Radi li cela Srbija za pekarsku platu?

Šta da se komentariše? Statistika?

Prvo pomenuta prosečna plata nema istu vrednost u svim krajevim Srbije, tako da i o tome treba voditi računa. Komentarisanje plate bez gledanja prosečnih troškova života je uvek malo nezajvlano i ne daje pravu sliku šta se dešava i da li ima nekog porasta standarda ili ne.

Ovaj procenat od 22% što proste bode oči je u stvari jako mali, ako samo pogledaš da je u odnosu na isti mesec prošle godine cena gasa (dakle jednog od energenata) porasla skoro 30%! Dakle jedan od energenat je imao već porast nego prosečna, da ne pominjem da je i cena većina prozivoda koji se svakodnevno kupuju (lokomotive su ovde izostavljene) je porasla za sigurno bar 20% takođe u odnosu na isti mesec prošle godine. Na osnovu toga tih 22% baš i ne znači mnogo.

Iznos prosečne plate apsolutno ništa ne znači, jer tu prosečnu platu zarađuje jako mali broj ljudi. Većina ima platu oko 10000, a onda oni koji zarađuju 60, 80, 120 hiljada podignu prosek i onda neko pametno zaključi kako imamo pozitivan rast plata. Nije nego. U proseku jedemo sarmu, ali većina nije stigla dalje od kupusa, na žalost.

Može još dosta toga da se napiše na ovu temu, ali nema baš puno smisla, a i nikako da skinem ovu dlaku s jezika. :)
 
Ma sada su se svi digli pred izbore, kao postigli smo ovo, ono, itd.

Šta znači prosečna zarada? Koliki je broj onih koji imaju platu preko 100.000? Koliki je broj onih koji nemaju šta da jedu? Mislim, prosek ne znači baš mnogo.

Drugo, da li je neko negde rekao kolika je realna inflacija? Koliko su cene otišle gore? Kolika je zaista kupovna moć prosečnog građanina u odnosu na isti period prošle godine?

Pazi, benzin je proteklih godina poskupljivao dva puta mesečno (gotovo stalno) za par dinara. Kada su dostigli cenu koja je prilično visoka, sada kao spuštaju cenu benzina za 1 din? I to sada objavljuju na sva zvona?

Sve je to samo jeftini politički marketing. Ja mislim da je kupovna moć građana manja nego u odnosu na prošlu godinu.

I pazi ovo, pao evro, a cene ostale iste.... a kada skoči evro, skoče i cene? Nikome ne pada na pamet da obori cenu bilo čega.

Dobro pitanje: Da li se sećate da je nekada nešto pojeftinilo, dakle odete da kupite nešto i oni vam kažu "pala cena"? Izgleda da je nama postalo normalno da sve postepeno i stalno poskupljuje, tako da i ne primetimo. Samo se jednog dana uhvatimo za čelo i pitamo: Pa gde sam potrošio pare?
 
Betty:
aman, pa ovo je prosečna plata kasirke u marketu!!!

Moje pitanje: jel to nas država stimuliše da se okrenemo nekim nečasnim stvarima umesto da živimo od svog arda?
Prosečna plata kasitke u kom marketu?

Naravno da nas stimuliše, sem ako nema neko normalno i logično objašnjenje za ono što radi koje niko nije rekao ili sam ga ja prečuo. Dakle: "Ko uči - znaće, ko krade - imaće, ko radi - nek gleda šta će."
 
statistika je paklena nauka,


A pazi ovo - penzije iznad 72 $ smatraju se iznad granice siromaštva (po nekoj klasifikaciji)
...prosečna penzija je, tako je izračunato, 6o € i zaključeno je da u Srbiji nema siromašnih
tek se naknadnim ukrštanjem podataka došlo do toga da čak 30 % penzionera ima, paz' vamo, penziju MANJU od 5.000 dinara :idea:
Što znači da je svaki treći ISPOD granice siromaštva.

Da li je tako i sa platom, ne znam. Ali znam nešto drugo: prvo, znam da nisam razmažena i znam da od tog proseka de facto ne može da se živi.

Cene NISU ostale iste, nipošto.

Zar nikome nije sumnjivo da su realna i nominalna vrednost jednake? :)
 
Od prošle godine, meni se jeste malo (naglašavam malo) povećala plata, ali su cene drastično (i rekao bih neprimetno) porasle. U svakom slučaju sa svojom platom sam mogao više prošle godine u ovo vreme nego sad.

Cene skaču, a poslodavcima teško pada da podižu plate, tako da standard........ pada, bato. ;)
 
Betty:
statistika je paklena nauka,


A pazi ovo - penzije iznad 72 $ smatraju se iznad granice siromaštva (po nekoj klasifikaciji)
...prosečna penzija je, tako je izračunato, 6o € i zaključeno je da u Srbiji nema siromašnih
tek se naknadnim ukrštanjem podataka došlo do toga da čak 30 % penzionera ima, paz' vamo, penziju MANJU od 5.000 dinara :idea:
Što znači da je svaki treći ISPOD granice siromaštva.

Da li je tako i sa platom, ne znam. Ali znam nešto drugo: prvo, znam da nisam razmažena i znam da od tog proseka de facto ne može da se živi.

Cene NISU ostale iste, nipošto.

Zar nikome nije sumnjivo da su realna i nominalna vrednost jednake? :)
Obzirom da odnosi plata u nekoj zemlji su slični odnosima penzija, relano je pretpostaviti da i za plate važi slična priča kao i za penzije. Ako sumnjaš da je tako pogledaj statističke podatke za najnižu i najvišu platu.

Zašto bi bilo sumnjivo što su realna i nomilnalna vrednost jednake?! Kada i jedna i druga teže nuli, totalno je nevažno da li su jednake ili nisu. Rezultat je ... poražavajući, ali to za većinu i nije neka novost.
 
Betty:
statistika je paklena nauka,


A pazi ovo - penzije iznad 72 $ smatraju se iznad granice siromaštva (po nekoj klasifikaciji)
...prosečna penzija je, tako je izračunato, 6o € i zaključeno je da u Srbiji nema siromašnih
tek se naknadnim ukrštanjem podataka došlo do toga da čak 30 % penzionera ima, paz' vamo, penziju MANJU od 5.000 dinara :idea:
Što znači da je svaki treći ISPOD granice siromaštva.

Da li je tako i sa platom, ne znam. Ali znam nešto drugo: prvo, znam da nisam razmažena i znam da od tog proseka de facto ne može da se živi.

Cene NISU ostale iste, nipošto.

Zar nikome nije sumnjivo da su realna i nominalna vrednost jednake? :)
Ако Динкићу није сумњиво,није ни мени.А решење за жене је лов на тајкуне.:lol:8):lol:
 
Znate sta je interesantno?
U poslednjih nekoliko meseci cene goriva i derivata su snižavane 4 ili 5 puta.
Ranije, uvek kada bi poskupelo gorivo, makar i za dinar-dva, odmah su, kao prateća pojava, kretale lavine poskupljenja svega i svačega, sa objašnjenjem da poskupljenje goriva na to utiče.
Kako sad ovoliko pojeftinjenje ne utiče na smanjenje cena?:lol:
 
našušuriću već neki jastučak od testa...u pećnici
c050.gif
 

Back
Top