Fotografije Sombora

Slikano je u Somboru. :wink: Nije važna godina. :lol: :lol: :lol:

Po nekom mom sećanju a možda su samo predpostavke. To je sadašnja zgrada somborskog zatvora, ona iza Županije. Ova voda je bivši ribnjak koga je imala svaka varoš i svako selo u doba Austro-Ugarske. Ovde u Češkoj svako mesto i svako selo imaju ribnjak. Ako sam pogodio, pohvali me. :wink:
 
Evo ovako...imam razglednicu u rukama.
Slikano je 1888, a predstavlja - "Kasarna Franje Josipa", danasnja kasarna "Radivoj Cirpanov" kod bolnice, ZAK-a. Ispred se nalazi tzv. klizaliste, bara koja je postojala do oko polovine 70-tih. Kao razglednica ova fotografija je izdata 1918 god.
Imam jos ako nekom treba. Sombor je pre 100 godina bogami izgledao SVETSKI !
 
Ima ima, samo malo... za pocetak evo danasnje "stare" bolnice, nekada "Bolnica kralja Aleksandra i kraljice Marije" sagradjena 1926. Razglednica iz privatne zbirke Nandor Majera izdata 1928 god.
 
Dlavni sokak, kad je umro drug Tito...
 

Prilozi

  • glavni-sokak-2.jpg
    glavni-sokak-2.jpg
    92,4 KB · Pregleda: 61
Evo "kocije". Nije fazon da ti posaljem sliku obicnog fijakera kad to svako ima.
Ovo je pocetak organizovanog vodosnabdevanja. Ovaj zanat je izumro negde 1965-6 godine osnivanjem gradskog vodovoda ( uzgred, JA danas radim ovaj posao u grad. vodovodu :lol: )
Imao sam, pronaci cu i sliku pogrebne kocije koja je "radila" u Somboru, ja se jos secam...
 

Prilozi

  • Vodonosa.jpg
    Vodonosa.jpg
    76,8 KB · Pregleda: 53
marijan44:
Ovo je spomenik koji je stojao oko godinu dana

Имам то, али немам појма ко је?

Зар није споменик краља Александра исто био само годину дана, а онда га је мађарска војска однела у 2. светском рату и истопила га?
 
То није споменик краља Александра, јер је он био испред Градске куће с ове православне стране.

Онај споменик је испред Жупаније и Кармелићанске цркве.
 

Back
Top