Irak skuplji od Vijetnama

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
Трошкови америчког рата против „тероризма”

Ирак ће бити скупљи од Вијетнама

Најављени додатни данак из државне касе повећао би укупне издатке на више од 600 милијарди долара
Амерички маринац у Фалуџи

Од нашег сталног дописника
ВАШИНГТОН, 17. новембра – Овдашњи порески обвезници осећају се све више као „колатерални страдалници” далеких великих фронтова. Управо им је најављено да ће из националне касе морати да се издвоји још око 160 милијарди долара за потребе на бојиштима у Ираку, пре свега, али и у Авганистану.

Додатни данак повећао би укупне издатке само у Ираку на више од 600 милијарди долара – истиче најтиражнији дневник „Ју-Ес-Еј тудеј” – што је сума која би премашила трошкове у својевременом знатно дужем Вијетнамском рату, у који је, прерачунато у садашњу вредност, уложено 536 милијарди долара. Тако би сукоб у Ираку постао најскупљи „локални” рат у америчкој а вероватно и светској историји.

Досад су, подсећа се, за „рат против тероризма” већ одобрене 502 милијарде, од којих је Ираку намењена главнина. За текућу фискалну годину, која је почела прошлог месеца, већ је изгласано 70 милијарди, а следи додатак који је у предрачуну досад стигао до 127 с тенденцијом раста ка 160 милијарди долара – кажу надлежни.

Опозициони демократи, који од Нове године преузимају изборима извојевану власт у Конгресу, исказују забринутост због вртоглавог раста ратних издатака. Сенатор Кент Конрад сматра да ће то онемогућити планирана ојачавања фондова за здравствену и социјалну заштиту. Његов колега из Представничког дома Џим Купер процењује да ни повећање трошкова „неће решити проблеме у Ираку”.

Републикански аспирант за председничке изборе сенатор Џон Мекејн супротставља се предлогу демократа да се постепено смањује број америчких војника у Ираку и инсистира да се пошаљу – појачања. Лоше планирање броја потребних војника за ирачке изазове, сматра се, иначе, једним од битних разлога за погоршавање тамошње ситуације. Тренутно је на том фронту око 140.000 Американаца, а експерти тврде да је за распламсани герилски рат било потребно да их буде 500.000 а можда и милион. Али, истовремено се констатује да су овдашње мобилизацијске резерве већ прилично истањене.

Повећање неприлика подстакло је страхове од репризе траума из Вијетнамског рата, у коме је за осам година, до 1973, погинуло 58.000 Американаца, да би на крају Вашингтон морао да повуче своје трупе одатле. У поређења између некадашњег и садашњег највећег америчког бојишта упушта се и председник Џорџ Буш, који се тренутно налази у Вијетнаму, на чијем ратишту није био, оставши на тадашњим задужењима у ваздухопловству Националне гарде Тексаса. Али, он понавља: „У Ираку ћемо победити ако се не повучемо”.

У међувремену расте број убијених Американаца у Ираку – досад их је погинуло 2.860. У октобру је тамо погинуло 105, а овог месеца, досад, 42 војника САД.

Анкете показују да већина Американаца сматра да тај рат није вредан толиких жртава. Па ни – астрономских издатака.

-------------------------------------------------------------------------

Разноврсни нападачи

ВАШИНГТОН, 17. новембра – На ирачком фронту је све више окршаја са све више разноврсних учесника. Америчке обавештајне службе су сачиниле проширену листу разних оружаних формација, па су као такви наведени „ирачки националисти, бивши војници, гневни сунити, џихадисти, страни герилци, шиитске милиције, курдски борци, као и мрежа криминалаца”. При том, како се извештава, највише гину – преостали неангажовани цивили.

М. Пантелић
[објављено: 18.11.2006.]
 
Sve bih dao da vidim Ameriku na kolenima ali se to nece videti za nasih zivota. To sto oni rade celoj planeti ne postoji u bilo kom krivicnom zakoniku svih zemalja... Ali taj dan ce doci. svaka imperija se raspala pa ce tako i njihova a onda dolazi nova i nova i tako do kraja sveta.... Pozzz
 
Svakako da ce Amerika propasti,mozda se to nece desiti u skorije vreme...ali ipak to je neminovno.Neka i samo jednog coveka koji cita ovaj post,pokolebam u uverenju da je"Amerika zemlja snova"to je za mene vec uspeh.:):):).A ono sto je najlepse od svega je kada kupis auto lak za 200 din,pa ispisujes politicke parole protiv drzave,visoke politike u svetu itd...a grad Beograd na krecenje trosi par par hiljda dinara za krecenje.I tako oni krece ti ispisujes i sve tako u krug.Mozda sam ja poreski obaveznik ali oni opet te pare ne stavljaju sebi u dzep vec trose na krecenje.To je moj doprinos revolucionarno borbi.Ja uvek u plusu ,aoni uvek u minusu.:)
 
Jerry Ropero:
A gde ce da naplate? Daj nemoj da si smesan

Pa vi demokrate ste veci amerikanci od samih amerikanaca.

