Ljubav protiv Tradicije

bole065

Početnik
Poruka
42
Zanima me sledece....mnogi roditelji dok smo mladji kazu "nemoj za takvu/takvog, nemoj ovakvu/onakvog, moras tako, itd.."

E sad zamislite da ste u inostranstvu (ili vec jeste), i gdje ima mnogo razlicitih vjerovanja, tradicija, izgleda, itd....

Da li bi ste trazili neku nasu djevojku (ili ako si djevojka - momka)... ili vam nije vazno. Znaci da li bi radije da vasa djeca budu mjesana, pricaju strani jezik, ne znaju za svoje porjeklo.... ili bi se ipak trudili da nadjete neku nasu osobu? Da ocuvate takozvanu tradiciju? ili vam cak nije ni vazno, samo da se volite?
 
Ljubav je iznad svega ostalog... Tradicije, vere, morala...

Ali s' druge strane, vecina nasih ljudi kad odu u 'beli svet' sami sebe 'osude' na zivot u 'srpskim enklavama'... Neki zato sto ne znaju jezik, drugi jer nisu previse druzeljubivi, treci se stide da pricaju sa strancima... etc. etc. ... tako da se uglavnom motaju po krugovima gde su mahom ljudi iz ovih krajeva, i samim tim vece su verovatnoce da ce se zaljubiti u osobu sa nasih prosotora...

E sad, ukoliko ne spada u ovu kategoriju, i druzi se sa strancima (kako bi i trebalo... ne treba zaboraviti svoje korene, ali se ne treba ni zatvoriti prema svemu 'nesrpskom'), ta osoba ce imati sanse da upozna daleko vise stranaca/strankinja, i samim tim, imati vise sansi da nadje svoju 'srodnu dusu'... A kad se vec rodi ljubav, kakve veze ima sto nije odavde???

Dakle, kratko i jasno: ne, nije mi uopste vazno!
 
Incognito:
Ljubav je iznad svega ostalog... Tradicije, vere, morala...

Ali s' druge strane, vecina nasih ljudi kad odu u 'beli svet' sami sebe 'osude' na zivot u 'srpskim enklavama'... Neki zato sto ne znaju jezik, drugi jer nisu previse druzeljubivi, treci se stide da pricaju sa strancima... etc. etc. ... tako da se uglavnom motaju po krugovima gde su mahom ljudi iz ovih krajeva, i samim tim vece su verovatnoce da ce se zaljubiti u osobu sa nasih prosotora...

E sad, ukoliko ne spada u ovu kategoriju, i druzi se sa strancima (kako bi i trebalo... ne treba zaboraviti svoje korene, ali se ne treba ni zatvoriti prema svemu 'nesrpskom'), ta osoba ce imati sanse da upozna daleko vise stranaca/strankinja, i samim tim, imati vise sansi da nadje svoju 'srodnu dusu'... A kad se vec rodi ljubav, kakve veze ima sto nije odavde???

Dakle, kratko i jasno: ne, nije mi uopste vazno!

Ustedio si mi pisanje.

Samo bih dodao da i emigranti cesto (ako ne i uvijek) prije ili kasnije pocnu da mjenjaju ponasanje.
Ili u odredjenoj mjeri pocnu razmisljati na isti nacin kao i domorodci, ili postanu jos ortodoksniji seljaci nego sto su bili.
Tako da je i ta "tradicija" pod znakom pitanja.
 
Tradicija kao takva je idealan kalup za slabice, samo se prepustish pravilima jer za sve ima odgovor kako treba da bude, kako treba da se ponasas .. Cim covek dozvoli da mu se pobrka lista prioriteta i da tradicija postane vaznija od ljubavi npr, eto belaja..
 
bole065:
Sta ako se rodbina i roditelji protive protiv vase veze? Da li bi i dalje birali ljubav preko rodbine i roditelja? :roll:


Da uvek ljubav pre njihove zelje,jer u takvoj situaciji ni ne treba postavljati sam sebi to pitanje.To sto neko sam sebi bira para ne znaci da se odrice roditelja, rodbine ,prijatelja...a i ucili su nas valjda da budemo samostalni i da umemo sami da procenimo situacije u zivotu....bla bla itd.U krajnjoj liniji prasina se slegne posle nekog vremena, jedino sto treba izdrzati to vreme. I jos jedna stvar, na zalost ali nekim roditeljima niko ne odgovara, pa se onda ne treba ni nervirati oko toga. I na kraju krajeva, jedni i drugi se uopste ne rangiraju na istoj listi pa nema ni razloga da se mnogo uzbudjuju oko svega toga.Kad to shvate, bice sve ok.
I jos ovo, na nasu i njihovu veliku zalost svi mi cemo jednom otici sa ovog sveta, pa je totalno kretenski traziti od dece da se povinuju roditeljskoj zelji samo zato sto su deca i sto mame i tate misle da znaju najbolje i sto zele naj za svoju decu i osuditi ih na zivot bez ljubavi i srece, al su zato ispunili njihovu zelju....bla bla
Put do pakla je poplocan najboljim namerama.

