Sta predstavlja podznak i koliko je bitan?

  • Začetnik teme LEPA JARICA
  • Datum pokretanja
ja mislim da je podznak jako važan, ali ne treba zanemariti ni znak niti reći da je to ono što glumimo da smo. Ja sam rak/blizanac, i kao pravi rak obiteljsko sam biće i čvrsto čuvam svoje osjećaje unutar oklopa, ali isto tako sam jako brbljava i druželjubiva. Ma bitne su sve sitne nijanse u horoskopu, jer da nisu mogli bi sve ljude na svijetu podijeliti u 12 tipova ličnosti, a nemislite li da smo ipak različitiji od toga?
 
Mady:
ne, bebo, nisu. Asc je najvazniji i tretira se da se njime tumaci cak 80% horoskopa. to je natus, sve ostalo mogu biti drugi ljudi njegovog zivota (sunce-otac, mesec-majka) ili delovi njega samog (sunce - volja, mesec-dusa)... ali asc je on sam, zato je Najvazniji.

Desi bre Medy, ne vidis se vise na forumu. Mada ovde cesto i nema sta da se vidi. Ima samo par ljudi koji vode monologe. Nesto nema stare ekipe?!
 
Mady:
:) eto dodam i ja ponesto cisto da malo razbijem ovu copy/paste monotoniju. ovo ovde sve manje lici na forum a sve vise na narodnu biblioteku

E,da zans vala! Nego nam nesto i onaj fixin forum utanjio pa nikako da se razmrdamo, pa zavam ovde, malo. Dragi su mi likovi na koje sam ovde navikla, mada ih nema kao prosle zime, kada mi se i po solaru videlo da provodim veme po forumima :p
 
mene zanima koliko je podznak bitan u slaganju s drugim znacima. Npr. ja sam rak/blizanac i po nekom najosnovnijem slaganju (vatra-vatra,vatra-zrak,zrak-zrak,zemlja-zemlja,zemlja-voda,voda-voda) moj znak se slaže sa potpuno suprotnim znacima od mog podznaka. Pa šta je "jače" znak ili podznak?
E sad ga zabrlja, ali nadam se da ćete shvatiti pitanje
 
Neptunijanka:
Podznak je po nekim astroloskim ucenjima kao sto je Djotis ( indijska astrologija) mnogo bitniji od znaka, jer predstavlja pocetak horoskopa, a ista tacka govori o nasem radjanju - kako smo dosli na svet i samim tim predstavlja nas START u ovom zivotu a kasnije start u svakom poduhvatu. Podznak ili planeta na podznaku govori o prvom koraku, nacinu na koji odreagujemo u nekoj situaciji . Zatim fizicki izgled kao i nas pravi karakter koji se ponekada vesto skriva iza znaka. Jer znak pokazuje gde je bilo Sunce u veme naseg rodjenja i kako mislimo da se trebamo ponasati da bi smo *sijali* u tudjim ocima. Nekad je to gluma jer je Sunce sklono i laznom sjaju, to je ego trip.

Interesantno je da po meni podznak vec biva vrlo upecatljiv u periodu puberteta, kada se neka deca sasvim izmene. Neka su bila zivahna pa se u pubertetu odjedanput smiruju i povlace u sebe, a neka kao da potpuno ozive tek od puberteta, sto naravno zavisi od jacine odnosno slabosti vaseg podzanka. to je posebno primetno kod osoba koji imaju sasvim razlicit znak od podznaka, jedan pun energije i optimizna a drugi sasvim pasivan.
Kod njih mozete videti te prelaze u pubertetu!

Da, slazem se... Lepo si to objasnila, Neptunijanka :wink:

Ascendent odnosno podznak je svakako najbitniji, ali koliko vidim vecina ljudi ovde to (pogresno) tumaci kao da onda sve ostalo zanemarujemo kao mnogo manje bitno. NE, naravno ... I, NARAVNO da cemo uvek gledati i Sunce, i Mesec i sve ostalo ali Asc je sustina jer odredjuje nas temperament i reakcije.