Pa cak je Toni Bler , rekao danas da je iracka kampanja "opsta katastrofa"
ma negde covece nisam rekao da ce u iraku naci ce vec gde ce ne brini se ti nista...sigurno nece da bankrotiraju :-)
Ne znam da li smo veci amrikanci od samih amerikanaca ali smo sigurno veci Srbi od radikala:-).
 
Ma ako si ti primer Srbina onda ... :lol:

Nisi spreman u slucaju rata da ratujes za Srbiju a smatras sebe nekim Srbinom? Smesno....

Nisi ti Srbin bate, ti si srpska sramota

Vidis pravi amerikanci za Ameriku ratuju i po 15.000 km od svoje kuce a neki "Srbi" nisu spremni ni da brane Srbiju ako je neko napadne a kamoli sta drugo...
 
Nisi ti Srbin bate, ti si srpska sramota

Ti si , papane, koji nisi nikada pusku drzao , a ovde solis nekome pamet o ratovanju , sramota ..
I to ne srpska, vec mamina i tatina.........

Ti ces, nesreco, da nekoga , bilo koga prozivas u vezi ratovanja??
Gde si bio za vreme poslednjih ratova?
Gde si ti to ratovao, sta si to ti uradio , pa da ti bilo kome , nesreco mozes da kazes da je sramota??
 
Jerry Ropero:
Ma ako si ti primer Srbina onda ... :lol:

Nisi spreman u slucaju rata da ratujes za Srbiju a smatras sebe nekim Srbinom? Smesno....

Nisi ti Srbin bate, ti si srpska sramota

Vidis pravi amerikanci za Ameriku ratuju i po 15.000 km od svoje kuce a neki "Srbi" nisu spremni ni da brane Srbiju ako je neko napadne a kamoli sta drugo...
Tvoj problem je to sto ti ne shvatas da se Srbija ne moze braniti tako kako ti mislis nego da se tako samo moze odvesti u propast...
Amerikaci koji ratuju u Iraku su profesionalni vojnici.To sto je neko profesionalni vojnik ne znaci da je on "veci" Amerikanac od nekog ko je recimo lekar ili stolar ili sudija.Svako radi svoj posao-tako se radi u ozbiljnim zemljama.Necu ja ratovati kad nemam pojma o tome nego to treba da radi onaj kome je to zivotni poziv i opredeljenje.Tvoja percepcija uredjenja drzave i vodjenja politike kasnije jedan vek.
 
inagadadavida:
Ti si , papane, koji nisi nikada pusku drzao , a ovde solis nekome pamet o ratovanju , sramota ..
I to ne srpska, vec mamina i tatina.........

Ti ces, nesreco, da nekoga , bilo koga prozivas u vezi ratovanja??
Gde si bio za vreme poslednjih ratova?
Gde si ti to ratovao, sta si to ti uradio , pa da ti bilo kome , nesreco mozes da kazes da je sramota??

Ja sam svoj dug otadzbini odsluzio za razliku od "Srbina" Milanceta koji to nije. Stoga ja i on nikada ne mozemo biti jednaki.
 
Jerry Ropero:
Odluzio ga je u starackom domu.
Vidis nekada pre 30-40 godina ti koji nisu sluzili vojsku nisu mogli ni da se ozene. Niko ih nije hteo.
No danas se stvari menjaju, tako da i vi devojcice u telu muskarca mozete da nadjete partnera

Tako je Jerry ali ti jos uvek zivis u vremenu od pre 40 i vise godina u tome i jeste problem to ti ja i pricam...
****** ko je devojcica a ko nije bice da ipak postoje neki drugi pokazatelji :-)
 
Torrente-BG:
E Milance sada si me razocarao.Skrooooz.Mislim niko ne voli vojsku i da se smara tamo ali ipak.....
nisam mislio da si od tih p_ickica koji se kao boje oruzja,prigovor savesti i ostalo.
Vidis tako mi je svejedno sto sam te razocarao...ja sam za tih 9 meseci uspeo pored vojske da zavrsim i zadnju godinu fakulteta tako da me bas briga sto neko misli ovo ili ono...ja sam tim potezom resio dva problema i otvorio neke puteve sebi da sredim svoj zivot...a ko robuje predrasudama slobodno neka tako i nastavi...
 

Back
Top