeniti srednju temperaturu osim lokalnu (unutrasnjost se hladi a deo iza frizidera se zagreva), ali ukupna toplotna energija vazduha kuhinje se ne menja. Medjutim, za sve vreme motor frizidera radi i deo elektricne energije se pretvara u toplotnu (motor se zagreva) tako da ce ta energija da poveca toplotnu energiju vazduha kuhinje pa ce srednja temperatura da raste. No sada ona Fanta dolazi do izrazaja!
Interesantno je da je sistem toplotno izolovan, znači električna energija koja se dovodi sistemu trebalo bi da dovede do promjene ukupne energije sistem, znači osim kompresije i ekspanzije freona, imamo još gubitke u namotajima elektromotora, trenje - koji se manifestuju porastom temperature tako da ja mislim da bi temperatura rasla.
 
Meni nije jasan onaj deo o većoj dubini vode, i kako koji moj da stavim vrelu konzervu u lavor, i to još da je okrenem naopako i ništa ne prospem? :shock:
 
Meni nije jasan onaj deo o većoj dubini vode, i kako koji moj da stavim vrelu konzervu u lavor, i to još da je okrenem naopako i ništa ne prospem?

Lexa, nema veze, mora se prosuti malo vode. Bitno je samo da uzmes konzervu i okrenes taj njen gornji kraj brzo i stavis u lavor pun hladne vode.
Sto se tice dubine vode u limenci, od prilike dva centimetra da ima vode u njoj od dna na gore.
Evo celo objasnjenje na ovom sajtu.

http://eskola.hfd.hr/kucni_eks/ke-7/limenka.htm

Sta mislis?
Ima jos jedan simpatican fazon sa balonom. Naspes hladnu vodu u balon i balon slobodno stavis na vatru ( iznad uopaljaca ili tako nesto ) i on nece da pukne. Njutnov zakon hladjenja je u pitanju. ;-)
 

Back
Top