Tu se naravno misli ne samo na znak u kojem je Asc vec i polozaj vladara Ascendenta u znaku, kuci i aspektima. Inace bi svi Blizanci, Jarcevi, Strelcevi u podznaku bili potpuno isti, i svako bi bio astrolog :wink:


nivea_soft:
Da li neko zna da mi kaze sta sam u podznaku-29.09.' 86 u 20:10 h?
Please :(

Dusice, za to je potrebno i mesto rodjenja 8)

Podznak ti je najverovatnije Blizanac (osim ako nisi rodjena na drugoj hemisferi :lol: ) jer po koordinatama za Beograd Asc je negde na sredini Blizanaca.
 
malla-malla:
mene zanima koliko je podznak bitan u slaganju s drugim znacima. Npr. ja sam rak/blizanac i po nekom najosnovnijem slaganju (vatra-vatra,vatra-zrak,zrak-zrak,zemlja-zemlja,zemlja-voda,voda-voda) moj znak se slaže sa potpuno suprotnim znacima od mog podznaka. Pa šta je "jače" znak ili podznak?
E sad ga zabrlja, ali nadam se da ćete shvatiti pitanje

Podznak je bitan za sve, ali kad je konkretno slaganje u pitanju mislim da bi neki drugi faktori u horoskopu morali da kazu konacnu rec. Tu bih takodje rekla da je - ako bismo poredili sta je za slaganje bitnije - slaganje suncevih znakova dve osobe ili slaganje njihovih podznaka, naravno bitnije slaganje podznaka ali to nije dovoljno ! Definitivno ne bismo mogli tvrditi da se dve osobe - jedna sa Asc u Skorpiji, a druga npr. u Ribama - bolje slazu, nego ako je druga osoba sa Asc u Strelcu, npr., samo na osnovu tih podataka jer bi ostali faktori u uporedjivanju (polozaji Meseca, Venere, Marsa ... u ljubavnim odnosima; Merkura, Jupitera ... u poslovnim i sl.) vrlo lako mogli da prevagnu.
 
nije mi jasno.
ako tvrdite da je podznak najbitniji,koji moj onda postoji znak kao ono sto se primarno odredjuje i mesec koji je navodno isto jako bitan? :roll:
i na osnovu cega je podznak bitniji od svega ostalog? :? mislim,to je nesto novo.kad sam se ja rodila znak je bio najbitniji :lol:

i ne mogu da ne primetim da se u astrologiji stalno smislja nesto novo,menja,dodaje mu se vaznost....zar ne postoji nesto nalik..hm,standardu :neutral:
 
Banshee:
nije mi jasno.
ako tvrdite da je podznak najbitniji,koji moj onda postoji znak kao ono sto se primarno odredjuje i mesec koji je navodno isto jako bitan? :roll:
i na osnovu cega je podznak bitniji od svega ostalog? :? mislim,to je nesto novo.kad sam se ja rodila znak je bio najbitniji :lol:

i ne mogu da ne primetim da se u astrologiji stalno smislja nesto novo,menja,dodaje mu se vaznost....zar ne postoji nesto nalik..hm,standardu :neutral:

... kao sto i ja, nazalost, ne mogu da ne primetim da ti zaista o ovoj temi nisi bas najbolje informisana. :roll:

U astrologiji se nista ne "smislja" novo, niti se "dodaje" vaznost bilo cemu ... Da bi se objasnila razlika izmedju stvari o kojima si pitala neophodno je, barem, elementarno predznanje iz osnova astrologije. Jedna drugu ne iskljucuju (mislim na podznak, Sunce i Mesec, kao i sve ostale astroloske faktore) samo govore o razlicitim stvarima, na razlicite nacine. Uopstavanjem tipa "e, sad oni kazu da je podznak najbitniji, zaboravi i Sunce i sve ostalo ..." ili obrnuto, nece bas niko postici mnogo niti se tako moze nauciti astrologija (ili bilo koja druga oblast).
 
... Osim toga, sta znaci recenica - "...kad sam se ja rodila znak je bio najbitniji ..." :confused:
I u doba kad se Aristotel rodio, zemlja je "bila" ravna ploca, ali cak ni to nije poenta ... Treba kao prvo odvojiti laicku terminologiju od strucne ... U astrologiji (PRAVOJ astrologiji, koja tezi tome da jednog dana postane priznata nauka) ne postoji nesto sto se zove "neciji znak". Postoji znak na Ascendentu (iliti podznak), postoji Suncev, Mesecev, Venerin, Marsov znak ... odnosno znaci u kojima se te planete (ili svetla - Sunce i Mesec nisu planete) nalaze. To sto se u svakodnevnom govoru pod necijim "znakom" podrazumeva znak u kojem je Sunce bilo u trenutku njegovog rodjenja, ne govori bas mnogo o onome sta je u astrologiji primarno.