Pisem ovo na brzaka pa ce me valjda neko razumeti. :)
 
hmmmm... je l' se tvoji roditelji zene, ili ti? Stvarno... Covek treba izabrati ono sto njemu najvise odgovara, a ne sto drugi misle da toj osobi odgovara... Zbog ljubavi je vredno odreci se i celog sveta ako treba...

Ne stavljaj roditelje, rodbinu, prijatelje i sta vec, iznad sebe... Jer, na kraju krajeva, ti si taj koji ce ziveti sa tom odlukom, a ne oni...

Tuzna, ali istinita cinjenica, je da ljudi shvataju tradiciju kao izgovor za primitivnost. Da su svi tako mislili, nas bi i dalje vencavali nasi roditelji po njihovom izboru...
 
Slazem se... ljubav treba biti iznad svega, jer ljubav nas pokrece, ljubav je moral.

Pa ni vojnici nebi imali moral da ne vole svoju zemlju, jel da?

Slazem se sa vama samo u slucaju da je to instiska ljubav i da se "oboje" vatreno vole, ali ako samo jedno voli, ili nije velika ljubav, onda sve to propada.... i tada ljudi pocinju misliti na druge stvari.
 
SoBlue:
Ja ne bih mogla da se udam za nekoga ko nije pravoslavac.Jednostavno tako sam vaspitana,iako mi niko nikada to nije izricito rekao,ne bih mogla da zamislim da mi dete bude neke druge vere.

detence je detence, ma koje vere :lol:
nemoj tako da razmisljash ..... :cry:
i ja sam tako vaspitan, ja mislim da bi se moja baba npr. ojadila ako bih se ozenio nekom ko nije moje nacionalnosti al' meni tako slatko ne pada na pamet da razmisljam o tome......... i vera takodje ....... to samo deli ljude na ove ili one.

Us and them
And after all we're only ordinary men
 
Ma sta vam je ljudi bre? Zasto bi iko toliko paznje posvecivao ko je koje vere?! Potovo SoBlue sto rece nikad ne bi bila sa nekim ko nije pravoslavac. Idi molim te! Svi smo mi hriscani sem ako se neces udavati za nekog kineza ili crnca... Katolici, pravoslavci i slicno, pa svi smo mi hriscani, istog Boga imamo, ne???? Isus i ovamo i onamo. U cemu je razlika onda? U tome sto pravoslavci imaju slavu a katolici ne i sto je katolicki bozic u decembru a pravoslavni u januaru... i? sta onda? To je tolika prepreka da bi neko katolicke i neko pravoslavne vere usao u bracnu zajednicu???????????? Daaaaaj....
 
black pearl:
ja stvarno ne znam koja vam je to fora "vama koji zivite van ove zemlje, a ovde dolazite cisto p-e-d-e-r-s-k-i da letujete, pokazujete koliko para imate i slicne forice", da obavezno mora da se navata neshto odavde momak, devojka, muz, zena... mislim stvarno mi nije jasno to patjenichko stanje....inache svi ste isti do jednog... ama bash svi...

