da li leciti dete antibiotikom bez uradjenog brisa?

mama-valjevo

Početnik
Poruka
32
Moja devojcica od 3 godine pri svakoj upali grla ili virusu dobije veoma visoku temp. -39 i vise. Odvedem je kod lekara on prepise antibiotik (obavezno) koji nekad deluje, nekad ne, a nekad ko zna mozda se to i povuce samo od sebe. Svi mi savetuju da detetu ne dajem antibiotik ukoliko nije radjen bris i on bude pozitivan, ali dok stignu rezultati brisa to je dva do tri dana pod visokom temp.
Evo sada cekam reyultate brisa i brinem se jer na svaka 4 sata joj dajem naizmenicno brufen i febricet. Dok traje njihovo dejstvo ona je sa temp.37 ili bez nje cim se blizi 4 sata od prethodnog davanja leka temperatura raste. postoje li neke posledice ako organizam dugo trpi visoku temp.? Postoji li neka granica? :-( :-?
 
Temperatura do 38c je zdrava, da tako kazem, jer upravo ta temperatura pomaze organizmu da se izbori sa uzrocnikom infekcije.Vazno je samo da se dete dobro napoji, i da temperatura ako je moguce ipak ne ide preko 39c.
Antibiotik se ukljucuje na osnovu klinicke slike, brisa ali isto tako i pregleda krvi, kod dece vadjenje krvi iz prstica i obrada leukocitarne formule vrlo brzo daje jasnu sliku o tome da li se radi o bakteriji ili virusu, na osnovu toga se i zna da li se ide sa davanjem antibiotika u sirupu ili mozda injekcijama ili prosto nema potrebe za tim.
Ako dajete neki od antipiretika,onda se odlucite da to bude jedan, nije dobro kombinovati pogotovo ne naizmenicno dva leka sa istim dejstvom.
 
U praksi se daje antibiotik sirokog spektra dejstva koji bi pokrio ocekivanog uzrocnika ( na osnovu pregleda - karakteristican izgled zdrela, tonzila,.. )..
Sama klinicka slika dosta govori o uzrocniku - da li je u pitanju bakterijska ili virusna infekcija. Mnogi lekari, nazalost ne ispostuju to... ili sta ja znam iz kojih razloga se odmah opredeljuju za antibiotike.:( :|
Idealno bi bilo kada bi se uvek uzimao bris i davao ( ukoliko je potreban, naravno - antibiotik ) antibiotik prema antibiogramu...
Jednostavno, izvrsi se procena rizika cekanja rezultata.
Temperatura do 38 se ne leci lekovima, preko ->izaberi JEDAN antipiretik, za decu je pogodniji Febricet.
poz
 
Pa nista , opet dati preporucenu dozu leka za obaranje temp. Vodite racuna o kilazi deteta, i o tome da razmak izmedju doza ne bude manji od 4 h. U medjuvremenu probajte tusiranje.Moze i da se napuni kada da se dete brcka ali nikako da se upari kupatilo jer onda se dete ne rashladjuje nego jos vise greje. Mi cerki maksimalno skinemo garderobicu, ostavimo je u tankoj majcici i caparama. Imamo slican probmlem , kad ima temp jako je visoka. Koristimo paracetamol. I samo paracetamol. Vec godinama.

Po savetu dr uzima svoju dozu na 4-6 h i posle nekoliko dana se to sredi. Treba naci dobrog lekara koji ce poznavati i pratiti vase dete, da zna na sta od lekova dobro a sta lose reaguje. Mi imamo takvu lekarku i ja sam mirna kad je temp preko 39.

Ako je dete strpljivo pomazu i obloge...Srecno!
 
Mirka šizika:
Nama je pedijatar skrenuo paznju da brufen ne koristimo za malo dete. Ima febricet i paracetamol, i zaista ne smeju tj ne treba da se kombinuju. To bi bilo kao da dajes detetu dva antibiotika na smenu da vidis koji ce da je izleci. :?
Da, znam da je brufen dosta jak, ali kod nje se samo on pokazao kao delotvoran. febricet ili paracetamol (to je cini mi se isti lek samo drugi proizvodjac) pocnu da deluju tek posle 40 min ili cak sat vremena. Kad sam malo vratila film setila sam se da mi je dr. opste prakse rekla da smem da kombinujem brufen i febricet ili febricet i cepice, ali ne febricet i paracetamol jer je to ustvari maltene isto. I da se svaki lek za skidanje tempreature sme davati 3 do 4 puta dnevno max.
 
stigli su rezultati brisa-u nosu su pronasli streptokok pneumonia. Dobila je odgovarajuci antibiotik Alfacet.Dr. nam je rekla da nismo imali te rezultate da bi joj iz mesta dala injekcije posto joj je grlo zagnojeno, a ta bakterija je rezistentna na penicilin. evo i mladje dete ima temp. i cekamo rezultate brisa. da sam je odmah odvela kod lekara dobila bi pogresnu terapiju.
 
mama-valjevo:
stigli su rezultati brisa-u nosu su pronasli streptokok pneumonia. Dobila je odgovarajuci antibiotik Alfacet.Dr. nam je rekla da nismo imali te rezultate da bi joj iz mesta dala injekcije posto joj je grlo zagnojeno, a ta bakterija je rezistentna na penicilin. evo i mladje dete ima temp. i cekamo rezultate brisa. da sam je odmah odvela kod lekara dobila bi pogresnu terapiju.
Kada dete ima ceste infekcije i ne pomogne antibiotik sirokog spektra ( a bakterijska je ) - radi se bris. Obavezno.
Jedini problem u svemu tome je sto moraju da se cekaju rezultati -> zasejavanje, odredjivanje na koji su lek osetljive i to...
@Mama Valjevo, pneumokok nije rezistentan na amoksicilin, recimo.
Vasa cerka je postala rezistentna-nazalost, zbog davanja istog i kada je trebalo i kada nije...
 
pikax:
Kada dete ima ceste infekcije i ne pomogne antibiotik sirokog spektra ( a bakterijska je ) - radi se bris. Obavezno.
Ima li smisla raditi bris kad dete pije antibiotik? Evo sad su mi recimo rekli da sacekam tri dana nakon poslednje uzete doze antibiotika, pa da onda uradim kontrolni bris da vidim da dete recimo nije kliconosa.
Po vasim recima znaci ima rezona raditi bris treceg ili cetvrtog dana kako dete pije antibiotik, ako on ne deluje. Ili sam mozda pogresno razumela.
 
mama-valjevo:
Ima li smisla raditi bris kad dete pije antibiotik? Evo sad su mi recimo rekli da sacekam tri dana nakon poslednje uzete doze antibiotika, pa da onda uradim kontrolni bris da vidim da dete recimo nije kliconosa.
Po vasim recima znaci ima rezona raditi bris treceg ili cetvrtog dana kako dete pije antibiotik, ako on ne deluje. Ili sam mozda pogresno razumela.
Kada pije nema nikakvog smisla, ali posle zadnje doze ( ~ 5 dana ) se radi bris.
U slucaju kada dete ima ceste respiratorne infekcije -> znaci da nesto ne stima u terapiji( uobicajena za istu ), da postoji rezistencija kod deteta i onda se radi bris i tacno odredi na sta je izazivac osetljiv.
Vidis, svaka infekcija ima svoje izazivace, standardne-najcesce,u nekih 90-95% slucajeva i odredjenu terapiju koja taj problem resava.
Najbitnije je da dete stekne imunitet zdravom ishranom..to je mnogo bitno. Nekriticna upotreba antibiotika je losa.
Poz
 

Back
Top