prirodni diuretici

...moja majka pije diuretike
ima problema sa srcem i visokim pritiskom
i naravno diuretike pije po nalogu kardiologa
i isti joj je rekao
da chak preksache / treba da pije jedan u 3 dana/ kada dobije grcheve u nogama
shto znachi da ti lekovi uopshte nisu za zezanje...
 
Pitaj enodkrinologa onda; ja kao sto znas to nisam - jeste da mnogo toga znam, ali znam i sta ne znam: a ovo je jedna od tih stvari. Od mene samo prakticne naznake kako se kortizolski nivo krece tokom dana, a kod endokrinologa za pitanja kada se rade kortizolske probe!
 
WithdrawnWater:
Pitaj enodkrinologa onda; ja kao sto znas to nisam - jeste da mnogo toga znam, ali znam i sta ne znam: a ovo je jedna od tih stvari. Od mene samo prakticne naznake kako se kortizolski nivo krece tokom dana, a kod endokrinologa za pitanja kada se rade kortizolske probe!

Ma ne znam kog endokrinologa da pitam. Ali posto treba da uradim adrenalnu funkciju onda mi moje znanje biohemije (koju upravo ucim) govori da treba da uradim kortizol za nadbubreznu zlezdu, posto se jos radi za hipofizu i hipotalamus.

I predpostavljam da treba da radim kortizol u krvi a ne u urinu.

Ispravi me ako gresim.
 
Aco, to sa diureticima je dosta nejasno. Hocu da kazem, kako i kod lekara postoje razlicita shvatanja po pitanju njihovog uzimanja (jedino su jedinstveni da treba da se uzimaju kada organizam zadrzava tecnost sto se lako vidi po nogama, oko zglobova i ispod kolena se gleda i pipa prstom, na UZ se vidi ako postoji tecnost u trbusnoj duplji i sl).

Takoko da je meni nejasno da li se tebi voda zadrzava u stomaku (sto je ozbiljna stvar) ili jednostavno imas nadutost stomaka, sto je nesto sasvim drugo.
O pravom zadrzavanju vode u telu, najbolje je da da svoje misljenje internista.

Evo, kod hipertenzije (koju ja uspesno drzim pod kontrolom, imam je genetsku) par lekara su mi dali razlicite odgovore sto se uzimanja duretika tice: jedni su za to da se uzima diuretik, neki blag i to na svaki 4-ti dan, a druga 2 dr su mi rekla kako je takva terapija prevazidjena za lecenje hipertenzije, navodno ti lekovi izluce mokracu pa se smanji kolicina tecnosti u telu i da to nije dobro tako raditi).
Uglavnom, ja sada uzimam neku mini dozu (1/4 blagog diuretika, svaki 5-ti dan) i meni to radi posao, mada moji ukucani smatraju da je to cist placebo efekat, sto me nije briga.

Tako da je tvoje pitanje o upotrebi bilja umesto lekova na mestu i mozda bi bilo najbolje da, bar u pocetku, tako i radis. Svakako ti nece skoditi da uzimas caj od breze koji se kupuje u biljnim apotekama i koja deluje diureticki (upotrebi je onako akko pise na kutiji) - kod biljnih preparata moras biti uporan i redovan pri uzimanju jer oni deluju polako i tek posle odredjenog vremena.

Kada se uzimaju biljni preparati, AKO se paralelno uzimaju i neki lekovi, tada se mora biti posebno opreza (na primer, kopriva se ne sme uzimati zajedno sa lekovima protiv hipertenzije, sa valerijanom isto treba biti oprezan itd)... ali ako ne uzimas nista od lekova, tada ne moras o ovome da rzmisljas.
Pozdrav
 
AcaBg82:
Ma ne znam kog endokrinologa da pitam. Ali posto treba da uradim adrenalnu funkciju onda mi moje znanje biohemije (koju upravo ucim) govori da treba da uradim kortizol za nadbubreznu zlezdu, posto se jos radi za hipofizu i hipotalamus.

I predpostavljam da treba da radim kortizol u krvi a ne u urinu.

Ispravi me ako gresim.

Naravno, radi se o adrenalkama, i naravno o kortizolu, a kortizolske probe mogu se raditi i iz pljuvacke, jednako kao iz krvi ili urina.
 
pozdrav,a odmah posle i pitanje.Ali ipak nemogu pitanje jer je mislim potrebno nestoi da objasnim.Pre 10 god. imala sam Hodgkinsovu bolest.Sada sam po tom pitanju ok.
ali pre pola godine pocelo da mi zuji u usima , ustvari u levom uvetu.bila sam na razna snimanja , kod raznih lekara a sada imam rezultat krvne slike TSH-10,10 ; T4 - 65,03; T3-1,37.Sta to znaci da mi je TSH duplo veci od dozvoljenog, od cega je to i da li je povezano sa zujanjem itd.Znam trebala bi do endokrinologa , ali i dotle da znam .Hvala
 
UPogresila si jedino u tome sto ti je post potpuno nerazumljiv i nema dovoljno podataka, pa tako ne znam ni sta ti je niti sta je zapravo tvoje pitanje. Procitaj temu lepljivu "Obavezno procitati...."
Sto se hormaona tice (iako je pitanje na pogresnoj temi) na to pitanje moze da ti odgovori samo endokrinolog, ..Sve u svemu, potpuno je nedovoljno podataka da bi se moglo vise reci, ali svakako da je potrebno da odes endokrinologu da ustanovite zboh cega imas povisen TSH. Ne znam u odnosu na koje ref. vrednosti su radjeni hormoni, i da li su T3 i T4 u granicama normale po tim referentni vrednostima? U globalu, povisen TSH sa normalnim slobodnim T4 u krvi ukazuje na subklinicki hipotiroidizam (dakle, postoji mogucnost da se razvije hipotireoza u kasnijem periodu). Javi se lekaru, mada ne vidim iz napisanog da imas poseban razlog za strah. Sto se zujanja u usima tice - sta ti kaze otorinolaringolog?
 

Back
Top