cao black pearl, pa evo nije me mescima bilo na netu i bas zato sto mi je bilo dosadno, a za dva dana ce mi opet biti dosadno ali nema veze...s jedne strane si u pravu, vecina njih se bas pederski ponasa, kurce se, prosipaju kintu i sebe na klinkama i to im je izivljavanje i istresanje nekih kompleksa...e sad imas i onu lepu manjinu koja dode, fino se ponasa, cak i glasa recimo za g17 a ne za radikalce, koji se ne pokazuju, jer nisu na tom nivou i koji imaju devojku ili momka bas u toj lepoj zemljici, zasto?, pa vidi koliko god od ovih 5 jezika da znam nikad mi ni jedan jedini nece biti maternji, nikad necu moci nekom da objasnim sta ja svtvarno osecam sa sve onih finesa tankih kao paucina, nicija tuga i propadanje, setimo se samo izbora, nece moci vise da me zaboli i nigde necu moci da proslavim tako dobru novu godinu kao u bg-u na trgu, s kim ja da popricam o pavicu, s kim da slusam riblju corbu, s kinezom?....sumnjam, s kim da secem slavski kolac, ili da cekam bozic, kome da prevodim sta sam pricala u snu, ne mozes ni ti ni ja da to objasnimo, ovde sam tebi i drugima, naravno, navela samo par primera sta sve ne mozes, a mozes naravno tonu drugih stvari da jedes susi, slusas japanski rep, penjes se na fudzi i tako dalje, jos samo nesto da dodam pa da palim, pre nego sto sam otisla, a to je bilo pre 5 godina, mislila sam da je u bg-u, odvratno dosadno, da je narod smoren, da se ljudi guse u govnima, zive na crkvaci, jebu jedan drugog u mozak itd. e jedno nisam znala u tzv. naprednom zapadu i razvijenom istoku tu dusu neces naci, pa kao sto se meni svidaju nasi momci tako se i nekom gastarbeiteru svidaju neke seljanke, potreba za slicnim mentalitetom je ista svakom bez obzira od okoline, finasijskog stanja ili zanimanja, razlika je u tome sto se ta potreba razlikuje u svojim manifestacijama i realizacijama....a sad cao, i ubuduce nije bas promocurno donositi neke zakljucke iz uopstenih premisa
poz. ana marija
 
i onda pevamo ...... "nas kineza milijardu miliona ..........."
c c c ......
ovaj .....

ajd bolje da boodemo chamuge meni to bash cool ..... :lol: sto bi rekao prljavi inspektor Blaza "ocu da i meni bude 30cm" :P
salim se .............
ma ne, bolje biti crnac ...
ne vide ti se fleke kad se umusavis ......
ne moras da se sunchas leti da bi bio "in" .....
 
black pearl:
ja stvarno ne znam koja vam je to fora "vama koji zivite van ove zemlje, a ovde dolazite cisto p-e-d-e-r-s-k-i da letujete, pokazujete koliko para imate i slicne forice", da obavezno mora da se navata neshto odavde momak, devojka, muz, zena... mislim stvarno mi nije jasno to patjenichko stanje....inache svi ste isti do jednog... ama bash svi...

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
 
sunrise:
JOVANA77:
black pearl:
ja stvarno ne znam koja vam je to fora "vama koji zivite van ove zemlje, a ovde dolazite cisto p-e-d-e-r-s-k-i da letujete, pokazujete koliko para imate i slicne forice", da obavezno mora da se navata neshto odavde momak, devojka, muz, zena... mislim stvarno mi nije jasno to patjenichko stanje....inache svi ste isti do jednog... ama bash svi...

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

pa sta ti nije jasno? sto si u soku? ako se nisi pronasla u ovome onda ne bi ni trebalo da ti smeta, zar ne?


pa normalno da se nisam pronasla........

a u soku sam zbog recenice "ama bas svi"
 
Savetnica:
Ma sta vam je ljudi bre? Zasto bi iko toliko paznje posvecivao ko je koje vere?! Potovo SoBlue sto rece nikad ne bi bila sa nekim ko nije pravoslavac. Idi molim te! Svi smo mi hriscani sem ako se neces udavati za nekog kineza ili crnca... Katolici, pravoslavci i slicno, pa svi smo mi hriscani, istog Boga imamo, ne???? Isus i ovamo i onamo. U cemu je razlika onda? U tome sto pravoslavci imaju slavu a katolici ne i sto je katolicki bozic u decembru a pravoslavni u januaru... i? sta onda? To je tolika prepreka da bi neko katolicke i neko pravoslavne vere usao u bracnu zajednicu???????????? Daaaaaj....
Mnogo je tesko to objasniti,nisam ja neka zatucana,do skoro sam mislila da bih mogla,a onda se jedan nas porodicni prijatelj ozenio katolkinjom i to se mnogo iskomplikovalo,jer je on zeleo da krsti dete,ona nije htela i tako se stvorio razlog za bezbroj svadja i potencijalan razdor braka.Gledajuci sve to,shvatila sam koliko to komplikacija nosi,ako bih nasla nekog dovoljno fleksibilnog,mozda bih i mogla,ali da prolazim kroz slicne stvari-hvala,ne.
 

Back
Top