I da ti odgovorim na pitanje - zar u astrologiji ne postoji nesto nalik standardu - naravno, draga, da postoji, samo sto te standarde treba nauciti , a za to je potrebno vreme, trud i zalaganje. A svakako ne polemisanje u ovakvom duhu, i dovodjenje u pitanje (na ovakav nacin i uovakvom maniru) onoga sto govore ljudi koji su godine i godine ulozili u svoje znanje, da bi ti danas uopste i imala sta da (pokusas da) srozas.

Sorry, ali tako je. :|
Neznanje mogu da oprostim svakom, ali busanje u stilu "sta ti sad tu meni ..." svakako ne spada u tu kategoriju.
 
Elle_77:
Podznak je bitan za sve, ali kad je konkretno slaganje u pitanju mislim da bi neki drugi faktori u horoskopu morali da kazu konacnu rec. Tu bih takodje rekla da je - ako bismo poredili sta je za slaganje bitnije - slaganje suncevih znakova dve osobe ili slaganje njihovih podznaka, naravno bitnije slaganje podznaka ali to nije dovoljno ! Definitivno ne bismo mogli tvrditi da se dve osobe - jedna sa Asc u Skorpiji, a druga npr. u Ribama - bolje slazu, nego ako je druga osoba sa Asc u Strelcu, npr., samo na osnovu tih podataka jer bi ostali faktori u uporedjivanju (polozaji Meseca, Venere, Marsa ... u ljubavnim odnosima; Merkura, Jupitera ... u poslovnim i sl.) vrlo lako mogli da prevagnu.
hvala ti Elle_77, inače meniu je psihologue izradio naše slaganje u natalnim kartama, ali tamo je sve kontradiktorno, čas piše da se razumjemo i volimo iste stvari a čas da totalno razlčičito razmišljamo, da volimo različite stvari i da nemamo razumjevanja jedno za drugo...ali to je već neka druga tema...
 
Banshee:
mislim, to je nesto novo. kad sam se ja rodila znak je bio najbitniji

sudeci prema ovome sto si napisala ti cak nisi imala prilike/volje/interesovanja da se sreces sa bilo cim osim komercijalne astrologije - pod tim se podrazumevaju novinski horoskopi koji tumace suncev znak (vremenski interval u kom si rodjena je definisan polozajem sunca u odredjenom znaku - ali je sve ostalo zanemareno). standardi postoje oduvek i ujednaceni su za one koji zele da citaju.
polozaj sunca se daleko vise uzima u obzir ako je natus muskog roda. sunce u natalu zenske osobe nece opisivati NJU (izuzev u situacijama da je ona rodjena sa asc-om u lavu), vec ce se za to posmatrati i polozaj venere i meseca, ali uvek PRIMARNO U OBA SLUCAJA VLADAR ASC-A, planete na Asc-u i u 1. polju, dispozicija i aspekti.

da si imala interesovanja uzeti u ruke neku astrolosku literaturu, makar to bio i najobicniji astroloski casopis, ne bi dovodila sebe u situaciju da pises takve stvari. pa i da si se iole bavila iscitavanjem makar samo ovog astro foruma na krstarici znala bi vise.

ne mozes kritikovati astrologiju a o njoj nemati bas nikakvu predstavu.
 
@elle77: nisis mi odgovorila na pitanje.zato sto ne znas ili zato sto neces?
ja sam samo primetila da razni "strucnjaci" i "kvazi strucnjaci" pricaju u potpunosti suprotstavljene price vezane za znak,podznak i mesec.i sad ovde svi samouvereno pricaju kako je podznak najbitniji,na nekoj drugoj temi ste rekli kako je mesec najbitniji,a neko ovde cak rece da znak skoro i da nema nikakvu vaznost.
meni se ne cini da postoje standardi i da onda svako tumaci kako mu se hoce.jer je upravo do sada tako i bilo.
iznerviralo me je ovo sta pisete na temi,jer jer suprotstavljeno sa onim sto ste mi rekli na dugim temama.a ako nema standarda nema ni ozbiljne nauke.
dajte,odredite sta je ispravno pa da u to verujem.a ne u ono sta mi najlepse zvuci,ili sta nekome najlepse zvuci.

a ti si odamh uzela defanzivan pristup jer sam primetila nelogicosti i suprotnosti koje samo na ovom podforumu a i sire ljudi pricaju.
daj odlucite se sta je onda sta,a ne svako da gusla svoje.

a na pitanje zasto je podznak najbitniji pretpostavljam da mi neces odgovoriti :)
 

Back
Top