predispozicije za sport

brizna mama

Primećen član
Poruka
505
U obdanistu je vrsena anketa o fizickom zdravlju deteta i bavljenju sportom roditelja i deteta. Istrazivanje vodi neki prof. Srba Popovic, mislim da je sa DIF-a. Pozvao nas je sutra u skolu Josif Pancic na Brdu na neko testiranje deteta koje traje 2 i po sata, gde se odredjuje genetska predispozicija na sport. Ima li neko informacije o cemu se tamo radi? Testiranje se vrsi na deci uzrasta 5,6 i 7 g. Pa, nam tada po rezultatima predloze kojim sportom deca da se bave, po nekom cini mi se francuskom programu, a ako necemo rezultati ce uci u statistiku za Ministarstvo? Da li Goran V zna nesto o tome?
 
Sve je to OK. Dobicete detaljnu analizu fizickih sposobnosti deta. Srba je bivsi profesor, mislim i dekan DIF-a i sada je u penziji. Inace, sve je onako kao sto je predstavljeno. Posle testiranja cete biti pozvani da se dete uclani u neki klub. Tu krece komercijala. Naravno mozete, ali ne morate.
Pozdrav
 
Da. Sa 5 godina dete može početi da se bavi sportom. Nekim osnovama. Treninzi im se uglavnom svode na igru i tek neke osnove sporta. Naravno, mogu i mladja deca, ali to su izuzeci. Za taj uzrast ja navijam za karate.
 
Ja sam upucena da se upravo na DIF-u propagira misljenje da dete ne treba da se bavi ciljano nekim sportom bar pre 9-10-te godine,sto je sa medicinske strane potpuno opravdano.Nervni putevi su ,mislim na motorne,u fazi formiranja do pete godine,a tek nakon toga dete pocinje da razvija odredjene sklonosti ,tacnije afinitete ka odredjenom sportu .E sad,ne znam kako se ispituje predispozicija.Mislim da neke pouzdanu procenu ne moze niko dati.Jer ,zna se sta podrazumev tacno dokazivanje predispozicije,mora se procenjivati genetika.
 

Back
Top