Vojnicke plocice

yugo 45:
a ko to to kod nas nosi plocice?
ja ih do sad nisam viseo ni u vojsci a ni u rezervi
pa i nema ih.rakoh, nase matrikule su drugacije.na komadu crnog jakog kanapa se nalazi metalna kutija sa 2 primerka paus papirica, na kojima je odstampan obrazac koji treba popunioti podacima koje sam gore naveo.
 
Predlog novih matrikula za Vojsku Srbije (u saradnji sa VMA).
 

Prilozi

  • Matrikula.jpg
    Matrikula.jpg
    51,3 KB · Pregleda: 129
Ja sam imao u vojsci plocice.Nismo ih dobili kao opremu nego smo ih sami pravili u jednom army shopy.Pisao je ko je sta stigao.Pisali smo ime i prezime,krvnu grupu,datum dolaska u vojsku i sl.
 
ZORANNS83:
ne znam , mi nismo imali plocice , vec smo upislivali ime, prezime , krvnu grupu i grad odakle si na unutrasnju stranu opasaca... tako da je to bilo to!!!
...Ja konkretno nisam - ali znam da su posade tenka nosile nesto poput medaljona koji su takodje sadrzavali sve potrebne podake za brzu trijazu...
 
Oznacavanje pojedinca u formi matrikula mora postojati po Zenevskoj konvenciji.
Nije precizirano koji podaci tacno moraju biti, ali je to obicno nesto sto ce pomoci pri
identifikaciji zarobljenih u oruzanim sukobima, ili daleko bilo, ranjenih i poginulih.
US plocice, tzv. "dog tags" se ispisuju u 5 redova:
- prezime
- srednje slovi, ime
- broj (service number)
- krvna grupa
- veroispovest
Ukucaj "dog tags" na pretrazivacu i dobices gomilu linkova i slika.
 
ipak mislim da je nas nacin (upisivanje podataka na unutrasnju stranu opasaca ) daleko sigurniji od plocice oko vrata...zaprepastio bi se u kojim sve situacijama opasac ostane citav...a slobodno uzmi upaljac i probaj da ga zapalis. A sto se tenkovskih posada tice one su imale nesto drugo , one su imale medaljon koji pominje Kaa i koji je bio izradjen od volframa.
 
Kao prvo, plocice ne sluze za ukras ... Recimo, po meni, Ameri imaju jako dobar sistem. Dve plocice od kojih jedna ide u gornji dzep sa leve strane, a druga na desnu cizmu medju pertle ... Na plocicama ima ime i prezime, socijalni broj, krvna grupa i religija ... Povrh toga, krvna grupa i broj se upisuju na spoljasnjoj i unutrasnjoj strani slema, kao i na dzepu na pantalonama s unutrasnje strane i na dzepu na rukavu ...
 
Ja mislim da ona plocica koja visi na drugom lancicu sluzi da kad NE DAJ BOZE..........da ortak moze da je uzme da ponese porodici ili ko vec !
Pogledaj film (verovatno si ga gledao) ,,Potraga za redovom Rajanom"
 
"Nas nacin" vise nije aktuelan jer se vise ne koriste kozni opasaci.
Inace, svi su imali plocice na preklop, sa dve masne hartijice na kome su se nalazile linije
za upisivanje licnih podataka.
Moja je imala mesto za ime i prezime, a ispod za Vojnu Postu i srez (?!?!?!).
Toliko su bile savremene... :)
 
Matrikule su predvidjene za nosenje oko vrata, na jedinstveni nacin da bi bile lako dostupne.
Neki stavljaju u cizmu, neki u dzep, ali to je mimo propisa.
Sem toga, jedan deo (ili jedna plocica) uvek ostaje uz telo, dok druga ide kod sanitetskih organa i
prilaze se uz ostala dokumenta tj. umrlicu.
To uzimanje plocica od strane "najboljeg druga" je romantizovana ideja filmadzija kako da isteraju
koju suzu (i par dolara vise) od gledalaca.
Matrikule poginulih moze dobiti samo komandant jedinice na svoj zahtev, ali tek kada se obave sve
formalnosti i kada matrikule, u formi dokumenta, nisu potrebni.
 

Back
Top